REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Fot. Fotolia
Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Deweloperzy rozpoczynają nowe projekty mieszkaniowe i konkurują między sobą o nowych nabywców nieruchomości.

Polepszenie aktywności w obszarze liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz stabilizacja w obszarze liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto – takie wnioski płyną z analizy wyników budownictwa mieszkaniowego, opublikowanych dziś przez GUS za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku w odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem. O 6,8% wzrosła liczba wydanych pozwoleń. Rozpoczęto zaledwie o 0,5% więcej budów. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania była natomiast niższa o 10,6%.

REKLAMA

Zobacz także: Zakup mieszkania przez Internet

Optymizmem mogą napawać wyniki budownictwa mieszkaniowego rozważane w znacznie krótszym terminie, a więc jedynie za wrzesień. Odnosząc dane za dziewiąty miesiąc bieżącego roku do analogicznego okresu przed rokiem, poprawa widoczna jest we wszystkich obszarach. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 25,1% . Wydanych zostało także o 12,5% więcej pozwoleń na budowę oraz o 1,8% więcej mieszkań oddawano do użytkowania. Wyniki budownictwa mieszkaniowego są ponadto znacznie lepsze niż w sierpniu.

Więcej budów

Progres jest szczególnie widoczny w obszarze liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Podczas gdy lipcowe i sierpniowe dane nie napawały optymizmem, to już wrześniowy wynik jest niespodziewanie dobry. W dziewiątym miesiącu rozpoczęto budowę aż o 25,1% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 18,9 tys. nowo rozpoczętych lokali. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach średnio było to 12,9 tys. sztuk. Dane za pierwsze trzy kwartały roku nie charakteryzują się aż tak dużą dynamiką i raczej sugerują stabilizację. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto przez 9 miesięcy 2011 roku, jest zaledwie o 0,5% wyższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Duży wzrost charakteryzuje natomiast wrześniowe wyniki działalności deweloperów. W ich przypadku względem dziewiątego miesiąca zeszłego roku widoczny był bowiem wzrost liczby rozpoczynanych budów na poziomie 31,4%. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 7,8 tys. nowych lokali. Sytuacja taka może sprzyjać dalszym obniżkom cen ofertowych nowych mieszkań, które w perspektywie ostatniego roku spadły o około 900 zł za mkw. w Warszawie, a w takich miastach jak Kraków, Poznań czy Wrocław przecena wyniosła od 300 do 500 zł za metr. W perspektywie dziewięciomiesięcznej trzeba jednak zauważyć, że aktywność deweloperów utrzymuje się na zbliżonym poziomie jak obserwowana w 2010 roku.

Niewykorzystane pozwolenia na budowę

We wrześniu wzrosła też liczba wydanych pozwoleń na budowę. Była ona o 12,5% wyższa niż rok wcześniej. W tym kontekście także wyróżniają się wyniki działania deweloperów. Wzrost w tym segmencie rynku sięgnął aż 34,4%. W sumie wydane zostały pozwolenia na 19,4 tys. lokali. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach było to średnio 15,2 tys. lokali.

Zobacz także: Czteropokojowe mieszkanie w Warszawie

Obraz rynku, oczyszczony z wpływu czynników sezonowych, daje natomiast analiza skumulowanych danych o liczbie wydanych pozwoleń w okresie trzech pierwszych kwartałów tego i zeszłego roku. W takiej perspektywie wzrost na całym rynku sięgnął 6,8%. W przypadku deweloperów wynik ten jest przeszło trzykrotnie wyższy i wynosi 23%. Pomimo obserwowanego spadku poziomu sprzedaży, na rynku pierwotnym nie maleją nakłady deweloperów na przygotowanie nowych projektów. Na koniec warto zauważyć, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nadwyżka liczby wydanych pozwoleń nad liczbą rozpoczynanych budów sięgnęła aż 25,3 tys. sztuk. Dane te pokazują jak duży jest potencjał do szybkiego wzrostu liczby budowanych mieszkań, gdy tylko wymagać będzie tego popyt.


Więcej oddanych mieszkań

Mniejszym optymizmem mogą napawać informacje o liczbie mieszkań oddanych do użytkowania. Istnieje jednak szansa, że do końca roku widoczna będzie większa dynamika w tym zakresie. Duża część projektów rozpoczętych po kryzysie może bowiem mieć swój finał jeszcze w tym roku. Dane za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku pokazują spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto o 10,6% względem analogicznego okresu przed rokiem. Sam wrzesień w odniesieniu do wyniku zeszłorocznego pokazuje natomiast niewielką dynamikę pozytywną (wzrost osiągnął poziomu 1,8%). We wrześniu br. oddano 11,9 tys. nowych mieszkań.

Zobacz także: Ustawa deweloperska – jakie zmiany przyniesie?

Warto także i w tym obszarze zwrócić uwagę na wyniki działalności deweloperów. We wrześniu oddali oni do użytkowania o 1,5% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Może to napawać umiarkowanym optymizmem szczególnie w porównaniu do danych za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku. Sumując bowiem wynik za okres od stycznia do września 2011 roku, deweloperzy zakończyli budowę 31 tys. mieszkań, co oznacza spadek aż o 19,9% względem analogicznego okresu rok wcześniej.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA