REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapisać dom w spadku?

Paulina Karpińska, Redaktor
Z Grupą Infor PL zwązana od grudnia 2021 roku. Pełni w niej funkcję redaktora prowadzącego serwis Nieruchomości oraz współprowadzącego serwisy Prawo i Biznes.
Jak zapisać dom w spadku?
Jak zapisać dom w spadku?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przekazanie domu możliwe jest na kilka sposobów. Rodzaj czynności, które musimy wykonać będzie jednak zależał od wielu czynników, m.in. od ilości potencjalnych spadkobierców.

Dom w spadku – po pierwsze dziedziczenie ustawowe

Zgodnie z wykładnią polskiego prawa w przypadku śmierci obecnego właściciela domu w pierwszej kolejności będzie on podlegał dziedziczeniu ustawowemu. Zatem, jeśli osoba, będąca właścicielem domu nie skorzysta z innych możliwości prawnych, po jego śmierci dom dziedziczą spadkobiercy w częściach równych. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli nie wykonamy żadnych dodatkowych kroków prawnych już z mocy samego prawa udziały we własności domu zostaną podzielone w równych częściach na wszystkich spadkobierców.

REKLAMA

Kto jest spadkobiercą w dziedziczeniu ustawowym?

W pierwszej kolejności powołane do spadku są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek/małżonka.  Dziedziczą oni w częściach równych. Jeśli, któreś z dzieci zmarło przed momentem dziedziczenia, czyli śmierci spadkodawcy, wówczas na jego miejsce wchodzą jego dzieci.

W przypadku braku dzieci i małżonka/ małżonki dziedziczą rodzice. Jeśli, któreś z rodziców nie żyje, wówczas jego cześć przypada rodzeństwu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dom w spadku dla jednego dziecka

W sytuacji, w której chcemy, aby po naszej śmierci dom otrzymał tylko jeden spadkobierca, np. tylko jedno dziecko, a posiadamy ich więcej, możemy sporządzić testament. Jeśli chcemy zapisać nieruchomość w spadku konkretnej osobie, a także by uniknąć późniejszych nieporozumień między spadkobiercami, należy sporządzić testament u notariusza i zawrzeć w nim tzw. zapis windykacyjny.

Jednak należy pamiętać, że pozostałym spadkobiorcom będzie przysługiwał zachowek. Jest to uprawnienie, które ma za zadanie ochronić najbliższych krewnych spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z mocy przepisów dotyczących działu spadku. Prawo to daje możliwość ubiegania się od osoby powołanej do spadku zapłaty kwoty pieniężnej w wysokości, w której otrzymałby ją z mocy dziedziczenia ustawowego.  Zachowek wynosi połowę tego, co uprawnionemu przypadłoby przy dziedziczeniu ustawowym.

Komu nie przysługuje prawo do zachowku?

  • spadkobiercy uznanemu za niegodnego,
  • spadkobiercy wydziedziczonemu,
  • małżonkowi, w stosunku do którego spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione,
  • małżonkowi spadkodawcy pozostającemu w separacji,
  • spadkobiercy, który zrzekł się dziedziczenia,
  • spadkobiercy, który odrzucił spadek w ramach dziedziczenia ustawowego.

O zachowek nie może również ubiegać się osoba, która za życia spadkodawcy przekazała tej osobie darowiznę w wysokości wartości prawa do zachowku.

Przekazanie domu umową darowizny

Innym rozwiązaniem jest darowizna domu na rzecz osoby, której chcemy go zapisać jeszcze przed naszą śmiercią. Należy jednak mieć na uwadze, że poczynienie darowizny przez spadkodawcę nie chroni osoby obdarowanej przed roszczeniami o zachowek wysuwanymi po śmierci spadkodawcy przez jego ustawowych spadkobierców. Sytuacji tej można zapobiec przekazując w formie darowizny inną rzecz, o podobnej wartości, bądź wydziedziczyć w testamencie pozostałe osoby. Jednak wydziedziczenie może nastąpić w ściśle określonej sytuacji, którą jasno reguluje Ustawa Kodeks cywilny.

Kiedy można wydziedziczyć spadkobiercę?

Przepisy kodeksu cywilnego wskazują trzy przypadki, które umożliwiają dokonanie wydziedziczenia:

  • kiedy uprawniony do zachowku wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
  • kiedy uprawniony do zachowku dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  • kiedy uprawniony do zachowku uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Jak ustalić adres zamieszkania spadkobierców?

REKLAMA

W tej sytuacji, kiedy nie znamy obecnego adresu zamieszkania jednego ze spadkobierców, musimy poczynić starania, aby go ustalić. Jest to niezbędne do przeprowadzenia spadku. Należy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do biur adresowych lub organów ewidencji ludności (urząd gminy).

Niezbędny będzie nam ostatni znany adres osoby, której poszukujemy. Do wniosku o udostępnienie danych adresowych strony należy dołączyć wezwanie z sądu, które potwierdza, że istnieje interes prawny w ustaleniu danych.

Można również zwrócić się z wnioskiem do Departamentu Centralnych Ewidencji Państwowych MSWiA (ul. Pawińskiego 17/21, 02-106 Warszawa) o udostępnienie informacji meldunkowych dotyczących osób poszukiwanych.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jerzyki – naturalni pogromcy komarów. Czy te ptaki mogą skutecznie chronić nas przed owadami?

Walka z uciążliwymi komarami to temat powracający każdego lata. Coraz więcej miast decyduje się na ekologiczne rozwiązania, które są zarówno skuteczne, jak i przyjazne dla środowiska. Jednym z nich jest wspieranie jerzyków – ptaków potrafiących zjeść tysiące owadów dziennie. Jak wygląda akcja rozdawania budek lęgowych dla jerzyków i dlaczego warto wziąć w niej udział?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

REKLAMA

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA