REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak firmy wybierają lokale biurowe?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emmerson Nieruchomości
Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.
Duże korporacje biorą pod uwagę głównie lokalizacje biurowców.
Duże korporacje biorą pod uwagę głównie lokalizacje biurowców.

REKLAMA

REKLAMA

Jak firmy wybierają lokale biurowe? Duże korporacje biorą pod uwagę głównie lokalizacje biurowców. Z kolei rodzime przedsiębiorstwa stawiają na tańsze biura, położone z dala od centrum.

Krajowe oddziały dużych korporacji stawiają raczej na najbardziej prestiżowe lokalizacje w ścisłym centrum miast. W takim wypadku najczęściej wybierane są najbardziej ekskluzywne biurowce klasy A, które z jednej strony spełniają standardy ujednolicone dla wszystkich zagranicznych filii przedsiębiorstwa, a z drugiej podkreślają jego aspiracje oraz pozycję rynkową. Warto zaznaczyć, że dla takich firm, oprócz ogólnego poziomu warunków pracy oraz odpowiedniego położenia, duże znaczenie ma to, czy dany budynek spełnia normy Green Building. Zachodnie przedsiębiorstwa, również te reprezentujące sektor BPO, coraz częściej wymagają, aby w obiekcie zastosowane zostały rozwiązania przyjazne dla środowiska. Takie podejście jest podyktowane nie tylko chęcią budowania pozytywnego wizerunku firmy, ale również prostym rachunkiem ekonomicznym – prowadzi bowiem do obniżenia kosztów eksploatacji budynku.

REKLAMA

Zobacz także: Lion’s House – prestiżowe doradztwo nieruchomości

Tańsze obiekty są z kolei zajmowane przez średniej wielkości rodzime firmy. Takie przedsiębiorstwa z reguły akceptują niższy standard obiektu oraz lokalizację poza centrum w zamian za niższy koszt najmu. Warto jednak dodać, że wybór biurowca klasy B, poza samymi mniejszymi kosztami, ma również inne zalety. Tego typu obiekty są zazwyczaj mniejsze niż te położone w centrum. Poza tym rzadziej występują w nich rozwiązania typu „open space”. Dzięki temu firma poszukująca mniejszej powierzchni (przykładowo do 300 mkw.) ma w takim wypadku silniejszą pozycję negocjacyjną niż ma to miejsce w dużych biurowcach, gdzie aranżacja „open space” wymusza podziały na większe moduły. Wybór mniej prestiżowego biurowca w nieco gorszej lokalizacji może dawać również większe możliwości zmiany zajmowanego metrażu. Budynki w centrum charakteryzują się często niższymi stopami pustostanów. Inaczej może być w mniejszych biurowcach położonych poza głównymi dzielnicami, gdzie nagła potrzeba zwiększenia zajmowanej powierzchni może nie stanowić problemu. Duże znaczenie w tym wypadku mają również rozwiązania komunikacyjne i czas dotarcia do pracy. Należy zaznaczyć, że pracownikom przedsiębiorstw, które mają swoją siedzibę w centrum, dotarcie do pracy zajmuje nieraz znacznie dłużej niż tych usytuowanych na uboczu. Centralne położenie budynku oznacza często lokalizację w strefie płatnego parkowania, podczas gdy ulokowanie biurowca z dala od centrum znacznie ogranicza trudności związane z parkowaniem.

Zobacz także: Biura w kamienicach

Należy także podkreślić, że to, jaką lokalizacją swojego biura jest zainteresowana dana firma, zależy również od rodzaju prowadzonej działalności. Przedsiębiorstwa, w których praca polega na stałym kontakcie z klientem, jak banki czy pośrednicy finansowi, na miejsce swoich placówek wybierają najczęściej reprezentacyjne lokalizacje w centralnych rejonach miast, choć niekoniecznie w biurowcach. Odpowiednim miejscem w tym wypadku może być lokal usługowy na przykład w kamienicy przy ruchliwej ulicy. Zabytkowy dworek może za to stanowić dobre miejsce na prowadzenie np. kancelarii prawnej. Z kolei w wypadku działalności, która nie wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem, czyli tzw. back-office, czy call center, na siedzibę są najczęściej wybierane business parki usytuowane w pobocznych dzielnicach lub podmiejskich lokalizacjach.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA