REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie popełnić błędów

Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie popełnić błędów
Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie popełnić błędów

REKLAMA

REKLAMA

Zakup własnego mieszkania to z pewnością jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Oprócz wyboru inwestycji, w której znajdzie się nasze „M” czy rodzaju wykończenia i dekoracji, najważniejsza jest rozmowa z deweloperem i dopięcie wszelkich formalności. Jeśli robimy to po raz pierwszy, nic dziwnego, że możemy pogubić się w nie do końca zrozumiałych przepisach. Jakie więc pytania zadać w biurze sprzedaży i na co zwrócić szczególną uwagę?

Czy deweloper posiada prawomocne pozwolenie na budowę? Jak w przyszłości będzie wyglądać otoczenie inwestycji? Co obejmuje standard deweloperski?

REKLAMA

To tylko kilka pytań, które powinniśmy zadać przed zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Chociaż eksperci z branży deweloperskiej podkreślają, że klienci są coraz lepiej przygotowani do rozmów w biurze sprzedaży, nadal wiele informacji umyka naszej uwadze. Warto więc dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie, których musimy dokonać przed podpisaniem finalnej umowy. Pozwoli nam to uniknąć błędów, a dodatkowo poczujemy się pewniej na drodze do własnego lokum.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Od czego zacząć?

Jeśli nie kupujemy mieszkania za gotówkę, przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się, jaką mamy zdolność kredytową i na jakie lokum będziemy mogli sobie pozwolić. Dzięki temu będziemy w stanie również oszacować, czy w kwocie, którą chcemy przeznaczyć „zmieści się” miejsce w garażu podziemnym czy komórka lokatorska. W tym celu najlepiej będzie odwiedzić bank lub umówić się na spotkanie z pośrednikiem kredytowym. Wielu deweloperów, w tym m.in. RED Real Estate Development w swojej inwestycji Red Park oferuje też bezpłatne konsultacje z doradcą kredytowym. Jakie są pozostałe kroki?

1. Wybierz lokalizację 

Pierwszym kryterium wyboru powinno być określenie lokalizacji, w której chcemy zamieszkać. Musimy więc zastanowić się, czy zależy nam na mieszkaniu nieco dalej od centrum, ale w dobrze skomunikowanej dzielnicy w pobliżu terenów zielonych, czy wolelibyśmy mieszkać w sercu miasta, obok wszystkich udogodnień. Warto zapytać też dewelopera jaki jest plan zagospodarowania terenu w pobliżu inwestycji, w której planujemy zakup mieszkania lub sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Może okazać się, że w niedalekiej przyszłości powstanie tu centrum handlowe, szkoła czy przystanek tramwajowy na którym nam zależy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Sprawdź dewelopera

To ważne zwłaszcza przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. Dobrze jest więc sprawdzić czy realizuje lub zrealizował już inne projekty – da nam to możliwość ocenienia jak wyglądają poprzednie budynki, jaki mają standard i jakość wykończenia. Możemy dowiedzieć się też czy deweloper buduje inwestycje w innych miastach, także poza granicami Polski – będzie to świadczyć o jego doświadczeniu. Warto również sprawdzić czy firma należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, czy jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego oraz czy otrzymała jakieś nagrody za realizowane projekty. Kolejną ważną kwestią jest weryfikacja, czy deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu wybranej nieruchomości oraz czy działka bądź budynek nie są obciążone np. hipoteką, co możemy sprawdzić w księdze wieczystej.  W przypadku, gdy firma jest użytkownikiem wieczystym należy liczyć się z ryzykiem wzrostu opłat.

3. Dowiedź się, co kryje się pod pojęciem „stan deweloperski”

Każdy deweloper może inaczej określić stan deweloperski, czyli faktyczny stan, w którym oddaje mieszkanie do użytku. Z kolei od jakości elementów wykończenia takich jak np. rodzaj wind, materiały z których wykonane są okna czy klasa odporności drzwi na włamania może zależeć finalna cena mieszkania. W inwestycji Red Park w Poznaniu deweloper oferuje podwyższony standard deweloperski, czyli m.in. najwyższej jakości dźwiękoszczelne okna, parapety z konglomeratu i szklane balustrady balkonowe.

4. Zapytaj, kiedy budynek zostanie oddany do użytku

W przypadku rynku pierwotnego mieszkania które nabywamy często dopiero są w fazie budowy. Zdarza się, że deweloperzy oferują jednak dodatkowe udogodnienia dla osób kupujących mieszkania w przedsprzedaży – m.in. atrakcyjne harmonogramy płatności, w których niewielką część całej kwoty pokrywamy przy zawarciu umowy deweloperskiej, a pozostałą przy odbiorze mieszkania. Dodatkowo, taka wiedza pozwoli nam zaplanować przeprowadzkę i wszystkie związane z nią formalności. Zwróćmy uwagę też na to, co oznacza „zakończenie budowy” i „pozwolenie na użytkowanie” – zakończona budowa nie oznacza, że możemy od razu wprowadzić się do mieszkania.

5. Dokładnie zapoznaj się z umową od dewelopera

Podpisując umową przedwstępną czy deweloperską powinniśmy zwrócić uwagę na jej treść. Nie każdy z zapisów musi być dla nas zrozumiały, dlatego warto poprosić w biurze sprzedaży o jego doprecyzowanie. Istotne będzie też zapoznanie się z warunkami odstąpienia od umowy czy możliwością reklamacji. To ważne, ponieważ umowa deweloperska chroni nasze interesy – każdy deweloper jest zobowiązany, aby taką umowę dostosować do ogólnie obowiązujących przepisów prawnych.


Następne kroki

REKLAMA

Po zakończeniu budowy inwestycji, umawiamy się z deweloperem na odbiór wybranego przez nas mieszkania. Warto przy tej okazji sprawdzić kilka rzeczy m.in. to, czy standard wykończenia jest zgodny z ustaleniami zawartymi w umowie, czy nie ma wad w wykonaniu podłóg, okien, instalacji oraz czy wymiary pomieszczeń odpowiadają projektowi. To ważne, ponieważ po tym kroku podpiszemy z deweloperem umowę ostateczną, która jest jednoznaczna z tym, że akceptujemy jego stan. Na oględziny mieszkania możemy przyjść z fachowcem, który pomoże nam zweryfikować czy wszystko się zgadza.

Deweloperzy organizują też różnego rodzaju promocje i dni otwarte dla przyszłych i obecnych klientów, które warto śledzić. Często takie akcje wiążą się np. z dodatkowymi rabatami i udogodnieniami, np. darmową umową deweloperską. Dni otwarte i promocje organizujemy również w naszych inwestycjach Red Park i Nowa Papiernia – np. w Red Parku mamy obecnie promocję na miejsca postojowe w garażu podziemnym. Zachęcamy więc naszych klientów do sprawdzania m.in. stron internetowych deweloperów lub poszczególnych inwestycji – mówi Teresa Witkowska, dyrektor biura sprzedaży RED-Real Estate Development.

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

REKLAMA

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA

Co deweloperzy sądzą o programie dopłat do kredytów mieszkaniowych

Czy program dopłat do kredytów mieszkaniowych jest potrzebny? Jak oceniają to deweloperzy? Jakie mają pomysły na inne rozwiązania wsparcia rynku mieszkaniowego w Polsce? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Budowa domu 2025: KOSZT. Duża część kosztów to robocizna

Ile kosztuje budowa domu w 2025 roku? Co podrożało, a czego ceny spadły w tym roku? Ile zapłacisz za postawienie murów? Jaki jest koszt dachu i stolarki? Wszystkie wyliczenia znajdziesz w artykule. Duża część kosztów to robocizna.

REKLAMA