REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kupno domu

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego od dewelopera krok po kroku

Kupno mieszkania czy domu może być stresujący nie tylko z powodów finansowych, ale także ze względu na dużą liczbę formalności. Wychodząc naprzeciw potrzebom nabywców, Deweloperski Fundusz Gwarancyjny wyjaśnia, o jakie dokumenty należy zadbać oraz jakie prawa przysługują nabywcom lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego, zgodnie z nową ustawą deweloperską.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny - kogo chroni a kogo nie

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) działa i chroni nabywców mieszkań od deweloperów od 1 lipca 2022 r. DFG nie ochroni nabywcy nowego mieszkania z drugiej ręki ani przedsiębiorcy, który kupi nowy lokal pod działalność gospodarczą - mówi PAP Renata Mentlewicz z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Prawie połowa nieruchomości wystawianych na sprzedaż w Polsce w 2022 to mieszkania [BADANIE]

Od początku roku Polacy wystawili na sprzedaż najwięcej mieszkań ze wszystkich rodzajów nieruchomości - wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl. W jakich średnich cenach? A co z domami?

Kupno domu do remontu - czy warto?

Budynek kupowany na rynku wtórnym, nawet jeśli wymaga remontu, może okazać się bardzo dobrą inwestycją. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas oceny stanu nieruchomości. Co ważne, na prace termomodernizacyjne domu, można uzyskać dotacje lub ulgę termomodernizacyjną.

REKLAMA

Dom pod miastem? Tylko z dobrym dojazdem

Własny dom jest marzeniem wielu z nas. Większość Polaków decyduje się na zakup domu pod miastem, chcąc w ten sposób zaznać trochę ciszy i spokoju. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, jak kłopotliwe mogą okazać się codzienne dojazdy do pracy.

Dom pod Krakowem w cenie mieszkania

Wzrost cen na rynku nowych mieszkań w dużych aglomeracjach sprawił, że coraz więcej Polaków zaczyna rozważać zakup domu na obrzeżach miast. Przykładem jest Kraków, gdzie w cenie 60 metrowego mieszkania można kupić znacznie większy dom z rynku pierwotnego.

Zakup nieruchomości: Domy w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Program „Mieszkanie dla Młodych” (MdM) miał obejmować tylko niewielkie lokale. Na rynku znajdują się jednak domy, które możemy kupić w programie MdM. Zobacz, gdzie szukać domu z dopłatą.

Zakup nieruchomości – jak sprawdzić jakość postawionego budynku?

Jeśli decydujemy się na zakup domu od dewelopera, budynek będziemy mogli prawdopodobnie zobaczyć na różnych etapach prowadzonych prac. Najważniejsze jest jednak skontrolowanie stanu i jakości budynku w trakcie jego oddawania do użytku. Nie bójmy się zmierzyć pomieszczeń czy sprawdzić jakości okien – mamy do tego pełne prawo – wszystko powinno się zgadzać z projektem całego budynku.

REKLAMA

Zakup domu jednorodzinnego – na co zwrócić uwagę oglądając okolicę?

Zanim przystąpimy do zakupu domu jednorodzinnego czy to od dewelopera, czy od osoby prywatnej, warto najpierw rozejrzeć się po okolicy, w której stoi. Krytyczne spojrzenie na okolicę może pozwolić nam uniknąć niepotrzebnych problemów. Na co zwracać uwagę oglądając okolicę domu do kupienia? Kiedy rozpocząć starania o kredyt?

Zakup domu w zabudowie szeregowej. Segment skrajny czy środkowy – który wybrać. Poradnik

Zanim zdecydujemy się na zakup domu w zabudowie szeregowej, warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie wybór segmentu skrajnego, czy środkowego. Jakie zalety ma mieszkanie w domu szeregowym? Co może się okazać największą wadą? Na jakie elementy projektu zwrócić uwagę przy kupowaniu domu w zabudowie szeregowej?

Kupno domu w zabudowie bliźniaczej – na co zwracać uwagę

Zanim kupimy dom w zabudowie bliźniaczej warto się zastanowić, na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę przy wyborze takiego rodzaju domu. Jakie elementy mogą mieć wpływ na komfort życia w bliźniaku? Jak rozpoznać dobrze wykonany projekt domu w zabudowie bliźniaczej? Czym różni się zabudowa bliźniacza od szeregowej?

Polacy za granicą – zakup mieszkania w Polsce przez pełnomocnika

Polacy, którzy pracują za granicą często planują zakup mieszkania w kraju. Udzielenie pełnomocnictwa jest skutecznym sposobem na sfinalizowanie transakcji na odległość. Co trzeba wiedzieć, planując zakup nieruchomości przez pełnomocnika?

Zakup nieruchomości w USA – czy się opłaca?

Czy cz kup mieszkania w USA np. na Florydzie jest opłacany? Podczas kryzysu w USA, ceny nieruchomości w Stanach Zjednoczonych straciły na wartości nawet 50%. Aktualnie USA wychodzi z kryzysu. Ceny nieruchomości ustabilizowały się, a nawet zyskują na wartości.

Szukanie nieruchomości – od czego zacząć?

Kupowanie i szukanie nieruchomości to poważna decyzja, związana z dużym wydatkiem, dlatego trzeba się do tego dobrze przygotować. Podpowiadamy od czego zacząć szukanie mieszkania, na jakie kwestie prawne zwrócić uwagę i czy lepiej zrobić to samemu, czy z pośrednikiem.

Ile zyskujemy na kupnie nieruchomości?

Nieruchomości niezmiennie są jednym z pewniejszych sposobów lokowania pieniędzy. Oprócz tego kupno nieruchomości może generować dodatkowe zyski – dotyczy to nabycia nieruchomości z zamiarem najmu. W jakie nieruchomości warto inwestować?

Zainteresowani kupnem mieszkania stają się coraz bardziej wymagający

Zainteresowani kupnem mieszkania zwracają uwagę nie tylko na cenę nieruchomości, lecz także na jakość wykonania. Coraz częściej kupujący szukają inwestycji, w których zastosowano ekologiczne rozwiązania. Dla deweloperów bardziej wymagający klient stanowi większe wyzwanie.

Ekspektatywa chroni nabywców mieszkań

Ekspektatywa przekazuje nam prawo do objęcia przyszłych dóbr i polega na ustanowieniu odrębnej własności lokalu, po którym następuje przeniesienie własności na kupującego. Ekspektatywa pozwala kupującemu domagać się swojej należności od dewelopera w przypadku problemów z ukończeniem mieszkania lub upadłością dewelopera. Poznaj szczegóły ekspektatywy.

Umowa przedwstępna – czy warto ją podpisywać?

Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Zakup domu lub mieszkania jednocześnie wiąże się z koniecznością podpisania umowy kupna-sprzedaży. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy jej podpisać, warto rozważyć podpisanie umowy przedwstępnej. Dzięki temu nie będziemy musieli się martwić, że sprzedający się rozmyśli lub zmieni wcześniej ustalone warunki.

„Rodzina na Swoim” – podsumowanie 6 lat

Rządowy program dopłat „Rodzina na Swoim” zakończył swoje funkcjonowanie 31 grudnia 2012 roku. Zgodnie z założeniami „Rodziny na Swoim” dopłaty do połowy odsetek trwają przez pierwszych 8 lat kredytowania. Mimo tego, że nie będą już rozpatrywane nowe wnioski, rząd będzie finansował swoją część jeszcze przez 8 lat. Czy odczujemy jego konsekwencje za kilka lat?

Kupno mieszkania: na co zwraca uwagę Polka?

Kupno mieszkania to poważna decyzja życiowa, Polka rozważająca taką możliwość nie zawsze dokładnie sprawdza wiarygodność firmy budowlanej i deweloperskiej. Za to większość Polek, które chciałyby kupić mieszkanie zwróciłyby uwagę na jego cenę, lokalizację i bliskość lokali handlowo-usługowych.

Niewielka zmiana cen domów i działek

Na rynku nieruchomości obserwowane są niewielkie zmiany cen domów i działek, zwłaszcza w Warszawie i w jej okolicach. Jak zmieniają się ceny domów i działek? Gdzie warto kupić dom lub ziemię?

Kto kupuje najdroższe apartamenty?

Na apartament w Polsce mogą pozwolić sobie nieliczni – znajdą się w tej grupie lekarze, prawnicy i znani ludzie, ale nie tylko oni. Średnia ich wieku jest zaskakująca i wynosi ok. 30 lat. Sprawdź, kto i za ile kupuje najdroższe apartamenty.

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Polacy kupują coraz więcej mieszkań na kredyt, zazwyczaj zobowiązanie zawierane jest na 30 lat. Co jednak zrobić, gdy nasze potrzeby się zmieniły, a do końca spłaty kredytu pozostało jeszcze kilka lat? Czy można sprzedać mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym?

Zakup wymarzonego mieszkania – poradnik

Fundusze to główny warunek mający wpływ na zakup mieszkania. Rynek nieruchomości stale się zmienia, zmieniają się ceny, pojawiają się różne szanse jak i pewne zagrożenia związane z zakupem mieszkania. Należy jednak pamiętać o tym, żeby podczas zakupu mieszkania kierować się zdrowym rozsądkiem.

Dom sterowany komputerem

Dom sterowany komputerem w dalszym ciągu wydaje nam się synonimem luksusu. Inteligentny dom, sterowany komputerem zwiększa komfort naszego życia, a także bezpieczeństwo, dzięki takiemu systemowi oszczędzamy również czas.

Słoneczne Bulwary w Bielsku-Białej

Słoneczne Bulwary w Bielsku-Białej położone są w nieopodal Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, w bezpośredniej bliskości Bulwarów Straceńskich i potoku Straconka. Inwestycja realizowana jest przez Murapol S.A.

Czy apartamentowce są jeszcze modne?

Apartamentowce cieszą się dużym zainteresowaniem najbogatszych Polaków. Jednak moda na apartamentowce powoli wypierana jest przez willowe rezydencje na obrzeżach miasta. Przeczytaj, jak kształtuje się sytuacja na rynku ekskluzywnych nieruchomości.

Podział nieruchomości w konkubinacie

Żeby wspólnie kupić nieruchomość nie trzeba być małżeństwem – po ustaniu związku, podział takiej nieruchomości regulowany jest przez prawo cywilne – a nie rodzinne.

Pomoc w spłacie kredytu a podatki

Młode osoby biorące kredyt mieszkaniowy często mogą liczyć na pomoc rodziny lub innych osób w jego spłacie. Niestety jakkolwiek może się to wydawać niesprawiedliwe – może się to wiązać z powstaniem obowiązku podatkowego po stronie kredytobiorcy.

Doradca kredytowy – czy warto korzystać z jego usług?

Zakup domu lub mieszkania często łączy się z koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Ponieważ rynek kredytów hipotecznych jest coraz bardziej dynamiczny, nie nadążamy z analizą kolejnych zmian. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po poradę u doradcy kredytowego.

Dolcan: dzień otwarty

Deweloper Dolcan organizuje kolejny dzień otwarty. 10 marca 2012 r. w podczas Dnia Otwartych Drzwi będzie można zapoznać się z wszystkimi inwestycjami Dolcana.

Warszawa Białołęka: najnowsze inwestycje mieszkaniowe

Warszawski rynek nieruchomości to największy rynek w Polsce. Najwięcej mieszkań w stolicy powstaje na Białołęce. To jednocześnie najtańsza dzielnica. Średnia cena mieszkań na Białołęce wynosi 6200 zł za mkw.

Domy w Warszawie tanieją

Domy w Warszawie tanieją – obniżki sięgają nawet 30%. W której części Warszawy kupimy najtańszy dom?

Nowe domy stanowią tylko 6,5% oferty rynku

Nowe domy stanowią tylko 6,5% oferty rynku nieruchomości. Deweloperzy są ostrożniejsi w rozpoczynaniu kolejnych inwestycji, dlatego nabywcom łatwiej jest znaleźć promocje na już wybudowane domy.

Na warszawskim rynku przeważają gotowe domy i segmenty

Na warszawskim rynku nieruchomości przeważają gotowe domy i segmenty, a ich ceny są niższe niż rok temu. Gdzie skupia się warszawska oferta domów i segmentów?

Osiedle Magenta w Rembertowie

Osiedle Magenta – kolejna inwestycja dewelopera Dolcan – powstaje w Rembertowie. W skład Osiedla Magenta wejdzie 15 domów szeregowych. W pierwszym etapie powstało już 9 segmentów.

Sprawdź, czy stać Cię na dom

Nie wiesz, czy stać Cię na dom? Kredyt na zakup domu dostaniesz już przy zdolności kredytowej na poziomie 9 tys. zł. Ile kosztują domy na warszawskim rynku nieruchomości?

Gdzie Polacy będą mieszkać w przyszłości?

Polacy będą mieszkać w przyszłości w domach, których udział na rynku nieruchomości znacznie się zwiększy. Przeprowadzkę do domu planują głównie starsze osoby, którym sytuacja finansowa pozwala na taki krok.

Osiedle Świerkowa Polana II pod Poznaniem

Osiedle Świerkowa Polana II powstaje w Robakowie pod Poznaniem. Projekt obejmuje zespół willi z dwupoziomowymi mieszkaniami. Za inwestycję odpowiedzialna jest firma Skaland Sp. z o.o.

W Warszawie powstaje mniej nowych domów

W Warszawie powstaje mniej nowych domów i zwiększa się ilość nieruchomości z rynku wtórnego. Ponadto ceny nowych i używanych domów maleją.

Ceny domów spadły o 10 proc.

Ceny domów spadły o 10 proc. Ze względu na potrzeby zainteresowanych deweloperzy oddają do użytku domy o mniejszej powierzchni. Jakie domy potaniały najbardziej?

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Deweloperzy rozpoczynają nowe projekty mieszkaniowe i konkurują między sobą o nowych nabywców nieruchomości.

Czteropokojowe mieszkanie w Warszawie

Czteropokojowe mieszkanie w Warszawie to obecnie koszt co najmniej 500 tys. zł. Mimo wysokich cen, w stolicy nie brakuje zainteresowanych kupnem mieszkania czteropokojowego.

Sfinansowanie budowy domu z „Rodziny na Swoim”

Sfinansowanie budowy domu z „Rodziny na Swoim” jest teraz łatwiejsze, niż znalezienie gotowego mieszkania, które mieściłoby się w zmienionych limitach programu. Kupno domu może być teraz bardziej opłacalne niż kupno mieszkania.

Ile kosztuje dom pod miastem?

Dom pod miastem to wysoki koszt ze względu na drogie działki budowlane. Gdzie wybudowanie domu jest najtańsze? Ile kosztuje taka inwestycja budowlana?

Ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości coraz dokładniejsze

Ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości zamieszczane w Internecie są coraz dokładniejsze. Sprzedającym mieszkanie lub dom zależy, aby ogłoszenie było szczegółowe i wiarygodne.

Warszawa: deweloperzy inwestują w domy jednorodzinne

Deweloperzy inwestują w domy jednorodzinne w Warszawie. Ceny domów jednorodzinnych (segment, bliźniak lub dom wolnostojący) różnią się w zależności od lokalizacji. Do połowy roku na rynku nieruchomości można było znaleźć 150 tego typu inwestycji.

Inwestycja w nieruchomości w Grecji

Inwestycja w nieruchomości w Grecji może okazać się opłacalna ze względu na spadek cen na tamtejszym rynku mieszkaniowym. Coraz więcej Polaków chętnie inwestuje w nieruchomości za granicą.

Umowa przedwstępna poprzedzająca nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może umowę przenoszącą własność nieruchomości poprzedzić umową przedwstępną. Podstawowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej.

Organy uprawnione do wydania zezwolenie na nabycie nieruchomości


Podstawowym warunkiem na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca jest uzyskanie zezwolenia od ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz brak sprzeciwu Ministra Obrony Narodowej. W przypadku nabycia nieruchomości rolnych cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie od ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

REKLAMA