REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Układanie papy

Eksperci Budujesz - Kupujesz
Papa ma na dachu dwa zastosowania czasem używana jest jako samodzielne pokrycie, a czasem tylko w celu uszczelnienia pod inne pokrycia
Papa ma na dachu dwa zastosowania czasem używana jest jako samodzielne pokrycie, a czasem tylko w celu uszczelnienia pod inne pokrycia

REKLAMA

REKLAMA

Papa ma na dachu dwa zastosowania. Czasem używana jest jako samodzielne pokrycie, a czasem tylko w celu uszczelnienia pod inne pokrycia.

Jeśli decydujemy się na pokrywanie dachu papą, to musisz przestrzegać kliku istotnych zasad.

REKLAMA

Temperatura - musi być dodatnia, najlepiej powyżej 5ºC.
Sztywne poszycie – z desek, sklejek lub płyt.
Podłoże - dobrze przygotowane podłoże musi być wyrównane, oczyszczone i wysuszone. Wszelkie niedociągnięcia na tym etapie zemszczą się w trakcie użytkowania.
Styki - należy je odpowiednio zabezpieczyć za pomocą około 10 cm pasków papy.
Materiał - należy dokładnie sprawdzić czy materiał nie jest uszkodzony, czy ma jednolity kolor. Papa sprzedawana jest w rolkach. Rozwijając je pamiętaj, że w zależności od strony, z której patrzymy papa może mieć inny odcień.
Układanie - metoda układania papy, to metoda na zakład. Papy wierzchniego krycia zwykle mają zaznaczoną odpowiednią szerokość zakładu.
Przesuwanie - rzędy papy nie powinny być kładzione symetrycznie, każdy następny powinniśmy przesunąć o mniej więcej połowę szerokości rolki. Żeby uniknąć zgrubień na łączeniach należy narożniki pasów ciąć pod kątem 45º.

Polecamy: Bezpieczny dom

• Uwaga na warstwy - nakładając kolejną warstwę papy należy uważać na poprzednią, szczególnie przy docinaniu.
• Odpowiedni nóż - do przycinania papy przeznaczony jest specjalnie zagięty nóż dekarski. Zwykłym nożem lepiej się do tego nie zabierać.
• Mocowanie - przy spadku dachu poniżej 20º papę przykleja się, przy większym przykleja się i przymocowuje mechanicznie.
Wiele z etapów pokrywania dachu to prace nieskomplikowane i jest w stanie poradzić sobie z nimi amator, zawsze jednak niesie to ryzyko. Szczególnie, że skutki niedociągnięć mogą być bardzo nieprzyjemne, a naprawy dachu są kosztowne. Dlatego najlepiej swoje działania ograniczyć do kontroli pracy dekarzy.

Czytaj także: Zasada działania kolektora słonecznego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz stronę eksperta Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA