Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla kredytobiorców: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - zasady skorzystania

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
finanse, pieniądze, kredyt. Fotolia
finanse, pieniądze, kredyt. Fotolia
Fotolia
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma służyć osobom, które przez problemy finansowe nie są w stanie samodzielnie spłacać zaciągniętego kredytu hipotecznego. Kto jeszcze może skorzystać z tej formy pomocy finansowej i jakie są zasady jej otrzymania?

Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców umożliwia uzyskanie rządowej pomocy finansowej w spłacie kredytu mieszkaniowego. Program przewiduje dwie możliwości wsparcia.

Pierwsza z nich jest dostępna dla osób, które mają trudność ze spłatą rat za kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup mieszkania albo domu. Polega na dopłacaniu pieniędzy przez Bank Gospodarstwa Krajowego do raty kredytu hipotecznego kredytobiorcy bezpośrednio do banku, który udzielił kredytu. Jego maksymalna miesięczna wysokość może wynieść 2 tys. zł. Wsparcie może trwać do 3 lat i jest zwrotne.

Drugą formą pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest pożyczka na spłatę zadłużenia. Dostępna jest dla osób, które sprzedały dom, działkę budowlaną bądź mieszkanie zakupione przy finansowaniu kredytu zabezpieczonego hipoteką. Jeśli cena uzyskana za sprzedaż jest niższa niż wysokość zaciągniętego kredytu mieszkaniowego można ubiegać się o nieoprocentowaną pożyczę na spłacenie pozostałej części do jego spłacenia. Maksymalna kwota pożyczki na spłatę kredytu hipotecznego wynosi 72 tys. zł

Obie formy pomocy są dostępne tylko dla osób fizycznych. Nie ma znaczenia waluta w której został zawarty kredyt. Pomoc w spłacie kredytu hipotecznego dostępna jest zarówno przy kredytach w złotówkach, we franku szwajcarskim, w euro, jak i w innych. Przedsiębiorcy i osoby prowadzące działalność rolną nie mogą z niej skorzystać.

Promesa uzyskana przed sprzedaniem nieruchomości zakupionej kredytowanej również uprawnia do skorzystania z pożyczki na spłatę kredytu mieszkaniowego. Wystawia ją kredytodawca, czyli bank z którym podpisaliśmy umowę kredytową. Warunkiem jej otrzymania jest zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży rzeczonej nieruchomości.

Jaki rodzaj kredytu umożliwia skorzystanie z pomocy w jego spłacie?

Skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców umożliwia posiadanie zarówno kredytu hipotecznego, jak i pożyczki mieszkaniowej. Muszą jednak być związane z realizacją zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych i być zabezpieczone hipoteką.

Pieniądze z kredytu bądź pożyczki muszą zostać przeznaczone na:

 1. Nabycie, budowę, przebudowę bądź remont domu jednorodzinnego bądź mieszkania.
 2. Adaptację budynków niemieszkalnych na cele mieszkalne.
 3. Kupno działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego.
 4. Zakup działki rolnej pod budowę domu jednorodzinnego, położonej co najmniej w części na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową.

Pomoc dla kredytobiorców 2022 - warunki otrzymania pomocy z Fundusze Wsparcia Kredytowego

Aby otrzymać pieniądze z Funduszu Wsparcia Kredytowego należy spełnić jeden z trzech warunków:

 1. Co najmniej jeden kredytobiorca posiada status osoby bezrobotnej.
 2. Wysokość raty kredytu mieszkaniowego przekracza 50 proc. miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego.
 3. Dochody gospodarstwa domowego, pomniejszone o ratę kredytu hipotecznego, przekraczając limit z ustawy społecznej, tj. w gospodarstwie jednoosobowym kwotę 1 552 zł, w wieloosobowym 1 200 zł.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać rządową pomoc finansową z Funduszu Wsparcia Kredytowego?

Pierwszym i niezbędnym krokiem do otrzymania wsparcia z Funduszu jest złożenie wniosku do banku z którym zawarliśmy umowę o kredy mieszkaniowy.

Wzór wniosku o wsparcie pieniężne z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można pobrać pod adresem: https://www.bgk.pl/files/public/Pliki/Wzor_wniosku_o_wsparcie_promese_lub_pozyczke_na_splate_zadluzenia.pdf

Bank rozpatruje wniosek o przyznanie wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytowego w ciągu 21 dni. Jeśli złożony przez kredytobiorcę wniosek nie będzie kompletny, wówczas zostanie poproszony o jego uzupełnienie. Kredytodawca rozpatrzy go w ciągu następnych 14 dni od złożenia kompletu dokumentów.

Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, kredytobiorca musi w ciągu 14 dni podpisać ze swoim bankiem umowę o wsparcie, bądź pożyczkę w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Bank przekaże kolejno jej kopię do Banku Gospodarstwa Krajowego w ciągu 7 dni. Szczegóły dotyczące wsparcia, tj. wysokość rat  oraz okres udzielonego wsparcia, zasady i terminy spłaty, kwotę i walutę spłaty, a także zasady i terminy spłat poszczególnych rat udzielonego wsparcia lub pożyczki za spłatę.

W przypadku odrzucenia wniosku przez bank, informacja o odmowie, wraz z uzasadnieniem, powinna być przesyłana kredytobiorcy w formie pisemnej. Wnioskujący ma prawo do odwołania w ciągu 14 dni. Koszt ponownego rozpatrzenia wniosku to 100 zł.

Po jakim czasie trzeba zwrócić pieniądze otrzymane w ramach wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytowego?

Wsparcie finansowe w ramach Funduszu Wsparcia Kredytowego jest zwrotne w całości i rozpoczyna się 2 lata po ostatniej wypłacie raty lub od wypłaty pożyczki. Można je rozłożyć na 144 rat. Są one nieoprocentowane. Płatność następuje do 15. dnia każdego miesiąca bezpośrednio na rachunek Funduszu. Spłata trwa nie dłużej niż 12 lat. W przypadku, gdy kredytobiorca spłaci 100 rat bez żadnych opóźnień, pozostała część kwoty do spłaty zostanie mu umorzona.

Jeśli w trakcie otrzymywania wparcia na spłatę rat kredytu mieszkaniowego kredytobiorca sprzeda obciążoną nim nieruchomość, wówczas całość otrzymanej kwoty musi spłacić w ciągu 30 dni od jej zbycia.

Podstawa prawna:

Fundusz działa na podstawie ustawy z 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

 • Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

 • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie wzoru wniosku o udzielenie wsparcia, promesy lub pożyczki na spłatę zadłużenia kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Reklama
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Jak przygotować się do zmian 2023
Jak przygotować się do zmian 2023
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koniec z podatkiem PCC przy nabyciu mieszkania z rynku wtórnego

  Sejm przyjął ustawę, która likwiduje konieczność opłacenia 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. To znacząca ulga, zwłaszcza dla młodych osób, które często zmuszone były płacić wysokie podatki przy nabyciu używanej nieruchomości.

  Ceny mieszkań od deweloperów bez zmian. Czy będą spadać?

  W maju w większości polskich aglomeracji cena metra kwadratowego nowego mieszkania pozostała bez zmian w stosunku do kwietnia - podali eksperci portalu RynekPierwotny.pl. Zwrócili uwagę, że deweloperzy zaczęli wprowadzać do sprzedaży więcej mieszkań z segmentu popularnego.

  Mieszkam razem z rodzicami. Jak długo? Dorosłe dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością

  Dane Eurostatu pokazują, że obecnie blisko 50% młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka w domu rodzinnym. To, że dzieci nie usamodzielniają się już tak szybko jak ich rodzice, potwierdza badanie Grupy Progres, z którego wynika, że aż 69 proc. rodziców obecnie aktywnych zawodowo z pokolenia X (1965–1979) i Y (1979–1995), którzy mają więcej niż 30 lat, deklaruje, że zamieszkali sami, gdy byli w wieku między 18 a 23 r.ż.

  Architektura wielorodzinna przechodzi transformację

  Sposób, w jaki chcemy żyć, szybko się zmienia, a trendy architektoniczne pojawiają się niejako w odpowiedzi na nasze nowe potrzeby. Architekci, którzy tworzą swoje projekty dziś, muszą mieć więc na względzie również to, co wydarzy się jutro. Sęk w tym, że przyszłość jest nieprzewidywalna i potrafi zaskoczyć.

  Rynek mieszkaniowy. Ile kosztują mieszkania w Polsce

  Cena jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym wynosi w Zakopanem prawie 19  tysięcy złotych. To najwyższe stawki w kraju. Wśród miast wojewódzkich pierwsze miejsce zajmuje Warszawa, gdzie jeden metr kosztuje średnio ponad 13,2 tysiąca. Najtaniej jest w Zielonej Górze, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim. Tam kupujący płacą poniżej 7 tysięcy za metr.  

  Kto dziś kupuje mieszkania? Taniej nie będzie

  Jaki jest obecny profil nabywców nowych mieszkań? Jak dużo wśród kupujących jest inwestorów, a ile osób kupuje na potrzeby własne? Co jest największą motywacją do zakupu?

  Ile mieszkań kupują cudzoziemcy w Polsce?

  Cudzoziemcy kupili w Polsce 14359 mieszkań w 2022 roku wg danych MSWiA. W sumie lokale te miały aż 820 tysięcy m kw. To znaczy, że przeciętne mieszkanie kupione w 2022 roku przez cudzoziemca miało trochę ponad 57 m kw. 

  Opłata deszczowa będzie większym problemem?

  Krajowe media niedawno znów przypomniały sobie o opłacie deszczowej. Dlatego w ostatnim czasie pojawiły się nagłówki artykułów alarmujące, że wspomniana opłata w 2023 r. będzie „ściągana” z odsetkami i to za ostatnie pięć lat. Takie informacje nierzadko powodują konsternację u właścicieli większych działek. Wspomniane osoby mogą bowiem zastanawiać się, czy w ich przypadku opłata deszczowa znajduje zastosowanie. Inne ważne pytanie dotyczy tego, czy w ostatnim czasie przepisy odnośnie opłaty deszczowej uległy zmianie. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili rozwiać wątpliwości osób prywatnych i przedsiębiorców dotyczące opłaty deszczowej. 

  Bezpieczny kredyt. Trzy banki zadeklarowały gotowość wprowadzenia tego produktu

  Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu „bezpieczny kredyt” – powiedział w poniedziałek 29 maja minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie – dodał.

  Kalendarz biodynamiczny w ogrodzie. Czym jest? Czy ma naukowe podstawy, czy się sprawdza?

  Co to jest kalendarz biodynamiczny? Czy wykonywanie czynności w ogrodzie (np. siew, pielęgnacja roślin, nawożenie, podlewanie, zbiór i inne) zgodnie z kalendarzem biodynamicznym ma sens i podstawy naukowe?

  Lawenda w ogrodzie – uprawa, zastosowanie, odmiany. Roślina ozdobna, która leczy

  W każdym przydomowym ogrodzie powinno się znaleźć słoneczne miejsce na lawendę. Jeżeli zapewnimy jej właściwe warunki i poświęcimy jej trochę czasu - odwdzięczy się oszałamiającą wonią i uroczymi kwiatami, które można nawet … zjeść. Lawenda, to nie tylko roślina ozdobna – to także zioło stosowane w ziołolecznictwie.

  Jak pielęgnować trawnik? 4 pory roku na trawniku

  Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

  Kompost i kompostownik w ogrodzie. Jak i z czego zrobić „czarne złoto ogrodników”?

  Czym jest kompost? Jak powstaje? Czy kompost i próchnica to to samo? Co można rzucać „na kompost” a czego nie? Jak długo trzeba czekać na własny kompost?

  Atrakcyjne warunki wykupu kilku tysięcy Mieszkań+

  Minister Buda i prezes PGR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

  Mieszkania do wynajęcia. Unia walczy z najmem krótkookresowym „na czarno”

  Regulacje, które mają wprowadzić obowiązkową rejestrację właścicieli lokali przeznaczonych na tzw. wynajem krótkoterminowy są przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego. Ich celem jest uniemożliwienie właścicielom unikania płacenia podatku od czynszu.

  Jak zarobić na wynajmie mieszkania - za ile wynajmować?

  Ubiegły rok stał pod znakiem ekspozycji popytu. Stawki najmu w 16 największych miastach w Polsce wzrosły o 16 proc., biorąc pod uwagę analogiczny okres poprzedniego roku.

  Pierwszy kwartał z rekordową podażą magazynową

  Od początku 2023 r. do użytku oddano 1,9 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, co było najwyższą wartością w historii polskiego rynku. Tym samym, zasoby sektora magazynowego osiągnęły 29,6 mln mkw.

  Nowy kapitał napływający do Polski celuje w tańsze aktywa

  W całej Europie w sektorze nieruchomości komercyjnych możemy obserwować w tym roku spadek aktywności inwestorów. Polski rynek broni się wyższymi stopami zwrotu niż oferuje Europa Zachodnia i nadal wypada korzystnie na tle rynków europejskich.

  Jakie mieszkanie można kupić za Bezpieczny Kredyt 2%? Czy można połączyć kredyt 2% z kredytem bez wkładu własnego? Limity cen mieszkań

  Najprawdopodobniej w lipcu 2023 roku wystartuje rządowy program taniego kredytu dla osób kupujących pierwsze mieszkanie - „Bezpieczny Kredyt 2%”. Jakie mieszkanie będzie można kupić w ramach tego programu? Czy można połączyć „Bezpieczny kredyt 2%” z wcześniej uruchomionym programem kredytów bez wkładu własnego? Jakie są limity cen mieszkań?

  Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

  Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

  Wyniki budownictwa w kwietniu 2023

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w kwietniu 2023

  Dostępność mieszkań: w których miastach najłatwiej o nieruchomości?

  Zdaniem twórców Indeksu Zdrowych Miast ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych koreluje ze stanem zdrowia ludności. 

  O ile zdrożały w tym roku nowe mieszkania

  Postępująca inflacja ma wpływ na koszty budowy mieszkań. Ile średnio wzrosły w tym roku ceny nowych mieszkań w największych miastach w kraju? 

  Deweloperzy: Siedem grzechów głównych wstrzymuje rozwój budownictwa

  Brak działek pod zabudowę i wydłużające się procedury to jedne z głównym barier hamujących budownictwo mieszkaniowe – ocenił Polski Związek Firm Deweloperskich. Deweloperzy opublikowali raport „7 grzechów głównych wstrzymujących rozwój budownictwa mieszkaniowego”.

  Program „Pierwsze Mieszkanie” – jak przygotowują się deweloperzy?

  Zapowiedź nowego rządowego programu „Pierwsze Mieszkanie” wywołała niemałe poruszenie. Na rynku nieruchomości zagościł optymizm. Dla młodych Polaków to szansa na realizację marzeń o własnym lokum. Program ma wystartować w lipcu, ale już dziś deweloperzy czynią pierwsze przygotowania. Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?