REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dom sterowany komputerem

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Dom Fot. Fotolia
Dom Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dom sterowany komputerem w dalszym ciągu wydaje nam się synonimem luksusu. Inteligentny dom, sterowany komputerem zwiększa komfort naszego życia, a także bezpieczeństwo, dzięki takiemu systemowi oszczędzamy również czas.

Inteligentny dom jest niczym wielki komputer, zaprogramowany w jednym celu – by mieszkającym w nim ludziom żyło się komfortowo, bezpiecznie i oszczędnie – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Dom dba o nasz dobytek nawet pod naszą nieobecność i wita nas, gdy wracamy z wakacji. Otwiera bramę wjazdową, zapala lampy ogrodowe i oświetlenie zewnętrzne budynku. Po przekroczeniu progu, z salonu dobiega nas ulubiona muzyka, a z kuchni aromat świeżo zaparzonej kawy. Włącza się klimatyzacja. W mieszkaniu jest czysto i świeżo, ponieważ podczas naszej nieobecności okna uchylały się samoczynnie, a automatyczny odkurzacz co kilka dni odkurzał. Trawnik przed domem jest zielony dzięki automatycznemu systemowi zraszania. Takie udogodnienia powoli stają się częścią naszej rzeczywistości. Jedyne, co jest nam potrzebne to dostęp do Internetu, bo to za jego pośrednictwem obsługujemy wszystkie elementy domu (przez telefon lub tablet).

Zobacz także: Czy apartamentowce są jeszcze modne?

Czy to jeszcze fikcja?

– Jeszcze do niedawna, każda instalacja i urządzenie w naszym domu, działało niezależnie. Żeby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu musieliśmy „przykręcić” grzejnik, każdą roletę lub okiennicę opuszczaliśmy ręcznie, telewizor nie miał nic wspólnego z systemem alarmowym, a lodówka z komputerem – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Idea domu inteligentnego polega na zintegrowaniu wszystkich tych instalacji i urządzeń w jeden system. Najczęściej osiąga się to za pomocą magistrali komunikacyjnej podporządkowanej centralnej jednostce sterującej. Jednak coraz częściej rezygnuje się z jej stosowania. Po wielu latach eksperymentów udało się stworzyć ogólnoświatowy standard KNX, który z założenia jest systemem rozproszonym. Każdy element podłączony jest niezależnie i jest samowystarczalny, całość tworzy natomiast spójny system, którego elementy składowe mogą przesyłać między sobą różne informacje. Najnowsze systemy zarządzania wykorzystują łączność bezprzewodową.

Zobacz także: Jakich mieszkań sprzedaje się najwięcej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpieczeństwo

Jeśli uaktywnimy systemy zabezpieczające (np. przekręcając klucz w zamku), złodziej nie ma szans w starciu z naszym inteligentnym domem. Jeśli intruz zacznie manipulować przy drzwiach lub oknach, natychmiast uruchomi się alarm. Zazwyczaj systemy zabezpieczające wyposażone są w przycisk Panika, którego użycie zapala światła w całym budynku, skutecznie odstraszając napastnika. Odpowiednie służby (policja lub ochrona) zostają powiadomione o próbie wdarcia się do domu. Inteligentny dom potrafi oszukać potencjalnych intruzów poprzez włączanie i wyłączanie świateł według schematu, jaki zapamiętał w trakcie kilku ostatnich dni. O określonej godzinie może uruchomić się radio, wieczorem zasuną się rolety w oknach itd.

Zobacz także: Jakie mieszkania są najbardziej poszukiwane?

REKLAMA

Bezpieczeństwo w inteligentnym domu nie sprowadza się wyłącznie do zabezpieczenia przed włamaniem. To również ochrona naszego majątku. W razie zagrożenia czujnik stłuczenia szyby opuści rolety, czujnik deszczu zamknie okna połaciowe gdy nadejdzie burza, pozostałe detektory poinformują nas i odpowiednie służby o uszkodzeniu rury lub ulatniającym się gazie. System przeciwpożarowy włączy zraszacze, zawiadomi straż pożarną, oświetli drogi ewakuacyjne i odetnie dopływ gazu.

– Ile to razy po wyjściu z domu, martwiliśmy się, że zapomnieliśmy wyłączyć żelazko. W domu inteligentnym, pozbędziemy się tej troski, bowiem przy urządzeniach elektrycznych montuje się czujniki temperatury. Gdy zarejestrują one temperaturę wyższą niż 70°C – dopływ prądu do urządzenia jest odcinany i włącza się alarm – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Czy chętnie kupujemy mieszkanie na etapie „dziury w ziemi”?

Komfort

Inteligentne budynki dbają o naszą wygodę od samego progu. Zaawansowane technologicznie zamki w drzwiach, potrafią rozpoznać, który z domowników użył klucza. System momentalnie dostosowuje się wtedy do potrzeb i preferencji takiej osoby – ustawia odpowiednie oświetlenie, wilgotność powietrza, rodzaj muzyki.

Rolety w oknach można zaprogramować tak, żeby podnosiły się lub opuszczały o określonej godzinie lub w zależności od nasłonecznienia. Poruszając się po mieszkaniu w nocy nie musimy po omacku szukać włącznika światła, sensor ruchu pozwala punktowo oświetlić podłogi pomieszczeń. Lodówka podłączona do Internetu pokazuje jakich produktów brakuje i sama robi zakupy w sklepie internetowym.

Zobacz także: Ile miejsc postojowych przypada na mieszkanie?

REKLAMA

Dużą zaletą jest również możliwość zaprogramowania różnych scenariuszy oświetlenia, dzięki czemu nastrój w domu możemy wykreować według własnych upodobań. Inteligentnymi systemami sterujemy za pomocą ekranów dotykowych, telewizora lub laptopa. Wiele ustawień możemy korygować na odległość, używając telefonu lub tabletu.

– W domach inteligentnych inwestorzy chętnie wykorzystują nowinki technologiczne – mówi Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com. W budowanym w Warszawie wieżowcu Cosmopolitan, w którym każdy apartament będzie zarządzany przez system zwany HMS, deweloper dodatkowo wprowadzi tzw. Truelmage – system, który umożliwi sterowanie wieloma funkcjami w mieszkaniu za pomocą zdjęć umieszczonych w ipadzie. – Wystarczy zrobić fotografię własnego salonu by potem za pomocą tabletu oraz jednego dotknięcia np. lampy włączyć lub wyłączyć światło czy dotykając zdjęcia telewizora, uruchomić go – mówi Dagmara Wirpszo, dyrektor PR i Marketingu w firmie Tacit Development.

Zobacz także: „Ewolucja” współczesnych apartamentów!

Oszczędność

– Inteligentne systemy zarządzania są drogie, ale jednocześnie pozwalają znacząco obniżyć koszty eksploatacji domu. Zwłaszcza w przypadku energii elektrycznej zysk może być bardzo duży, nawet rzędu 50 proc., bowiem każde urządzenie lub punkt świetlny uaktywni się tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Podobnie będzie w przypadku ogrzewania. Automatyka pogodowa pieca, możliwość sterowania ciepłem oddzielnie dla każdego pomieszczenia, sterowanie systemem rekuperacji, pozwalają uczynić nasz dom naprawdę energooszczędnym i ekologicznym.

Wysoki koszt zakupu

Systemy sterujące całym domem są dość kosztowne, a cena uzależniona jest od jego rodzaju.

Zobacz także: Czy można kupić tanie mieszkanie od dewelopera?

– Prosta instalacja w 90-metrowym mieszkaniu to wydatek około 17 tys. zł. Systemy standardu KNX dla domu o powierzchni ok. 200 m kw. to koszt rzędu 60–70 tys. zł. W przypadku inteligentnych instalacji nie warto jednak oszczędzać, ponieważ wyłącznie zastosowanie dobrej jakości materiałów i urządzeń gwarantuje niezawodność systemu – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.

Trzeba także pamiętać, że inteligentne systemy zarządzania domem nie zwalniają jego mieszkańców od myślenia i odpowiedzialności. Dom inteligentny nie wyręczy nas z pewnością we wszystkich obowiązkach, a wydajność i bezpieczeństwo instalacji zależy od tego jak zostanie zaprogramowana – podsumowuje Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Ile zapłacimy ze metr mieszkania w najlepszej lokalizacji?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych obecnie jest finansowane w ramach programów, a każdy program można zamknąć

Rada do spraw Społecznych przy Prezydencie RP dyskutowała 17 czerwca 2024 r. z konwentem dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej o Centrach Usług Społecznych i mieszkalnictwie wspomaganym dla osób z niepełnosprawnościami.

Zmiana dyrektywy w sprawie odpadów, założenia przeciwdziałania zjawisku greenwashingu i monitorowania gleb

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w posiedzeniu Rady do spraw Środowiska (ENVI), które odbyło się 17 czerwca 2024 r. w Luksemburgu debatowano nad rewizją dyrektywy w sprawie odpadów, przeciwdziałaniem zjawisku greenwashingu i monitorowaniem gleb. W posiedzeniu uczestniczyli Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska i Wiceminister Mikołaj Dorożała.

Nowa definicja „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych i regulacja opodatkowania garaży wielostanowiskowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który wprowadza zmianę definicji „budowli” i „budynku” dla celów podatkowych oraz ujednolica opodatkowanie garaży wielostanowiskowych.

Podwyżki cen prądu i gazu od lipca 2024 r. Czy zostaną w całości przerzucone na najemców? Różnice między najmem okazjonalnym, instytucjonalnym i zwykłym

Spodziewane od połowy 2024 roku podwyżki cen prądu i gazu ziemnego to temat, o którym ostatnio coraz głośniej. Skutków finansowych tych podwyżek obawiają się nie tylko właściciele lokali oraz domów. Obawy -zresztą całkiem słuszne - mają również najemcy zamieszkujący np. lokale wynajmowane od gmin, TBS-ów i osób prywatnych. Warto wyjaśnić, czy podwyżki cen prądu i gazu mogą zostać „przerzucone” bez żadnych ograniczeń na lokatora. Odpowiedź na to pytanie może być przykra dla wielu najemców. 

REKLAMA

W Polsce efektywność energetyczna w 2022 r. wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w 2022 r. efektywność energetyczna w Polsce wzrosła o 0,9% w porównaniu z 2021 r. W latach 2012–2022 roczne skumulowane tempo wzrostu efektywności energetycznej wyniosło 0,9%. Energochłonność pierwotna PKB obniżała się w tym okresie średnio o 2,6% rocznie, a energochłonność finalna PKB o 2,4%. Najszybsze tempo poprawy efektywności energetycznej odnotowano w przemyśle o 1,9%.

W maju 2024 r. ceny materiałów budowlanych spadły o 2% rok do roku, ale wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca

Grupa PSB Handel S.A. poinformowała, że w maju 2024 r. w porównaniu do maja 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2%. W kanale hurtowym spadek cen stanowił 1,1%, a w detalicznym minus 2,6%. Porównując maj 2024 r. do kwietnia 2024 r., ceny wzrosły średnio o 0,6%. Analizując dane za okres styczeń-maj 2024 r. do roku 2023, ich dynamika utrzymuje się na poziomie minus 2,9%.

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Z budynków pochodzi 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej przez ludzi

Według raportu Siemens Polska, 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych generowanej w wyniku działalności ludzi pochodzi z budynków. Budynki komercyjne i użyteczności publicznej są bardziej energochłonne niż nieruchomości mieszkalne.

REKLAMA

Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

REKLAMA