Dom sterowany komputerem
REKLAMA
REKLAMA
– Inteligentny dom jest niczym wielki komputer, zaprogramowany w jednym celu – by mieszkającym w nim ludziom żyło się komfortowo, bezpiecznie i oszczędnie – pisze Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.
REKLAMA
Dom dba o nasz dobytek nawet pod naszą nieobecność i wita nas, gdy wracamy z wakacji. Otwiera bramę wjazdową, zapala lampy ogrodowe i oświetlenie zewnętrzne budynku. Po przekroczeniu progu, z salonu dobiega nas ulubiona muzyka, a z kuchni aromat świeżo zaparzonej kawy. Włącza się klimatyzacja. W mieszkaniu jest czysto i świeżo, ponieważ podczas naszej nieobecności okna uchylały się samoczynnie, a automatyczny odkurzacz co kilka dni odkurzał. Trawnik przed domem jest zielony dzięki automatycznemu systemowi zraszania. Takie udogodnienia powoli stają się częścią naszej rzeczywistości. Jedyne, co jest nam potrzebne to dostęp do Internetu, bo to za jego pośrednictwem obsługujemy wszystkie elementy domu (przez telefon lub tablet).
Zobacz także: Czy apartamentowce są jeszcze modne?
Czy to jeszcze fikcja?
– Jeszcze do niedawna, każda instalacja i urządzenie w naszym domu, działało niezależnie. Żeby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu musieliśmy „przykręcić” grzejnik, każdą roletę lub okiennicę opuszczaliśmy ręcznie, telewizor nie miał nic wspólnego z systemem alarmowym, a lodówka z komputerem – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Idea domu inteligentnego polega na zintegrowaniu wszystkich tych instalacji i urządzeń w jeden system. Najczęściej osiąga się to za pomocą magistrali komunikacyjnej podporządkowanej centralnej jednostce sterującej. Jednak coraz częściej rezygnuje się z jej stosowania. Po wielu latach eksperymentów udało się stworzyć ogólnoświatowy standard KNX, który z założenia jest systemem rozproszonym. Każdy element podłączony jest niezależnie i jest samowystarczalny, całość tworzy natomiast spójny system, którego elementy składowe mogą przesyłać między sobą różne informacje. Najnowsze systemy zarządzania wykorzystują łączność bezprzewodową.
Zobacz także: Jakich mieszkań sprzedaje się najwięcej?
Bezpieczeństwo
Jeśli uaktywnimy systemy zabezpieczające (np. przekręcając klucz w zamku), złodziej nie ma szans w starciu z naszym inteligentnym domem. Jeśli intruz zacznie manipulować przy drzwiach lub oknach, natychmiast uruchomi się alarm. Zazwyczaj systemy zabezpieczające wyposażone są w przycisk Panika, którego użycie zapala światła w całym budynku, skutecznie odstraszając napastnika. Odpowiednie służby (policja lub ochrona) zostają powiadomione o próbie wdarcia się do domu. Inteligentny dom potrafi oszukać potencjalnych intruzów poprzez włączanie i wyłączanie świateł według schematu, jaki zapamiętał w trakcie kilku ostatnich dni. O określonej godzinie może uruchomić się radio, wieczorem zasuną się rolety w oknach itd.
Zobacz także: Jakie mieszkania są najbardziej poszukiwane?
REKLAMA
Bezpieczeństwo w inteligentnym domu nie sprowadza się wyłącznie do zabezpieczenia przed włamaniem. To również ochrona naszego majątku. W razie zagrożenia czujnik stłuczenia szyby opuści rolety, czujnik deszczu zamknie okna połaciowe gdy nadejdzie burza, pozostałe detektory poinformują nas i odpowiednie służby o uszkodzeniu rury lub ulatniającym się gazie. System przeciwpożarowy włączy zraszacze, zawiadomi straż pożarną, oświetli drogi ewakuacyjne i odetnie dopływ gazu.
– Ile to razy po wyjściu z domu, martwiliśmy się, że zapomnieliśmy wyłączyć żelazko. W domu inteligentnym, pozbędziemy się tej troski, bowiem przy urządzeniach elektrycznych montuje się czujniki temperatury. Gdy zarejestrują one temperaturę wyższą niż 70°C – dopływ prądu do urządzenia jest odcinany i włącza się alarm – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.
Zobacz także: Czy chętnie kupujemy mieszkanie na etapie „dziury w ziemi”?
Komfort
Inteligentne budynki dbają o naszą wygodę od samego progu. Zaawansowane technologicznie zamki w drzwiach, potrafią rozpoznać, który z domowników użył klucza. System momentalnie dostosowuje się wtedy do potrzeb i preferencji takiej osoby – ustawia odpowiednie oświetlenie, wilgotność powietrza, rodzaj muzyki.
Rolety w oknach można zaprogramować tak, żeby podnosiły się lub opuszczały o określonej godzinie lub w zależności od nasłonecznienia. Poruszając się po mieszkaniu w nocy nie musimy po omacku szukać włącznika światła, sensor ruchu pozwala punktowo oświetlić podłogi pomieszczeń. Lodówka podłączona do Internetu pokazuje jakich produktów brakuje i sama robi zakupy w sklepie internetowym.
Zobacz także: Ile miejsc postojowych przypada na mieszkanie?
REKLAMA
Dużą zaletą jest również możliwość zaprogramowania różnych scenariuszy oświetlenia, dzięki czemu nastrój w domu możemy wykreować według własnych upodobań. Inteligentnymi systemami sterujemy za pomocą ekranów dotykowych, telewizora lub laptopa. Wiele ustawień możemy korygować na odległość, używając telefonu lub tabletu.
– W domach inteligentnych inwestorzy chętnie wykorzystują nowinki technologiczne – mówi Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.com. W budowanym w Warszawie wieżowcu Cosmopolitan, w którym każdy apartament będzie zarządzany przez system zwany HMS, deweloper dodatkowo wprowadzi tzw. Truelmage – system, który umożliwi sterowanie wieloma funkcjami w mieszkaniu za pomocą zdjęć umieszczonych w ipadzie. – Wystarczy zrobić fotografię własnego salonu by potem za pomocą tabletu oraz jednego dotknięcia np. lampy włączyć lub wyłączyć światło czy dotykając zdjęcia telewizora, uruchomić go – mówi Dagmara Wirpszo, dyrektor PR i Marketingu w firmie Tacit Development.
Zobacz także: „Ewolucja” współczesnych apartamentów!
Oszczędność
– Inteligentne systemy zarządzania są drogie, ale jednocześnie pozwalają znacząco obniżyć koszty eksploatacji domu. Zwłaszcza w przypadku energii elektrycznej zysk może być bardzo duży, nawet rzędu 50 proc., bowiem każde urządzenie lub punkt świetlny uaktywni się tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com. Podobnie będzie w przypadku ogrzewania. Automatyka pogodowa pieca, możliwość sterowania ciepłem oddzielnie dla każdego pomieszczenia, sterowanie systemem rekuperacji, pozwalają uczynić nasz dom naprawdę energooszczędnym i ekologicznym.
Wysoki koszt zakupu
Systemy sterujące całym domem są dość kosztowne, a cena uzależniona jest od jego rodzaju.
Zobacz także: Czy można kupić tanie mieszkanie od dewelopera?
– Prosta instalacja w 90-metrowym mieszkaniu to wydatek około 17 tys. zł. Systemy standardu KNX dla domu o powierzchni ok. 200 m kw. to koszt rzędu 60–70 tys. zł. W przypadku inteligentnych instalacji nie warto jednak oszczędzać, ponieważ wyłącznie zastosowanie dobrej jakości materiałów i urządzeń gwarantuje niezawodność systemu – podkreśla Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości portalu RynekPierwotny.com.
Trzeba także pamiętać, że inteligentne systemy zarządzania domem nie zwalniają jego mieszkańców od myślenia i odpowiedzialności. Dom inteligentny nie wyręczy nas z pewnością we wszystkich obowiązkach, a wydajność i bezpieczeństwo instalacji zależy od tego jak zostanie zaprogramowana – podsumowuje Krzysztof Jóźwiak z portalu RynekPierwotny.com.
Zobacz także: Ile zapłacimy ze metr mieszkania w najlepszej lokalizacji?
REKLAMA
REKLAMA