REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy apartamentowce są jeszcze modne?

Redakcja Dom
Rezydencja. Fot. Lion's House
Rezydencja. Fot. Lion's House
Lion's House

REKLAMA

REKLAMA

Apartamentowce cieszą się dużym zainteresowaniem najbogatszych Polaków. Jednak moda na apartamentowce powoli wypierana jest przez willowe rezydencje na obrzeżach miasta. Przeczytaj, jak kształtuje się sytuacja na rynku ekskluzywnych nieruchomości.

Apartamentowce ciągle są jeszcze modne, jednak nie zapewniają takie komfortu użytkowania jak willowe rezydencje, dlatego zamożni Polacy coraz częściej szukają ciszy i spokoju nieopodal dużych miast lub na ich obrzeżach. Analiza przeprowadzona przez Lion’s House i Home Brokera wykazała, że przez ostatnie pięć miesięcy 2012 roku liczba osób zainteresowanych kupnem rezydencji wzrosła aż sześciokrotnie.

REKLAMA

Zobacz także: Rezydencja Pałacowa – pierwsze inteligentne domy w Polsce

– Dostrzegamy wśród naszych klientów swego rodzaju przesyt ofertą apartamentowców. Zamożne osoby coraz częściej szukają luksusu, ale w innym wymiarze. Dlatego pytają o ofertę ekskluzywnych domów relacjonuje Ewa Mieszkowska, doradca Lion’s House. – Wynika to stąd, że poszukują ciszy i spokoju, żeby po powrocie do domu odpocząć od codziennych stresów. Być może też jest to skutek tego, że polscy menedżerowie po prostu się bogacądodaje.

Fot. Lion's House

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spokój w cenie

Nie jest to odosobniona opinia, podobnie uważa Joanna Ways, główny projektant bliźniaczych willi powstających na warszawskim Mokotowie.

Osoby zamożne, które na co dzień często są na świeczniku ze względu na sprawowane funkcje publiczne, czy wykonywaną bardzo intensywną pracę, szczególnie cenią sobie spokój, wygodę i domowe zaciszemówi główny architekt Villa Roma. Takich możliwości często nie dają nawet prestiżowe apartamenty. Ewa Mieszkowska zwraca z kolei uwagę, że wolnostojącymi domami często interesują się też celebryci, którzy wystawieni na co dzień na światło kamer i blask fleszów szukają przystani, w której nie będą osiągalni dla paparazzi.

Rezydencje willowe

Rezydencje willowe zazwyczaj dodatkowo mają wielkie ogrody, w których można organizować wielkie przyjęcia na światowym poziomie. Apartamenty nie dają aż takich możliwości. Jest to jeden z powodów rosnącego zainteresowania willami.

Właściciele rezydencji często organizują spotkania biznesowe i towarzyskie w swoim domu. Zaproszenie do domu jest wyrazem szacunku dla gości i świadczy o większej zażyłości niż spotkanie w restauracjiocenia Joanna Ways.

Lion’s House przeprowadził analizę ofert luksusowych nieruchomości na dziesięciu największych rynkach w Polsce. Pod uwagę wzięte zostały domy jednorodzinne o powierzchni co najmniej 500 mkw., znajdujące się w miastach (nie licząc kamienic). Najpopularniejsze są wille dobrze skomunikowane z centrum miasta, najlepiej w bezpośredniej bliskości. Jak nie trudno się domyślić takich ofert jest niewiele.

Zobacz także:  Ceny mieszkań w wybranych miastach Polski


Co oferuje rynek?

Największa nieruchomość spełniająca kryteria ma powierzchnię 1200 mkw. Rezydencja zlokalizowana jest w warszawskim Wawrze, zbudowana została w 2002 roku na działce o powierzchni 4000 mkw., która dodatkowo jest częściowo zalesiona.

Podobną powierzchnię ma dom w łódzkich Bałutach i wynosi ona 1112 mkw., dom powstał w 1995 roku na działce o powierzchni 3100 mkw.

Zobacz także: Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co zwrócić uwagę?

Średnia powierzchnia (mediana) wszystkich luksusowych nieruchomości wynosi 580 mkw. Jest to spowodowane tym, że w analizowanej puli przeważają budynki o powierzchni od 500 mkw. do 599 mkw. – jest to połowa wszystkich nieruchomości. Jest to dobra wiadomość dla osób, które szukają domu właśnie o takiej powierzchni, w tej grupie nieruchomości jest największy wybór. Z tego segmentu możemy nabyć również nową willę na warszawskim Mokotowie, w bliźniaczej zabudowie w stylu rzymskim, o powierzchni 600–699 mkw.

Luksusowy ogród

Okazuje się, że w wielu przypadkach ogród jest wielkim luksusem i nie posiadają go nawet ekskluzywne rezydencje. Częściej taka sytuacja dotyczy domów położonych w centrum miasta, w takim przypadku działka jest niewiele większa od powierzchni budynku. I w tym przypadku są wyjątki, w ofercie znajduje się dom na warszawskim Ursynowie z 1998 roku o powierzchni 660 mkw. i 6400 mkw. działki.

Ile kosztuje luksus?

Cena takie luksusowego domu uzależniona jest od standardu wykończenia, lokalizacji, roku budowy i wynosi od 800 tysięcy złotych do kilku milionów.

Źródło: Artur Wach, dyrektor Lion’s House

Zobacz także: Wieżowce Warszawy

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA