REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z życia dewelopera: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny według nowej ustawy deweloperskiej

Karol Gorzkowski
Adwokat
Z życia dewelopera: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny według nowej ustawy deweloperskiej
Z życia dewelopera: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny według nowej ustawy deweloperskiej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny to jedno z rozwiązań nowej ustawy deweloperskiej. Czym jest DFG i co ma na celu?

Nowa ustawa deweloperska - daty obowiązywania

Dnia 30 czerwca 2021 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została znowelizowana ustawa deweloperska – będzie ona funkcjonować pod zmienioną nazwą - Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy znowelizowanej ustawy deweloperskiej będą wchodzić w życie w dwóch etapach. Regulacje zawarte w nowej ustawie, w zdecydowanej większości zaczną obowiązywać deweloperów i inne podmioty związane z funkcjonowaniem rynku, w tym m.in. banki od 1 lipca 2022 r. Natomiast po 30 dniach od momentu ogłoszenia ustawy zaczął funkcjonować Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, którego obsługę zapewni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (DFG). Utworzenie DFG jest jedną z głównych zmian znowelizowanej ustawy.

Wszystkie inwestycje, których sprzedaż rozpocznie się po 1 lipca 2022 r., będą obowiązkowo realizowane zgodnie z nową ustawą deweloperską. Natomiast te inwestycje, które zostaną rozpoczęte przez deweloperów przed wejściem w życie nowych przepisów, mogą być realizowane według obecnych regulacji jeszcze przez 2 lata - z uwzględnieniem wybranych przepisów ustawy. Jeżeli więc deweloper sprzeda chociażby jeden lokal przed 1 lipca 2022 r., to będzie miał czas na dokończenie inwestycji do 30 czerwca 2024 r. na starych zasadach. Po 1 lipca 2022 r., każda inwestycja musi być w pełni realizowana według nowych przepisów.

Czym jest DFG i co ma na celu?

Generalnie, znowelizowana ustawa ma za zadanie zapewnienie ochrony środków finansowych nabywców kupujących mieszkania lub domy na rynku pierwotnym. Wprowadza mechanizm ochrony nabywców, opierający się o różne uzupełniające się instrumenty, tak aby bez względu na wybrany przez dewelopera środek ochrony, nabywca otrzymał gwarancję bezpieczeństwa swoich środków na takim samym poziomie.

W związku z tym, rozwiązanie jakim jest wprowadzenie DFG, ma na celu wyodrębnienie dedykowanego funduszu, na którym będą gromadzone środki naliczane w wysokości 1% ceny brutto od każdej wpłaty z tytułu sprzedanego mieszkania czy domu. Składka nie podlega zwrotowi. Sposób liczenia składki dewelopera na DFG szczegółowo zostanie określony w rozporządzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak będzie działać DFG?

REKLAMA

W praktyce oznacza to, że jakakolwiek wpłata na rachunek powierniczy dokonana przez nabywcę mieszkania (domu) z tytułu umowy z deweloperem, wiąże się z obowiązkiem po stronie dewelopera, przekazania na oddzielne konto, składki w wysokości odpowiednio 1% wpłaty - w przypadku wpłaty na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy albo 0,1% wpłaty - w przypadku wpłaty na zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wpłaty kupującego. Tak więc gwarancją wypłaty z DFG objęte zostały wszystkie umowy zawierane przez dewelopera z nabywcą, na podstawie których nabywca ma obowiązek wpłacać środki na mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Środki gromadzone przez DFG pochodzić będą ponadto z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym DFG, z roszczeń, z wpływów z tytułu zaspokojenia się z masy upadłościowej w przypadku upadłości dewelopera lub banku oraz ze środków uzyskanych z pożyczek i kredytów na rzecz DFG.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca środki z DFG (w sytuacji, gdy środki nabywcy są gromadzone na otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym) m. in. w sytuacji upadłości dewelopera w przypadku wydania przez sędziego-komisarza postanowienia o odmowie prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego albo o wyrażeniu zgody na odstąpienie od dalszego prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego, czy też niewydania postanowienia w przedmiocie dalszego prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości. Wypłata nastąpi także np. w przypadku odstąpienia od umowy deweloperskiej przez nabywcę i nieotrzymania przez niego od dewelopera zwrotu środków wpłaconych na realizację umowy w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez dewelopera oświadczenia o odstąpieniu. Podstawą uruchomienia płatności przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest przekazanie informacji przez bank prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy potwierdzającej wystąpienie, któregoś ze wspomnianych przypadków.

Konsekwencje wprowadzenia DFG

Wprowadzone zmiany w największym stopniu wpłyną na deweloperów oraz banki. Banki będą odpowiadać za prawidłowe rozliczenie inwestycji i wypłatę środków dla deweloperów. Analiza przedstawionych przez dewelopera dokumentów to dodatkowy nakład pracy po stronie banku, co niewątpliwie wpłynie na koszt kredytu.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę, że zgodnie z nową ustawą, obowiązek otwarcia i uruchomienia rachunku powierniczego przesunięty został na moment zawarcia pierwszej umowy rezerwacyjnej. Niemniej jednak, składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, deweloper będzie odprowadzał od kwot wpłaconych tytułem umów rezerwacyjnych dopiero wtedy, gdy umowa rezerwacyjna zostanie przekształcona w umowę deweloperską.

Źródła:

  1. ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1177).

Autor: adw. Karol Gorzkowski

Artykuł jest częścią cyklu „Z życia dewelopera. Problemy deweloperów z uwzględnieniem zmian wprowadzonych nową ustawą”. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi publikacjami:

Nowy pomysł czy tylko wymysł ustawodawcy – zmiany w umowie rezerwacyjnej

Prospekt informacyjny do umowy deweloperskiej

Odpowiedzialność karna na gruncie ustawy deweloperskiej

Roszczenia wspólnot mieszkaniowych w zakresie wad technicznych budynków

Szymańczyk Roman Deresz Kancelaria Adwokacka Sp.p.
Specjalizuje się w zagadnieniach prawa gospodarczego, cywilnego i karnego
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

REKLAMA

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

REKLAMA

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

Spada liczba planujących zakup mieszkania w Polsce, rośnie popyt na nieruchomości w Hiszpanii. Przyczyna: sytuacja w Ukrainie napędza boom na hiszpańskim rynku nieruchomości

Zdaniem ekspertów, coraz więcej Polaków będzie szukać nieruchomości w Hiszpanii. Wpływa na to rosnąca niepewność geopolityczna w Europie. Zamiast kupować mieszkanie w Polsce, inwestorzy planują zakup nieruchomości w Hiszpanii.

REKLAMA