Remont pokrycia dachowego z papy – krok po kroku

REKLAMA
REKLAMA

Odpowiednie przygotowanie podłoża do remontu
Przede wszystkim powinniśmy sprzątnąć wszelkie drobne zanieczyszczenia na przykład liście, gruz czy gałęzie – najlepiej dodatkowo umyć dach myjką pod ciśnieniem. Jeśli na dachu występują pęknięcia wynikające z utraty elastyczności materiału należy zastosować plastyczne uszczelniacze bitumiczne lub wgrzać dodatkowe łaty z papy. Dobrym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie laminatu asfaltowego. Gdy pęknięcia są spowodowane klawiszowaniem się stropów – przemieszczaniem się płyt między sobą albo samodylatowaniem, czyli ich pękaniem, powinniśmy najpierw oczyścić szczelinę z pozostałości starego materiału, pokryć pęknięcia płyt betonowych uszczelniaczem bitumicznym a następnie nakleić dodatkowy pas papy na całej długości szczeliny i mniej więcej 0,5 m poza nią. Najłatwiej poradzić sobie z odspojeniem papy – wystarczy ponownie zgrzać miejsce odspojenia lub zastosować dodatkowe uszczelniacze.
REKLAMA
Postępowanie w przypadku pęcherzy, koryt i zagłębień na papie
Jeśli okaże się, że na dachu, który chcemy poddać renowacji pojawiły się pęcherze, to znak, że pokrycie jest szczelne tylko na obszarze, na którym występują. W związku z tym powstałe pęcherze rozcinamy na krzyż – jeśli są okrągłe lub wzdłuż – jeśli mają kształt podłużny. Następnie oczyszczamy podłoże pod nimi i ponownie przyklejamy. Pamiętajmy tylko aby rozcięcie po sklejeniu wypełnić uszczelniaczem bitumicznym. Nieco inaczej postępujemy w wypadku powstawania koryt zalewowych. Tam gdzie występują będziemy musieli zerwać wszystkie warstwy pokrycia i ponownie położyć dwie z nich – podkładową i nawierzchniową. Jeśli na naszym dachu pojawiły się zastoiny wody możemy zastosować bitumiczne masy do wypełnienia podłoża lub maty z papy termozgrzewalnej.
Papy stosowane do renowacji dachu
Istnieje kilka sposobów przeprowadzenia renowacji dachu przy pomocy papy termozgrzewalnej. Po pierwsze możemy wgrzać papę renowacyjną na przekładce z papy perforowanej, po drugie rozwiązaniem jest również wgrzanie jednej całej warstwy papy nawierzchniowej, po trzecie wgrzanie, tak jak w przypadku drugiej metody, papy nawierzchniowej, ale z punktami szybkiego zgrzewania, które stworzą system wentylacji pod pierwszą powłoką. Każdy sposób renowacji dachu pociąga za sobą konieczność ułożenia dodatkowej warstwy, która zostanie położona na całej powierzchni dachu i 15 cm za jego obręb. Pamiętajmy, że przeważnie za maksymalne obciążenie naszego budynku przyjmowane jest pięć warstw papy.
Zobacz także: Jak wybrać najlepsze pokrycie dachowe?
Zobacz także: Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?
Zobacz także: Problemy z dachem – wymienić czy naprawiać?
REKLAMA
REKLAMA