REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie popełnić błędów

Subskrybuj nas na Youtube
Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie popełnić błędów
Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie popełnić błędów

REKLAMA

REKLAMA

Zakup własnego mieszkania to z pewnością jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Oprócz wyboru inwestycji, w której znajdzie się nasze „M” czy rodzaju wykończenia i dekoracji, najważniejsza jest rozmowa z deweloperem i dopięcie wszelkich formalności. Jeśli robimy to po raz pierwszy, nic dziwnego, że możemy pogubić się w nie do końca zrozumiałych przepisach. Jakie więc pytania zadać w biurze sprzedaży i na co zwrócić szczególną uwagę?

Czy deweloper posiada prawomocne pozwolenie na budowę? Jak w przyszłości będzie wyglądać otoczenie inwestycji? Co obejmuje standard deweloperski?

REKLAMA

To tylko kilka pytań, które powinniśmy zadać przed zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Chociaż eksperci z branży deweloperskiej podkreślają, że klienci są coraz lepiej przygotowani do rozmów w biurze sprzedaży, nadal wiele informacji umyka naszej uwadze. Warto więc dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie, których musimy dokonać przed podpisaniem finalnej umowy. Pozwoli nam to uniknąć błędów, a dodatkowo poczujemy się pewniej na drodze do własnego lokum.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Od czego zacząć?

Jeśli nie kupujemy mieszkania za gotówkę, przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się, jaką mamy zdolność kredytową i na jakie lokum będziemy mogli sobie pozwolić. Dzięki temu będziemy w stanie również oszacować, czy w kwocie, którą chcemy przeznaczyć „zmieści się” miejsce w garażu podziemnym czy komórka lokatorska. W tym celu najlepiej będzie odwiedzić bank lub umówić się na spotkanie z pośrednikiem kredytowym. Wielu deweloperów, w tym m.in. RED Real Estate Development w swojej inwestycji Red Park oferuje też bezpłatne konsultacje z doradcą kredytowym. Jakie są pozostałe kroki?

1. Wybierz lokalizację 

Pierwszym kryterium wyboru powinno być określenie lokalizacji, w której chcemy zamieszkać. Musimy więc zastanowić się, czy zależy nam na mieszkaniu nieco dalej od centrum, ale w dobrze skomunikowanej dzielnicy w pobliżu terenów zielonych, czy wolelibyśmy mieszkać w sercu miasta, obok wszystkich udogodnień. Warto zapytać też dewelopera jaki jest plan zagospodarowania terenu w pobliżu inwestycji, w której planujemy zakup mieszkania lub sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Może okazać się, że w niedalekiej przyszłości powstanie tu centrum handlowe, szkoła czy przystanek tramwajowy na którym nam zależy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Sprawdź dewelopera

To ważne zwłaszcza przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. Dobrze jest więc sprawdzić czy realizuje lub zrealizował już inne projekty – da nam to możliwość ocenienia jak wyglądają poprzednie budynki, jaki mają standard i jakość wykończenia. Możemy dowiedzieć się też czy deweloper buduje inwestycje w innych miastach, także poza granicami Polski – będzie to świadczyć o jego doświadczeniu. Warto również sprawdzić czy firma należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, czy jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego oraz czy otrzymała jakieś nagrody za realizowane projekty. Kolejną ważną kwestią jest weryfikacja, czy deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu wybranej nieruchomości oraz czy działka bądź budynek nie są obciążone np. hipoteką, co możemy sprawdzić w księdze wieczystej.  W przypadku, gdy firma jest użytkownikiem wieczystym należy liczyć się z ryzykiem wzrostu opłat.

3. Dowiedź się, co kryje się pod pojęciem „stan deweloperski”

Każdy deweloper może inaczej określić stan deweloperski, czyli faktyczny stan, w którym oddaje mieszkanie do użytku. Z kolei od jakości elementów wykończenia takich jak np. rodzaj wind, materiały z których wykonane są okna czy klasa odporności drzwi na włamania może zależeć finalna cena mieszkania. W inwestycji Red Park w Poznaniu deweloper oferuje podwyższony standard deweloperski, czyli m.in. najwyższej jakości dźwiękoszczelne okna, parapety z konglomeratu i szklane balustrady balkonowe.

4. Zapytaj, kiedy budynek zostanie oddany do użytku

W przypadku rynku pierwotnego mieszkania które nabywamy często dopiero są w fazie budowy. Zdarza się, że deweloperzy oferują jednak dodatkowe udogodnienia dla osób kupujących mieszkania w przedsprzedaży – m.in. atrakcyjne harmonogramy płatności, w których niewielką część całej kwoty pokrywamy przy zawarciu umowy deweloperskiej, a pozostałą przy odbiorze mieszkania. Dodatkowo, taka wiedza pozwoli nam zaplanować przeprowadzkę i wszystkie związane z nią formalności. Zwróćmy uwagę też na to, co oznacza „zakończenie budowy” i „pozwolenie na użytkowanie” – zakończona budowa nie oznacza, że możemy od razu wprowadzić się do mieszkania.

5. Dokładnie zapoznaj się z umową od dewelopera

Podpisując umową przedwstępną czy deweloperską powinniśmy zwrócić uwagę na jej treść. Nie każdy z zapisów musi być dla nas zrozumiały, dlatego warto poprosić w biurze sprzedaży o jego doprecyzowanie. Istotne będzie też zapoznanie się z warunkami odstąpienia od umowy czy możliwością reklamacji. To ważne, ponieważ umowa deweloperska chroni nasze interesy – każdy deweloper jest zobowiązany, aby taką umowę dostosować do ogólnie obowiązujących przepisów prawnych.


Następne kroki

REKLAMA

Po zakończeniu budowy inwestycji, umawiamy się z deweloperem na odbiór wybranego przez nas mieszkania. Warto przy tej okazji sprawdzić kilka rzeczy m.in. to, czy standard wykończenia jest zgodny z ustaleniami zawartymi w umowie, czy nie ma wad w wykonaniu podłóg, okien, instalacji oraz czy wymiary pomieszczeń odpowiadają projektowi. To ważne, ponieważ po tym kroku podpiszemy z deweloperem umowę ostateczną, która jest jednoznaczna z tym, że akceptujemy jego stan. Na oględziny mieszkania możemy przyjść z fachowcem, który pomoże nam zweryfikować czy wszystko się zgadza.

Deweloperzy organizują też różnego rodzaju promocje i dni otwarte dla przyszłych i obecnych klientów, które warto śledzić. Często takie akcje wiążą się np. z dodatkowymi rabatami i udogodnieniami, np. darmową umową deweloperską. Dni otwarte i promocje organizujemy również w naszych inwestycjach Red Park i Nowa Papiernia – np. w Red Parku mamy obecnie promocję na miejsca postojowe w garażu podziemnym. Zachęcamy więc naszych klientów do sprawdzania m.in. stron internetowych deweloperów lub poszczególnych inwestycji – mówi Teresa Witkowska, dyrektor biura sprzedaży RED-Real Estate Development.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

REKLAMA

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA