REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z życia dewelopera: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny według nowej ustawy deweloperskiej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Karol Gorzkowski
Adwokat
Z życia dewelopera: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny według nowej ustawy deweloperskiej
Z życia dewelopera: Deweloperski Fundusz Gwarancyjny według nowej ustawy deweloperskiej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny to jedno z rozwiązań nowej ustawy deweloperskiej. Czym jest DFG i co ma na celu?

Nowa ustawa deweloperska - daty obowiązywania

Dnia 30 czerwca 2021 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została znowelizowana ustawa deweloperska – będzie ona funkcjonować pod zmienioną nazwą - Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy znowelizowanej ustawy deweloperskiej będą wchodzić w życie w dwóch etapach. Regulacje zawarte w nowej ustawie, w zdecydowanej większości zaczną obowiązywać deweloperów i inne podmioty związane z funkcjonowaniem rynku, w tym m.in. banki od 1 lipca 2022 r. Natomiast po 30 dniach od momentu ogłoszenia ustawy zaczął funkcjonować Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, którego obsługę zapewni Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (DFG). Utworzenie DFG jest jedną z głównych zmian znowelizowanej ustawy.

Wszystkie inwestycje, których sprzedaż rozpocznie się po 1 lipca 2022 r., będą obowiązkowo realizowane zgodnie z nową ustawą deweloperską. Natomiast te inwestycje, które zostaną rozpoczęte przez deweloperów przed wejściem w życie nowych przepisów, mogą być realizowane według obecnych regulacji jeszcze przez 2 lata - z uwzględnieniem wybranych przepisów ustawy. Jeżeli więc deweloper sprzeda chociażby jeden lokal przed 1 lipca 2022 r., to będzie miał czas na dokończenie inwestycji do 30 czerwca 2024 r. na starych zasadach. Po 1 lipca 2022 r., każda inwestycja musi być w pełni realizowana według nowych przepisów.

Czym jest DFG i co ma na celu?

Generalnie, znowelizowana ustawa ma za zadanie zapewnienie ochrony środków finansowych nabywców kupujących mieszkania lub domy na rynku pierwotnym. Wprowadza mechanizm ochrony nabywców, opierający się o różne uzupełniające się instrumenty, tak aby bez względu na wybrany przez dewelopera środek ochrony, nabywca otrzymał gwarancję bezpieczeństwa swoich środków na takim samym poziomie.

W związku z tym, rozwiązanie jakim jest wprowadzenie DFG, ma na celu wyodrębnienie dedykowanego funduszu, na którym będą gromadzone środki naliczane w wysokości 1% ceny brutto od każdej wpłaty z tytułu sprzedanego mieszkania czy domu. Składka nie podlega zwrotowi. Sposób liczenia składki dewelopera na DFG szczegółowo zostanie określony w rozporządzeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak będzie działać DFG?

REKLAMA

W praktyce oznacza to, że jakakolwiek wpłata na rachunek powierniczy dokonana przez nabywcę mieszkania (domu) z tytułu umowy z deweloperem, wiąże się z obowiązkiem po stronie dewelopera, przekazania na oddzielne konto, składki w wysokości odpowiednio 1% wpłaty - w przypadku wpłaty na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy albo 0,1% wpłaty - w przypadku wpłaty na zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wpłaty kupującego. Tak więc gwarancją wypłaty z DFG objęte zostały wszystkie umowy zawierane przez dewelopera z nabywcą, na podstawie których nabywca ma obowiązek wpłacać środki na mieszkaniowy rachunek powierniczy.

Środki gromadzone przez DFG pochodzić będą ponadto z odsetek od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym DFG, z roszczeń, z wpływów z tytułu zaspokojenia się z masy upadłościowej w przypadku upadłości dewelopera lub banku oraz ze środków uzyskanych z pożyczek i kredytów na rzecz DFG.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca środki z DFG (w sytuacji, gdy środki nabywcy są gromadzone na otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym) m. in. w sytuacji upadłości dewelopera w przypadku wydania przez sędziego-komisarza postanowienia o odmowie prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego albo o wyrażeniu zgody na odstąpienie od dalszego prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego, czy też niewydania postanowienia w przedmiocie dalszego prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości. Wypłata nastąpi także np. w przypadku odstąpienia od umowy deweloperskiej przez nabywcę i nieotrzymania przez niego od dewelopera zwrotu środków wpłaconych na realizację umowy w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez dewelopera oświadczenia o odstąpieniu. Podstawą uruchomienia płatności przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest przekazanie informacji przez bank prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy potwierdzającej wystąpienie, któregoś ze wspomnianych przypadków.

Konsekwencje wprowadzenia DFG

Wprowadzone zmiany w największym stopniu wpłyną na deweloperów oraz banki. Banki będą odpowiadać za prawidłowe rozliczenie inwestycji i wypłatę środków dla deweloperów. Analiza przedstawionych przez dewelopera dokumentów to dodatkowy nakład pracy po stronie banku, co niewątpliwie wpłynie na koszt kredytu.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę, że zgodnie z nową ustawą, obowiązek otwarcia i uruchomienia rachunku powierniczego przesunięty został na moment zawarcia pierwszej umowy rezerwacyjnej. Niemniej jednak, składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, deweloper będzie odprowadzał od kwot wpłaconych tytułem umów rezerwacyjnych dopiero wtedy, gdy umowa rezerwacyjna zostanie przekształcona w umowę deweloperską.

Źródła:

  1. ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1177).

Autor: adw. Karol Gorzkowski

Artykuł jest częścią cyklu „Z życia dewelopera. Problemy deweloperów z uwzględnieniem zmian wprowadzonych nową ustawą”. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi publikacjami:

Nowy pomysł czy tylko wymysł ustawodawcy – zmiany w umowie rezerwacyjnej

Prospekt informacyjny do umowy deweloperskiej

Odpowiedzialność karna na gruncie ustawy deweloperskiej

Roszczenia wspólnot mieszkaniowych w zakresie wad technicznych budynków

Szymańczyk Roman Deresz Kancelaria Adwokacka Sp.p.
Specjalizuje się w zagadnieniach prawa gospodarczego, cywilnego i karnego
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA