REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo nie ochroni ustawa deweloperska?

Leszek Markiewicz
Agent nieruchomości
Ustawa deweloperska nie obejmuje wszystkich transakcji związanych z zakupem nieruchomości od deweloperów./Fot. Shutterstock
Ustawa deweloperska nie obejmuje wszystkich transakcji związanych z zakupem nieruchomości od deweloperów./Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszyscy nabywcy nowych mieszkań korzystają z ochrony gwarantowanej przez ustawę deweloperską. Wyjaśniamy, kto nie może liczyć na taką ochronę.

Uchwalenie ustawy deweloperskiej jesienią 2011 r. na pewno było sporym krokiem naprzód w kontekście ochrony nabywców nowych mieszkań. Ten akt prawny pomimo pewnych niedociągnięć zagwarantował osobom kupującym nowe lokale i domy m.in. bezpieczeństwo związane z lokowaniem środków na rachunkach powierniczych. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że ustawa deweloperska nie obejmuje wszystkich transakcji związanych z zakupem nieruchomości od deweloperów. Ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl postanowił odpowiedzieć na pytanie, w jakich sytuacjach klient dewelopera będzie pozbawiony ustawowej ochrony.

REKLAMA

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej

Rozpoczęcie sprzedaży przed IV 2012 r. nie wyklucza ochrony

W ramach wstępu warto wyjaśnić pewną kwestię, która niekiedy bywa błędnie opisywana przez dziennikarzy. Chodzi o obowiązywanie ustawy deweloperskiej w przypadku inwestycji, których publiczna sprzedaż rozpoczęła się przez terminem wejścia w życie tego aktu prawnego (29 kwietnia 2012 r.). Na rynku wciąż są dostępne nieliczne mieszkania z wieloetapowych projektów, które zostały publicznie zaoferowane przed wspomnianą datą. Wbrew temu, co można czasem przeczytać w Internecie, ustawa deweloperska chroni również nabywców lokali i domów z takich projektów. „Deweloperzy sprzedający inwestycje mieszkaniowe zaoferowane klientom przed 29 kwietnia 2012 r. są jedynie zwolnieni z obowiązku zapewniania rachunku powierniczego. Wyraźnie mówi o tym artykuł 37 ustawy deweloperskiej” - wyjaśnia Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Spółdzielnia mieszkaniowa również może być deweloperem

W kontekście ochrony zapewnianej przez ustawę deweloperską (ustawę z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego) czasem pojawiają się również wątpliwości związane ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Osoby zainteresowane lokalami i domami oferowanymi przez takie podmioty, dość często nie wiedzą, czy będą mogły skorzystać z dobrodziejstw ustawy deweloperskiej. Wynika to z faktu, że spółdzielnia mieszkaniowa nie jest deweloperem w powszechnym rozumieniu tego słowa. „Warto jednak wiedzieć, że taka spółdzielnia oferująca osobom fizycznym lokale lub domy na wolnym rynku, zawsze podlega przepisom ustawy deweloperskiej. Wspomniane przepisy nie powinny być jednak stosowane, gdy spółdzielnia buduje mieszkania dla swoich członków” - informuje Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Z ustawowej ochrony nie skorzystają np. spółki kupujące „M”

W swoim obecnym brzmieniu, ustawa deweloperska nie ma zastosowania do lokali i domów z ukończonych inwestycji deweloperskich (tzn. do sprzedaży realizowanej po uzyskaniu ostatecznego pozwolenia na użytkowanie bloku lub po złożeniu zawiadomienia o zakończeniu budowy domu). Warto wiedzieć, że przepisy wspomnianej ustawy przewidują jeszcze jedno ważne ograniczenie związane z zakresem ochrony. W myśl ustawy deweloperskiej, chronionym nabywcą lokalu lub domu może być jedynie osoba fizyczna. Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl podkreśla, że takie rozwiązanie wyklucza m.in. spółki z kręgu chronionych nabywców nieruchomości. Ustawa deweloperska nie będzie chroniła np. spółek kupujących nowe mieszkania z myślą o inwestycji lub wynajmie. Warto podkreślić, że ten akt prawny zapewni jednak ochronę osobom fizycznym prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą (pod warunkiem, że kupią od dewelopera nieruchomość mieszkalną, a nie np. lokal użytkowy).

UOKiK chce poszerzyć zakres działania ustawy deweloperskiej

REKLAMA

Ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl zwraca uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię. Chodzi o zmianę ustawy deweloperskiej, którą już od dość dawna próbuje przeforsować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wspomniana nowelizacja zakłada znaczące rozszerzenie zakresu działania opisywanej ustawy. UOKiK uważa, że zasady oferowania i sprzedaży mieszkań wyznaczone przez ustawę deweloperską, powinny obejmować również ukończone inwestycje.

Propozycja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest dość kontrowersyjna, a także niezbyt dobrze oceniana przez deweloperów, którzy chcą uniknąć kolejnego wzrostu kosztów działalności. Firmy deweloperskie na razie nie obawiają się rozszerzenia zakresu działania obowiązujących przepisów, ponieważ nowelizacja ustawy deweloperskiej na dobre „utknęła” w Rządowym Centrum Legislacji. Projekt oznaczony sygnaturą „UD358” już od końca lutego 2019 r. podlega analizie wykonywanej przez Komitet Stały Rady Ministrów. „Właśnie dlatego nowy rząd po wyborach prawdopodobnie będzie musiał od początku zmierzyć się z tematem nowelizacji ustawy deweloperskiej” - podsumowuje Leszek Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Autor: Leszek Markiewicz, NieruchomosciSzybko.pl

Polecamy serwis: Nieruchomości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA