REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ustawa deweloperska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obowiązki dewelopera i prawa kupującego mieszkanie. Co gwarantuje ustawa deweloperska?

Do czego zobowiązuje dewelopera i co gwarantuje nabywcy obowiązująca od lipca 2022 r. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym – zwana potocznie „ustawą deweloperską”?

Umowa rezerwacyjna i umowa deweloperska w obliczu zmian przepisów od dnia 1 lipca 2022 r.

Przepisy nowej ustawy deweloperskiej wprowadzają szereg zmian, które oddziałują w sferze obu stron w obrocie gospodarczym, zarówno konsumenta, jak i dewelopera. Jedną z nich jest wprowadzenie do ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, umowy rezerwacyjnej.

Co zmieniła nowa ustawa deweloperska?

Od dnia 1 lipca 2022 r. obowiązuje ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym - czyli tzw. nowa ustawa deweloperska. Szeroko komentowana, nierzadko krytykowana regulacja, stopniowo zacznie oddziaływać na prawa i obowiązki sprzedawców i nabywców lokali i domów.

Nowa Ustawa deweloperska - co zmieni dla kupującego?

Od 1 lipca 2022 roku obowiązującą od 10 lat ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, tzw. ustawę deweloperską, zastąpi nowa. Będzie korzystniejsza dla kupującego mieszkanie od dewelopera?

REKLAMA

Nowa ustawa deweloperska od 1 lipca 2022 r. Większa ochrona praw kupujących mieszkania w zamian za wyższą cenę mieszkań

Czy wchodząca w życie nowa ustawa deweloperska zapewni wyższą ochronę nabywców mieszkań, a może jednak wprowadzi chaos wśród deweloperów, zwiększy koszty inwestycji a tym samym cen mieszkań?

Z życia dewelopera. Uwaga! Wejście w życie nowej ustawy deweloperskiej

Wygląda na to, że nie dojdzie do uchwalenia ustawy o zmianie terminu wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej.

Nowelizacja ustawy deweloperskiej od 1 lipca 2022

Nowelizacja ustawy deweloperskiej wejdzie w życie w przewidywanym terminie, czyli 1 lipca 2022 roku. Rząd nie zajmie się projektem ustawy mającej przesunąć termin wejście życie nowej ustawy deweloperskiej, wprowadzającej m. in. Fundusz Gwarancyjny.

Jak nowelizacja ustawy deweloperskiej wpłynie na rynek mieszkań?

Na jakie zmiany muszą przygotować się deweloperzy i kupujący? Czy wprowadzane od lipca 2022 r. regulacje przełożą się na wzrost cen mieszkań?

REKLAMA

Z życia dewelopera. Uwaga! Planowane zmiany wejścia w życie nowej ustawy deweloperskiej

Wejście w życie przepisów ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (nowa ustawa deweloperska), stoi pod znakiem zapytania.

Upadłość dewelopera a Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Celem Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego jest zwiększenie ochrony osób kupujących nowe mieszkania. Co warto wiedzieć o nowych przepisach, które wejdą w życie 1 lipca 2022 r.?

Zmiana ustawy deweloperskiej - nabywcy garażu niebawem z większą ochroną

Znowelizowana ustawa deweloperska wprowadza pozytywne zmiany dla osób nabywających garaż razem z mieszkaniem. Na czym dokładnie polegają wprowadzone regulacje?

Z życia dewelopera: Odpowiedzialność karna na gruncie ustawy deweloperskiej

Ustawa deweloperska nakłada na inwestorów bardzo wiele obowiązków związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego. Za niedopełnienie niektórych z nich ustawodawca przewidział nawet konsekwencje karne.

Z życia dewelopera: Nowy pomysł czy tylko wymysł ustawodawcy – zmiany w umowie rezerwacyjnej

Umowy rezerwacyjne w praktyce obrotu nieruchomości funkcjonują od lat i cieszą się zainteresowaniem zarówno ze strony deweloperów jak i potencjalnych nabywców nieruchomości. Na podstawie zawartych umów rezerwacyjnych można bowiem oszacować czy dana inwestycja spotka się z zainteresowaniem klientów, doprecyzować decyzję o zakresie realizowanej inwestycji i zaplanować poszczególne etapy budowy. Zaś, ze strony klienta umowa rezerwacyjna pozwala na skonkretyzowanie decyzji o zakupie danego lokalu lub rozpoczęcie niezbędnych procedur do jego finasowania.

Z życia dewelopera: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny według nowej ustawy deweloperskiej

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny to jedno z rozwiązań nowej ustawy deweloperskiej. Czym jest DFG i co ma na celu?

Ustawa deweloperska - większe obowiązki i wyższe koszty deweloperów

Ustawa deweloperska. Sejm przyjął 20 maja 2021 r. tzw. ustawę deweloperską, która czeka teraz na podpis prezydenta. Nowe przepisy, zakładające m.in. utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, mają zwiększyć ochronę nabywców lokali, ale nałożą też szereg nowych obowiązków na deweloperów, których czeka w związku tym wzrost kosztów prowadzenia działalności. – W skrajnych przypadkach może to nawet doprowadzić do zakończenia działalności przez deweloperów. Jest obawa, że ustawa uderzy w najmniejsze podmioty – mówi radca prawny Wiktor Kotiuk.

Ochrona konsumentów w nowej ustawie deweloperskiej

Ochrona konsumentów w nowej ustawie deweloperskiej. 20 maja 2021 r. Sejm uchwalił ostatecznie nową ustawę deweloperską, która (zdaniem Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów) wzmocni ochronę osób kupujących nieruchomości mieszkaniowe na rynku pierwotnym. Jedną z ważniejszych zmian jest utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, z którego będą wypłacane pieniądze m.in. w przypadku upadłości dewelopera lub banku powyżej kwoty gwarantowanej przez BFG. Ustawa reguluje też m.in. umowy rezerwacyjne, nadzór nad wydatkowaniem środków z MRP, usunięcie wad na koszt dewelopera czy możliwość odstąpienia od umowy, jeśli przy odbiorze mieszkania wystąpią wady istotne.

Odbiór lokalu od dewelopera - zapowiadane zmiany

Odbiór lokalu od dewelopera ma zostać uregulowany w nowej ustawie deweloperskiej. Jakie ważne zmiany zawiera projekt?

Nowa ustawa deweloperska to strzelanie do muchy z armaty [VIDEO]

Co zmienia nowa ustawa deweloperska? Zwiększy się ochrona prawna nabywców mieszkań, ale za to trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Trudno jednoznacznie wskazać wygranego w sytuacji, gdy efektem będzie wzrost cen mieszkań.

Nowa ustawa deweloperska - co się zmieni?

Nowa ustawa deweloperska. Zwiększy się ochrona prawna nabywców mieszkań, ale za to trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Trudno jednoznacznie wskazać wygranego w sytuacji, gdy efektem będzie wzrost cen mieszkań.

BCC: Składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będzie kolejnym podatkiem

Składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Rządowy projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, który 23 lutego 2021 r. wpłynął do Sejmu przewiduje m.in. obowiązek wpłacania przez deweloperów składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Maksymalna składka wynieść ma 2 proc. wpłaty dokonanej przez nabywcę na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy (OMRP), a w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego maksymalna składka wyniesie 0,2 proc. Zdaniem Business Centre Club, składka na DFG to dodatkowy podatek dla branży, która jako jedna z nielicznych oparła się w kryzysowi spowodowanemu epidemią. Jest to najgorszy z możliwych momentów, w jakim te regulacje planowane są do wprowadzenia.

Odbiór mieszkania od dewelopera, czyli ostatni etap w drodze do własnego „M”

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to ostatni krok dzielący właściciela od otrzymania kluczy i podpisania końcowej umowy przenoszącej własność. Co istotne, wymóg jego przeprowadzenia obliguje ustawa deweloperska. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o czynności sprawdzające prawidłowość wykonania lokalu mieszkalnego w pełnej zgodności z umową deweloperską i normami budowlanymi.

Kogo nie ochroni ustawa deweloperska?

Nie wszyscy nabywcy nowych mieszkań korzystają z ochrony gwarantowanej przez ustawę deweloperską. Wyjaśniamy, kto nie może liczyć na taką ochronę.

Zamknięte rachunki powiernicze a ceny mieszkań

Jak zamknięte rachunki powiernicze wpłyną na ceny mieszkań? Czy w związku ze zmianami w ustawie deweloperskiej nabywców czekają podwyżki cen mieszkań?

Umowa deweloperska

Umowa deweloperska jest umową zawieraną pomiędzy nabywcą nieruchomości a deweloperem, a jej szczegółowa definicja znajduje się w Ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z dnia 16 września 2011 r., zwaną również ustawą deweloperską. Ustawa ta ma na celu wzmocnienie i ochronę pozycji nabywcy nieruchomości w sytuacji zawierania umowy z deweloperem. Nakłada ona na deweloperów wiele obowiązków przed zawarciem umowy z nabywcą i gwarantuje nabywcy dodatkowe środki ochrony, co ma za zadanie znacząco zmniejszyć ryzyko nadużyć ze strony deweloperów.

Polski Związek Firm Deweloperskich chce zmian w ustawie deweloperskiej

Polski Związek Firm Deweloperskich wskazuję na potrzebę zmian w ustawie deweloperskiej. Według Polskiego Związku Firm Deweloperskich umowa rezerwacyjna powinna być płatna, dodatkowo wskazuje na konieczność wprowadzenia gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej.

Deweloperzy nadal stosują niedozwolone klauzule umowne

Ustawa deweloperska miała zabezpieczać interesy klientów, jednak deweloperzy nadal stosują niedozwolone klauzule umowne. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wskazał aż 135 niedozwolonych klauzul w umowach deweloperskich. Na jakie zapisy szczególnie zwracać uwagę.

Rachunek powierniczy – co nam daje i gdzie go założyć?

Rachunek powierniczy w Polsce jest ciągle nowym produktem, ale zyskującym na popularności od czasu obowiązywania tzw. ustawy deweloperskiej. Inwestorzy, którzy nie rozpoczęli budowy przed 29 kwietnia 2012 roku muszą założyć rachunek powierniczy. Co dzięki temu zyskujemy? I gdzie najlepiej założyć rachunek powierniczy?

Początek 2013 r. na rynku mieszkaniowym. Jednak kryzys?

Początek roku 2013 to dobry czas na obserwację i ocenę zmian na rynku nieruchomości. Głosy o kryzysie nie cichną, ustawa deweloperska też jeszcze jest tematem nieoswojonym. Coraz więcej zależy od samych kupujących. Jak w raportach z rynku budowlanego rysuje się początek roku?

Ustawa deweloperska – komu przynosi korzyści?

Ustawa deweloperska jest pełna niejasności i nieścisłości, nie precyzuje również szczegółowych rozwiązań. Ustawa deweloperska miała być zabezpieczeniem interesów klienta, a tymczasem ugodziła w polski rynek nieruchomości utrudniając życie deweloperom. Kto odnosi korzyści z ustawy deweloperskiej? A kto na niej traci?

Ustawa deweloperska a prospekt informacyjny – czy wszyscy klienci go otrzymują?

Ustawa deweloperska obowiązuje już prawie rok. Narzuca ona deweloperom wiele obowiązków, w tym także obowiązek przekazania każdemu inwestorowi prospektu informacyjnego na temat prowadzonej inwestycji. Jak jest w praktyce, czy wszyscy klienci go otrzymują?

Jak ustawa deweloperska wpływa na rynek mieszkaniowy?

Ustawa deweloperska wymusza na deweloperach zakładanie rachunków powierniczych dla nowych inwestycji (rachunek powierniczy ma zwiększać poziom bezpieczeństwa kupujących lokal mieszkalny). Ustawa deweloperska jest sporym utrudnieniem, które może być jedną z przyczyn mniejszej ilości rozpoczynanych inwestycji – sytuację potwierdzają dane GUS.

REKLAMA