REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ile zyskujemy na kupnie nieruchomości?

Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nieruchomości niezmiennie są jednym z pewniejszych sposobów lokowania pieniędzy. Oprócz tego kupno nieruchomości może generować dodatkowe zyski – dotyczy to nabycia nieruchomości z zamiarem najmu. W jakie nieruchomości warto inwestować?

Dzięki rynkowi nieruchomości jeszcze parę lat temu można było osiągać solidne zyski. Wystarczyło kupić i poczekać. Taka prosta strategia już nie gwarantuje sukcesu jednak na nieruchomościach nadal można dobrze zarobić.

REKLAMA

Mieszkanie do wynajęcia

REKLAMA

Czasy, kiedy mieszkania drożały z miesiąca na miesiąc i dość łatwo można było skorzystać na trwającej hossie już dawno minęły. Dzisiaj bezpieczniej jest liczyć na zysk z wynajmu, niż na wzrost rynkowej wartości mieszkania – bardziej prawdopodobny jest nadal jej spadek. Czy jednak dzięki najmowi wciąż możemy osiągnąć zadowalające zyski?

W Warszawie najbardziej pożądanymi mieszkaniami są lokale dwupokojowe o powierzchni ok. 50 m kw. Na takie mieszkanie najszybciej znajdziemy najemcę i późniejszego kupca. W stolicy, według danych Centrum AMRON, na zakup takiego lokalu musimy przeznaczyć nieznacznie ponad 350 tys. zł. Z kolei wg danych portalu Szybko.pl, od najemcy będziemy mogli z kolei pobierać co miesiąc średnio 1985 zł. Musimy od tego oczywiście odliczyć czynsz i podatek. Trzeba również założyć, że mieszkanie nie będzie wynajmowane cały czas i nie unikniemy przestojów. Przyjmijmy również, że raz w ciągu tych pięciu lat odmalujemy posiadany lokal.

Zobacz także: Krakowski rynek nieruchomości: gdzie szukać tanich mieszkań?

Na koniec optymistycznie dla jednych, a pesymistycznie dla drugich założymy, że mieszkanie przez okres inwestycji, czyli 5 lat nie zmieni swojej wartości, a transakcja jego sprzedaży przebiegnie dość sprawnie. Na jaki zysk możemy liczyć? Obecnie będzie to zaledwie od 3,5 do 4 proc. w zależności od skali przeprowadzonego remontu oraz długości przerw w wynajmie. Na oko niewiele, należy jednak pamiętać że mieszkanie to jedno z niewielu aktywów, które przeciętny Kowalski może kupić wykorzystując niskooprocentowany kredyt. Możliwość wykorzystania takiej dźwigni finansowej sprawia, że nie można wprost porównywać rentowności inwestycji w mieszkanie z lokatą bankową czy obligacjami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kupno mieszkania pod Warszawą – czy to się opłaca?


Kupno apartamentu

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Część z nas po poznaniu cenników wakacyjnych mieszkań i apartamentów może zacząć się zastanawiać, czy zakup takiego lokalu nie byłby dobrą inwestycją. W Polsce pogoda potrafi być jednak kapryśna. Może warto w związku z tym rozważyć zakup lokalu poza granicami Polski? Bardzo przystępna cenowo jest obecnie Bułgaria. W tym kraju płacąc „tylko” 600 euro za metr kwadratowy, można stać się właścicielem apartamentu w trzeciej linii brzegowej, czyli bez widoku na morze. Apartamenty bezpośrednio nad morzem kosztują średnio 1,5-2 tys. euro za metr kwadratowy.

Zobacz także: Jak kształtuje się rynek mieszkaniowy w Poznaniu?

REKLAMA

Przy zakupie nieruchomości zagranicznych należy liczyć się oczywiście z kosztami transakcyjnymi, jak opłata notarialna, podatek od czynności cywilno-prawnych, obsługa prawna. W Bułgarii stanowić one będą ok. 4-5 proc. ceny transakcyjnej. Należy wkalkulować również koszty bieżące związane z każdorazowym przygotowaniem lokalu dla turystów, sprzątania, mediów i ewentualnych remontów. W tym celu najwygodniej wynająć wyspecjalizowaną lokalną firmę. To oczywiście kosztuje. Niektórzy deweloperzy oferują jednak sprzedaż apartamentu z opcją wynajmu. Kupujący otrzymuje odpowiedni rabat od ceny nabycia i oddaje zarządzającemu na uzgodniony okres klucze do mieszkania. W umowie strony określają również zryczałtowane przychody dla właściciela nieruchomości.

Od uzyskiwanych przychodów z wynajmu należy oczywiście zapłacić lokalny podatek. W Bułgarii jest on jednak niski i wynosi 10 proc. Na jaki zysk możemy liczyć po uwzględnieniu wszystkich kosztów? W praktyce wynajem nieruchomości zagranicznej pozwala na osiągnięcie zysku rzędu 4-7 proc. rocznie.

Zobacz także: Apartament na wakacje – odpoczywać czy wynajmować?


Grunty do przekształcenia

Jeśli nie mamy co liczyć na gwałtowny wzrost cen nieruchomości i duże zyski z najmu, to może lepiej jest zainwestować w nieruchomość, która dzięki podjętym przez nas działaniom może znacznie zyskać na wartości? Jakie to nieruchomości i działania? Tu pewne możliwości może nam zaoferować rynek ziemi. W takim wypadku wcielamy się w land developera, który przekształca zakupione grunty pod kątem potrzeb określonego nabywcy na rynku. Tworzy produkt „skrojony na miarę”. W arsenale dostępnych narzędzi posiada m.in. przekształcenie, podział, uzbrojenie, doprowadzenie drogi, niwelację gruntu. Jak może to wyglądać w praktyce?

Zobacz także: Ceny nowych mieszkań na Białołęce są wciąż atrakcyjne

Dzięki zakupowi 1-2 hektarowej działki rolnej w pobliżu dużego miasta, zmianie jej przeznaczenia, podziałowi, możemy uzyskać skokowy wzrost wartości nieruchomości, wynikający z dysproporcji w cenie gruntów o różnym przeznaczaniu. Jednak realizacja takiej strategii wymaga dużego doświadczenia oraz kapitału. Zakup jednej takiej działki wymagać może kwoty powyżej jednego miliona złotych. Jednak w celu dywersyfikacji portfela i uniezależnienia się od wyników inwestycji tylko w jednym miejscu, lepiej jest nabyć kilka takich nieruchomości w różnych lokalizacjach. To wymaga już jednak zaangażowania przynajmniej kilku milionów złotych.

Co może zrobić inwestor, który nie dysponuje ani jednym, ani drugim? Na rynku są dostępne grupowe możliwości inwestowania. W takim wypadku już z kwotą 100 tys. zł możemy stać się współwłaścicielem wszystkich posiadanych przez grupę nieruchomości. Jaki zysk można uzyskać w ten sposób? Na podstawie transakcji przeprowadzonych przez spółki zorganizowane przez Wealth Solutions można go szacować na kilkanaście do dwudziestu procent w skali roku, przy inwestycji obliczanej na 5 lat.

Powyższe przykłady pokazują, że rynek nieruchomości wciąż dostarcza wielu możliwości inwestycyjnych. Nie wystarczy jednak kupić dom, mieszkanie czy kawałek ziemi by cieszyć się solidnymi zyskami. Obecnie ambitny inwestor musi stawiać na działanie, a nie czekanie.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie – utrzymuje się trend spadkowy

Źródło: Wealth Solutions

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odbudowa szkół w Ukrainie na nieokupowanych terenach. Jest specjalny projekt

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Transformacji Cyfrowej w Ukrainie ogłosiły projekt odbudowy ukraińskich szkół na nieokupowanych terenach. Specjalnie powołany zespół zaprojektował rozwiązania architektoniczne, które pozwolą przekształcić placówki oświatowe w obiekty na miarę europejskich standardów. Inicjatywa realizowana jest przy wsparciu firm z sektora publicznego i prywatnego.

Co najczęściej finansował „Bezpieczny Kredyt 2%”? Mieszkania na rynku wtórnym, pierwotnym, budowę domu?

Z programu "Bezpieczny Kredyt 2%" skorzystało około 90 tys. gospodarstw domowych. Jakie mieszkania były kupowane częściej? Z rynku wtórnego czy pierwotnego? 

Czy przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 sierpnia przyczynią się do wzrostu cen mieszkań?

Plac zabaw w każdej inwestycji i bardziej rozrzedzona zabudowa. Czy nowe regulacje wpłyną na ceny mieszkań? Przepisy zaczną obowiązywać od 1 sierpnia 2024 r. 

Co lepsze: mieszkanie lokatorskie w spółdzielni, czy w TBS? Koszty, czynsze, prawa lokatorów, różnice i podobieństwa

Czym są mieszkania lokatorskie w spółdzielniach, a czym TBS? Czy te podmioty funkcjonują w taki sam sposób? Bardzo często obie struktury są ze sobą mylone, błędnie interpretowane oraz określane mianem “wytworu PRL”. W artykule obalamy mity i przedstawiamy ich aktualny status. 

REKLAMA

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

REKLAMA