REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla kredytobiorców: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - zasady skorzystania

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
finanse, pieniądze, kredyt. Fotolia
finanse, pieniądze, kredyt. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma służyć osobom, które przez problemy finansowe nie są w stanie samodzielnie spłacać zaciągniętego kredytu hipotecznego. Kto jeszcze może skorzystać z tej formy pomocy finansowej i jakie są zasady jej otrzymania?

Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców umożliwia uzyskanie rządowej pomocy finansowej w spłacie kredytu mieszkaniowego. Program przewiduje dwie możliwości wsparcia.

REKLAMA

Pierwsza z nich jest dostępna dla osób, które mają trudność ze spłatą rat za kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup mieszkania albo domu. Polega na dopłacaniu pieniędzy przez Bank Gospodarstwa Krajowego do raty kredytu hipotecznego kredytobiorcy bezpośrednio do banku, który udzielił kredytu. Jego maksymalna miesięczna wysokość może wynieść 2 tys. zł. Wsparcie może trwać do 3 lat i jest zwrotne.

Drugą formą pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest pożyczka na spłatę zadłużenia. Dostępna jest dla osób, które sprzedały dom, działkę budowlaną bądź mieszkanie zakupione przy finansowaniu kredytu zabezpieczonego hipoteką. Jeśli cena uzyskana za sprzedaż jest niższa niż wysokość zaciągniętego kredytu mieszkaniowego można ubiegać się o nieoprocentowaną pożyczę na spłacenie pozostałej części do jego spłacenia. Maksymalna kwota pożyczki na spłatę kredytu hipotecznego wynosi 72 tys. zł

Obie formy pomocy są dostępne tylko dla osób fizycznych. Nie ma znaczenia waluta w której został zawarty kredyt. Pomoc w spłacie kredytu hipotecznego dostępna jest zarówno przy kredytach w złotówkach, we franku szwajcarskim, w euro, jak i w innych. Przedsiębiorcy i osoby prowadzące działalność rolną nie mogą z niej skorzystać.

Promesa uzyskana przed sprzedaniem nieruchomości zakupionej kredytowanej również uprawnia do skorzystania z pożyczki na spłatę kredytu mieszkaniowego. Wystawia ją kredytodawca, czyli bank z którym podpisaliśmy umowę kredytową. Warunkiem jej otrzymania jest zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży rzeczonej nieruchomości.

Jaki rodzaj kredytu umożliwia skorzystanie z pomocy w jego spłacie?

Skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców umożliwia posiadanie zarówno kredytu hipotecznego, jak i pożyczki mieszkaniowej. Muszą jednak być związane z realizacją zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych i być zabezpieczone hipoteką.

Pieniądze z kredytu bądź pożyczki muszą zostać przeznaczone na:

 1. Nabycie, budowę, przebudowę bądź remont domu jednorodzinnego bądź mieszkania.
 2. Adaptację budynków niemieszkalnych na cele mieszkalne.
 3. Kupno działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego.
 4. Zakup działki rolnej pod budowę domu jednorodzinnego, położonej co najmniej w części na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową.

Pomoc dla kredytobiorców 2022 - warunki otrzymania pomocy z Fundusze Wsparcia Kredytowego

Aby otrzymać pieniądze z Funduszu Wsparcia Kredytowego należy spełnić jeden z trzech warunków:

 1. Co najmniej jeden kredytobiorca posiada status osoby bezrobotnej.
 2. Wysokość raty kredytu mieszkaniowego przekracza 50 proc. miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego.
 3. Dochody gospodarstwa domowego, pomniejszone o ratę kredytu hipotecznego, przekraczając limit z ustawy społecznej, tj. w gospodarstwie jednoosobowym kwotę 1 552 zł, w wieloosobowym 1 200 zł.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać rządową pomoc finansową z Funduszu Wsparcia Kredytowego?

Pierwszym i niezbędnym krokiem do otrzymania wsparcia z Funduszu jest złożenie wniosku do banku z którym zawarliśmy umowę o kredy mieszkaniowy.

Wzór wniosku o wsparcie pieniężne z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można pobrać pod adresem: https://www.bgk.pl/files/public/Pliki/Wzor_wniosku_o_wsparcie_promese_lub_pozyczke_na_splate_zadluzenia.pdf

REKLAMA

Bank rozpatruje wniosek o przyznanie wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytowego w ciągu 21 dni. Jeśli złożony przez kredytobiorcę wniosek nie będzie kompletny, wówczas zostanie poproszony o jego uzupełnienie. Kredytodawca rozpatrzy go w ciągu następnych 14 dni od złożenia kompletu dokumentów.

Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, kredytobiorca musi w ciągu 14 dni podpisać ze swoim bankiem umowę o wsparcie, bądź pożyczkę w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Bank przekaże kolejno jej kopię do Banku Gospodarstwa Krajowego w ciągu 7 dni. Szczegóły dotyczące wsparcia, tj. wysokość rat  oraz okres udzielonego wsparcia, zasady i terminy spłaty, kwotę i walutę spłaty, a także zasady i terminy spłat poszczególnych rat udzielonego wsparcia lub pożyczki za spłatę.

W przypadku odrzucenia wniosku przez bank, informacja o odmowie, wraz z uzasadnieniem, powinna być przesyłana kredytobiorcy w formie pisemnej. Wnioskujący ma prawo do odwołania w ciągu 14 dni. Koszt ponownego rozpatrzenia wniosku to 100 zł.

Po jakim czasie trzeba zwrócić pieniądze otrzymane w ramach wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytowego?

Wsparcie finansowe w ramach Funduszu Wsparcia Kredytowego jest zwrotne w całości i rozpoczyna się 2 lata po ostatniej wypłacie raty lub od wypłaty pożyczki. Można je rozłożyć na 144 rat. Są one nieoprocentowane. Płatność następuje do 15. dnia każdego miesiąca bezpośrednio na rachunek Funduszu. Spłata trwa nie dłużej niż 12 lat. W przypadku, gdy kredytobiorca spłaci 100 rat bez żadnych opóźnień, pozostała część kwoty do spłaty zostanie mu umorzona.

Jeśli w trakcie otrzymywania wparcia na spłatę rat kredytu mieszkaniowego kredytobiorca sprzeda obciążoną nim nieruchomość, wówczas całość otrzymanej kwoty musi spłacić w ciągu 30 dni od jej zbycia.

Podstawa prawna:

Fundusz działa na podstawie ustawy z 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

 • Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

 • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie wzoru wniosku o udzielenie wsparcia, promesy lub pożyczki na spłatę zadłużenia kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kto przesunął budowę domu lub duży remont na wiosnę 2024 roku, ten sporo zyskał. Ceny materiałów budowlanych z dużą obniżką

  Piąty miesiąc z rzędu na rynku materiałów budowlanych ceny idą w dół. Jak twierdzą eksperci, nie jest to jednak trwały trend, ale dłuższa korekta. Spowodowało ją wcześniejsze wywindowanie cen na poziomy nie do przyjęcia przez rynek. Gdy korekta się skończy, wróci zapewne stabilizacja z nieznaczną tendencją zwyżkową.

   

  Podatek od wynajmu prywatnego w 2024 roku. Co się zmienia? Będą zmiany w 2025 roku?

  Rok 2024 nie przyniósł istotnych zmian w zakresie opodatkowania czynszów. Podatek przychodowy od wpływów z wynajmu na razie będzie naliczany tak samo jak w zeszłym roku. Trzeba wiedzieć, że duże zmiany nastąpiły właśnie w poprzednim roku. Wtedy wprowadzono zakaz rozliczania amortyzacji lokali mieszkalnych i ograniczono sposób rozliczeń w najmie prywatnym tylko do ryczałtu ewidencjonowanego. Analizując podatek od najmu w 2024 roku, nie można zapominać o wzroście podatku od nieruchomości. Zmieniła się bowiem zarówno stawka „mieszkaniowa”, jak i komercyjna. Ostatnio wiele mówi się o podatku katastralnym od wynajmowanych mieszkań, ale na razie wprowadzenie takiej daniny jest mało prawdopodobne.

  Jak dobrze mieć sąsiada! Psycholog: Dobre relacje sąsiedzkie zwiększają zadowolenie z życia; warto o nie zadbać

  Relacje z sąsiadami mają istotny wpływ na nasze zadowolenie z życia na osiedlu mieszkaniowym. Jak wynika z badania CBOS, przeprowadzonego we wrześniu 2023 roku na zlecenie Skanska Residential Development Poland (na próbie 1075 osób zamieszkujących osiedla w miastach powyżej 200 000 mieszkańców), prawie ¾ ankietowanych, którzy zadeklarowali, że utrzymują bliskie, przyjacielskie kontakty z sąsiadami, wypowiedziało się pozytywnie o swoim miejscu zamieszkania. Poziom zadowolenia spada wraz ze wzrostem obojętności wobec innych mieszkańców. Jakie są zatem stosunki sąsiedzkie na polskich osiedlach, dlaczego warto o nie dbać i co pomaga w zacieśnianiu więzi społecznych?

  Trzy razy więcej Polaków przed trzydziestką kupuje własne mieszkanie – sprawił to Bezpieczny Kredyt 2%

  Analitycy komentujący transakcje na rynku mieszkaniowym zauważyli, że pod koniec roku co piąte mieszkanie kupowała osoba w wieku poniżej trzydziestu lat. Pod koniec 2022 roku – tylko co dwunasta. To efekt  większej dostępności kredytów hipotecznych dla najmłodszych klientów, który nie jest możliwy bez takiego wsparcia ze środków publicznych jak program bezpieczny Kredyt 2%.

  REKLAMA

  Na odbiór gotowego mieszkania od dewelopera trzeba czekać około dwóch lat

  Ile trwa wydawanie pozwoleń na budowę mieszkań? Czy widać różnicę w czasie od pandemii? Czy w większych miastach czas oczekiwania jest dłuższy? Jak to wpływa na podaż mieszkań? 

  Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

  Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

  Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

  Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

  Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

  Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

  REKLAMA

  Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

  Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

  Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

  Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

  REKLAMA