REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z życia dewelopera: Odpowiedzialność karna na gruncie ustawy deweloperskiej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Karol Gorzkowski
Adwokat
Z życia dewelopera: Odpowiedzialność karna na gruncie ustawy deweloperskiej
Z życia dewelopera: Odpowiedzialność karna na gruncie ustawy deweloperskiej
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa deweloperska nakłada na inwestorów bardzo wiele obowiązków związanych z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego. Za niedopełnienie niektórych z nich ustawodawca przewidział nawet konsekwencje karne.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej przepisom karnym, jakie będą obowiązywały na gruncie nowej ustawy deweloperskiej z dnia 20 maja 2021 roku.

REKLAMA

Odpowiedzialność za niezapewnienie środków ochrony wpłat dokonywanych przez nabywców

Nowa ustawa kładzie zdecydowany nacisk na ochronę środków pieniężnych wpłacanych przez nabywców lokali, czego wyrazem jest np. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, o którym pisałem w artykule z dnia 6 października tego roku. W zakresie przepisów karnych ustawodawca wskazuje, że inwestor, który nie zapewnia nabywcom lokali otwartego albo zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2.

Odpowiedzialność za niesporządzenie prospektu informacyjnego

REKLAMA

Odpowiedzialność karna za niesporządzenie prospektu informacyjnego przewidziana jest już obecnie obowiązującą ustawą. Sporządzenie prospektu jest bowiem bezwzględnym obowiązkiem dewelopera. Obecna jak i nowa ustawa przewidują karę grzywny za takie naruszenie. Różnica pomiędzy obydwoma przepisami dotyczy podmiotów odpowiedzialnych za niesporządzenie prospektu. Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą za niesporządzenie prospektu informacyjnego odpowiada deweloper, pracownik dewelopera lub inna osoba obowiązaną w ramach umowy z deweloperem do sporządzenia prospektu informacyjnego. Nowe brzmienie tego przepisu jest uproszczone i zgodnie z nim karze grzywny podlega ten, kto, będąc obowiązanym do sporządzenia prospektu informacyjnego, nie sporządza tego prospektu mimo rozpoczęcia sprzedaży.

Pomimo, iż nowy przepis zastrzega, że odpowiedzialność karna za niesporządzenie prospektu deweloperskiego aktualizuje się dopiero z momentem rozpoczęcia sprzedaży, to de facto nie jest to żadna nowość, ponieważ do momentu rozpoczęcia sprzedaży deweloper nie musi dysponować prospektem deweloperskim.

Odpowiedzialność za podanie nieprawdziwych informacji w prospekcie informacyjnym

REKLAMA

Kolejnym chroniącym nabywców przepisem w zakresie informacji o nabywanej nieruchomości jest przepis przewidujący odpowiedzialność karną za podanie nieprawdziwych informacji w prospekcie informacyjnym. Kto, będąc odpowiedzialnym za informacje i dane zawarte w prospekcie informacyjnym, podaje nieprawdziwe lub zataja prawdziwe informacje lub dane, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do lat 2.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przytoczony przepis, który praktycznie niezmieniony został wprowadzony do nowej ustawy deweloperskiej, ma na celu wymusić na deweloperach rzetelność w przekazywaniu informacji nabywcom lokali, a także zapobiec zatajaniu ważnych informacji, które mogłyby mieć znaczący wpływ na decyzję podejmowaną przez nabywców przed zakupem nieruchomości od dewelopera. Chodzi tu w szczególności o wskazanie najbardziej znaczących inwestycji, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przyszły komfort nabywców nieruchomości, czy też na ich wartość, np. uciążliwe inwestycje drogowe, kolejowe, komunalne.

Odpowiedzialność za brak zgody na bezobciążeniowe przeniesienie własności lokalu na nabywcę

Na gruncie nowej ustawy, deweloper rozpoczynający sprzedaż będzie miał obowiązek posiadać zgodę banku lub innego wierzyciela hipotecznego na bezobciążeniowe ustanowienie odrębnej własności zbywanej nieruchomości i przeniesienie jej własności na nabywcę po wpłacie pełnej ceny przez nabywcę lub zobowiązanie do jej udzielenia, jeżeli takie obciążenie istnieje. Za naruszenie powyższego obowiązku ustawodawca przewiduje karę grzywny.

Odpowiedzialność za niezgodną z przepisami wypłatę środków zgromadzonych na mieszkaniowym rachunku powierniczym

Nowa ustawa w ślad za swoją poprzedniczką przewiduje także odpowiedzialność karną pracowników banków. Obecnie obowiązująca ustawa stanowi, że karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 podlega ten, kto wbrew przepisom ustawy wypłaca deweloperowi środki zgromadzone na zamkniętym mieszkaniowym rachunku powierniczym lub otwartym mieszkaniowym rachunku powierniczym.

Przepisy nowej ustawy, również karne, z uwagi na wprowadzenie dodatkowych wymogów po stronie Dewelopera, m.in. dotyczących Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, zostały odpowiednio zmienione. W związku z tym, odpowiedzialności karnej podlegać będzie m.in. osoba, która wypłaciła środki deweloperowi pomimo braku wpłaty składki na Deweloperski fundusz gwarancyjny. Zasadą pozostaje jednak, że karana jest każda wypłata niezgodna z przepisami ustawy.

Źródła:

ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1177).

Artykuł jest częścią cyklu „Z życia dewelopera. Problemy deweloperów z uwzględnieniem zmian wprowadzonych nową ustawą. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi publikacjami:

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny według nowej ustawy deweloperskiej

Nowy pomysł czy tylko wymysł ustawodawcy – zmiany w umowie rezerwacyjnej

Prospekt informacyjny do umowy deweloperskiej

Roszczenia wspólnot mieszkaniowych w zakresie wad technicznych budynków

Szymańczyk Roman Deresz Kancelaria Adwokacka Sp.p.
Specjalizuje się w zagadnieniach prawa gospodarczego, cywilnego i karnego
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA