REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Michał Krajkowski, analityk Domu Kredytowego Notus S.A.
Kredyt
Kredyt

REKLAMA

REKLAMA

Polacy kupują coraz więcej mieszkań na kredyt, zazwyczaj zobowiązanie zawierane jest na 30 lat. Co jednak zrobić, gdy nasze potrzeby się zmieniły, a do końca spłaty kredytu pozostało jeszcze kilka lat? Czy można sprzedać mieszkanie obciążone kredytem hipotecznym?

Niewiele osób stać na sfinansowanie kupna mieszkania ze środków własnych, w związku z tym większość mieszkań jest kredytowana. Potencjalny problem pojawia się, gdy po jakimś czasie chcemy kupić nowe mieszkanie lub dom, a obecne jest jeszcze niespłacone. Okazuje się, że możemy sprzedać je razem z kredytem i bez problemu możemy zawrzeć transakcję z nowym nabywcą.

REKLAMA

Zobacz także: Czy bank może zmienić warunki kredytowe w czasie trwania umowy?

Bardzo często zdarza się, że pierwsze mieszkania kupują osoby jeszcze bardzo młode, zwracające uwagę tylko na obecne potrzeby, nie licząc się z tym, że ich wymagania z biegiem czasu zaczną rosnąć, np. pojawi się dziecko i niezbędny będzie jeszcze jeden pokój. Dotychczasowe mieszkanie staje się za małe i nie spełnia podstawowych potrzeb nowej rodziny. Nie pozostaje nam nic innego niż sprzedanie mieszkania z kredytem, tylko jak to zrobić?

Od czego zacząć?

Należy zacząć od określenia preferencji dotyczących naszego nowego mieszkania. Następny krok to wycena obecnego mieszkania. Można to zrobić na dwa sposoby – przeglądając oferty innych mieszkań, porównując ich parametry z warunkami i z lokalizacją naszego mieszkania, bądź bardziej rozsądnie i fachowo, korzystając z pomocy rzeczoznawcy majątkowego, który udzieli nam informacji dotyczących ewentualnej kwoty wkładu własnego. Następnym krokiem jest zbadanie naszej zdolności kredytowej. Po pozytywnej weryfikacji można rozpocząć działania zmierzające do zmiany mieszkania.

Zobacz także: W jaki sposób skutecznie zwiększyć zdolność kredytową?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Formalności

Różnice związane z formalnościami przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, a takiego z kredytem mieszkaniowym są nieznaczne. Zanim przystąpimy do podpisywania umowy, powinniśmy poprosić zbywcę o zaświadczenie z jego banku o wysokości kwoty kredytu do spłaty. Na podstawie uzyskanych danych będziemy mogli prawidłowo zawrzeć przedwstępną umowę kupna-sprzedaży, określając, jaka kwota będzie spłacana bankowi, a ile pieniędzy należy się zbywcy. Zakładając, że my również będziemy korzystać przynajmniej w części z kredytu, musimy pamiętać o tym, że wspomniane zaświadczenie będzie wymagane przez bank finansujący transakcję. Zbywca nie otrzyma środków przeznaczonych dla niego, dopóki nie przedstawi pisma z banku, świadczącego o całkowitej spłacie kredytu i zgody na wykreślenie istniejącego obciążenia hipotecznego.

Zobacz także: Jakie są koszty ubezpieczenia kredytu hipotecznego?

Ważny jest czas

Podstawową determinantą przy sprzedaży i zakupie nowego mieszkania jest czas, dlatego to właśnie na niego powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę. Ważne jest bowiem ustalenie miejsca pobytu w czasie między sprzedażą starego a zakupem nowego, ponieważ nie każdy przyszły nabywca daje szansę na przebywanie zbywcy w dotychczasowym mieszkaniu do czasu zakupu i urządzenia przez niego nowego lokum. Ubiegając się o kredyt, zwracamy uwagę na to, która z ofert jest najtańsza, ale nie możemy przy tym zapomnieć, że w banku, najkorzystniejszym cenowo, może nagle wydłużyć się proces kredytowy, przekraczając tym samym dostępny dla nas czas. Przydatne w takim wypadku jest zabezpieczenie się i złożenie wniosku kredytowego w innym banku, żeby nie przegapić szansy kupna wymarzonego mieszkania. Żeby proces kredytowy był szybki i sprawny, najlepiej jest jak najszybciej skompletować wszystkie wymagane dokumenty. Ułatwi to bankowi analizę wniosku, ale co najważniejsze, sprawi, że sytuacja stanie się bardziej komfortowa również dla nas – decyzję kredytową uzyskamy znacznie szybciej, niż jest to nam potrzebne.

Zobacz także: Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

REKLAMA

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

Jak inwestować w nieruchomości?

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

REKLAMA

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

Czy rzeczywiście częściej decydujemy się na mieszkanie na obrzeżach miasta?

Czy nabywcy mieszkań rzeczywiście częściej szukają nieruchomości na obrzeżach miast albo na przedmieściach? O ile są one tańsze od podobnych mieszkań sprzedawanych w centralnych dzielnicach miast?

REKLAMA