REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać dewelopera?

Redakcja Dom
Osiedle. Fot. Fotolia
Osiedle. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybór odpowiedniego dewelopera jest niezwykle ważny. Zazwyczaj kupując mieszkanie wydajemy na nie kilkaset tysięcy złotych, dlatego nie możemy sobie pozwolić na niewłaściwy wybór dewelopera. Podpowiadamy, jak sprawdzić dewelopera.

Wybór dewelopera, ogólnie rzecz ujmując, wiąże się ze sprawdzeniem jego wiarygodności. Jednym z prostszych sposobów, choć pociągającym za sobą koszty, jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się doradztwem w sprawie nieruchomości. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, nie tracimy czasu na poszukiwanie odpowiedniego dla nas mieszkania. Jedyne, co musimy zrobić to przekazać interesujące nas parametry, a resztą zajmie się doradca. Jeśli jednak nie darzymy zaufaniem takiej formy kupowania mieszkania to są inne sposoby, które pozwolą nam uchronić się przed złym deweloperem.

REKLAMA

Zobacz także: Wykupienie mieszkania lokatorskiego: istotne informacje

Szukanie mieszkania najlepiej jest zacząć od szczegółowego określenia swoich preferencji i możliwości finansowych. Musimy wiedzieć ile możemy i ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na kupno mieszkania – to nasz podstawowy parametr. Następnie określamy interesujące nas metraż mieszkania lub lokalizację. Czasem te dwa czynniki się wykluczają, ponieważ za kwotę, jaką mamy do dyspozycji być może nie będziemy mogli kupić tak dużego mieszkania jakbyśmy chcieli w danym miejscu. Na tym etapie warto dokonać weryfikacji naszych możliwości. Być może będziemy musieli rozstrzygnąć, co jest dla nas ważniejsze, lokalizacja czy metraż. Jeśli się już uporamy z tym dylematem to możemy określić, ile pokoi ma mieć nasze mieszkanie, na którym piętrze ma być, czy kuchnia ma być zamknięta czy z aneksem, czyli generalnie rozkład mieszkania. Po ustaleniu wszystkiego możemy zacząć poszukiwania dewelopera. Jeśli naszym głównym parametrem jest lokalizacja to sprawdzamy, jaki deweloper realizuje tam inwestycje. Jeśli zaś czynnikiem decydującym jest wielkość mieszkania lub cena za metr kwadratowy to sprawdzamy wszystkie inwestycje, różnych deweloperów, które odpowiadają naszym założeniom.

Zobacz także: Mieszkania bezczynszowe – plusy i minusy


REKLAMA

Gdy wszystkie wybory są już za nami i chcemy sprawdzić konkretnego dewelopera to przed nami zostało kilka prostych zabiegów. Warto zacząć od Internetu i wpisać nazwę dewelopera w wyszukiwarkę, przejrzeć wyniki, być może znajdziemy na forach internetowych wypowiedzi ludzi, którzy już korzystali z usług danej firmy. Dodatkowo wśród wyszukań mogą pojawić się doniesienia prasowe na temat działalności dewelopera. Za pomocą Internetu możemy sprawdzić również czy deweloper należy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich – jest to dla nas wskazówka, że deweloper jest wiarygodny. Ponadto taki deweloper zobowiązuje się przestrzegać Kodeksu Dobrych Praktyk. Warto jednak zaznaczyć, że sam Związek był karany przez Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo możemy sprawdzić też wypłacalność danego dewelopera, co jest szczególnie istotne w przypadku kupowania mieszkania na etapie „dziury w ziemi”. Jeśli deweloper prowadzi odrębne rachunki powiernicze dla każdego projektu to nie mamy się o co martwić. Natomiast, jeśli deweloper wykorzystuje pieniądze nowych klientów na realizację wcześniejszych projektów to lepiej nie ryzykować utraty pieniędzy.

Na podstawie numeru KRS możemy sprawdzić w aktach rejestrowych sprawozdanie finansowe dewelopera za ostatni rok, dane te uzyskamy w Wydziale Sądu Rejonowego. Istnieje też możliwość uzyskania informacji z Krajowego Rejestru Długów.

Zobacz także: Ustawa deweloperska – korzyści dla kupujących

Warto się upewnić czy deweloper posiada pozwolenie na budowę i prawa do nieruchomości. Informacje na temat pozwolenia powinien udzielić nam urząd gminy, natomiast prawo do nieruchomości musi być odnotowane w księdze wieczystej – nr księgi otrzymamy od dewelopera. Jeśli inwestycja jest finansowana kredytem hipotecznym upewnijmy się czy deweloper zobowiązuje się spłacić hipotekę do czasu przekazania mieszkania, inaczej możemy zostać obciążeni dodatkowym zobowiązaniem finansowym.

Nie ufajmy deweloperowi i sprawdźmy plan zagospodarowania terenu, bo może się okazać, że piękny widok przez okno niebawem zastąpi inna inwestycja.

Przeczytajmy też dokładnie umowę przedwstępną, uważajmy na klauzule niedozwolone – ich wykaz znajdziemy na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konsumenta i Konkurencji.

Tak poczynione przygotowania wyboru dewelopera pozwolą nam cieszyć się nowym mieszkaniem.

Zobacz także: Jakich mieszkań sprzedaje się najwięcej?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

REKLAMA

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

REKLAMA

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

REKLAMA