REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odbiór mieszkania od dewelopera, czyli ostatni etap w drodze do własnego „M”

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Odbiór mieszkania od dewelopera, czyli ostatni etap w drodze do własnego „M” /Fot. Fotolia
Odbiór mieszkania od dewelopera, czyli ostatni etap w drodze do własnego „M” /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to ostatni krok dzielący właściciela od otrzymania kluczy i podpisania końcowej umowy przenoszącej własność. Co istotne, wymóg jego przeprowadzenia obliguje ustawa deweloperska. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o czynności sprawdzające prawidłowość wykonania lokalu mieszkalnego w pełnej zgodności z umową deweloperską i normami budowlanymi.

Standard deweloperski, czyli jaki?

Mieszkanie nabyte na rynku pierwotnym oddawane jest nabywcy w tzw. standardzie deweloperskim, poza tylko bardzo nielicznymi przypadkami, kiedy to lokum z pierwszej ręki jest wykończone przez dewelopera „pod klucz”. Standard deweloperski, czyli stan realizacji lokalu mieszkalnego, za jaki nabywca płaci i jaki obowiązuje na rynku pierwotnym w chwili przekazania mu go przez dewelopera do eksploatacji, jest pojęciem typowo umownym, które w żaden sposób nie jest unormowane ani zdefiniowane. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na zapisy prospektu informacyjnego oraz umowy deweloperskiej, które obowiązkowo muszą zawierać przedmiotową charakterystykę. Art. 22 pkt. 1 ust. 6) ustawy deweloperskiej obliguje do zawarcia w umowie określenia powierzchni i układu pomieszczeń oraz zakresu i standardu prac wykończeniowych, do których wykonania zobowiązuje się deweloper.

REKLAMA

Oczywiście sam rynek wypracował niepisaną definicję stanu deweloperskiego mieszkania, która w dużym przybliżeniu stanowi umowną normę, szeroko praktykowaną przez branżę deweloperską. I tak mieszkanie deweloperskie oddane nabywcy do eksploatacji standardowo posiada drzwi wejściowe, okna plus parapety, gładź gipsową na zazwyczaj powierzchownie pomalowanych na biało ścianach, wylewkę pod podłogę, instalację elektryczną, centralnego ogrzewania, wentylacyjną oraz doprowadzone złącza instalacji wodno-kanalizacyjnej. Odbiór techniczny mieszkania polega wiec na sprawdzeniu, czy powyższe elementy oddawanego lokum są zgodne z umową, spełniają przyjęte normy i nie zawierają błędów i uchybień.

Odbiór techniczny a ustawa deweloperska

REKLAMA

Samą procedurę odbioru technicznego reguluje art. 27 ustawy deweloperskiej, który w punkcie 1. warunkuje od jej przeprowadzenia podpisanie umowy przenoszącej własność, dopuszcza zaś jej możliwość dopiero po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Z jednej strony odbioru obowiązkowo dokonuje nabywca mieszkania lub osoba przez niego upoważniona, z drugiej przedstawiciel firmy deweloperskiej. Opcjonalnie w przedmiotowej procedurze może uczestniczyć osoba towarzysząca nabywcy w charakterze eksperta, a także przedstawiciel firmy wykonawczej.

Najważniejszym elementem czynności sprawdzających odbioru technicznego jest protokół zdawczo-odbiorczy, w którym przedstawiciel dewelopera spisuje wszelkie wskazane przez drugą stronę wykryte wady i usterki. Następnie w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu, deweloper ma obowiązek doręczyć nabywcy oświadczenie o uznaniu lub nieuznaniu wad, a w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu, musi uznane wcześniej usterki usunąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odbiór techniczny mieszkania deweloperskiego w 6-ciu krokach

Ogólnie rzecz ujmując odbiór techniczny mieszkania polega na identyfikacji zwykłych wad i usterek, ale co najważniejsze, starannej kontroli zgodności wykonania prac budowlanych w ramach przedmiotowego lokum z załączonym do umowy standardem wykonania oraz normami budowlanymi. Całość procedury można podzielić na 6 etapów.

1. Pomiar powierzchni mieszkania.

Wykonanie dokładnego obmiaru zgodnie ze sposobem obliczania powierzchni przyjętym w umowie. Dopuszczalna tolerancja w różnicy powierzchni zaprojektowanej i docelowej to najczęściej umowne 2 proc.

2. Kontrola powierzchni ścian i sufitów.

Sprawdzamy piony, poziomy oraz kąty na styku ścian oraz ścian i sufitów. Poza tym właściwe wyrównanie powierzchni, ewentualne zawilgocenia czy odbarwienia na powierzchni.

3. Kontrola wykonania wylewki pod podłogi.

Sprawdzenie poziomów, równości wykonania powierzchni szlichty oraz jej grubości zgodnie z umową, a także odpowiedniej dylatacji.

4. Kontrola okien i drzwi

Sprawdzenie prawidłowości otwierania/zamykania drzwi i okien oraz ich szczelności. Częstą wadą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę bywają rysy a nawet pęknięcia szklanych powierzchni okien.

5. Kontrola instalacji elektrycznej.

Sprawdzenie gniazdek elektrycznych za pomocą próbnika oraz wyprowadzeń do oświetlenia ze ścian i sufitów.

6. Kontrola działania wentylacji.

Sprawdzenie zgodności pionów wentylacyjnych z projektem, kontrola ich drożności.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że prawidłowy odbiór mieszkania, a więc skuteczne wykrycie wszystkich usterek lub stwierdzenie ich braku, jest procesem o wiele bardziej skomplikowanym, niż może to wynikać z powyższego opisu. Tym samym może być bardzo trudny lub wręcz niemożliwy do przeprowadzenia bez posiadania odpowiedniej wiedzy budowlanej i doświadczenia w tym zakresie. Dlatego dość powszechną praktyką jest dokonywanie odbiorów technicznych z udziałem specjalistycznej firmy. Koszt takiej usługi nie przekracza kilkuset złotych, które dość często warto jest jednak zainwestować w profesjonalną asystę.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA