REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego od dewelopera krok po kroku

  • Materiał prasowy
finanse, dom, kupno mieszkania, kupno domu Fot. Fotolia
finanse, dom, kupno mieszkania, kupno domu Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupno mieszkania czy domu może być stresujący nie tylko z powodów finansowych, ale także ze względu na dużą liczbę formalności. Wychodząc naprzeciw potrzebom nabywców, Deweloperski Fundusz Gwarancyjny wyjaśnia, o jakie dokumenty należy zadbać oraz jakie prawa przysługują nabywcom lokali mieszkalnych z rynku pierwotnego, zgodnie z nową ustawą deweloperską.
rozwiń >

Kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego od dewelopera krok po kroku

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej nieruchomości. Gdy spodoba nam się konkretna oferta dewelopera, który buduje osiedle mieszkaniowe, udajemy się do biura sprzedaży i prosimy o prospekt informacyjny. Deweloper, który chce sprzedawać mieszkania na podstawie umowy deweloperskiej, jest zobowiązany przedstawić w nim najistotniejsze informacje związane z inwestycją. Obowiązek ten nakładają na niego przepisy ustawy deweloperskiej.

REKLAMA

Kupno mieszkania lub domu jednorodzinnego od dewelopera, a prospekt informacyjny

Co taki prospekt od dewelopera powinien zawierać? Przede wszystkim informacje na temat samego inwestora – jego dane i doświadczenie. W prospekcie sprawdzimy też harmonogram prac. Poznamy datę rozpoczęcia i zakończenia budowy. Znajdziemy tam również informacje dotyczące gruntu i zagospodarowania przestrzennego (w tym np. informacje o tym, jakie inwestycje są planowane w promieniu 1 km od terenu objętego przedsięwzięciem deweloperskim), a także informacje o pozwoleniu na budowę pozwoleniu na budowę. Sprawdzimy, jakie środki ochrony kupującego zastosował deweloper. Zapoznamy się ze szczegółowym opisem standardu wykonania mieszkania, a także z warunkami odstąpienia od umowy deweloperskiej.

- Zapoznając się z prospektem informacyjnym, warto zwrócić uwagę na to, czy dana inwestycja podlega ochronie Deweloperskiego Fundusz Gwarancyjnego – podkreśla Renata Mentlewicz, dyrektor zarządzająca ds. Funduszy w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. – Fundusz zapewni nabywcy zwrot wszystkich wpłaconych środków w sytuacji, gdyby np. inwestycja nie doszła do skutku. Zwrot z DFG będzie też możliwy, gdy nabywca odstąpi od umowy z jednego z powodów wskazanych w ustawie i w ciągu 30 dni nie otrzyma wszystkich wpłaconych środków od dewelopera. Jednym z takich powodów może być np. brak przeniesienia prawa własności przez dewelopera na nabywcę w ustalonym terminiedodaje.   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy warto zawierać umowę rezerwacyjną przed kupnem nieruchomości od dewelopera?

Jeśli wybrany lokal spodoba nam się na tyle, że będziemy zdecydowani na jego zakup, warto zadbać o to, żeby interesujące nas mieszkanie czy dom nie zostały sprzedane komuś innemu. W tym celu możemy zawrzeć umowę rezerwacyjną. Wcześniej ten rodzaj umowy nie był uregulowany prawnie, ale zmieniły to przepisy nowej ustawy deweloperskiej. 

Umowa rezerwacyjna określa dane stron, datę zawarcia, cenę rezerwowanego mieszkania lub domu, wysokość opłaty rezerwacyjnej (w przypadku, gdy jest pobierana), czas, na jaki rezerwowane jest mieszkanie lub dom. Ponadto taka umowa określa usytuowanie mieszkania w bloku, a także jego powierzchnię oraz układ pomieszczeń.

Jeżeli rezerwujący musi wpłacić opłatę rezerwacyjną, to nie może ona być wyższa niż 1% ceny rezerwowanego mieszkania lub domu. W sytuacji, gdy nabywca się rozmyśli, deweloper ma prawo zatrzymać tą kwotę. Jeśli jednak nabywca będzie zmuszony zrezygnować z zakupu, gdyż nie otrzymał kredytu, wówczas może liczyć na zwrot całej sumy. Zwrot otrzyma także wtedy, gdy deweloper dokona zmiany w prospekcie informacyjnym bez poinformowania o tym rezerwującego. Warto też wiedzieć, że gdyby deweloper w okresie rezerwacji sprzedał nieruchomość komuś innemu, będzie musiał zwrócić nabywcy dwukrotność opłaty rezerwacyjnej.

Umowa deweloperska – co to jest

Umowa rezerwacyjna nie jest obowiązkowym etapem zakupu nieruchomości. Można od razu zawrzeć umowę deweloperską. To ona jest kluczowym dokumentem, przy zakupie domu lub mieszkania znajdującego się w budowie.

- Umowa deweloperska nie jest równoznaczna z przeniesieniem własności na nabywcę, zakłada, że nastąpi to w określonym momencie w przyszłości. Do tego czasu środki wpłacane deweloperowi przez nabywców powinny być objęte gwarancją 100% zwrotu w sytuacji, gdyby do tego nie doszło. Takie zmiany wprowadziła dopiero nowa ustawa deweloperska. Powołała ona do życia Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który chroni środki nabywców mieszkań i domów z rynku pierwotnego – mówi Renata Mentlewicz. – Na ochronę mogą liczyć nabywcy nieruchomości oferowanych w ramach inwestycji, których sprzedaż rozpoczęła się nie wcześniej niż 1 lipca 2022 roku – zaznacza.

Podpisanie umowy deweloperskiej odbywa się w obecności notariusza i ma ona formę aktu notarialnego. Po jej zawarciu notariusz przesyła wypis do sądu prowadzącego księgę wieczystą, w celu wpisania w niej informacji o zawartej umowie.

Umowa deweloperska – na co uważać

W umowie deweloperskiej wskazany zostanie numer rachunku, na który należy wpłacać środki na poczet zakupu domu lub mieszkania oraz harmonogram wpłat. Deweloperzy gromadzą wpłaty klientów na mieszkaniowych rachunkach powierniczych (MRP). Mogą być one zamknięte lub otwarte. W pierwszym przypadku bank wypłaca przedsiębiorcy pieniądze dopiero po przeniesieniu własności mieszkania na nabywcę. Na rynku dominują jednak otwarte MRP, czyli takie, z których środki trafiają do dewelopera stopniowo, po zakończeniu kolejnych etapów inwestycji  zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Dla konsumenta, do momentu powołania Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, oznaczało to realne ryzyko utraty pieniędzy w sytuacji, gdyby firma zeszła z budowy, zaprzestając jakichkolwiek czynności, utraciła pozwolenie na budowę itp., a bank przekazałby jej już środki z takiego rachunku. Ochrona DFG niweluje to ryzyko, chroniąc pieniądze klientów deweloperów od momentu pierwszej wpłaty na MRP do momentu przeniesienia własności na nabywcę.

Odbiór mieszkania lub domu jednorodzinnego od dewelopera

Po wielomiesięcznych pracach budowlanych następuje ten długo wyczekiwany moment,  kiedy można przenieść własność na nabywcę. W praktyce oznacza to, że kupujący może już w pełni poczuć się gospodarzem własnej nieruchomości. Jednak zanim się to wydarzy kluczowy jest odbiór nieruchomości. Odbiór może nastąpić dopiero po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na użytkowanie (w przypadku bloku, w którym znajduje się lokal mieszkalny) albo po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego.

Odbiór następuje w obecności nabywcy. Następnie sporządzany jest protokół odbioru, do którego nabywca może zgłosić wady lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. W protokole odbioru odnotowuje się także wady istotne, uznanie wady istotnej albo odmowę uznania takiej wady przez dewelopera. Warto wiedzieć, że jeśli deweloper nie usunie wady istotnej w ustalonym terminie, to - po ziszczeniu się ustawowych przesłanek - nabywca ma prawo odstąpić od umowy.  Przysługuje mu wówczas zwrot wszystkich wpłaconych środków – deweloper ma na to 30 dni. Jeśli jednak deweloper nie zwróci nabywcy środków w tym czasie, ma on prawo wystąpić o zwrot z DFG.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze mieszkania u deweloperów. Ile kosztują? [czerwiec 2024 r.]

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

Szkody wywołane burzą a ubezpieczenie. Zabezpiecz mienie, fotografuj zniszczenia. Jeśli to konieczne szybko napraw - ubezpieczyciel zwróci koszty niezbędnych prac

Polska Izba Ubezpieczeń udzieliła rad jak podchodzić do problemów z mieniem w czasie burz i nawałnic. Radzi, jak zgłosić szkodę spowodowaną przez różne zjawiska pogodowe, oraz jak zabrać się za usuwanie skutków nawałnic.

REKLAMA

MKiŚ: Strefy czystego transportu w miastach będą obowiązkowe

Miasta będą miały obowiązek tworzenia stref czystego transportu. Jednak samorządy będą też mogły podjąć uchwałę o likwidacji takiej strefy.

Przygotowania do wojny? Powstaną podziemne obiekty medyczne

Szpitale zostaną wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny ma ona zapewniać możliwość wykonywania operacji chirurgicznych, prowadzenia intensywnej terapii. Na oddziale łóżkowym pacjenci i personel mieliby zapewnione bezpieczeństwo w sytuacji skażenia.

Falstart kredytu na Start. Czy doczekamy się pomocy dla kredytobiorców? Czy rynek mieszkaniowy poradzi sobie bez kredytu na Start?

Zapowiedź kolejnego rządowego programu wsparcia dla młodych przy zakupie pierwszego mieszkania (tzw. kredyt #naStart) zelektryzowała rynek. Choć nie ma pewności czy program wejdzie w życie i w jakim kształcie, wielu klientów warunkuje zakup nieruchomości od jego uruchomienia. Równocześnie wzrastają obawy odnośnie kolejnych podwyżek cen nieruchomości. Sprawdźmy, jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na rynku kredytów i nieruchomości.

Nowe obowiązki właścicieli miejsc garażowych 2024 i 2025 r. Znamy szczegóły projektu ustawy o podatkach lokalnych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. 

REKLAMA

Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

REKLAMA