REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z życia dewelopera: Odpowiedzialność karna na gruncie ustawy deweloperskiej

Karol Gorzkowski
Adwokat
Z życia dewelopera: Odpowiedzialność karna na gruncie ustawy deweloperskiej
Z życia dewelopera: Odpowiedzialność karna na gruncie ustawy deweloperskiej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa deweloperska nakłada na inwestorów bardzo wiele obowiązków związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego. Za niedopełnienie niektórych z nich ustawodawca przewidział nawet konsekwencje karne.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej przepisom karnym, jakie będą obowiązywały na gruncie nowej ustawy deweloperskiej z dnia 20 maja 2021 roku.

REKLAMA

Odpowiedzialność za niezapewnienie środków ochrony wpłat dokonywanych przez nabywców

Nowa ustawa kładzie zdecydowany nacisk na ochronę środków pieniężnych wpłacanych przez nabywców lokali, czego wyrazem jest np. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, o którym pisałem w artykule z dnia 6 października tego roku. W zakresie przepisów karnych ustawodawca wskazuje, że inwestor, który nie zapewnia nabywcom lokali otwartego albo zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2.

Odpowiedzialność za niesporządzenie prospektu informacyjnego

REKLAMA

Odpowiedzialność karna za niesporządzenie prospektu informacyjnego przewidziana jest już obecnie obowiązującą ustawą. Sporządzenie prospektu jest bowiem bezwzględnym obowiązkiem dewelopera. Obecna jak i nowa ustawa przewidują karę grzywny za takie naruszenie. Różnica pomiędzy obydwoma przepisami dotyczy podmiotów odpowiedzialnych za niesporządzenie prospektu. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą za niesporządzenie prospektu informacyjnego odpowiada deweloper, pracownik dewelopera lub inna osoba obowiązaną w ramach umowy z deweloperem do sporządzenia prospektu informacyjnego. Nowe brzmienie tego przepisu jest uproszczone i zgodnie z nim karze grzywny podlega ten, kto, będąc obowiązanym do sporządzenia prospektu informacyjnego, nie sporządza tego prospektu mimo rozpoczęcia sprzedaży.

Pomimo, iż nowy przepis zastrzega, że odpowiedzialność karna za niesporządzenie prospektu deweloperskiego aktualizuje się dopiero z momentem rozpoczęcia sprzedaży, to de facto nie jest to żadna nowość, ponieważ do momentu rozpoczęcia sprzedaży deweloper nie musi dysponować prospektem deweloperskim.

Odpowiedzialność za podanie nieprawdziwych informacji w prospekcie informacyjnym

REKLAMA

Kolejnym chroniącym nabywców przepisem w zakresie informacji o nabywanej nieruchomości jest przepis przewidujący odpowiedzialność karną za podanie nieprawdziwych informacji w prospekcie informacyjnym. Kto, będąc odpowiedzialnym za informacje i dane zawarte w prospekcie informacyjnym, podaje nieprawdziwe lub zataja prawdziwe informacje lub dane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przytoczony przepis, który praktycznie niezmieniony został wprowadzony do nowej ustawy deweloperskiej, ma na celu wymusić na deweloperach rzetelność w przekazywaniu informacji nabywcom lokali, a także zapobiec zatajaniu ważnych informacji, które mogłyby mieć znaczący wpływ na decyzję podejmowaną przez nabywców przed zakupem nieruchomości od dewelopera. Chodzi tu w szczególności o wskazanie najbardziej znaczących inwestycji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przyszły komfort nabywców nieruchomości, czy też na ich wartość, np. uciążliwe inwestycje drogowe, kolejowe, komunalne.

Odpowiedzialność za brak zgody na bezobciążeniowe przeniesienie własności lokalu na nabywcę

Na gruncie nowej ustawy, deweloper rozpoczynający sprzedaż będzie miał obowiązek posiadać zgodę banku lub innego wierzyciela hipotecznego na bezobciążeniowe ustanowienie odrębnej własności zbywanej nieruchomości i przeniesienie jej własności na nabywcę po wpłacie pełnej ceny przez nabywcę lub zobowiązanie do jej udzielenia, jeżeli takie obciążenie istnieje. Za naruszenie powyższego obowiązku ustawodawca przewiduje karę grzywny.

Odpowiedzialność za niezgodną z przepisami wypłatę środków zgromadzonych na mieszkaniowym rachunku powierniczym

Nowa ustawa w ślad za swoją poprzedniczką przewiduje także odpowiedzialność karną pracowników banków. Obecnie obowiązująca ustawa stanowi, że karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 podlega ten, kto wbrew przepisom ustawy wypłaca deweloperowi środki zgromadzone na zamkniętym mieszkaniowym rachunku powierniczym lub otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym.

Przepisy nowej ustawy, również karne, z uwagi na wprowadzenie dodatkowych wymogów po stronie Dewelopera, m.in. dotyczących Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, zostały odpowiednio zmienione. W związku z tym, odpowiedzialności karnej podlegać będzie m.in. osoba, która wypłaciła środki deweloperowi pomimo braku wpłaty składki na Deweloperski fundusz gwarancyjny. Zasadą pozostaje jednak, że karana jest każda wypłata niezgodna z przepisami ustawy.

Źródła:

ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1177).

Artykuł jest częścią cyklu „Z życia dewelopera. Problemy deweloperów z uwzględnieniem zmian wprowadzonych nową ustawą. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi publikacjami:

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny według nowej ustawy deweloperskiej

Nowy pomysł czy tylko wymysł ustawodawcy – zmiany w umowie rezerwacyjnej

Prospekt informacyjny do umowy deweloperskiej

Roszczenia wspólnot mieszkaniowych w zakresie wad technicznych budynków

Autopromocja
Szymańczyk Roman Deresz Kancelaria Adwokacka Sp.p.
Specjalizuje się w zagadnieniach prawa gospodarczego, cywilnego i karnego

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA