REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana ustawy deweloperskiej - nabywcy garażu niebawem z większą ochroną

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nabywcy garaży niebawem z większą ochroną
Nabywcy garaży niebawem z większą ochroną

REKLAMA

REKLAMA

Znowelizowana ustawa deweloperska wprowadza pozytywne zmiany dla osób nabywających garaż razem z mieszkaniem. Na czym dokładnie polegają wprowadzone regulacje?

Zmiany ustawy deweloperskiej - kapitał nabywcy garażu będzie lepiej zabezpieczony

REKLAMA

W kontekście nowej ustawy deweloperskiej, która wejdzie w życie za niecałe pół roku, mówi się przede wszystkim o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym i regulacji umów rezerwacyjnych. Niektóre inne aspekty ustawy z 20 maja 2021 roku są rzadziej opisywane.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili pochylić się właśnie nad jedną z takich mniej akcentowanych kwestii. Chodzi o przepisy dotyczące zakupu miejsc garażowych razem z mieszkaniem od dewelopera. Nowe regulacje są bardziej korzystne dla kupujących od firm deweloperskich również w tym aspekcie. Warto jednak pamiętać o przepisach przejściowych. Ich konstrukcja sprawia, że nie wszyscy inwestorzy od połowy 2022 r. będą stosowali nowe regulacje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana dotyczy nabycia współwłasności hali garażowej

O intencjach ustawodawcy dowiemy się więcej dzięki uzasadnieniu do projektu Ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tzw. Ustawy deweloperskiej oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Wspomniany dokument informuje, że w 2018 r. przeciętna cena miejsca garażowego od dewelopera wynosiła około 33 000 zł. Obecnie analogiczny wynik zapewne jest nieco wyższy. Stosunkowo wysoki koszt zakupu miejsc garażowych stanowił argument dla autorów noweli ustawy deweloperskiej i przyczynił się do wprowadzenia zmiany. Mowa o objęciu ustawową ochroną transakcji dotyczących miejsc garażowych.

W kontekście zmian wynikających z nowej ustawy deweloperskiej, warto przypomnieć, że obecnie w inwestycjach mieszkaniowych funkcjonują dwa rozwiązania.

Pierwsze z nich zakłada prawo do korzystania z miejsca garażowego jako części wspólnej budynku na podstawie umowy quoad usum lub służebności. Taki wariant nie wymaga zawierania osobnej umowy z inwestorem mieszkaniowym.

Jeżeli jednak od dewelopera kupowany jest udział w hali garażowej jako dużym lokalu użytkowym, to obecnie nabywca zawiera dwie umowy - deweloperską (dotyczącą mieszkania), a także umowę przedwstępną związaną z miejscem garażowym, czyli udziałem w lokalu użytkowym. Druga umowa może zostać zawarta w zwykłej formie pisemnej.

Kapitał na miejsce garażowe będzie objęty rachunkiem powierniczym w zmienionej ustawie deweloperskiej

Niestety, w świetle wciąż obowiązujących przepisów środki płacone deweloperowi za miejsce garażowe nie podlegają ochronie związanej m.in. z mieszkaniowym rachunkiem powierniczym.

Nowe regulacje usuwają opisywany problem, gdyż nabycie współwłasności lokalu użytkowego z tego samego przedsięwzięcia deweloperskiego lub zadania inwestycyjnego co budowane mieszkanie będzie objęte identycznymi zasadami, jak w przypadku mieszkań i domów. Oznacza to między innymi obowiązek podpisania umowy w obecności notariusza, wymagane przekazanie środków na rachunek powierniczy i ochronę wynikającą z działania Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Pomysłodawcy nowych przepisów w uzasadnieniu do nich podkreślają, że umowa deweloperska dotycząca nabycia części lokalu użytkowego ma mieć charakter akcesoryjny względem umowy deweloperskiej związanej z mieszkaniem. W konsekwencji odstąpienie od umowy deweloperskiej obejmującej mieszkanie będzie skutkowało taką samą czynnością w odniesieniu do bliźniaczej umowy, która dotyczy lokalu użytkowego. To spore ułatwienie dla klientów firm deweloperskich, którzy mogą nie pamiętać o dodatkowej umowie.

Zmiana ustawy deweloperskiej - uwaga deweloper w określonych przypadkach zastosuje stare zasady

Osoby zainteresowane zakupem udziału w lokalu użytkowym od dewelopera (hali garażowej) powinny pamiętać o przepisach przejściowych. Sprawiają one, że termin rozpoczęcia stosowania niektórych regulacji z ustawy deweloperskiej będzie dłuższy niż powszechnie się sądzi. Niemal cała ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. 2021 poz. 1177) wejdzie w życie wraz z dniem 1 lipca 2022 roku. Jednak w przypadku inwestycji, których sprzedaż rozpoczęła się przed lipcem bieżącego roku, przez pierwsze dwa lata zastosowanie będą miały tylko nieliczne przepisy nowej ustawy deweloperskiej (niezwiązane z nabywaniem garaży).

Identyczna zasada ma dotyczyć także tych umów deweloperskich z inwestycji sprzedawanej przed 1 lipca 2022 roku, które zostały zawarte od 1 lipca 2022 r. do 1 lipca 2024 r. i będą nadal niewykonane po połowie 2024 r.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: RynekPierwotny.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA