REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szukanie nieruchomości – od czego zacząć?

Subskrybuj nas na Youtube
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupowanie i szukanie nieruchomości to poważna decyzja, związana z dużym wydatkiem, dlatego trzeba się do tego dobrze przygotować. Podpowiadamy od czego zacząć szukanie mieszkania, na jakie kwestie prawne zwrócić uwagę i czy lepiej zrobić to samemu, czy z pośrednikiem.

Najpierw sprawdź, czego chcesz

Zanim zabierzemy się za poszukiwania wymarzonego lokum, usiądźmy spokojnie i zastanówmy się nad swoimi priorytetami. Stwórzmy listę naszych wymagań i bezwzględnie się jej trzymajmy. Zwykle pierwszym i najważniejszym punktem jest lokalizacja. Jednak nie powinniśmy ograniczać się do określenia, w jakiej dzielnicy lub miejscowości ma znajdować się nasza nieruchomość. Wypunktujmy swoje oczekiwania co do połączeń komunikacyjnych, bliskości placówek edukacyjnych, sportowych itd.

REKLAMA

Fot. Fotolia

Inną ważną decyzją jest wybór rynku pierwotnego lub wtórnego. Kupując nieruchomość od firmy deweloperskiej, sprawdźmy najpierw jej biuro, wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub ewidencji działalności gospodarczej. Wiele o deweloperze dowiemy się na forach internetowych, pamiętajmy jednak, że nie zawsze będą to informacje wiarygodne. Dlatego najlepiej przeprowadzić „wywiad” ze znajomymi i innymi osobami, które miały styczność z tą firmą. Szukając nieruchomości na rynku wtórnym nie dajmy się z kolei oczarować przesadnie niskimi cenami, nie podejmujmy decyzji pochopnie. Obejrzyjmy co najmniej 5 mieszkań, żeby mieć pewność, że wybraliśmy najlepszą opcję.

Zobacz także: Spadek cen mieszkań – co wybrać: nowe czy używane?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważne kwestie prawne

W kwestiach prawnych, podczas kupowania nieruchomości, musimy zachować szczególną ostrożność. Nie każdy z nas posiada odpowiednie doświadczenie w tej sferze, a oszuści doskonale wiedzą, jak rozpoznać potencjalną ofiarę i niestety nie wahają się wykorzystywać naiwności bądź zwykłej niewiedzy klientów. W przypadku klientów korzystających z usług biura nieruchomości, wszystkie czynności związane ze sprawdzeniem stanu prawnego wykonają za nich specjaliści.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie – utrzymuje się trend spadkowy

Niezależnie od tego czy kupujemy nieruchomość na rynku pierwotnym czy wtórnym, udajmy się do Sądu Rejonowego i sprawdźmy jej stan w księgach wieczystych – oczywiście możemy to także zrobić za pośrednictwem Internetu. W przypadku, kiedy sprzedającym jest deweloper, a nieruchomość nie została jeszcze wybudowana, przekonajmy się, że firma ma pozwolenie na budowę, a przedstawione nam plany są zgodne z tymi zaakceptowanymi przez odpowiednie władze. Z kolei przy kupowaniu mieszkania spółdzielczego ustalmy, czy sprzedający ma prawo własności do lokalu, a także, czy nie jest ono zadłużone.

Zobacz także: Krakowski rynek nieruchomości: gdzie szukać tanich mieszkań?

Jeśli mamy pewność, że stan prawny nieruchomości jest zgodny z przedstawionymi nam przez sprzedającego informacjami, możemy podpisać umowę przedwstępną, najlepiej w formie aktu notarialnego. Szczególne znaczenie ma ona w przypadku kupowania mieszkania na rynku wtórnym. Powinna się w niej znaleźć m.in. cena, faktyczny termin opuszczenia lokalu przez dotychczasowego właściciela, termin płatności i stan techniczny na dzień podpisania umowy. Pojawia się też kwestia zaliczki lub zadatku, pamiętajmy, że zaliczka w każdym przypadku „wraca” do kupującego, zadatek zaś jest zabezpieczeniem umowy, chroniącym interesy osoby, która zostanie poszkodowana przez niezachowanie jej warunków.

Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy sprzedaży w obecności notariusza.

Na własną rękę czy z pośrednikiem?

Szukać nieruchomości na własną rękę, czy powierzyć to trudne zadanie ekspertom? Wiele osób waha się, ważąc chęć oszczędzenia pieniędzy i obawy przed swoją niekompetencją w tej dziedzinie. Aby podjąć słuszną decyzję, należy szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie – czy mam odpowiednią ilość czasu, czy moja znajomość rynku i wiedza prawna są wystarczające, aby poradzić sobie ze znalezieniem nieruchomości i bezpiecznym przebrnięciem przez wszystkie procedury? Jeśli tak, bez obaw możemy zaczynać poszukiwania. Jeżeli jednak mamy wątpliwości, lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów, co może ocalić nas przed tragicznymi w skutkach błędami.

Zobacz także: Osiedla w sąsiedztwie terenów zielonych – coraz bardziej popularne

 „Zdajemy sobie sprawę, że każdy z naszych klientów ma inne oczekiwania, dlatego pomagamy im wyszukać dokładnie dopasowane oferty, z jednej strony do ich potrzeb, z drugiej strony – do możliwości finansowych. Jednym z pomocnych instrumentów jest specjalny program do obsługi biur nieruchomości, pozwalający dzielić oferty według wybranych przez klienta kryteriów. Wykorzystujemy też kalkulator, pozwalający poznać przybliżony koszt planowanych inwestycji, a przede wszystkim wyliczyć zdolność kredytową, niezbędną do wzięcia kredytu. Wiele biur współpracuje z bankami, dzięki czemu ich klienci mogą nieraz uzyskać kredyt na korzystniejszych warunkach, bez dodatkowych opłat. Najważniejszy jest profesjonalizm, dlatego warto sprawdzić, czy wybrana firma ma odpowiednią licencję i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.” – wypowiedź eksperta łódzkiej firmy Lichman Nieruchomości.

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Dobrym rozwiązaniem, łączącym profesjonalne wsparcie z samodzielnym i niezależnym poszukiwaniem, są wyszukiwarki internetowe. Podając wybrane przez siebie kryteria, takie jak rynek wtórny/rynek pierwotny, metraż, cena, lokalizacja itp., szybko znajdziemy to, co naprawdę nas interesuje.

Źródło: Materiały prasowe

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Krakowie

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA