REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla kredytobiorców: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - zasady skorzystania

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
finanse, pieniądze, kredyt. Fotolia
finanse, pieniądze, kredyt. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma służyć osobom, które przez problemy finansowe nie są w stanie samodzielnie spłacać zaciągniętego kredytu hipotecznego. Kto jeszcze może skorzystać z tej formy pomocy finansowej i jakie są zasady jej otrzymania?

Co to jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców umożliwia uzyskanie rządowej pomocy finansowej w spłacie kredytu mieszkaniowego. Program przewiduje dwie możliwości wsparcia.

REKLAMA

Pierwsza z nich jest dostępna dla osób, które mają trudność ze spłatą rat za kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup mieszkania albo domu. Polega na dopłacaniu pieniędzy przez Bank Gospodarstwa Krajowego do raty kredytu hipotecznego kredytobiorcy bezpośrednio do banku, który udzielił kredytu. Jego maksymalna miesięczna wysokość może wynieść 2 tys. zł. Wsparcie może trwać do 3 lat i jest zwrotne.

Drugą formą pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców jest pożyczka na spłatę zadłużenia. Dostępna jest dla osób, które sprzedały dom, działkę budowlaną bądź mieszkanie zakupione przy finansowaniu kredytu zabezpieczonego hipoteką. Jeśli cena uzyskana za sprzedaż jest niższa niż wysokość zaciągniętego kredytu mieszkaniowego można ubiegać się o nieoprocentowaną pożyczę na spłacenie pozostałej części do jego spłacenia. Maksymalna kwota pożyczki na spłatę kredytu hipotecznego wynosi 72 tys. zł

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obie formy pomocy są dostępne tylko dla osób fizycznych. Nie ma znaczenia waluta w której został zawarty kredyt. Pomoc w spłacie kredytu hipotecznego dostępna jest zarówno przy kredytach w złotówkach, we franku szwajcarskim, w euro, jak i w innych. Przedsiębiorcy i osoby prowadzące działalność rolną nie mogą z niej skorzystać.

Promesa uzyskana przed sprzedaniem nieruchomości zakupionej kredytowanej również uprawnia do skorzystania z pożyczki na spłatę kredytu mieszkaniowego. Wystawia ją kredytodawca, czyli bank z którym podpisaliśmy umowę kredytową. Warunkiem jej otrzymania jest zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży rzeczonej nieruchomości.

Jaki rodzaj kredytu umożliwia skorzystanie z pomocy w jego spłacie?

Skorzystanie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców umożliwia posiadanie zarówno kredytu hipotecznego, jak i pożyczki mieszkaniowej. Muszą jednak być związane z realizacją zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych i być zabezpieczone hipoteką.

Pieniądze z kredytu bądź pożyczki muszą zostać przeznaczone na:

  1. Nabycie, budowę, przebudowę bądź remont domu jednorodzinnego bądź mieszkania.
  2. Adaptację budynków niemieszkalnych na cele mieszkalne.
  3. Kupno działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego.
  4. Zakup działki rolnej pod budowę domu jednorodzinnego, położonej co najmniej w części na terenie przeznaczonym pod zabudowę mieszkaniową.

Pomoc dla kredytobiorców 2022 - warunki otrzymania pomocy z Fundusze Wsparcia Kredytowego

Aby otrzymać pieniądze z Funduszu Wsparcia Kredytowego należy spełnić jeden z trzech warunków:

  1. Co najmniej jeden kredytobiorca posiada status osoby bezrobotnej.
  2. Wysokość raty kredytu mieszkaniowego przekracza 50 proc. miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego.
  3. Dochody gospodarstwa domowego, pomniejszone o ratę kredytu hipotecznego, przekraczając limit z ustawy społecznej, tj. w gospodarstwie jednoosobowym kwotę 1 552 zł, w wieloosobowym 1 200 zł.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać rządową pomoc finansową z Funduszu Wsparcia Kredytowego?

Pierwszym i niezbędnym krokiem do otrzymania wsparcia z Funduszu jest złożenie wniosku do banku z którym zawarliśmy umowę o kredy mieszkaniowy.

Wzór wniosku o wsparcie pieniężne z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można pobrać pod adresem: https://www.bgk.pl/files/public/Pliki/Wzor_wniosku_o_wsparcie_promese_lub_pozyczke_na_splate_zadluzenia.pdf

REKLAMA

Bank rozpatruje wniosek o przyznanie wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytowego w ciągu 21 dni. Jeśli złożony przez kredytobiorcę wniosek nie będzie kompletny, wówczas zostanie poproszony o jego uzupełnienie. Kredytodawca rozpatrzy go w ciągu następnych 14 dni od złożenia kompletu dokumentów.

Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, kredytobiorca musi w ciągu 14 dni podpisać ze swoim bankiem umowę o wsparcie, bądź pożyczkę w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Bank przekaże kolejno jej kopię do Banku Gospodarstwa Krajowego w ciągu 7 dni. Szczegóły dotyczące wsparcia, tj. wysokość rat  oraz okres udzielonego wsparcia, zasady i terminy spłaty, kwotę i walutę spłaty, a także zasady i terminy spłat poszczególnych rat udzielonego wsparcia lub pożyczki za spłatę.

W przypadku odrzucenia wniosku przez bank, informacja o odmowie, wraz z uzasadnieniem, powinna być przesyłana kredytobiorcy w formie pisemnej. Wnioskujący ma prawo do odwołania w ciągu 14 dni. Koszt ponownego rozpatrzenia wniosku to 100 zł.

Po jakim czasie trzeba zwrócić pieniądze otrzymane w ramach wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytowego?

Wsparcie finansowe w ramach Funduszu Wsparcia Kredytowego jest zwrotne w całości i rozpoczyna się 2 lata po ostatniej wypłacie raty lub od wypłaty pożyczki. Można je rozłożyć na 144 rat. Są one nieoprocentowane. Płatność następuje do 15. dnia każdego miesiąca bezpośrednio na rachunek Funduszu. Spłata trwa nie dłużej niż 12 lat. W przypadku, gdy kredytobiorca spłaci 100 rat bez żadnych opóźnień, pozostała część kwoty do spłaty zostanie mu umorzona.

Jeśli w trakcie otrzymywania wparcia na spłatę rat kredytu mieszkaniowego kredytobiorca sprzeda obciążoną nim nieruchomość, wówczas całość otrzymanej kwoty musi spłacić w ciągu 30 dni od jej zbycia.

Podstawa prawna:

Fundusz działa na podstawie ustawy z 9 października 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

  • Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie wzoru wniosku o udzielenie wsparcia, promesy lub pożyczki na spłatę zadłużenia kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA