REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wpływają na rynek mieszkaniowy obniżki stóp procentowych?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po raz kolejny obniżyła stopy procentowe o 25 punktów procentowych, dzięki temu referencyjna stopa NBP osiągnęła pułap 3%. Obniżki stóp procentowych mają zasadniczy wpływ na niższe raty zaciągniętych już kredytów, ale też na większą zdolność kredytową Polaków, a jaki działają na rynek mieszkaniowy?

– Patrząc na wykres zmian ceny pieniądza w Polsce, okazuje się, że mimo obecnych rynkowych przesłanek, które i tak wymuszają dalsze cięcia krajowych stóp procentowych przez RPP, trend spadkowy obecny jest w zasadzie „od zawsze” – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. – I jedynie okresowo podlega raczej nieistotnym korektom – dodaje analityk.

REKLAMA

Wydaje się, że ta malejąca tendencja raczej się nie zmieni, nawet biorąc pod uwagę fakt, że prędzej czy później ożywienie gospodarcze i tak nadejdzie. Zwłaszcza, że EBC ostatnio także obniżył stopę referencyjną do wielkości zaledwie 0,5%. Taka sytuacja ma wpływ na całą gospodarkę, a w tym także i na rynek mieszkaniowy.

Zobacz także: Ile zyskujemy na kupnie nieruchomości?

Na korzyść deweloperów

REKLAMA

– Każda obniżka stóp NBP ma duże znaczenie dla deweloperów i wiąże się z istotnymi ulgami w obsłudze ich wierzytelności. Zwłaszcza dla tych przedsiębiorstw, które wpadły w swoistą „pętlę zadłużenia”. Być może więc obecne luzowanie rodzimej polityki pieniężnej będzie miało zbawienny efekt dla wielu firm deweloperskich – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Niższe stopy NPB to nie tylko mniejsze odsetki od bankowych kredytów deweloperskich. To także niższe oczekiwania rynkowe w odniesieniu do rentowności kolejnych emisji obligacji korporacyjnych. Ich atrakcyjność – nawet mimo niższego oprocentowania – powinna zyskiwać w kontekście topniejących stóp procentowych.

Zobacz także: Mieszkania w kamienicach – coraz bardziej popularne

Malejący koszt pieniądza powinien także – przynajmniej teoretycznie – mieć swój udział we wzroście popytu na mieszkania, które przecież są i będą kupowane za coraz tańsze kredyty, których dostępność powinna rosnąć. Jest więc szansa na zahamowanie dalszych spadków cen nieruchomości i ograniczenie nawisu podaży nowych lokali, a w jeszcze dalszej perspektywie koniec rynkowego przesilenia. Czy możemy już zatem mówić o światełku w tunelu rodzimej mieszkaniówki?

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Prawdopodobny scenariusz

REKLAMA

Ożywienie na polskim rynku nieruchomości wydaje się więc coraz bardziej prawdopodobną perspektywą. I choć wolumen coraz tańszych kredytów mieszkaniowych wciąż jest w regresie, to jednak docierają do nas sygnały, także od samych deweloperów, że nawet jedna czwarta klientów kupuje mieszkania na rynku pierwotnym za gotówkę. Pojawia się też coraz więcej transakcji kupna więcej niż jednego mieszkania przez pojedynczego nabywcę. Według Jarosława Jędrzyńskiego, analityka rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com, jest to efekt ostro dołujących rentowności lokat bankowych, a co za tym idzie początek procesu alokacji kapitałów w kierunku inwestycji giełdowych i nieruchomościowych.

– Obserwowane wejście na rynek mieszkaniowy klientów inwestycyjnych, a także wyraźny spadek liczby uruchamianych nowych projektów deweloperskich wskazuje na stopniowe pogarszanie się jakości oferty rynku pierwotnego – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. – Spadki cen nowych mieszkań mogą zatem stopniowo wyhamowywać, a perspektywa odwrócenia tej spadkowej tendencji wydaje się realna w średnim terminie.

Warto także podkreślić, że prawdopodobny spadek stawki 3-miesięcznego WIBOR-u z ok. 5% we wrześniu 2012 do połowy tej wartości jeszcze przed końcem wakacji 2013, zaowocuje na jesieni impulsem popytowym na rynku kredytów hipotecznych. Biorąc pod uwagę spodziewaną poprawę na rynku pracy, a także obowiązkowy wkład własny od stycznia 2014, tendencja ta będzie jeszcze wzmocniona.

Zobacz także: Inwestorzy zagraniczni kupują w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA