REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie połowa nieruchomości wystawianych na sprzedaż w Polsce w 2022 to mieszkania [BADANIE]

Oferteo.pl
Jakie nieruchomości sprzedają się w Polsce?
Jakie nieruchomości sprzedają się w Polsce?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od początku roku Polacy wystawili na sprzedaż najwięcej mieszkań ze wszystkich rodzajów nieruchomości - wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl. W jakich średnich cenach? A co z domami?

Ile Polacy płacą za nieruchomości?

Portal Oferteo.pl zestawił dane z okresu od początku stycznia 2022 roku do 15 sierpnia dotyczące wystawionych na sprzedaż nieruchomości.

REKLAMA

W skali kraju wartość nieruchomości wystawianych na sprzedaż najczęściej mieściła się w przedziałach 201 – 300 oraz 301 – 400 tysięcy złotych. W obu przypadkach kwoty takie deklarowało po 17% właścicieli planujących sprzedaż. Kolejny pod względem wielkości odsetek stanowiły nieruchomości o wartości 501 – 750 tysięcy złotych (14%) oraz 401 – 500 tysięcy złotych (12%). Najmniej sprzedawanych obiektów odnotowano w przedziałach 50 – 100 (5%) oraz 101 – 150 tysięcy złotych (6%).

REKLAMA

Sytuacja jednak różni się w zależności od województwa. Najwyższy odsetek najdroższych nieruchomości, których wartość przekraczała 1 mln złotych, odnotowano w województwie opolskim. Obiekty takie stanowiły 17% ze wszystkich sprzedawanych na tym obszarze w 2022 roku. W województwach mazowieckim i podlaskim było to po 16%, a zachodniopomorskim – 13%.

Osoby szukające tanich nieruchomości, w przedziale 50 – 100 tysięcy złotych, powinny zwrócić uwagę na oferty w województwach lubelskim i podkarpackim. Odsetek takich obiektów w ramach danego województwa wyniósł dla tych obszarów odpowiednio 11% oraz 10%.

Ceny sprzedawanych w Polsce nieruchomości

Ceny sprzedawanych w Polsce nieruchomości

Oferteo.pl

Powierzchnia mieszkań i domów wystawianych na sprzedaż przez rodaków

Metraż wystawianych na sprzedaż mieszkań mieścił się często w przedziale 41 – 50 m². Taka wartość zdeklarowana była w przypadku 29% ogłoszeń. Sporo lokali miało 51 – 60 m², 61 – 80 m² oraz 26 – 40 m². Każdy z tych przedziałów stanowił po około 20%. Najmniej sprzedawanych mieszkań miało metraż poniżej 25 m² (2%) lub 121 – 150 m² (1%).

W przypadku domów dominowały te o większej powierzchni. Z danych wynika, że najwięcej sprzedawanych obiektów tego typu miało między 121 a 150 m² (27%). Następne były przedziały 81 – 100 m² (24%) oraz 101 – 120 m² (20%). Najrzadziej na sprzedaż wystawiano małe domy, o powierzchni 51 – 60 m² (5%) oraz 26 – 40 m² (4%).

Dom, czy mieszkanie? Jakie nieruchomości sprzedają Polacy?

Najwięcej nieruchomości wystawianych na sprzedaż to mieszkania, które stanowiły 48% publikowanych ofert – wynika z danych pochodzących z serwisu Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami. Następne były domy (30%) oraz działki budowlane (13%). Zdecydowanie rzadziej deklarowano chęć sprzedaży działek rolnych (4%), budynków przemysłowych (2%), lokali handlowo-usługowych (1%) oraz powierzchni biurowych (1%).

Rodzaj sprzedawanych nieruchomości w Polsce

Rodzaj sprzedawanych nieruchomości w Polsce

Oferteo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA