REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup wymarzonego mieszkania – poradnik

Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze to główny warunek mający wpływ na zakup mieszkania. Rynek nieruchomości stale się zmienia, zmieniają się ceny, pojawiają się różne szanse jak i pewne zagrożenia związane z zakupem mieszkania. Należy jednak pamiętać o tym, żeby podczas zakupu mieszkania kierować się zdrowym rozsądkiem.

Kryteria wyboru nieruchomości

REKLAMA

Ograniczenie finansowe ma duży wpływ na to, na zakup jakiego mieszkania będziemy mogli sobie pozwolić. Niestety nie zawsze możemy pozwolić sobie za zakup naszego wymarzonego lokum. Mimo to wybór mieszkań na rynku jest ogromny, że na szczęście możemy wybierać z pośród mieszkań biorąc pod uwagę różne aspekty. Zanim przystąpimy do zakupu mieszkania, powinniśmy zastanowić się, jakie kryteria wyboru mieszkania są dla nas najważniejsze. Mogą być to np. metraż, lokalizacja, wyposażenie mieszkania, okolica a także to jak w najbliższym czasie będzie rozwijac się okolica.

REKLAMA

– Każdy z tych elementów warto możliwie szczegółowo dopasować do swoich obecnych i przewidywanych w najbliższej przyszłości, potrzeb – Inne oczekiwania niż tzw. single, mają rodziny z dziećmi, osoby zmotoryzowane potrzebują miejsc parkingowych lub garaży, a np. ludzie starsi komfortowego wejścia do domu i bliskości sklepów czy przychodnizauważa Michał Pasterczyk z serwisu PolishProperty.eu, zajmującego się kompleksową obsługą kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości.

W obecnych czasach, kiedy trwa walka o klienta, jest szansa na zakup fajnego mieszkania za niewielkie pieniądze. Musimy jednak pamiętać, że poruszanie się pośród ofert wymaga pewnych umiejętności np. rzetelnego ocenienia każdej oferty i znalezienia najlepszej okazji.

Zobacz także: Jak odebrać balkon i taras od dewelopera?

Jak szukać wymarzonego mieszkania?

REKLAMA

Większość osób poszukujących wymarzonego mieszkania korzysta z pomocy biur, które pośredniczą w zakupie nieruchomości. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Pracownik biura ma za zadanie przeprowadzić swojego klientów przez cały proces zakupu mieszkania. Od momentu jego poszukiwania, do konkretnego wyboru i finalizowania transakcji wraz z wszystkimi formalnościami. Korzystając z tej opcji nie musimy się martwić, że pogubimy się w tym wszystkim. Jednak korzystając z tej opcji – nie traćmy czujności. Choć agent na pewno nam pomoże bądźmy czujni podczas całego procesu zakupu nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już na pierwszym spotkaniu z agentem przedstawmy mu swoje wymagania, nie bójmy się też pytać o każdy szczegół, który będzie budził nasze wątpliwości. Nie jest istotne to czy nasze pytanie będzie dotyczyć wykonawstwa,  księgi wieczystej, planów zagospodarowania, źródeł finansowania czy niejasnych punktów w umowie – pytajmy o wszystko. Pośrednicy mają obowiązek i powinni nam pomóc. Zadowolenie z kupna nieruchomości to  korzyść także dla agencji nieruchomości.

Decyzji o zakupie domu czy mieszkanie nie musimy podejmować od razu. Powinniśmy porównać ze sobą kilka podobnych propozycji, tylko w ten sposób będziemy mogli wybrać tę najlepszą. Ale uważajmy – zbyt długie zwlekanie może doprowadzić do przegapienia dobrej okazji. Warto też zastanowić się, czy lepszą opcją dla nas będzie rynek wtórny czy rynek pierwotny. Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego zwróćmy uwagę na stan wykończenia lokalu – wybranie odnowionego i chociaż w części urządzonego mieszkania (np. zrobionej Łazinki i zabudowy kuchennej) pozwoli nam uniknąć remontu lub ograniczyć go do minimum.

Współczesne standardy rynkowe mobilizują do tworzenia wciąż nowych funkcjonalności, ułatwiających poszukiwanie mieszkaniadodaje Michał Pasterczyk z PolishProperty.eu – Ogłoszenia, doradztwo czy porównywarki cen powinny być dostępne w jednym miejscu i na różnych nośnikach (w tym na urządzeniach mobilnych).

Kupno mieszkania a procedury

Zakup wymarzonej nieruchomości wiąże się z uruchomieniem niezbędnych procedur, z którymi warto zapoznać się wcześniej. Kupując mieszkanie od dewelopera warto zawczasu sprawdzić jego wiarygodności. Możemy to zrobić m.in. poprzez przyjrzenie zgodności danych ewidencyjnych firmy, a także dotychczasowych realizacji.

Niezależnie w jaki sposób pozyskujemy nieruchomość, zawsze należy sprawdzić wszelkie informacje na temat stanu prawnego nieruchomości. Umowa przedwstępna zawarta u notariusza, wpłaty na rachunek powierniczy oraz szczegółowy prospekt informacyjny o inwestycji to elementy wprowadzone tegoroczną ustawą deweloperską, które mają zabezpieczyć interes nabywców.

Niezależnie od kontrowersji jakie budzi ona u wielu deweloperów, korzystanie z jej zapisów jest prawem klienta, o którym należy pamiętać. Niezależnie od oceny korzyści, jakie przynoszą nowe przepisy, ważne jest, by dokładnie przeczytać treść umowy, zwracając szczególną uwagę na zapisy dotyczące jej przedmiotu, wszystkich kosztów i terminów. Każdy punkt można skonsultować ze specjalistą. Przy tak poważnej inwestycji nawet przesadna dociekliwość jest walorem, który pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów.

Zobacz także: 6 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości

Michał Pasterczyk - PolishProperty.eu/ jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA