REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapisać dom w spadku?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak zapisać dom w spadku?
Jak zapisać dom w spadku?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przekazanie domu możliwe jest na kilka sposobów. Rodzaj czynności, które musimy wykonać będzie jednak zależał od wielu czynników, m.in. od ilości potencjalnych spadkobierców.

Dom w spadku – po pierwsze dziedziczenie ustawowe

Zgodnie z wykładnią polskiego prawa w przypadku śmierci obecnego właściciela domu w pierwszej kolejności będzie on podlegał dziedziczeniu ustawowemu. Zatem, jeśli osoba, będąca właścicielem domu nie skorzysta z innych możliwości prawnych, po jego śmierci dom dziedziczą spadkobiercy w częściach równych. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli nie wykonamy żadnych dodatkowych kroków prawnych już z mocy samego prawa udziały we własności domu zostaną podzielone w równych częściach na wszystkich spadkobierców.

REKLAMA

Kto jest spadkobiercą w dziedziczeniu ustawowym?

W pierwszej kolejności powołane do spadku są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek/małżonka.  Dziedziczą oni w częściach równych. Jeśli, któreś z dzieci zmarło przed momentem dziedziczenia, czyli śmierci spadkodawcy, wówczas na jego miejsce wchodzą jego dzieci.

W przypadku braku dzieci i małżonka/ małżonki dziedziczą rodzice. Jeśli, któreś z rodziców nie żyje, wówczas jego cześć przypada rodzeństwu.

Dom w spadku dla jednego dziecka

W sytuacji, w której chcemy, aby po naszej śmierci dom otrzymał tylko jeden spadkobierca, np. tylko jedno dziecko, a posiadamy ich więcej, możemy sporządzić testament. Jeśli chcemy zapisać nieruchomość w spadku konkretnej osobie, a także by uniknąć późniejszych nieporozumień między spadkobiercami, należy sporządzić testament u notariusza i zawrzeć w nim tzw. zapis windykacyjny.

Jednak należy pamiętać, że pozostałym spadkobiorcom będzie przysługiwał zachowek. Jest to uprawnienie, które ma za zadanie ochronić najbliższych krewnych spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z mocy przepisów dotyczących działu spadku. Prawo to daje możliwość ubiegania się od osoby powołanej do spadku zapłaty kwoty pieniężnej w wysokości, w której otrzymałby ją z mocy dziedziczenia ustawowego.  Zachowek wynosi połowę tego, co uprawnionemu przypadłoby przy dziedziczeniu ustawowym.

Komu nie przysługuje prawo do zachowku?

 • spadkobiercy uznanemu za niegodnego,
 • spadkobiercy wydziedziczonemu,
 • małżonkowi, w stosunku do którego spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione,
 • małżonkowi spadkodawcy pozostającemu w separacji,
 • spadkobiercy, który zrzekł się dziedziczenia,
 • spadkobiercy, który odrzucił spadek w ramach dziedziczenia ustawowego.

O zachowek nie może również ubiegać się osoba, która za życia spadkodawcy przekazała tej osobie darowiznę w wysokości wartości prawa do zachowku.

Przekazanie domu umową darowizny

Innym rozwiązaniem jest darowizna domu na rzecz osoby, której chcemy go zapisać jeszcze przed naszą śmiercią. Należy jednak mieć na uwadze, że poczynienie darowizny przez spadkodawcę nie chroni osoby obdarowanej przed roszczeniami o zachowek wysuwanymi po śmierci spadkodawcy przez jego ustawowych spadkobierców. Sytuacji tej można zapobiec przekazując w formie darowizny inną rzecz, o podobnej wartości, bądź wydziedziczyć w testamencie pozostałe osoby. Jednak wydziedziczenie może nastąpić w ściśle określonej sytuacji, którą jasno reguluje Ustawa Kodeks cywilny.

Kiedy można wydziedziczyć spadkobiercę?

Przepisy kodeksu cywilnego wskazują trzy przypadki, które umożliwiają dokonanie wydziedziczenia:

 • kiedy uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
 • kiedy uprawniony do zachowku dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
 • kiedy uprawniony do zachowku uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Jak ustalić adres zamieszkania spadkobierców?

REKLAMA

W tej sytuacji, kiedy nie znamy obecnego adresu zamieszkania jednego ze spadkobierców, musimy poczynić starania, aby go ustalić. Jest to niezbędne do przeprowadzenia spadku. Należy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do biur adresowych lub organów ewidencji ludności (urząd gminy).

Niezbędny będzie nam ostatni znany adres osoby, której poszukujemy. Do wniosku o udostępnienie danych adresowych strony należy dołączyć wezwanie z sądu, które potwierdza, że istnieje interes prawny w ustaleniu danych.

Można również zwrócić się z wnioskiem do Departamentu Centralnych Ewidencji Państwowych MSWiA (ul. Pawińskiego 17/21, 02-106 Warszawa) o udostępnienie informacji meldunkowych dotyczących osób poszukiwanych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • tita
  2022-09-26 12:55:07
  W takiej sprawie warto się zdecydować na pomoc notarialną. Osobiście polecam notariusz Cejrowską z Tczewa.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dramatycznie mało nowych mieszkań trafiło do sprzedaży w styczniu 2024 roku. Deweloperzy nie chcą przyspieszenia w budownictwie?

Oceniając właśnie udostępnione przez Główny Urząd Statystyczny dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego można wpaść w panikę. Do oferty deweloperów trafiło aż 25 procent mniej mieszkań niż w styczniu 2023, który przecież rekordowy pod tym względem nie był. Co się dzieje?

Zakwaterowanie imigrantów zarobkowych – rynek kwater pracowniczych staje się coraz bardziej interesujący

Miejsce zakwaterowania powinno dawać imigrantom zarobkowym poczucie bezpieczeństwa i stabilności w obcym kraju. W Polsce prawie połowa z nich korzysta z zakwaterowania zapewnianego przez pracodawców. Większość deklaruje, że wieloosobowe kwatery pracownicze to dla nich tymczasowe rozwiązanie i chcą je zamienić na pokoje jedno- lub dwuosobowe.

Mieszkanie na Start – nowy program rządowego wsparcia ułatwi zakup mieszkania osobom samotnym – singlom?

Wiadomo, że o przyznaniu lub nie kredytu hipotecznego przez bank decyduje przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Stereotypowo tę powinna mieć większą para aplikująca o pożyczkę niż osoba samotna, ale czy tak jest zawsze? Nie zmienia to faktu, iż osobom samotnym chcącym mieć na własność mieszkanie trudniej było skorzystać ze wsparcia w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. A jak będzie w drugiej połowie 2024 roku gdy zostanie udostępniona nowa forma rządowego wsparcia – Mieszkanie na Start?

Nadchodzi lepsza koniunktura gospodarcza. Jak przełoży się na branżę budowlaną?

Gospodarka w Polce wchodzi właśnie w fazę ożywienia. Czy lepsza koniunktura gospodarcze przełoży się na poprawę sytuacji w branży budowlanej?

REKLAMA

Nieruchomość w Dominikanie kosztuje co najmniej połowę mniej niż w Jastarni czy Karpaczu

Kilkanaście lat temu wiele osób mogło jedynie pomarzyć o nieruchomości za granicą. Dziś, przy tak wysokich cenach mieszkań w Polsce, coraz więcej rodaków decyduje się na zainwestowanie w nieruchomość w innym kraju. O inwestycjach w domy pod palmami opowiada Maria Kobryń, prawnik i ekspert od zagranicznych nieruchomości.

Jak i kiedy przycinać hortensje bukietowe, ogrodowe, Anabelle, by miały największe kwiatostany?

Jak przycinać hortensje bukietowe, hortensje ogrodowe i hortensje Anabelle? Czy przycina się hortensje pnące? Kiedy wykonać przycinanie hortensji? Które hortensje kwitną na pędach jednorocznych?

Kiedy przycinać róże?

Kiedy na wiosnę należy przycinać róże pnące, rabatowe, okrywowe, parkowe, na pniu, wielkokwiatowe? Czy cięcie róż wykonujemy wtedy, kiedy kwitną forsycje? Jak ciąć róże, aby obficie kwitły?

W lutym 2024 r. przycinasz jabłonie, grusze, orzechy, porzeczki, agrest. Co z czereśnią, wiśnią, śliwą? I forsycją? Mogę bielić?

Jakie rośliny przycinasz w lutym 2024 r. w ogrodzie? Czego nie wolno Ci przyciąć? Czy możesz jeszcze pobielić drzewka w Twoim ogrodzie?

REKLAMA

Dofinansowanie wymiany pieca i instalacji do ogrzewania w 2024 roku. URE publikuje listę firm realizujących dofinansowania

Prezes URE opublikował 15 lutego 2024 r. listę przedsiębiorstw, które oferują program bezzwrotnych dofinansowań na poprawę efektywności energetycznej w 2024 roku. Z takiego dofinansowania mogą korzystać odbiorcy w gospodarstwach domowych, odbiorcy biznesowi, a także jednostki sektora finansów publicznych. Środki te mogą być przeznaczone na wymianę urządzeń oraz instalacji służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody na urządzenia charakteryzujące się wyższą klasą efektywności energetycznej, a także na przyłączenie do sieci ciepłowniczej. 

Można już zdejmować kurtki? Dziś temperatura w Polsce to nawet 17 stopni Celsjusza!

Czy to już wiosna? Piątkowe popołudnie w Polsce będzie wyjątkowo ciepłe. Na Dolnym Śląsku termometry pokażą nawet 17 st. C. To zasługa wiatru fenowego. 

REKLAMA