REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa przedwstępna poprzedzająca nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Izabela Perczak
W wyniku zawarcia umowy przedwstępnej – jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy definitywnej.
W wyniku zawarcia umowy przedwstępnej – jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy definitywnej.

REKLAMA

REKLAMA

Cudzoziemiec może umowę przenoszącą własność nieruchomości poprzedzić umową przedwstępną. Podstawowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej.

Zobowiązania wynikające z umowy przedwstępnej

REKLAMA

W wyniku zawarcia umowy przedwstępnej – jedna ze stron (cudzoziemiec) lub obie strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości umowy definitywnej. W przypadku niezawarcia umowy przyrzeczonej – cudzoziemcowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody oraz żądanie zawarcia tej umowy. Należy też mieć na uwadze fakt, że cudzoziemiec będzie mógł żądać wyżej wskazanego roszczenia tylko wtedy, gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej.

Zobacz serwis: Dom i działka

REKLAMA

Umowa przedwstępna określa tryb postępowania stron. Kluczowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej. W wyniku zawarcia tej umowy wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia. Natomiast dłużnik powinien świadczenie owe spełnić.

Spełnienie świadczenia często wiąże się z podjęciem innych czynności w celu zawarcia umowy definitywnej. Dla przykładu można podać wykonanie czynność w postaci uzyskania wymaganego zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki umowy przenoszącej własność z udziałem cudzoziemca

Umowa przenosząca własność, która może zostać poprzedzona umową przedwstępną przez cudzoziemca – może mieć podwójny skutek o charakterze zobowiązująco-rozporządzającym. Cudzoziemiec w momencie przeniesienia własności winie posiadać stosowne zezwolenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Oznacza to, że w przypadku umowy zobowiązującej z tytułu sprzedaży nieruchomości – nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będzie niemożliwe wówczas, gdy nie przedłoży on zezwolenia uprzednio otrzymanego od ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz nie sprzeciwi się temu Minister Obrony Narodowej. Celem umowy przedwstępnej jest tylko i wyłącznie przygotowanie do zawarcia ostatecznej umowy w przyszłości. Zatem umowa ta nie powoduje przeniesienia własności, odmiennie niż w przypadku umowy przenoszącej własność o skutku rozporządzającym. 

Zobacz także serwis: Wnętrze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA