REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Polski Związek Firm Deweloperskich chce zmian w ustawie deweloperskiej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polski Związek Firm Deweloperskich wskazuję na potrzebę zmian w ustawie deweloperskiej. Według Polskiego Związku Firm Deweloperskich umowa rezerwacyjna powinna być płatna, dodatkowo wskazuje na konieczność wprowadzenia gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej.

REKLAMA

Polski Związek Firm Deweloperskich chce zmian w przepisach tak zwanej ustawy deweloperskiej, mającej na celu ochronę praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Wśród propozycji wymienia między innymi odpłatną umowę rezerwacyjną, a także wprowadzenie gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej, które miałyby stać się niezależnymi środkami ochrony nabywcy (bez potrzeby łączenia z mieszkaniowym rachunkiem powierniczym) – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Wśród zmian, jakie proponuje Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), jest niestosowanie przepisów ustawy deweloperskiej do umów rezerwacyjnych. Chodzi tu o umowy, które są zawierane na okres nie dłuższy niż 2 miesiące i dotyczą zobowiązania się dewelopera do wyłączenia ze swojej oferty danego mieszkania lub domu. W takim przypadku nabywca jest także zobowiązany do wpłacenia opłaty rezerwacyjnej, która nie powinna przekroczyć 2% ceny nabycia mieszkania lub domu jednorodzinnego. Dzięki umowie rezerwacyjnej potencjalny nabywca może starać się o kredyt nie obawiając się, że wybrane lokum zostanie sprzedane komuś innemu. W świetle obecnie obowiązującej ustawy pojawiają się pewne wątpliwości, czy takie umowy w ogóle można zawierać.

Zobacz także: Dwupoziomowe mieszkania na rynku nieruchomości

Niezależnie od rachunku powierniczego, PZFD proponuje wprowadzenie gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej. Będą one pełniły funkcję samodzielnego zabezpieczenia nabywcy. Takie rozwiązanie gwarantowałoby zwrot całości wpłaconych środków nabywcy w sytuacji, gdyby klient nie otrzymał mieszkania lub deweloper upadł – pisze Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Deweloperzy nadal stosują niedozwolone klauzule umowne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejną zmianą jaką proponuje PZFD jest doprecyzowanie w ustawie sytuacji, w której deweloper, korzystając z ustawowego prawa do odstąpienia od umowy deweloperskiej z winy nabywcy, otrzymuje od banku prowadzącego rachunek powierniczy środki z rachunku. Do wypłaty konieczne by było potwierdzenie nabywcy o zasadności odstąpienia. W sytuacji, gdyby go zabrakło, bank przekazywałby środki do depozytu sądowego, a strony będą mogły rozstrzygać ewentualną kwestię sporną z udziałem sądu.

Zobacz także: Pod Warszawą kupisz tańsze i większe mieszkanie

REKLAMA

Zgodnie z ustawą, bank jest zobowiązany do wypłacenia nabywcy środków z rachunku powierniczego na jego żądanie, bez konieczności sprawdzania podstaw takiego żądania. PZFD chce wprowadzić mechanizm, który umożliwiałby deweloperowi interwencję w takich sytuacjach. Obecne rozwiązanie powoduje bowiem, że deweloperzy nie mają pewności, co do posiadanych środków. Może to więc prowadzić do sytuacji, w której zagrożone będzie finansowanie całego przedsięwzięcia, a na tym mogą ucierpieć także inni nabywcy.

– W razie ewentualnego sporu co do zasadności odstąpienia, bank przekazywałby zgromadzone środki do depozytu sądowego, skąd trafiałyby niezwłocznie po rozstrzygnięciu do uprawnionej strony – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Różnice między projektem a wykonaniem lokalu

Polski Związek Firm Deweloperskich chce także określenia dopuszczalnej różnicy między powierzchnią projektową a wykonaną lokalu. W ustawie miano by wpisać, że jeśli różnica między powierzchnią projektową lokalu, a powierzchnią wykonaną, nie przekraczałaby 2 %, wówczas klient nie mógłby odstąpić od umowy i następowałoby rozliczenie.

Zobacz także: Polaków nie stać na nowe mieszkania

Według PZFD różnica między powierzchnią projektową a wykonaną jest sprawą naturalną i trudną do uniknięcia przy obecnym stanie wiedzy i techniki, a wobec nakazu podawania powierzchni w m kw. do dwóch miejsc po przecinku, występuje zawsze.

– Brak określenia takiej różnicy w ustawie może być na dłuższą metę problematyczny i rodzić spory – mówi Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Doprecyzowania wymaga też obowiązek ujawnienia w księdze wieczystej roszczenia nabywcy z umowy deweloperskiej o nabycie mieszkania lub domu. W obecnej postaci przepis ten budzi wątpliwości – czy wpis takiego roszczenia jest obowiązkowy, czy też strony mogą z niego zrezygnować. PZFD chce, żeby wpis taki miał charakter obligatoryjny, a notariusz powinien mieć obowiązek zamieszczenia wniosku o wpis roszczenia z umowy deweloperskiej w księdze wieczystej.

Zobacz także: Rynek nieruchomości: mieszkanie lepiej kupić czy wynająć?

Zasady ponoszenia kosztów zmian w umowie deweloperskiej

– PZFD chce także wprowadzenia przepisu, że wszelkie koszty zmian wprowadzanych do umowy deweloperskiej ponosi strona, z inicjatywy której jest dokonywana zmiana. Obecnie bowiem, przepisy stwierdzają, że koszty takie strony ponoszą po połowie. Ewentualne wprowadzenie takich zmian, miałoby usunąć możliwość pojawienia się konfliktów na tym tle między stronami – podsumowuje Aneta Mościcka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy to jest dobry czas na budowę domu?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA