REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Początek 2013 r. na rynku mieszkaniowym. Jednak kryzys?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Początek roku 2013 to dobry czas na obserwację i ocenę zmian na rynku nieruchomości. Głosy o kryzysie nie cichną, ustawa deweloperska też jeszcze jest tematem nieoswojonym. Coraz więcej zależy od samych kupujących. Jak w raportach z rynku budowlanego rysuje się początek roku?

REKLAMA

Rynek nieruchomości ostatnio raczej nie zaskakuje – raporty potwierdzają jedynie wcześniejsze prognozy. GUS już zaprezentował podsumowanie początku 2013 r. w budownictwie mieszkaniowym. W porównaniu do tego samego okresu 2012 r. o 24% zmalała liczba pozwoleń na budowę. W województwie opolskim różnica jest największa – 58,4% mniej nowych inwestycji w porównaniu z ubiegłym rokiem. Natomiast w województwie mazowieckim wydano o 38,7% pozwoleń mniej. Spadki dotyczą także liczby mieszkań, których budowa wystartowała w styczniu i w lutym 2013 – 27,3% mniej nowych lokali. Z raportu jasno wynika, że wygrywają inwestorzy indywidualni. Ich udział w rynku mieszkaniowym to 57,2%. Deweloperzy przez pierwsze dwa miesiące roku wybudowali 9,6 tys. mieszkań, czyli 39% wszystkich lokali. W porównaniu z tym samym okresem w 2012 r. to spory wzrost, bo wynik jest wyższy aż o 12, 8%.

REKLAMA

„Klienci dyktują zasady – nie da się ukryć. Są coraz bardziej świadomi i wymagający. Odczuwają niepewność rynku i z tego powodu często odkładają decyzję o zakupie mieszkania. W związku z tym szukają pewnych inwestycji i deweloperów, którzy mogą pochwalić się nie tylko certyfikatami, ale przede wszystkim historią realizacji” – komentuje Romuald Margol z PolishProperty.eu.

Zobacz także: Czy deweloperzy zwiększą ilość inwestycji energooszczędnych?

Co z ustawą deweloperską?

Nowe inwestycje hamuje ustawa deweloperska, która ma stać na straży portfeli kupujących. To rachunki powiernicze mają zapobiegać finansowaniu budowy z kolejnych wpłat klientów, jednak ich koszty są tak wysokie, że mogą pozwolić sobie na nie tylko największe firmy.

Zobacz także: Jak kupujący wybierają dewelopera?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Romualda Margola „kupujący nie zawsze zdają sobie sprawę ze zmian, które wprowadziła ustawa deweloperska, co potwierdzają nasze ostatnie badania. To z pewnością kwestia czasu, bo na razie niewielu deweloperów może pochwalić się rachunkiem powierniczym. Ci, którym się to udało, podkreślają nowe inwestycje oparte o Escrow”.

Zobacz także: Czego klienci oczekują od deweloperów?

„Promocje” w bankach

REKLAMA

Oczywiście chociaż ceny mieszkań powinny napędzać sprzedaż, coraz trudniejsze warunki kredytowania utrudniają podjęcie decyzji o zakupie. Oprócz tego, że system dopłat „Rodzina na Swoim” jest już przeszłością, spadają stopy procentowe, więc banki obwarowały się dodatkowymi produktami. Pojawiają się więc wiosenne promocje z niską marżą w okolicach 1,5%, jednak ciągle warunkiem jest uzupełnienie kredytu innymi, płatnymi usługami, a nawet wyrażenie zgody na regularne dostarczanie zaświadczenia o zarobkach.

Najwięksi deweloperzy starają się nie narzekać. Spadek cen i wiele promocji od samych deweloperów zachęcają. Dla klientów z wysoką zdolnością kredytową 2013 r. to dobry czas na zakup mieszkania. Oprócz tego ciągle można liczyć na propozycje dopłat u firm deweloperskich, a promocje w wielu sytuacjach są rzeczywiście bardzo korzystne.

Ceny mieszkań wzrosną?

Początek roku, szczególnie po znacznych zmianach w ustawodawstwie oraz w systemie kredytowania, rysuje się dużo słabiej. Ceny transakcji wzrosły, co potwierdzają badania Open Finance i Home Brokera, a to wskazuje, że rynek nieruchomości rozwija się. Przyczyną wysokich cen w statystykach jest fakt, że sprzedaje się sporo droższych lokali. Z kolei tańsze mieszkania to bardzo często efekt działań promocyjnych samych deweloperów.

Zobacz także: Ustawa deweloperska – komu przynosi korzyści?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA