REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?
Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym można sprzedaż bez większego problemu. Powinni to wiedzieć zwłaszcza ci kredytobiorcy, którzy nie radzą sobie ze spłatą należności wobec banku. Nie wolno dopuścić do komorniczej licytacji mieszkania. Można je bowiem stracić, a i tak pozostać z długiem.
rozwiń >

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym  - czy to bezpieczne?

Wiele osób kupując mieszkanie za pieniądze z kredytu hipotecznego, ma obawy czy w przyszłości będzie mogła je sprzedać, przed spłaceniem całego zadłużenia. Piotr Zdanowicz, ekspert Notus Finanse przekonuje, że procedura jest zbliżona do tej, w przypadku sprzedaży mieszkania bez obciążenia hipoteki. Istnieje szereg rozwiązań, m.in. ze strony banków, zapewniających bezpieczeństwo takiej transakcji.

REKLAMA

Jak sprzedać mieszkania z kredytem hipotecznym?

Pierwszym krokiem umożliwiającym właścicielowi mieszkania zakupionego za pomocą kredytu hipotecznego jego sprzedaż jest uzyskanie od banku dokumentu potwierdzającego m.in. wysokość zadłużenia. Powinien on zawierać:

 • numer umowy kredytowej,
 • aktualne saldo /wysokość zadłużenia,
 • numer rachunku do wcześniejszej spłaty kredytu,
 • zgodę banku na wykreślenie hipoteki po całkowitej spłacie kredytu.

Drugi krok jest uzależniony od sposobu finansowania zakupu mieszkania przez kupującego.

Jeśli kupuje je za gotówkę, wówczas warto płatność podzielić na dwa etapy. Aby ruszyć z transakcją niezbędne jest spłacenie kredytu hipotecznego posiadanego przez obecnego właściciela mieszkania. Dlatego warto, aby kupujący część ceny przelał bezpośrednio na rachunek bankowy banku. Z pozostałą częścią płatności warto poczekać do zaksięgowania przez bank wpłaty i wydania przez niego oświadczenia o wyrażeniu zgody na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej kupowanej nieruchomości.

Sprzedający, po zaksięgowaniu przez bank wpłaty, otrzyma pismo informujące o tym, że kredyt został spłacony. Kupujący wówczas płaci pozostałą część ceny już na rachunek sprzedającego.

Aby dopełnić transakcji, nowy właściciel mieszkania składa do sądu wieczystoksięgowego wniosek o wykreślenie hipoteki.

– Należy pamiętać, że taki wniosek może złożyć tylko właściciel mieszkania podkreśla Piotr Zdanowicz.

Sytuacja jest odrobinę inna w przypadku, gdy kupujący mieszkanie kupuje również za pomocą kredytu hipotecznego.

Zawsze warto zawrzeć umowę przedwstępną, jednak w tym przypadku jest ona niezbędna. Do jej zawarcia sprzedający również jest zobligowany do przedstawienia należytego dokumentu z banku, przedstawiającego m.in. saldo zadłużenia.

Po podpisaniu umowy przedwstępnej kupujący składa wniosek o kredyt hipoteczny w swoim banku. Gdy ten wyda decyzję kredytową, sprzedający i kupujący mogą spotkać się u notariusza, aby podpisać końcowy akt notarialny sprzedaży nieruchomości.

Płatności ceny dokonuje tu już bezpośrednio bank w dwóch transzach. Pierwsza z nich zostanie przelana bezpośrednio do banku, który udzielił kredytu hipotecznego sprzedającemu w celu spłaty kredytu hipotecznego. Po tej czynności sprzedający uzyska potwierdzenie spłaty kredytu oraz zgodę na wykreślenie hipoteki. Warto mieć na uwadze, że na ten dokument można czekać do 14 dni.

Po jego otrzymaniu przekazuje go kupującemu, gdyż jest on podstawą do zapłaty drugiej transzy ceny. Nowy nabywca mieszkania przedstawia go w tym celu swojemu bankowi, aby ten przelał pozostałą kwotę sprzedającemu.

Problemy Polaków z płatnością rat za kredyt hipoteczny

Jednym z powodów, dla których część właścicieli mieszkań zakupionych za pieniądze z kredytu hipotecznego decyduje się na ich sprzedaż, jest trudność w spłacie rat kredytu hipotecznego. Zwłaszcza w ostatnim czasie. Jednak dostępne są inne rozwiązania, które mogą pomóc w wywiązaniu się zobowiązania, bez konieczności spłaty mieszkania.

– Z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że kredyt mieszkaniowy spłaca obecnie ok. 2,6 mln gospodarstw domowych. W kwietniu przeszło 30 tys. z nich miało problem z terminowym regulowaniem należności. Jednak w najbliższych miesiącach liczba kredytobiorców w tarapatach prawdopodobnie wzrośnie – mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

Dyrektor Działu Bankowego i Wsparcia Sprzedaży w Notus Finanse Karina Nożykowska przyznaje, że po serii podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, raty spłaty kredytu niemal się podwoiły. A to najprawdopodobniej nie koniec podwyżek.

WIBOR – a wysokość raty kredytu hipotecznego

Karina Nożykowska przypomina, że najczęściej stosowanym przez banki składnikiem oprocentowania kredytów hipotecznych jest trzymiesięczna lub sześciomiesięczna stopa WIBOR, czyli oprocentowanie, z którym banki skłonne są pożyczyć pieniądze innym bankom. Np. WIBOR 3M wzrósł od października ubiegłego roku z 0,21% do 6,48%.

Wysokość stawki WIBOR po zmianach stóp procentowych

Wysokość stawki WIBOR po zmianach stóp procentowych

GetHome.pl

W najtrudniejszej sytuacji mogą być ci, którzy zaciągali kredyty hipoteczne w latach 2020-2021. Był to okres w którym kredyty mieszkaniowe były wyjątkowo tanie  – dodaje ekspertka.

Liczba udzielonych kredytów hipotecznych od 2007 roku do 2021 roku

Liczba udzielonych kredytów hipotecznych od 2007 roku do 2021 roku

Liczba udzielonych kredytów hipotecznych od 2007 roku do 2021 roku

GetHome.pl

Rozwiązania w przypadku trudności ze spłatą rat za kredyt hipoteczny inne niż sprzedaż mieszkania

Marek Wielgo zwraca uwagę, że część kredytobiorców, która znalazła się w trudnej sytuacji ma do dyspozycji inne rozwiązania.

1. Wakacje kredytowe

Rząd pracuje nad projektem ustawy o pomocy kredytobiorcom. W ramach wakacji kredytowych będą oni mogli liczyć na zawieszenie spłaty rat kredytów hipotecznych na 8 miesięcy  - po 4 miesiące w 2022 roku i tyle samo w 2023 roku. Co ważne, mają dotyczyć zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej raty. Termin na spłatę zostanie przesunięty bez dodatkowych odsetek.

2. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Ponadto kredytobiorcy, którzy mają problemy finansowe mogą sięgnąć po pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wymogiem jest tu jednak m.in. utrata pracy przez jednego z członków gospodarstwa domowego. Po spełnieniu kryteriów można otrzymać dopłatę do kredytu do 2 tys. zł nawet przez 36 miesięcy. Jest to zwrotna forma pomocy. Jej spłata rozpocznie się po 2 latach od ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Warto wiedzieć, że część wsparcia może zostać umorzona, jeśli dany kredytobiorca terminowo spłaci pierwszych 100 rat. Darowane zostaną mu wtedy kolejne 44 raty.

3. Restrukturyzacja zadłużenia

Innym rozwiązaniem, które umożliwia ustawa o kredycie hipotecznym jest restrukturyzacja zadłużenia. W grę wchodzi m.in. czasowe zawieszenie spłaty kredytu oraz wydłużenie jej okresu.

Sprzedaż mieszkania z kredytem na własną rękę bardziej opłacalna, niż licytacja komornicza

Niestety, zdarza się, że sytuacja dłużników jest beznadziejna. Czasem z ich winy, bo unikali kontaktu z bankiem. To zwykle doprowadza do powstania dodatkowych zobowiązań finansowych.

Szczęściem w nieszczęściu jest to, że komornik nie od razu wkracza do akcji. Wspomniana ustawa o kredycie hipotecznym umożliwia bowiem dłużnikowi samodzielną sprzedaż nieruchomości. Jest to dla niego rozwiązanie dużo korzystniejsze, niż licytacja komornicza. Dodatkowo bank jest zobowiązany dać właścicielowi nieruchomości co najmniej pół roku na jej sprzedaż.

Dla banku jest to korzystne rozwiązanie. Gdy właściciel sam sprzeda swoją nieruchomość, wówczas odzyska szybciej swoje pieniądze ocenia Marek Wielgo.

Podkreśla również, że w przypadku sprzedaży mieszkania w trybie licytacji komorniczej dłużnik traci już na wstępnie. Wówczas ceną wywoławczą jest kwota równa trzem czwartym wartości nieruchomości określonej przez rzeczoznawcę.

Ponadto w oczekiwaniu na licytację wzrośnie dług wobec banku. Dojdą też koszty sądowe i koszty samej licytacji. W efekcie może się okazać, że po spłaceniu długu objętego egzekucją dłużnikowi nie zostanie nic. Może się zdarzyć również tak, że za uzyskanej tą drogą cenę sprzedaży nieruchomości nie uda się w pełni spłacić zobowiązania wobec banku, czyli całego kredytu hipotecznego. Wówczas kredytobiorca zostanie bez mieszkania i z częścią kredytu hipotecznego do spłaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GetHome.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  REKLAMA