REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Betony cementowe specjalne

PS Redakcja Dom

REKLAMA

REKLAMA

Do betonów specjalnych na bazie cementu zaliczamy: beton hydrotechniczny, betony żaroodporny i betony odporny na ścieranie. Czym się charakteryzują, na czym polega ich wykonanie?

Betony hydrotechniczne

Betony hydrotechniczne to betony, które łączą w sobie zarówno cechy betonów wodoszczelnych oraz betonów odpornych na ścieranie.

REKLAMA

Betony hydrotechniczne w zależności od ich wytrzymałości na ściskanie dzieli się na następujące klasy: 9, 11, 14, 17, 20, 25 i 50.

Betony hydrotechniczne najczęściej stosuje się w budownictwie wodnym, tam gdzie budowle są szczególnie narażone na działanie wody. Podczas projektowania tego rodzaju betonów, mieszankę powinno przygotowywać się do każdego projektu indywidualnie, zarówno recepturę, jaki i technologię.

Do produkcji betonów hydrotechnicznych używa się cementów o małym cieple hydratacji.

Betony żaroodporne

REKLAMA

Betony żaroodporne wykonuje się z cementów portlandzkich lub hutniczych. Do ich produkcji najlepiej stosować jest kruszywa keramzytowe, rozdrobniony szamot lub rozdrobniony żużel wielkopiecowy. Jako wypełniacze można stosować mączki szamotowe, ceramiczne popioły lotne lub mączki z żużla granulowanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalając klasę betonu żaroodpornego, należy przyjąć jego określoną wartość wytrzymałości na ściskanie stosując współczynniki w zależności od temperatury, w której beton będzie pracował.


Przygotowując beton żaroodporny, mieszanie jego składników powinno odbywać się mechanicznie z zachowaniem odpowiedniej kolejności dodawania składników. W pierwszej kolejności należy dodawać kruszywo drobne (frakcja do 2 mm) oraz połowę ilości wody z przepisu, następnie należy dodać cement uprzednio zmieszany z wypełniaczem, a także grube kruszywo. Na koniec dodajemy resztę wody, którą należy dodać do mieszanki po ok. 10 min. mieszania wszystkich składników.

Betony odporne na ścieranie

Betony odporne na ścieranie to betony o powierzchni, a także i masie wyjątkowo odpornej na uszkodzenia. Do ich produkcji wykorzystuje się cementy portlandzkie. Kruszywa drobne oraz grysy dodawane do betonu powinny mieć ścieralność na tarczy Böhmego poniżej 2,5 mm. Wielkość kruszywa dodawanego do takiego betonu nie powinna być większa niż 0,6 grubości warstwy ścieralnej, nie powinna być tez większa niż 16 mm.

Zobacz także: Transport mieszanki betonowej na plac budowy

Zobacz także: Domieszki do betonów zwykłych

Zobacz także: 7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA