REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie popełnić błędów

Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie popełnić błędów
Jak kupić mieszkanie od dewelopera i nie popełnić błędów

REKLAMA

REKLAMA

Zakup własnego mieszkania to z pewnością jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Oprócz wyboru inwestycji, w której znajdzie się nasze „M” czy rodzaju wykończenia i dekoracji, najważniejsza jest rozmowa z deweloperem i dopięcie wszelkich formalności. Jeśli robimy to po raz pierwszy, nic dziwnego, że możemy pogubić się w nie do końca zrozumiałych przepisach. Jakie więc pytania zadać w biurze sprzedaży i na co zwrócić szczególną uwagę?

Czy deweloper posiada prawomocne pozwolenie na budowę? Jak w przyszłości będzie wyglądać otoczenie inwestycji? Co obejmuje standard deweloperski?

REKLAMA

To tylko kilka pytań, które powinniśmy zadać przed zakupem mieszkania na rynku pierwotnym. Chociaż eksperci z branży deweloperskiej podkreślają, że klienci są coraz lepiej przygotowani do rozmów w biurze sprzedaży, nadal wiele informacji umyka naszej uwadze. Warto więc dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie, których musimy dokonać przed podpisaniem finalnej umowy. Pozwoli nam to uniknąć błędów, a dodatkowo poczujemy się pewniej na drodze do własnego lokum.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Od czego zacząć?

Jeśli nie kupujemy mieszkania za gotówkę, przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się, jaką mamy zdolność kredytową i na jakie lokum będziemy mogli sobie pozwolić. Dzięki temu będziemy w stanie również oszacować, czy w kwocie, którą chcemy przeznaczyć „zmieści się” miejsce w garażu podziemnym czy komórka lokatorska. W tym celu najlepiej będzie odwiedzić bank lub umówić się na spotkanie z pośrednikiem kredytowym. Wielu deweloperów, w tym m.in. RED Real Estate Development w swojej inwestycji Red Park oferuje też bezpłatne konsultacje z doradcą kredytowym. Jakie są pozostałe kroki?

1. Wybierz lokalizację 

Pierwszym kryterium wyboru powinno być określenie lokalizacji, w której chcemy zamieszkać. Musimy więc zastanowić się, czy zależy nam na mieszkaniu nieco dalej od centrum, ale w dobrze skomunikowanej dzielnicy w pobliżu terenów zielonych, czy wolelibyśmy mieszkać w sercu miasta, obok wszystkich udogodnień. Warto zapytać też dewelopera jaki jest plan zagospodarowania terenu w pobliżu inwestycji, w której planujemy zakup mieszkania lub sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Może okazać się, że w niedalekiej przyszłości powstanie tu centrum handlowe, szkoła czy przystanek tramwajowy na którym nam zależy.

2. Sprawdź dewelopera

To ważne zwłaszcza przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego. Dobrze jest więc sprawdzić czy realizuje lub zrealizował już inne projekty – da nam to możliwość ocenienia jak wyglądają poprzednie budynki, jaki mają standard i jakość wykończenia. Możemy dowiedzieć się też czy deweloper buduje inwestycje w innych miastach, także poza granicami Polski – będzie to świadczyć o jego doświadczeniu. Warto również sprawdzić czy firma należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich, czy jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego oraz czy otrzymała jakieś nagrody za realizowane projekty. Kolejną ważną kwestią jest weryfikacja, czy deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu wybranej nieruchomości oraz czy działka bądź budynek nie są obciążone np. hipoteką, co możemy sprawdzić w księdze wieczystej.  W przypadku, gdy firma jest użytkownikiem wieczystym należy liczyć się z ryzykiem wzrostu opłat.

3. Dowiedź się, co kryje się pod pojęciem „stan deweloperski”

Każdy deweloper może inaczej określić stan deweloperski, czyli faktyczny stan, w którym oddaje mieszkanie do użytku. Z kolei od jakości elementów wykończenia takich jak np. rodzaj wind, materiały z których wykonane są okna czy klasa odporności drzwi na włamania może zależeć finalna cena mieszkania. W inwestycji Red Park w Poznaniu deweloper oferuje podwyższony standard deweloperski, czyli m.in. najwyższej jakości dźwiękoszczelne okna, parapety z konglomeratu i szklane balustrady balkonowe.

4. Zapytaj, kiedy budynek zostanie oddany do użytku

W przypadku rynku pierwotnego mieszkania które nabywamy często dopiero są w fazie budowy. Zdarza się, że deweloperzy oferują jednak dodatkowe udogodnienia dla osób kupujących mieszkania w przedsprzedaży – m.in. atrakcyjne harmonogramy płatności, w których niewielką część całej kwoty pokrywamy przy zawarciu umowy deweloperskiej, a pozostałą przy odbiorze mieszkania. Dodatkowo, taka wiedza pozwoli nam zaplanować przeprowadzkę i wszystkie związane z nią formalności. Zwróćmy uwagę też na to, co oznacza „zakończenie budowy” i „pozwolenie na użytkowanie” – zakończona budowa nie oznacza, że możemy od razu wprowadzić się do mieszkania.

5. Dokładnie zapoznaj się z umową od dewelopera

Podpisując umową przedwstępną czy deweloperską powinniśmy zwrócić uwagę na jej treść. Nie każdy z zapisów musi być dla nas zrozumiały, dlatego warto poprosić w biurze sprzedaży o jego doprecyzowanie. Istotne będzie też zapoznanie się z warunkami odstąpienia od umowy czy możliwością reklamacji. To ważne, ponieważ umowa deweloperska chroni nasze interesy – każdy deweloper jest zobowiązany, aby taką umowę dostosować do ogólnie obowiązujących przepisów prawnych.


Następne kroki

REKLAMA

Po zakończeniu budowy inwestycji, umawiamy się z deweloperem na odbiór wybranego przez nas mieszkania. Warto przy tej okazji sprawdzić kilka rzeczy m.in. to, czy standard wykończenia jest zgodny z ustaleniami zawartymi w umowie, czy nie ma wad w wykonaniu podłóg, okien, instalacji oraz czy wymiary pomieszczeń odpowiadają projektowi. To ważne, ponieważ po tym kroku podpiszemy z deweloperem umowę ostateczną, która jest jednoznaczna z tym, że akceptujemy jego stan. Na oględziny mieszkania możemy przyjść z fachowcem, który pomoże nam zweryfikować czy wszystko się zgadza.

Deweloperzy organizują też różnego rodzaju promocje i dni otwarte dla przyszłych i obecnych klientów, które warto śledzić. Często takie akcje wiążą się np. z dodatkowymi rabatami i udogodnieniami, np. darmową umową deweloperską. Dni otwarte i promocje organizujemy również w naszych inwestycjach Red Park i Nowa Papiernia – np. w Red Parku mamy obecnie promocję na miejsca postojowe w garażu podziemnym. Zachęcamy więc naszych klientów do sprawdzania m.in. stron internetowych deweloperów lub poszczególnych inwestycji – mówi Teresa Witkowska, dyrektor biura sprzedaży RED-Real Estate Development.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA