Betony cementowe specjalne
REKLAMA
REKLAMA
Betony hydrotechniczne
Betony hydrotechniczne to betony, które łączą w sobie zarówno cechy betonów wodoszczelnych oraz betonów odpornych na ścieranie.
REKLAMA
Betony hydrotechniczne w zależności od ich wytrzymałości na ściskanie dzieli się na następujące klasy: 9, 11, 14, 17, 20, 25 i 50.
Betony hydrotechniczne najczęściej stosuje się w budownictwie wodnym, tam gdzie budowle są szczególnie narażone na działanie wody. Podczas projektowania tego rodzaju betonów, mieszankę powinno przygotowywać się do każdego projektu indywidualnie, zarówno recepturę, jaki i technologię.
Do produkcji betonów hydrotechnicznych używa się cementów o małym cieple hydratacji.
Betony żaroodporne
REKLAMA
Betony żaroodporne wykonuje się z cementów portlandzkich lub hutniczych. Do ich produkcji najlepiej stosować jest kruszywa keramzytowe, rozdrobniony szamot lub rozdrobniony żużel wielkopiecowy. Jako wypełniacze można stosować mączki szamotowe, ceramiczne popioły lotne lub mączki z żużla granulowanego.
Ustalając klasę betonu żaroodpornego, należy przyjąć jego określoną wartość wytrzymałości na ściskanie stosując współczynniki w zależności od temperatury, w której beton będzie pracował.
Przygotowując beton żaroodporny, mieszanie jego składników powinno odbywać się mechanicznie z zachowaniem odpowiedniej kolejności dodawania składników. W pierwszej kolejności należy dodawać kruszywo drobne (frakcja do 2 mm) oraz połowę ilości wody z przepisu, następnie należy dodać cement uprzednio zmieszany z wypełniaczem, a także grube kruszywo. Na koniec dodajemy resztę wody, którą należy dodać do mieszanki po ok. 10 min. mieszania wszystkich składników.
Betony odporne na ścieranie
Betony odporne na ścieranie to betony o powierzchni, a także i masie wyjątkowo odpornej na uszkodzenia. Do ich produkcji wykorzystuje się cementy portlandzkie. Kruszywa drobne oraz grysy dodawane do betonu powinny mieć ścieralność na tarczy Böhmego poniżej 2,5 mm. Wielkość kruszywa dodawanego do takiego betonu nie powinna być większa niż 0,6 grubości warstwy ścieralnej, nie powinna być tez większa niż 16 mm.
Zobacz także: Transport mieszanki betonowej na plac budowy
Zobacz także: Domieszki do betonów zwykłych
Zobacz także: 7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne
REKLAMA
REKLAMA