REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać dewelopera?

Redakcja Dom
Osiedle. Fot. Fotolia
Osiedle. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybór odpowiedniego dewelopera jest niezwykle ważny. Zazwyczaj kupując mieszkanie wydajemy na nie kilkaset tysięcy złotych, dlatego nie możemy sobie pozwolić na niewłaściwy wybór dewelopera. Podpowiadamy, jak sprawdzić dewelopera.

Wybór dewelopera, ogólnie rzecz ujmując, wiąże się ze sprawdzeniem jego wiarygodności. Jednym z prostszych sposobów, choć pociągającym za sobą koszty, jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się doradztwem w sprawie nieruchomości. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, nie tracimy czasu na poszukiwanie odpowiedniego dla nas mieszkania. Jedyne, co musimy zrobić to przekazać interesujące nas parametry, a resztą zajmie się doradca. Jeśli jednak nie darzymy zaufaniem takiej formy kupowania mieszkania to są inne sposoby, które pozwolą nam uchronić się przed złym deweloperem.

REKLAMA

Zobacz także: Wykupienie mieszkania lokatorskiego: istotne informacje

Szukanie mieszkania najlepiej jest zacząć od szczegółowego określenia swoich preferencji i możliwości finansowych. Musimy wiedzieć ile możemy i ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na kupno mieszkania – to nasz podstawowy parametr. Następnie określamy interesujące nas metraż mieszkania lub lokalizację. Czasem te dwa czynniki się wykluczają, ponieważ za kwotę, jaką mamy do dyspozycji być może nie będziemy mogli kupić tak dużego mieszkania jakbyśmy chcieli w danym miejscu. Na tym etapie warto dokonać weryfikacji naszych możliwości. Być może będziemy musieli rozstrzygnąć, co jest dla nas ważniejsze, lokalizacja czy metraż. Jeśli się już uporamy z tym dylematem to możemy określić, ile pokoi ma mieć nasze mieszkanie, na którym piętrze ma być, czy kuchnia ma być zamknięta czy z aneksem, czyli generalnie rozkład mieszkania. Po ustaleniu wszystkiego możemy zacząć poszukiwania dewelopera. Jeśli naszym głównym parametrem jest lokalizacja to sprawdzamy, jaki deweloper realizuje tam inwestycje. Jeśli zaś czynnikiem decydującym jest wielkość mieszkania lub cena za metr kwadratowy to sprawdzamy wszystkie inwestycje, różnych deweloperów, które odpowiadają naszym założeniom.

Zobacz także: Mieszkania bezczynszowe – plusy i minusy


REKLAMA

Gdy wszystkie wybory są już za nami i chcemy sprawdzić konkretnego dewelopera to przed nami zostało kilka prostych zabiegów. Warto zacząć od Internetu i wpisać nazwę dewelopera w wyszukiwarkę, przejrzeć wyniki, być może znajdziemy na forach internetowych wypowiedzi ludzi, którzy już korzystali z usług danej firmy. Dodatkowo wśród wyszukań mogą pojawić się doniesienia prasowe na temat działalności dewelopera. Za pomocą Internetu możemy sprawdzić również czy deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich – jest to dla nas wskazówka, że deweloper jest wiarygodny. Ponadto taki deweloper zobowiązuje się przestrzegać Kodeksu Dobrych Praktyk. Warto jednak zaznaczyć, że sam Związek był karany przez Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo możemy sprawdzić też wypłacalność danego dewelopera, co jest szczególnie istotne w przypadku kupowania mieszkania na etapie „dziury w ziemi”. Jeśli deweloper prowadzi odrębne rachunki powiernicze dla każdego projektu to nie mamy się o co martwić. Natomiast, jeśli deweloper wykorzystuje pieniądze nowych klientów na realizację wcześniejszych projektów to lepiej nie ryzykować utraty pieniędzy.

Na podstawie numeru KRS możemy sprawdzić w aktach rejestrowych sprawozdanie finansowe dewelopera za ostatni rok, dane te uzyskamy w Wydziale Sądu Rejonowego. Istnieje też możliwość uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Długów.

Zobacz także: Ustawa deweloperska – korzyści dla kupujących

Warto się upewnić czy deweloper posiada pozwolenie na budowę i prawa do nieruchomości. Informacje na temat pozwolenia powinien udzielić nam urząd gminy, natomiast prawo do nieruchomości musi być odnotowane w księdze wieczystej – nr księgi otrzymamy od dewelopera. Jeśli inwestycja jest finansowana kredytem hipotecznym upewnijmy się czy deweloper zobowiązuje się spłacić hipotekę do czasu przekazania mieszkania, inaczej możemy zostać obciążeni dodatkowym zobowiązaniem finansowym.

Nie ufajmy deweloperowi i sprawdźmy plan zagospodarowania terenu, bo może się okazać, że piękny widok przez okno niebawem zastąpi inna inwestycja.

Przeczytajmy też dokładnie umowę przedwstępną, uważajmy na klauzule niedozwolone – ich wykaz znajdziemy na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji.

Tak poczynione przygotowania wyboru dewelopera pozwolą nam cieszyć się nowym mieszkaniem.

Zobacz także: Jakich mieszkań sprzedaje się najwięcej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA