Wiarygodność dewelopera - jak ją sprawdzić?
REKLAMA
REKLAMA
Otodom.pl – najpopularniejszy serwis nieruchomości w naszym kraju, na podstawie badań Kantar TNS opublikował raport dotyczący preferencji oraz satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Zapytano grupę 513 pełnoletnich mieszkańców nowych osiedli/inwestycji, które powstały w ciągu 2 ostatnich lat w pięciu największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu.
REKLAMA
Wyniki raportu
Z raportu dowiedzieliśmy się, że ankietowani najczęściej wybierali mieszkania 3 pokojowe, a najpopularniejsze były powierzchnie od 61 do 80 m2. Poszukujący nowych mieszkań najchętniej zaglądali na strony deweloperów, serwisów nieruchomości oraz odwiedzali domeny biur nieruchomości. Jeżeli chodzi o kryteria, jakimi sugerowali się ankietowani przy zakupie nieruchomości, to na pierwszym miejscu znalazła się cena (66 proc. wskazań), a na drugim i trzecim lokalizacja i powierzchnia mieszkania (po 45 proc. wskazań). Przy wyborze lokalizacji największe znaczenie miała obecność terenów zielonych, a także komunikacja, zarówno samochodem jak i środkami transportu publicznego.
Dowiedzieliśmy się także o wadach i zaletach domów/mieszkań nowych i używanych. Ankietowani wśród największych atutów nieruchomości z rynku pierwotnego zaliczali to, że wszystko jest nowe (40 proc. wskazań), a sam budynek nie wymaga remontów (37 proc.) oraz że można decydować o wystroju wnętrza (32 proc.). Wśród wad najwięcej osób wybrało dodatkowe koszty wykończenia i wyposażenia (37 proc.), dłuższy czas oczekiwania na nieruchomość oraz brak możliwości wprowadzenia się bezpośrednio po zakupie (po 35 proc. wskazań). Jeżeli chodzi o używane mieszkania to największymi zaletami okazały się: szybkość transakcji (39 proc.), możliwość negocjowania ceny (37 proc.) oraz znalezienie nieruchomości w korzystnej cenie (36 proc.). Jako wady wymieniono przede wszystkim przestarzałą technologię budownictwa oraz zły stan techniczny budynków (po 43 proc. wskazań), a także konieczność przeprowadzenia remontu (42 proc. odpowiedzi).
Sprawdzenie dewelopera
W raporcie serwisu Otodom pojawił się również temat dotyczący samych deweloperów oraz metod sprawdzania ich wiarygodności. Okazuje się, że przeważająca część ankietowanych, bo aż 92 procent, przed zakupem mieszkania postanowiło sprawdzić dewelopera. 70 procent ankietowanych szukało informacji o deweloperze w internecie. Jest to znaczny wzrost w porównaniu z latami 2015 i 2014, gdy z tej formy skorzystało odpowiednio 58 i 54 procent respondentów.
26 procent respondentów przed zakupem mieszkania zasięgała opinii znajomych i rodziny, a 29 proc. odwiedzała miejsca poprzednich inwestycji dewelopera.
- Treści i opinie publikowane w internecie stają się wiarygodnym źródłem wiedzy dla kupujących mieszkania. Bazując na ocenie internautów kupujący mieszkania są w stanie wyrobić sobie zdanie na temat danej inwestycji czy dewelopera, co w konsekwencji może zaważyć o decyzji zakupu nieruchomości. Nie można jednak ograniczać się jedynie do opinii w internecie, lecz wybierać jak najwięcej możliwości sprawdzenia zarówno inwestycji jak i dewelopera. Zakup domu lub mieszkania jest jedną z ważniejszych decyzji w życiu i należy zrobić jak najwięcej, aby dokonać dobrego wyboru. - Ocenia Agata Polińska z serwisu Otodom.pl.
Źródło: raport Otodom na podstawie badań kantar TNS - badanie preferencji oraz satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym
Ocena dewelopera
Ankietowani przy ocenie deweloperów wyróżnili przede wszystkim takie czynniki jak wywiązywanie się z terminów (39 proc. odpowiedzi), docenili także brak problemów oraz spełnienie przez dewelopera ich oczekiwań (po 33 proc. wskazań). Wśród nielicznych powodów niezadowolenia dominował brak terminowości, słaba komunikacja oraz całokształt współpracy.
Źródło: raport Otodom na podstawie badań kantar TNS - badanie preferencji oraz satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym
Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl
Jarosław Skoczeń, Emmerson Realty S.A.
Źródło: Strefy Nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.