REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana ustawy deweloperskiej - nabywcy garażu niebawem z większą ochroną

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nabywcy garaży niebawem z większą ochroną
Nabywcy garaży niebawem z większą ochroną

REKLAMA

REKLAMA

Znowelizowana ustawa deweloperska wprowadza pozytywne zmiany dla osób nabywających garaż razem z mieszkaniem. Na czym dokładnie polegają wprowadzone regulacje?

Zmiany ustawy deweloperskiej - kapitał nabywcy garażu będzie lepiej zabezpieczony

REKLAMA

W kontekście nowej ustawy deweloperskiej, która wejdzie w życie za niecałe pół roku, mówi się przede wszystkim o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym i regulacji umów rezerwacyjnych. Niektóre inne aspekty ustawy z 20 maja 2021 roku są rzadziej opisywane.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili pochylić się właśnie nad jedną z takich mniej akcentowanych kwestii. Chodzi o przepisy dotyczące zakupu miejsc garażowych razem z mieszkaniem od dewelopera. Nowe regulacje są bardziej korzystne dla kupujących od firm deweloperskich również w tym aspekcie. Warto jednak pamiętać o przepisach przejściowych. Ich konstrukcja sprawia, że nie wszyscy inwestorzy od połowy 2022 r. będą stosowali nowe regulacje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana dotyczy nabycia współwłasności hali garażowej

O intencjach ustawodawcy dowiemy się więcej dzięki uzasadnieniu do projektu Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tzw. Ustawy deweloperskiej oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Wspomniany dokument informuje, że w 2018 r. przeciętna cena miejsca garażowego od dewelopera wynosiła około 33 000 zł. Obecnie analogiczny wynik zapewne jest nieco wyższy. Stosunkowo wysoki koszt zakupu miejsc garażowych stanowił argument dla autorów noweli ustawy deweloperskiej i przyczynił się do wprowadzenia zmiany. Mowa o objęciu ustawową ochroną transakcji dotyczących miejsc garażowych.

W kontekście zmian wynikających z nowej ustawy deweloperskiej, warto przypomnieć, że obecnie w inwestycjach mieszkaniowych funkcjonują dwa rozwiązania.

Pierwsze z nich zakłada prawo do korzystania z miejsca garażowego jako części wspólnej budynku na podstawie umowy quoad usum lub służebności. Taki wariant nie wymaga zawierania osobnej umowy z inwestorem mieszkaniowym.

Jeżeli jednak od dewelopera kupowany jest udział w hali garażowej jako dużym lokalu użytkowym, to obecnie nabywca zawiera dwie umowy - deweloperską (dotyczącą mieszkania), a także umowę przedwstępną związaną z miejscem garażowym, czyli udziałem w lokalu użytkowym. Druga umowa może zostać zawarta w zwykłej formie pisemnej.

Kapitał na miejsce garażowe będzie objęty rachunkiem powierniczym w zmienionej ustawie deweloperskiej

Niestety, w świetle wciąż obowiązujących przepisów środki płacone deweloperowi za miejsce garażowe nie podlegają ochronie związanej m.in. z mieszkaniowym rachunkiem powierniczym.

Nowe regulacje usuwają opisywany problem, gdyż nabycie współwłasności lokalu użytkowego z tego samego przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego co budowane mieszkanie będzie objęte identycznymi zasadami, jak w przypadku mieszkań i domów. Oznacza to między innymi obowiązek podpisania umowy w obecności notariusza, wymagane przekazanie środków na rachunek powierniczy i ochronę wynikającą z działania Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Pomysłodawcy nowych przepisów w uzasadnieniu do nich podkreślają, że umowa deweloperska dotycząca nabycia części lokalu użytkowego ma mieć charakter akcesoryjny względem umowy deweloperskiej związanej z mieszkaniem. W konsekwencji odstąpienie od umowy deweloperskiej obejmującej mieszkanie będzie skutkowało taką samą czynnością w odniesieniu do bliźniaczej umowy, która dotyczy lokalu użytkowego. To spore ułatwienie dla klientów firm deweloperskich, którzy mogą nie pamiętać o dodatkowej umowie.

Zmiana ustawy deweloperskiej - uwaga deweloper w określonych przypadkach zastosuje stare zasady

Osoby zainteresowane zakupem udziału w lokalu użytkowym od dewelopera (hali garażowej) powinny pamiętać o przepisach przejściowych. Sprawiają one, że termin rozpoczęcia stosowania niektórych regulacji z ustawy deweloperskiej będzie dłuższy niż powszechnie się sądzi. Niemal cała ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. 2021 poz. 1177) wejdzie w życie wraz z dniem 1 lipca 2022 roku. Jednak w przypadku inwestycji, których sprzedaż rozpoczęła się przed lipcem bieżącego roku, przez pierwsze dwa lata zastosowanie będą miały tylko nieliczne przepisy nowej ustawy deweloperskiej (niezwiązane z nabywaniem garaży).

Identyczna zasada ma dotyczyć także tych umów deweloperskich z inwestycji sprzedawanej przed 1 lipca 2022 roku, które zostały zawarte od 1 lipca 2022 r. do 1 lipca 2024 r. i będą nadal niewykonane po połowie 2024 r.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA