REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wpływają na rynek mieszkaniowy obniżki stóp procentowych?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po raz kolejny obniżyła stopy procentowe o 25 punktów procentowych, dzięki temu referencyjna stopa NBP osiągnęła pułap 3%. Obniżki stóp procentowych mają zasadniczy wpływ na niższe raty zaciągniętych już kredytów, ale też na większą zdolność kredytową Polaków, a jaki działają na rynek mieszkaniowy?

– Patrząc na wykres zmian ceny pieniądza w Polsce, okazuje się, że mimo obecnych rynkowych przesłanek, które i tak wymuszają dalsze cięcia krajowych stóp procentowych przez RPP, trend spadkowy obecny jest w zasadzie „od zawsze” – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. – I jedynie okresowo podlega raczej nieistotnym korektom – dodaje analityk.

REKLAMA

Wydaje się, że ta malejąca tendencja raczej się nie zmieni, nawet biorąc pod uwagę fakt, że prędzej czy później ożywienie gospodarcze i tak nadejdzie. Zwłaszcza, że EBC ostatnio także obniżył stopę referencyjną do wielkości zaledwie 0,5%. Taka sytuacja ma wpływ na całą gospodarkę, a w tym także i na rynek mieszkaniowy.

Zobacz także: Ile zyskujemy na kupnie nieruchomości?

Na korzyść deweloperów

REKLAMA

– Każda obniżka stóp NBP ma duże znaczenie dla deweloperów i wiąże się z istotnymi ulgami w obsłudze ich wierzytelności. Zwłaszcza dla tych przedsiębiorstw, które wpadły w swoistą „pętlę zadłużenia”. Być może więc obecne luzowanie rodzimej polityki pieniężnej będzie miało zbawienny efekt dla wielu firm deweloperskich – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niższe stopy NPB to nie tylko mniejsze odsetki od bankowych kredytów deweloperskich. To także niższe oczekiwania rynkowe w odniesieniu do rentowności kolejnych emisji obligacji korporacyjnych. Ich atrakcyjność – nawet mimo niższego oprocentowania – powinna zyskiwać w kontekście topniejących stóp procentowych.

Zobacz także: Mieszkania w kamienicach – coraz bardziej popularne

Malejący koszt pieniądza powinien także – przynajmniej teoretycznie – mieć swój udział we wzroście popytu na mieszkania, które przecież są i będą kupowane za coraz tańsze kredyty, których dostępność powinna rosnąć. Jest więc szansa na zahamowanie dalszych spadków cen nieruchomości i ograniczenie nawisu podaży nowych lokali, a w jeszcze dalszej perspektywie koniec rynkowego przesilenia. Czy możemy już zatem mówić o światełku w tunelu rodzimej mieszkaniówki?

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Prawdopodobny scenariusz

REKLAMA

Ożywienie na polskim rynku nieruchomości wydaje się więc coraz bardziej prawdopodobną perspektywą. I choć wolumen coraz tańszych kredytów mieszkaniowych wciąż jest w regresie, to jednak docierają do nas sygnały, także od samych deweloperów, że nawet jedna czwarta klientów kupuje mieszkania na rynku pierwotnym za gotówkę. Pojawia się też coraz więcej transakcji kupna więcej niż jednego mieszkania przez pojedynczego nabywcę. Według Jarosława Jędrzyńskiego, analityka rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com, jest to efekt ostro dołujących rentowności lokat bankowych, a co za tym idzie początek procesu alokacji kapitałów w kierunku inwestycji giełdowych i nieruchomościowych.

– Obserwowane wejście na rynek mieszkaniowy klientów inwestycyjnych, a także wyraźny spadek liczby uruchamianych nowych projektów deweloperskich wskazuje na stopniowe pogarszanie się jakości oferty rynku pierwotnego – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. – Spadki cen nowych mieszkań mogą zatem stopniowo wyhamowywać, a perspektywa odwrócenia tej spadkowej tendencji wydaje się realna w średnim terminie.

Warto także podkreślić, że prawdopodobny spadek stawki 3-miesięcznego WIBOR-u z ok. 5% we wrześniu 2012 do połowy tej wartości jeszcze przed końcem wakacji 2013, zaowocuje na jesieni impulsem popytowym na rynku kredytów hipotecznych. Biorąc pod uwagę spodziewaną poprawę na rynku pracy, a także obowiązkowy wkład własny od stycznia 2014, tendencja ta będzie jeszcze wzmocniona.

Zobacz także: Inwestorzy zagraniczni kupują w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA