REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wpływają na rynek mieszkaniowy obniżki stóp procentowych?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) po raz kolejny obniżyła stopy procentowe o 25 punktów procentowych, dzięki temu referencyjna stopa NBP osiągnęła pułap 3%. Obniżki stóp procentowych mają zasadniczy wpływ na niższe raty zaciągniętych już kredytów, ale też na większą zdolność kredytową Polaków, a jaki działają na rynek mieszkaniowy?

– Patrząc na wykres zmian ceny pieniądza w Polsce, okazuje się, że mimo obecnych rynkowych przesłanek, które i tak wymuszają dalsze cięcia krajowych stóp procentowych przez RPP, trend spadkowy obecny jest w zasadzie „od zawsze” – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. – I jedynie okresowo podlega raczej nieistotnym korektom – dodaje analityk.

REKLAMA

Wydaje się, że ta malejąca tendencja raczej się nie zmieni, nawet biorąc pod uwagę fakt, że prędzej czy później ożywienie gospodarcze i tak nadejdzie. Zwłaszcza, że EBC ostatnio także obniżył stopę referencyjną do wielkości zaledwie 0,5%. Taka sytuacja ma wpływ na całą gospodarkę, a w tym także i na rynek mieszkaniowy.

Zobacz także: Ile zyskujemy na kupnie nieruchomości?

Na korzyść deweloperów

REKLAMA

– Każda obniżka stóp NBP ma duże znaczenie dla deweloperów i wiąże się z istotnymi ulgami w obsłudze ich wierzytelności. Zwłaszcza dla tych przedsiębiorstw, które wpadły w swoistą „pętlę zadłużenia”. Być może więc obecne luzowanie rodzimej polityki pieniężnej będzie miało zbawienny efekt dla wielu firm deweloperskich – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niższe stopy NPB to nie tylko mniejsze odsetki od bankowych kredytów deweloperskich. To także niższe oczekiwania rynkowe w odniesieniu do rentowności kolejnych emisji obligacji korporacyjnych. Ich atrakcyjność – nawet mimo niższego oprocentowania – powinna zyskiwać w kontekście topniejących stóp procentowych.

Zobacz także: Mieszkania w kamienicach – coraz bardziej popularne

Malejący koszt pieniądza powinien także – przynajmniej teoretycznie – mieć swój udział we wzroście popytu na mieszkania, które przecież są i będą kupowane za coraz tańsze kredyty, których dostępność powinna rosnąć. Jest więc szansa na zahamowanie dalszych spadków cen nieruchomości i ograniczenie nawisu podaży nowych lokali, a w jeszcze dalszej perspektywie koniec rynkowego przesilenia. Czy możemy już zatem mówić o światełku w tunelu rodzimej mieszkaniówki?

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?

Prawdopodobny scenariusz

REKLAMA

Ożywienie na polskim rynku nieruchomości wydaje się więc coraz bardziej prawdopodobną perspektywą. I choć wolumen coraz tańszych kredytów mieszkaniowych wciąż jest w regresie, to jednak docierają do nas sygnały, także od samych deweloperów, że nawet jedna czwarta klientów kupuje mieszkania na rynku pierwotnym za gotówkę. Pojawia się też coraz więcej transakcji kupna więcej niż jednego mieszkania przez pojedynczego nabywcę. Według Jarosława Jędrzyńskiego, analityka rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com, jest to efekt ostro dołujących rentowności lokat bankowych, a co za tym idzie początek procesu alokacji kapitałów w kierunku inwestycji giełdowych i nieruchomościowych.

– Obserwowane wejście na rynek mieszkaniowy klientów inwestycyjnych, a także wyraźny spadek liczby uruchamianych nowych projektów deweloperskich wskazuje na stopniowe pogarszanie się jakości oferty rynku pierwotnego – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. – Spadki cen nowych mieszkań mogą zatem stopniowo wyhamowywać, a perspektywa odwrócenia tej spadkowej tendencji wydaje się realna w średnim terminie.

Warto także podkreślić, że prawdopodobny spadek stawki 3-miesięcznego WIBOR-u z ok. 5% we wrześniu 2012 do połowy tej wartości jeszcze przed końcem wakacji 2013, zaowocuje na jesieni impulsem popytowym na rynku kredytów hipotecznych. Biorąc pod uwagę spodziewaną poprawę na rynku pracy, a także obowiązkowy wkład własny od stycznia 2014, tendencja ta będzie jeszcze wzmocniona.

Zobacz także: Inwestorzy zagraniczni kupują w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA