REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czego klienci oczekują od deweloperów?

 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oczekiwania klientów są dla deweloperów wyjątkowo istotne. Możliwość dostosowania oferty do ich potrzeb pozwala na zwiększenie sprzedaży. Ustawa deweloperska i koniec „Rodziny na Swoim” to spore zmiany. Jak kupujący oceniają sytuację na rynku?

Portal PolishProperty.eu przy okazji wrocławskich Targów Mieszkań i Domów (2–3 marca 2013) przeprowadził badania, które miały ocenić wymagania klientów deweloperów. W tej sytuacji ankietowani nie są przypadkowi – to grupa zainteresowanych zakupami na rynku pierwotnym.

REKLAMA

Najpopularniejsze tematy?

Media szeroko komentują sytuację na rynku nieruchomości. Spadek cen mieszkań, wzrost kosztów dewelopera i trudności w kredytowaniu, to naczelne tematy od 2012 roku. Jednym z ważniejszych zagadnień jest ustawa deweloperska, która z jednej strony doskwiera inwestorom, z drugiej ma wzmocnić bezpieczeństwo kupujących. Ta kontrowersyjna zmiana przepisów okazuje się niepopularna wśród klientów deweloperów. Okazuje się, że 40% pytanych przyznaje się do braku znajomości tematu, a 30% przewiduje wpływ ustawy na wzrost cen mieszkań. Pozytywnych zmian dopatruje się mimo wszystko 26% ankietowanych.

Zobacz także: Jak kupujący wybierają dewelopera?

Mieszkanie to przyszłość

REKLAMA

Badanie wykazało, że 50% wizytujących targi planuje zakup mieszkania w 2013 r., a 28% odkłada swoją decyzję na przyszły rok. Tylko 15% z nich na razie nie myśli o kupnie „własnego M”. Natomiast niewielka grupa ankietowanych (7%) chce w ciągu najbliższych 3 miesięcy wybrać wiarygodnego dewelopera.

Potwierdzają się także powody odkładania zakupów mieszkaniowych. Aż 50% badanych czeka na spadek cen mieszkań. Z prognoz wynika, że rekordowo niskie ceny za metr kwadratowy dopiero przed nami, więc niektórzy ciągle wypatrują okazji. Z kolei 30% ankietowanych wstrzymują trudności w kredytowaniu po zakończeniu "Rodziny na Swoim". Dane PolishProperty.eu wykazują również, że 7% pytanych zniechęca niepewny rynek, a 3% nie dostrzega interesujących ofert deweloperów.

Zobacz także: Zainteresowani kupnem mieszkania stają się coraz bardziej wymagający

Deweloper w Internecie

Już od dawna Internet ułatwia poszukiwanie mieszkania, więc deweloperzy funkcjonują w tym środowisku i starają się dzięki niemu docierać do klientów – to już nikogo nie dziwi. Ankietowani informują, że ważne są dla nich opinie publikowane na forach i stronach internetowych – 41% z nich traktuje taką wiedzę jako wartościową. Duża grupa, 44% badanych, deklaruje, że czyta opinie, ale odnosi się do nich z dystansem, natomiast 11% zdaje się jedynie na doświadczenia znajomych. Ta wiedza potwierdza, jak chętnie kupujący badają pozycję inwestora, szukając w Sieci dodatkowych informacji. Opinie to kontrowersyjny temat, jednak wyraźnie widać, że klienci wiedzą jak je traktować, biorą je po uwagę i potrafią ocenić ich wiarygodność.

Zobacz także: W których dzielnicach Warszawy jest najwięcej mieszkań deweloperskich?

Wymagający klienci deweloperów

REKLAMA

Kupujący mieszkania są coraz bardziej świadomi, a rynek pierwotny ich nie przeraża – wiedzą, jak przygotować się do zakupu. Starają się zbierać informacje o deweloperze przede wszystkim z Internetu, chociaż duże znaczenie ma dla nich także reklama w prasie i telewizji. Mniejszą uwagę zwracają na billboardy, na które chętnie stawiają inwestorzy. Wybierając mieszkanie, ciągle kierują się przede wszystkim lokalizacją, ceną i powierzchnią, a mniejsze znaczenie mają dla nich same promocje – tak wynika z ankiety PolishProperty.eu.

Klienci deweloperów odwiedzają targi nie tylko z ciekawości, ale przede wszystkim po to, by przejrzeć i ocenić ofertę deweloperów. Sytuacja na rynku sprawiła, że liczba zainteresowanych zakupem maleje, dlatego też grupa kupujących jest tak ważna dla inwestorów. Konkurencja rośnie razem z wymaganiami klientów, którym sprzyja ustawa deweloperska – chociaż zmiany w ustawodawstwie są poza zainteresowaniami kupujących. Głównie spadek cen przykuwa ich uwagę, a wizja jeszcze tańszych mieszkań pozwala na snucie planów zakupowych pomimo trudności w kredytowaniu.

Zobacz także: Inwestowanie w nieruchomości użytkowe - czy to się opłaca?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA