REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Fot. Fotolia
Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poprawiła się sytuacja na rynku deweloperskim. Deweloperzy rozpoczynają nowe projekty mieszkaniowe i konkurują między sobą o nowych nabywców nieruchomości.

Polepszenie aktywności w obszarze liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz stabilizacja w obszarze liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto – takie wnioski płyną z analizy wyników budownictwa mieszkaniowego, opublikowanych dziś przez GUS za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku w odniesieniu do analogicznego okresu przed rokiem. O 6,8% wzrosła liczba wydanych pozwoleń. Rozpoczęto zaledwie o 0,5% więcej budów. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania była natomiast niższa o 10,6%.

REKLAMA

Zobacz także: Zakup mieszkania przez Internet

Optymizmem mogą napawać wyniki budownictwa mieszkaniowego rozważane w znacznie krótszym terminie, a więc jedynie za wrzesień. Odnosząc dane za dziewiąty miesiąc bieżącego roku do analogicznego okresu przed rokiem, poprawa widoczna jest we wszystkich obszarach. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 25,1% . Wydanych zostało także o 12,5% więcej pozwoleń na budowę oraz o 1,8% więcej mieszkań oddawano do użytkowania. Wyniki budownictwa mieszkaniowego są ponadto znacznie lepsze niż w sierpniu.

Więcej budów

Progres jest szczególnie widoczny w obszarze liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Podczas gdy lipcowe i sierpniowe dane nie napawały optymizmem, to już wrześniowy wynik jest niespodziewanie dobry. W dziewiątym miesiącu rozpoczęto budowę aż o 25,1% większej liczby mieszkań niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 18,9 tys. nowo rozpoczętych lokali. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach średnio było to 12,9 tys. sztuk. Dane za pierwsze trzy kwartały roku nie charakteryzują się aż tak dużą dynamiką i raczej sugerują stabilizację. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto przez 9 miesięcy 2011 roku, jest zaledwie o 0,5% wyższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Duży wzrost charakteryzuje natomiast wrześniowe wyniki działalności deweloperów. W ich przypadku względem dziewiątego miesiąca zeszłego roku widoczny był bowiem wzrost liczby rozpoczynanych budów na poziomie 31,4%. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 7,8 tys. nowych lokali. Sytuacja taka może sprzyjać dalszym obniżkom cen ofertowych nowych mieszkań, które w perspektywie ostatniego roku spadły o około 900 zł za mkw. w Warszawie, a w takich miastach jak Kraków, Poznań czy Wrocław przecena wyniosła od 300 do 500 zł za metr. W perspektywie dziewięciomiesięcznej trzeba jednak zauważyć, że aktywność deweloperów utrzymuje się na zbliżonym poziomie jak obserwowana w 2010 roku.

Niewykorzystane pozwolenia na budowę

We wrześniu wzrosła też liczba wydanych pozwoleń na budowę. Była ona o 12,5% wyższa niż rok wcześniej. W tym kontekście także wyróżniają się wyniki działania deweloperów. Wzrost w tym segmencie rynku sięgnął aż 34,4%. W sumie wydane zostały pozwolenia na 19,4 tys. lokali. Dla porównania w ostatnich 12 miesiącach było to średnio 15,2 tys. lokali.

Zobacz także: Czteropokojowe mieszkanie w Warszawie

Obraz rynku, oczyszczony z wpływu czynników sezonowych, daje natomiast analiza skumulowanych danych o liczbie wydanych pozwoleń w okresie trzech pierwszych kwartałów tego i zeszłego roku. W takiej perspektywie wzrost na całym rynku sięgnął 6,8%. W przypadku deweloperów wynik ten jest przeszło trzykrotnie wyższy i wynosi 23%. Pomimo obserwowanego spadku poziomu sprzedaży, na rynku pierwotnym nie maleją nakłady deweloperów na przygotowanie nowych projektów. Na koniec warto zauważyć, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nadwyżka liczby wydanych pozwoleń nad liczbą rozpoczynanych budów sięgnęła aż 25,3 tys. sztuk. Dane te pokazują jak duży jest potencjał do szybkiego wzrostu liczby budowanych mieszkań, gdy tylko wymagać będzie tego popyt.


Więcej oddanych mieszkań

Mniejszym optymizmem mogą napawać informacje o liczbie mieszkań oddanych do użytkowania. Istnieje jednak szansa, że do końca roku widoczna będzie większa dynamika w tym zakresie. Duża część projektów rozpoczętych po kryzysie może bowiem mieć swój finał jeszcze w tym roku. Dane za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku pokazują spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto o 10,6% względem analogicznego okresu przed rokiem. Sam wrzesień w odniesieniu do wyniku zeszłorocznego pokazuje natomiast niewielką dynamikę pozytywną (wzrost osiągnął poziomu 1,8%). We wrześniu br. oddano 11,9 tys. nowych mieszkań.

Zobacz także: Ustawa deweloperska – jakie zmiany przyniesie?

Warto także i w tym obszarze zwrócić uwagę na wyniki działalności deweloperów. We wrześniu oddali oni do użytkowania o 1,5% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie przed rokiem. Może to napawać umiarkowanym optymizmem szczególnie w porównaniu do danych za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku. Sumując bowiem wynik za okres od stycznia do września 2011 roku, deweloperzy zakończyli budowę 31 tys. mieszkań, co oznacza spadek aż o 19,9% względem analogicznego okresu rok wcześniej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

REKLAMA