REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkania na wynajem – czy to się nadal opłaca?

Mieszkania na wynajem – czy to się nadal opłaca?
Mieszkania na wynajem – czy to się nadal opłaca?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pomimo rosnących cen mieszkań wielu Polaków nadal kupuje nieruchomości mieszkaniowe z myślą o ich późniejszym wynajmie. Czy w obecnych warunkach rynkowych taki pomysł nadal stanowi dobre rozwiązanie?

Mieszkania na wynajem - duże miasta dają zarobić mniej od mniejszych

REKLAMA

W czwartym kwartale 2021 r. najbardziej zadowoleni powinni być inwestorzy w Gliwicach, gdzie stopa zwrotu wynosiła 6,91% - wynika z zestawienia zmian rentowności w mieszkania na wynajem w czterdziestu miastach Polski, sporządzonego przez Otodom.

Warszawa zajęła dopiero czwarte miejsce w zestawieniu z wynikiem 5,75%. Wydawać by się mogło, że takie miejsce stolicy powinno rozczarowywać, a przynajmniej dziwić. Okazuje się jednak, że opłacalność inwestowania w mieszkanie na wynajem w dużych miastach, co do zasady, wygląda nierzadko gorzej, niż w ośrodkach z drugiego szeregu. 

Mieszkania na wynajem – Gdynia zawiodła

Wskaźnik ROI (Return of investment) wyznaczany jest jako relacja średniej ofertowej stawki najmu w danym mieście do przeciętnej ceny lokalu mieszkalnego. Poniżej przedstawione zostało zestawienie dziesięciu miast, z grona analizowanej czterdziestki, z najniższą stopą zwrotu (ROI) na koniec roku 2021 r.

Miasta z najniższym wskaźnikiem ROI dla mieszkań przeznaczonych na wynajem

Miasta z najniższym wskaźnikiem ROI dla mieszkań przeznaczonych na wynajem

Gdynia to ewidentna gwiazda rynku mieszkaniowego na przestrzeni ostatnich kwartałów, a może nawet kilku ostatnich lat, jeśli idzie o dynamikę wzrostu cen zakupu mieszkań. Od pierwszego kwartału 2020 roku, a więc od początku pandemii cena transakcyjna nowych czterech ścian w Gdyni według danych Narodowego Banku Polskiego wzrosła o blisko 22%. Jedynie Zielona Góra pobiła ten wynik.

Skalę wzrostu stawek za 1 m kw. powierzchni potwierdzają zestawienia cen ofertowych za trzeci kwartał 2021 r. Dla pierwotnego i wtórnego rynku mieszkaniowego Gdynia zajmowała odpowiednio drugie i czwarte miejsce w kraju. Szybko rosnące ceny lokali mieszkalnych również tych z drugiej ręki, przekładają się jednak na obniżenie opłacalności inwestycyjnej w tym mieście.

- Intensywnie rosnące ceny to dobra wiadomość dla właścicieli mieszkań, gorsza dla kupujących. W Gdyni zmiany czynszu po prostu nie nadążają za rosnącymi cenami mieszkań, stąd niska rentowność wynajmu lokali mieszkalnych - wyjaśnia Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Ale Gdynia to nie samotna wyspa. W gronie miast, w których finansowe efekty wynajmu mieszkań nie zachwycają można wymienić również miasta wojewódzkie – Kraków, Olsztyn, Kielce, Gdańsk i Białystok. Pozostałe miasta – Tychy, Koszalin, Chorzów i Tarnów – to przecież także wcale niemałe miasta. Dla posiadaczy lokali mieszkalnych na wynajem w tych miastach dobrą informację stanowi jednak fakt, że odnotowywany wzrost cen też będzie można spieniężyć w momencie sprzedaży nieruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Iga
    2022-03-08 12:22:19
    Nie trzeba wynajmować, można w projekty deweloperskie inwestować np w Nova Finances. I teraz wydaje mi się to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem
    0
  • Darek
    2022-01-25 11:15:12
    My kupujemy w Gdańsku mieszkanie na Nowej Letnicy - pod wynajem. Finansujemy kredytem ze stałą stopą - uznaliśmy, że kredyty były na tyle tanie, że nie ma co teraz patrzyć na podwyżki, bo IMO to bardziej korekta/urealnienie. Ceny mieszkań idą dalej w górę, szaleje inflacja - nieruchomość jest ciągle super pomysłem...
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

REKLAMA

Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

Dereń jadalny – wspaniałe owoce, łatwa w uprawie roślina. Dlaczego warto posadzić derenia w ogrodzie?

Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

REKLAMA

Masz pompę ciepła i duże rachunki za prąd? Zobacz, czy nie popełniasz tych błędów!

Popularność pomp ciepła nie maleje ale coraz częściej można usłyszeć głosy użytkowników, którzy spodziewali się po nich większej efektywności energetycznej. Okazuje się, że problem nie leży jednak w samej pompie ciepła, ale w błędach, które są popełniane podczas jej doboru i instalacji. Wyjaśniamy, co może mieć wpływ na zbyt wysokie koszty działania pompy.

Ceny materiałów budowlanych - wrzesień 2023 to dobry moment na rozpoczęcie budowy domu

W dniu 25 września obchodzony jest Dzień Budowlańca. Z tej okazji eksperci GetHome.pl sprawdzili ceny materiałów budowlanych. Okazuje się, że teraz jest dobry moment na rozpoczęcie budowy domu - ceny materiałów budowlanych powinny spadać przez najbliższych kilka miesięcy.

REKLAMA