REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup wymarzonego mieszkania – poradnik

Nieruchomości. Fot. Fotolia
Nieruchomości. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze to główny warunek mający wpływ na zakup mieszkania. Rynek nieruchomości stale się zmienia, zmieniają się ceny, pojawiają się różne szanse jak i pewne zagrożenia związane z zakupem mieszkania. Należy jednak pamiętać o tym, żeby podczas zakupu mieszkania kierować się zdrowym rozsądkiem.

Kryteria wyboru nieruchomości

REKLAMA

Ograniczenie finansowe ma duży wpływ na to, na zakup jakiego mieszkania będziemy mogli sobie pozwolić. Niestety nie zawsze możemy pozwolić sobie za zakup naszego wymarzonego lokum. Mimo to wybór mieszkań na rynku jest ogromny, że na szczęście możemy wybierać z pośród mieszkań biorąc pod uwagę różne aspekty. Zanim przystąpimy do zakupu mieszkania, powinniśmy zastanowić się, jakie kryteria wyboru mieszkania są dla nas najważniejsze. Mogą być to np. metraż, lokalizacja, wyposażenie mieszkania, okolica a także to jak w najbliższym czasie będzie rozwijac się okolica.

REKLAMA

– Każdy z tych elementów warto możliwie szczegółowo dopasować do swoich obecnych i przewidywanych w najbliższej przyszłości, potrzeb – Inne oczekiwania niż tzw. single, mają rodziny z dziećmi, osoby zmotoryzowane potrzebują miejsc parkingowych lub garaży, a np. ludzie starsi komfortowego wejścia do domu i bliskości sklepów czy przychodnizauważa Michał Pasterczyk z serwisu PolishProperty.eu, zajmującego się kompleksową obsługą kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości.

W obecnych czasach, kiedy trwa walka o klienta, jest szansa na zakup fajnego mieszkania za niewielkie pieniądze. Musimy jednak pamiętać, że poruszanie się pośród ofert wymaga pewnych umiejętności np. rzetelnego ocenienia każdej oferty i znalezienia najlepszej okazji.

Zobacz także: Jak odebrać balkon i taras od dewelopera?

Jak szukać wymarzonego mieszkania?

REKLAMA

Większość osób poszukujących wymarzonego mieszkania korzysta z pomocy biur, które pośredniczą w zakupie nieruchomości. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Pracownik biura ma za zadanie przeprowadzić swojego klientów przez cały proces zakupu mieszkania. Od momentu jego poszukiwania, do konkretnego wyboru i finalizowania transakcji wraz z wszystkimi formalnościami. Korzystając z tej opcji nie musimy się martwić, że pogubimy się w tym wszystkim. Jednak korzystając z tej opcji – nie traćmy czujności. Choć agent na pewno nam pomoże bądźmy czujni podczas całego procesu zakupu nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już na pierwszym spotkaniu z agentem przedstawmy mu swoje wymagania, nie bójmy się też pytać o każdy szczegół, który będzie budził nasze wątpliwości. Nie jest istotne to czy nasze pytanie będzie dotyczyć wykonawstwa,  księgi wieczystej, planów zagospodarowania, źródeł finansowania czy niejasnych punktów w umowie – pytajmy o wszystko. Pośrednicy mają obowiązek i powinni nam pomóc. Zadowolenie z kupna nieruchomości to  korzyść także dla agencji nieruchomości.

Decyzji o zakupie domu czy mieszkanie nie musimy podejmować od razu. Powinniśmy porównać ze sobą kilka podobnych propozycji, tylko w ten sposób będziemy mogli wybrać tę najlepszą. Ale uważajmy – zbyt długie zwlekanie może doprowadzić do przegapienia dobrej okazji. Warto też zastanowić się, czy lepszą opcją dla nas będzie rynek wtórny czy rynek pierwotny. Decydując się na mieszkanie z rynku wtórnego zwróćmy uwagę na stan wykończenia lokalu – wybranie odnowionego i chociaż w części urządzonego mieszkania (np. zrobionej Łazinki i zabudowy kuchennej) pozwoli nam uniknąć remontu lub ograniczyć go do minimum.

Współczesne standardy rynkowe mobilizują do tworzenia wciąż nowych funkcjonalności, ułatwiających poszukiwanie mieszkaniadodaje Michał Pasterczyk z PolishProperty.eu – Ogłoszenia, doradztwo czy porównywarki cen powinny być dostępne w jednym miejscu i na różnych nośnikach (w tym na urządzeniach mobilnych).

Kupno mieszkania a procedury

Zakup wymarzonej nieruchomości wiąże się z uruchomieniem niezbędnych procedur, z którymi warto zapoznać się wcześniej. Kupując mieszkanie od dewelopera warto zawczasu sprawdzić jego wiarygodności. Możemy to zrobić m.in. poprzez przyjrzenie zgodności danych ewidencyjnych firmy, a także dotychczasowych realizacji.

Niezależnie w jaki sposób pozyskujemy nieruchomość, zawsze należy sprawdzić wszelkie informacje na temat stanu prawnego nieruchomości. Umowa przedwstępna zawarta u notariusza, wpłaty na rachunek powierniczy oraz szczegółowy prospekt informacyjny o inwestycji to elementy wprowadzone tegoroczną ustawą deweloperską, które mają zabezpieczyć interes nabywców.

Niezależnie od kontrowersji jakie budzi ona u wielu deweloperów, korzystanie z jej zapisów jest prawem klienta, o którym należy pamiętać. Niezależnie od oceny korzyści, jakie przynoszą nowe przepisy, ważne jest, by dokładnie przeczytać treść umowy, zwracając szczególną uwagę na zapisy dotyczące jej przedmiotu, wszystkich kosztów i terminów. Każdy punkt można skonsultować ze specjalistą. Przy tak poważnej inwestycji nawet przesadna dociekliwość jest walorem, który pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów.

Zobacz także: 6 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości

Michał Pasterczyk - PolishProperty.eu/ jz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

REKLAMA

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

REKLAMA

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

REKLAMA