REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Początek 2013 r. na rynku mieszkaniowym. Jednak kryzys?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Początek roku 2013 to dobry czas na obserwację i ocenę zmian na rynku nieruchomości. Głosy o kryzysie nie cichną, ustawa deweloperska też jeszcze jest tematem nieoswojonym. Coraz więcej zależy od samych kupujących. Jak w raportach z rynku budowlanego rysuje się początek roku?

REKLAMA

Rynek nieruchomości ostatnio raczej nie zaskakuje – raporty potwierdzają jedynie wcześniejsze prognozy. GUS już zaprezentował podsumowanie początku 2013 r. w budownictwie mieszkaniowym. W porównaniu do tego samego okresu 2012 r. o 24% zmalała liczba pozwoleń na budowę. W województwie opolskim różnica jest największa – 58,4% mniej nowych inwestycji w porównaniu z ubiegłym rokiem. Natomiast w województwie mazowieckim wydano o 38,7% pozwoleń mniej. Spadki dotyczą także liczby mieszkań, których budowa wystartowała w styczniu i w lutym 2013 – 27,3% mniej nowych lokali. Z raportu jasno wynika, że wygrywają inwestorzy indywidualni. Ich udział w rynku mieszkaniowym to 57,2%. Deweloperzy przez pierwsze dwa miesiące roku wybudowali 9,6 tys. mieszkań, czyli 39% wszystkich lokali. W porównaniu z tym samym okresem w 2012 r. to spory wzrost, bo wynik jest wyższy aż o 12, 8%.

REKLAMA

„Klienci dyktują zasady – nie da się ukryć. Są coraz bardziej świadomi i wymagający. Odczuwają niepewność rynku i z tego powodu często odkładają decyzję o zakupie mieszkania. W związku z tym szukają pewnych inwestycji i deweloperów, którzy mogą pochwalić się nie tylko certyfikatami, ale przede wszystkim historią realizacji” – komentuje Romuald Margol z PolishProperty.eu.

Zobacz także: Czy deweloperzy zwiększą ilość inwestycji energooszczędnych?

Co z ustawą deweloperską?

Nowe inwestycje hamuje ustawa deweloperska, która ma stać na straży portfeli kupujących. To rachunki powiernicze mają zapobiegać finansowaniu budowy z kolejnych wpłat klientów, jednak ich koszty są tak wysokie, że mogą pozwolić sobie na nie tylko największe firmy.

Zobacz także: Jak kupujący wybierają dewelopera?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Romualda Margola „kupujący nie zawsze zdają sobie sprawę ze zmian, które wprowadziła ustawa deweloperska, co potwierdzają nasze ostatnie badania. To z pewnością kwestia czasu, bo na razie niewielu deweloperów może pochwalić się rachunkiem powierniczym. Ci, którym się to udało, podkreślają nowe inwestycje oparte o Escrow”.

Zobacz także: Czego klienci oczekują od deweloperów?

„Promocje” w bankach

REKLAMA

Oczywiście chociaż ceny mieszkań powinny napędzać sprzedaż, coraz trudniejsze warunki kredytowania utrudniają podjęcie decyzji o zakupie. Oprócz tego, że system dopłat „Rodzina na Swoim” jest już przeszłością, spadają stopy procentowe, więc banki obwarowały się dodatkowymi produktami. Pojawiają się więc wiosenne promocje z niską marżą w okolicach 1,5%, jednak ciągle warunkiem jest uzupełnienie kredytu innymi, płatnymi usługami, a nawet wyrażenie zgody na regularne dostarczanie zaświadczenia o zarobkach.

Najwięksi deweloperzy starają się nie narzekać. Spadek cen i wiele promocji od samych deweloperów zachęcają. Dla klientów z wysoką zdolnością kredytową 2013 r. to dobry czas na zakup mieszkania. Oprócz tego ciągle można liczyć na propozycje dopłat u firm deweloperskich, a promocje w wielu sytuacjach są rzeczywiście bardzo korzystne.

Ceny mieszkań wzrosną?

Początek roku, szczególnie po znacznych zmianach w ustawodawstwie oraz w systemie kredytowania, rysuje się dużo słabiej. Ceny transakcji wzrosły, co potwierdzają badania Open Finance i Home Brokera, a to wskazuje, że rynek nieruchomości rozwija się. Przyczyną wysokich cen w statystykach jest fakt, że sprzedaje się sporo droższych lokali. Z kolei tańsze mieszkania to bardzo często efekt działań promocyjnych samych deweloperów.

Zobacz także: Ustawa deweloperska – komu przynosi korzyści?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA