REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czego klienci oczekują od deweloperów?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
Nieruchomości Fot. Fotolia
Nieruchomości Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oczekiwania klientów są dla deweloperów wyjątkowo istotne. Możliwość dostosowania oferty do ich potrzeb pozwala na zwiększenie sprzedaży. Ustawa deweloperska i koniec „Rodziny na Swoim” to spore zmiany. Jak kupujący oceniają sytuację na rynku?

Portal PolishProperty.eu przy okazji wrocławskich Targów Mieszkań i Domów (2–3 marca 2013) przeprowadził badania, które miały ocenić wymagania klientów deweloperów. W tej sytuacji ankietowani nie są przypadkowi – to grupa zainteresowanych zakupami na rynku pierwotnym.

REKLAMA

Najpopularniejsze tematy?

Media szeroko komentują sytuację na rynku nieruchomości. Spadek cen mieszkań, wzrost kosztów dewelopera i trudności w kredytowaniu, to naczelne tematy od 2012 roku. Jednym z ważniejszych zagadnień jest ustawa deweloperska, która z jednej strony doskwiera inwestorom, z drugiej ma wzmocnić bezpieczeństwo kupujących. Ta kontrowersyjna zmiana przepisów okazuje się niepopularna wśród klientów deweloperów. Okazuje się, że 40% pytanych przyznaje się do braku znajomości tematu, a 30% przewiduje wpływ ustawy na wzrost cen mieszkań. Pozytywnych zmian dopatruje się mimo wszystko 26% ankietowanych.

Zobacz także: Jak kupujący wybierają dewelopera?

Mieszkanie to przyszłość

REKLAMA

Badanie wykazało, że 50% wizytujących targi planuje zakup mieszkania w 2013 r., a 28% odkłada swoją decyzję na przyszły rok. Tylko 15% z nich na razie nie myśli o kupnie „własnego M”. Natomiast niewielka grupa ankietowanych (7%) chce w ciągu najbliższych 3 miesięcy wybrać wiarygodnego dewelopera.

Potwierdzają się także powody odkładania zakupów mieszkaniowych. Aż 50% badanych czeka na spadek cen mieszkań. Z prognoz wynika, że rekordowo niskie ceny za metr kwadratowy dopiero przed nami, więc niektórzy ciągle wypatrują okazji. Z kolei 30% ankietowanych wstrzymują trudności w kredytowaniu po zakończeniu "Rodziny na Swoim". Dane PolishProperty.eu wykazują również, że 7% pytanych zniechęca niepewny rynek, a 3% nie dostrzega interesujących ofert deweloperów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zainteresowani kupnem mieszkania stają się coraz bardziej wymagający

Deweloper w Internecie

Już od dawna Internet ułatwia poszukiwanie mieszkania, więc deweloperzy funkcjonują w tym środowisku i starają się dzięki niemu docierać do klientów – to już nikogo nie dziwi. Ankietowani informują, że ważne są dla nich opinie publikowane na forach i stronach internetowych – 41% z nich traktuje taką wiedzę jako wartościową. Duża grupa, 44% badanych, deklaruje, że czyta opinie, ale odnosi się do nich z dystansem, natomiast 11% zdaje się jedynie na doświadczenia znajomych. Ta wiedza potwierdza, jak chętnie kupujący badają pozycję inwestora, szukając w Sieci dodatkowych informacji. Opinie to kontrowersyjny temat, jednak wyraźnie widać, że klienci wiedzą jak je traktować, biorą je po uwagę i potrafią ocenić ich wiarygodność.

Zobacz także: W których dzielnicach Warszawy jest najwięcej mieszkań deweloperskich?

Wymagający klienci deweloperów

REKLAMA

Kupujący mieszkania są coraz bardziej świadomi, a rynek pierwotny ich nie przeraża – wiedzą, jak przygotować się do zakupu. Starają się zbierać informacje o deweloperze przede wszystkim z Internetu, chociaż duże znaczenie ma dla nich także reklama w prasie i telewizji. Mniejszą uwagę zwracają na billboardy, na które chętnie stawiają inwestorzy. Wybierając mieszkanie, ciągle kierują się przede wszystkim lokalizacją, ceną i powierzchnią, a mniejsze znaczenie mają dla nich same promocje – tak wynika z ankiety PolishProperty.eu.

Klienci deweloperów odwiedzają targi nie tylko z ciekawości, ale przede wszystkim po to, by przejrzeć i ocenić ofertę deweloperów. Sytuacja na rynku sprawiła, że liczba zainteresowanych zakupem maleje, dlatego też grupa kupujących jest tak ważna dla inwestorów. Konkurencja rośnie razem z wymaganiami klientów, którym sprzyja ustawa deweloperska – chociaż zmiany w ustawodawstwie są poza zainteresowaniami kupujących. Głównie spadek cen przykuwa ich uwagę, a wizja jeszcze tańszych mieszkań pozwala na snucie planów zakupowych pomimo trudności w kredytowaniu.

Zobacz także: Inwestowanie w nieruchomości użytkowe - czy to się opłaca?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA