REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup wymarzonego mieszkania – poradnik

Subskrybuj nas na Youtube
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze to główny warunek mający wpływ na zakup mieszkania. Rynek nieruchomości stale się zmienia, zmieniają się ceny, pojawiają się różne szanse jak i pewne zagrożenia związane z zakupem mieszkania. Należy jednak pamiętać o tym, żeby podczas zakupu mieszkania kierować się zdrowym rozsądkiem.

Kryteria wyboru nieruchomości

REKLAMA

Ograniczenie finansowe ma duży wpływ na to, na zakup jakiego mieszkania będziemy mogli sobie pozwolić. Niestety nie zawsze możemy pozwolić sobie za zakup naszego wymarzonego lokum. Mimo to wybór mieszkań na rynku jest ogromny, że na szczęście możemy wybierać z pośród mieszkań biorąc pod uwagę różne aspekty. Zanim przystąpimy do zakupu mieszkania, powinniśmy zastanowić się, jakie kryteria wyboru mieszkania są dla nas najważniejsze. Mogą być to np. metraż, lokalizacja, wyposażenie mieszkania, okolica a także to jak w najbliższym czasie będzie rozwijac się okolica.

REKLAMA

– Każdy z tych elementów warto możliwie szczegółowo dopasować do swoich obecnych i przewidywanych w najbliższej przyszłości, potrzeb – Inne oczekiwania niż tzw. single, mają rodziny z dziećmi, osoby zmotoryzowane potrzebują miejsc parkingowych lub garaży, a np. ludzie starsi komfortowego wejścia do domu i bliskości sklepów czy przychodnizauważa Michał Pasterczyk z serwisu PolishProperty.eu, zajmującego się kompleksową obsługą kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości.

W obecnych czasach, kiedy trwa walka o klienta, jest szansa na zakup fajnego mieszkania za niewielkie pieniądze. Musimy jednak pamiętać, że poruszanie się pośród ofert wymaga pewnych umiejętności np. rzetelnego ocenienia każdej oferty i znalezienia najlepszej okazji.

Zobacz także: Jak odebrać balkon i taras od dewelopera?

Jak szukać wymarzonego mieszkania?

REKLAMA

Większość osób poszukujących wymarzonego mieszkania korzysta z pomocy biur, które pośredniczą w zakupie nieruchomości. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Pracownik biura ma za zadanie przeprowadzić swojego klientów przez cały proces zakupu mieszkania. Od momentu jego poszukiwania, do konkretnego wyboru i finalizowania transakcji wraz z wszystkimi formalnościami. Korzystając z tej opcji nie musimy się martwić, że pogubimy się w tym wszystkim. Jednak korzystając z tej opcji – nie traćmy czujności. Choć agent na pewno nam pomoże bądźmy czujni podczas całego procesu zakupu nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już na pierwszym spotkaniu z agentem przedstawmy mu swoje wymagania, nie bójmy się też pytać o każdy szczegół, który będzie budził nasze wątpliwości. Nie jest istotne to czy nasze pytanie będzie dotyczyć wykonawstwa,  księgi wieczystej, planów zagospodarowania, źródeł finansowania czy niejasnych punktów w umowie – pytajmy o wszystko. Pośrednicy mają obowiązek i powinni nam pomóc. Zadowolenie z kupna nieruchomości to  korzyść także dla agencji nieruchomości.

Decyzji o zakupie domu czy mieszkanie nie musimy podejmować od razu. Powinniśmy porównać ze sobą kilka podobnych propozycji, tylko w ten sposób będziemy mogli wybrać tę najlepszą. Ale uważajmy – zbyt długie zwlekanie może doprowadzić do przegapienia dobrej okazji. Warto też zastanowić się, czy lepszą opcją dla nas będzie rynek wtórny czy rynek pierwotny. Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego zwróćmy uwagę na stan wykończenia lokalu – wybranie odnowionego i chociaż w części urządzonego mieszkania (np. zrobionej Łazinki i zabudowy kuchennej) pozwoli nam uniknąć remontu lub ograniczyć go do minimum.

Współczesne standardy rynkowe mobilizują do tworzenia wciąż nowych funkcjonalności, ułatwiających poszukiwanie mieszkaniadodaje Michał Pasterczyk z PolishProperty.eu – Ogłoszenia, doradztwo czy porównywarki cen powinny być dostępne w jednym miejscu i na różnych nośnikach (w tym na urządzeniach mobilnych).

Kupno mieszkania a procedury

Zakup wymarzonej nieruchomości wiąże się z uruchomieniem niezbędnych procedur, z którymi warto zapoznać się wcześniej. Kupując mieszkanie od dewelopera warto zawczasu sprawdzić jego wiarygodności. Możemy to zrobić m.in. poprzez przyjrzenie zgodności danych ewidencyjnych firmy, a także dotychczasowych realizacji.

Niezależnie w jaki sposób pozyskujemy nieruchomość, zawsze należy sprawdzić wszelkie informacje na temat stanu prawnego nieruchomości. Umowa przedwstępna zawarta u notariusza, wpłaty na rachunek powierniczy oraz szczegółowy prospekt informacyjny o inwestycji to elementy wprowadzone tegoroczną ustawą deweloperską, które mają zabezpieczyć interes nabywców.

Niezależnie od kontrowersji jakie budzi ona u wielu deweloperów, korzystanie z jej zapisów jest prawem klienta, o którym należy pamiętać. Niezależnie od oceny korzyści, jakie przynoszą nowe przepisy, ważne jest, by dokładnie przeczytać treść umowy, zwracając szczególną uwagę na zapisy dotyczące jej przedmiotu, wszystkich kosztów i terminów. Każdy punkt można skonsultować ze specjalistą. Przy tak poważnej inwestycji nawet przesadna dociekliwość jest walorem, który pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów.

Zobacz także: 6 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości

Michał Pasterczyk - PolishProperty.eu/ jz

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA