REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Formalności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sprawniejsze rozpatrywanie wniosków w programie "Czyste powietrze" - wzór zaświadczenia o dochodzie

Do opiniowania trafiło rozporządzenie ministra klimatu, które określa wzór żądania zaświadczenia o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka rodziny oraz wzoru tego zaświadczenia. Ma to przyspieszyć rozpatrywanie wniosków m.in. w "Czystym powietrzu".

Jakie formalności czekają nas przy zakupie nowego mieszkania?

Zakup mieszkania od dewelopera nie jest procesem ani skomplikowanym ani ryzykownym, którego przeciętny Kowalski miałby pod jakimkolwiek względem obawiać się ponad miarę. Pod warunkiem jednak starannego przemyślenia, przygotowania i pozyskania odpowiedniej wiedzy, zarówno w kwestii własnych możliwości i preferencji, jak i przedmiotu samej inwestycji.

6. proc. rozpoczętych budów - bez szans na ich zakończenie

Zdobycie wszystkich zezwoleń niezbędnych do budowy domu jednorodzinnego to ok. 212 dni. Niestety średnio co 6 pozwolenie na budowę nie jest wykorzystywane. Ponadto, 6% z rozpoczętych budów nie udaje się zakończyć.

Czy uzupełnienie decyzji administracyjnej przesuwa termin na odwołanie?

Kiedy jedna strona żąda uzupełnienia decyzji, zgodnie z przepisami prawa zmienia się moment, od którego liczy się termin, w którym możemy złożyć odwołanie.

REKLAMA

Podważono warunki zabudowy? Unieważnione zostanie także pozwolenie na budowę

Podważenie warunków zabudowy jest możliwe, jeśli wykaże się, że zostały popełnione rażące błędy. Może to również skutkować unieważnieniem pozwolenia na budowę. Wg NSA, budowa takiego budynku jest zatem niezgodna z prawem.

Czy debata publiczna w sprawie planu miejscowego jest niezbędna?

Jeśli nie odbędzie się prawidłowo przeprowadzona dyskusja publiczna nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego należy liczyć się z możliwością jego unieważnienia przez sąd.

Drzewo sąsiada wchodzi na moją działkę - co zrobić?

Czy można obcinać gałęzie drzewa sąsiada, które wchodzą na naszą działkę? Odpowiedź znajdziemy w kodeksie cywilnym. Możemy obciąć gałęzie drzewa sąsiada i wyciąć korzenie drzewa, jeśli przechodzą one na naszą działkę. To samo tyczy się również owoców, które spadły na naszą działkę - wtedy stają się ona naszą własnością.

Zmiana warunków zagospodarowania przestrzennego, a decyzja o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy jest niezbędna zawsze, gdy następuje zmiana zagospodarowania terenu. Również w sytuacji, kiedy nie przewiduje się wydania pozwolenia na budowę.

REKLAMA

Odrolnienie działki - zmiana przepisów

Wygląda na to, że zmienią się przepisy dotyczące odrolniania działek. Parlamentarzyści próbują wyeliminować błędy, które wg nich, wynikają z nowelizacji ustawy dotyczącej odrolniania gruntów. Problem tyczy się przede wszystkim zasad wydawania przez Ministra zgody na zmianę przeznaczenia gruntów.

Jak zmusić urzędnika do wydania decyzji?

Urząd opieszale rozpatruje twoją sprawę? Masz prawo interweniować. Jak zmusić urzędnika do wydania decyzji? Wg artykułu 36. kodeksu postępowania administracyjnego, organy administracji publiczne mają obowiązek rozpatrywania wszystkich spraw "bez zbędnej zwłoki. Zobacz poradnik.

Formalności: Odbiór budynku – niezbędne dokumenty

Podczas budowy domu mamy do czynienia z wieloma procedurami, które poparte są odpowiednią dokumentacją. Do najważniejszych dokumentów zaliczamy: umowy z dostawcami mediów, protokoły odbioru przyłączy oraz instalacji wewnętrznych oraz częściowe odbiory prac budowlano-instalacyjnych.

Okresowe przeglądy budynku – kiedy trzeba je przeprowadzać i co obejmują

Ze względu na to, że właściciel jest osobą odpowiedzialną za stan techniczny budynku, ma on również obowiązek zatrudniania specjalistów posiadających uprawnienia budowlane określonej specjalności, którzy przeprowadzą kontrolę nieruchomości. W zależności od tego, co wymaga kontroli, przeglądów należy dokonywać raz na rok lub raz na pięć lat. Kiedy i kto może przeprowadzić okresowe przeglądy budynku?

Na co pozwalają uprawienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi?

Prawo budowlane i przepisy zawarte w aktach wykonawczych, na przykład w rozporządzeniu Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 roku w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie określają zakres uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi. Warto wiedzieć, że tego typu uprawnienia budowlane są uprawnieniami wykonawczymi i pozwalają między innymi na kierowanie budową. Jakie jeszcze możliwości dają uprawnienia budowlane?

Jak długo jest ważna decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003 roku decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu są ogólnie rzecz biorąc bezterminowe. Istnieją jednak przypadki, w których może dojść do wygaśnięcia wcześniej ustalonych warunków zabudowy, na przykład gdy w życie wchodzi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub, gdy inny wnioskodawca uzyska pozwolenie na budowę. Kiedy rzeczywiście warunki zabudowy wygasają?

Zmiany w procedurze zgłoszenia budowlanego

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje nowelizację Prawa budowlanego dotyczącą między innymi zmian w projekcie budowlanym domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki – po wejściu w życie nowelizacji prawa osób, których nieruchomości znajdują się w pobliżu projektowanego budynku mają być bardziej chronione. W związku ze zmianami w przepisach zmieni się także zakres działań projektantów – będą musieli na przykład określać obszar oddziaływania obiektu na sąsiednie działki. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w związku z nowelizacją?

Obowiązki inwestora od momentu rozpoczęcia robót budowlanych

Inwestor od rozpoczęcia robót budowlanych do ich zakończenia ma między innymi obowiązek dopilnować wszystkich spraw formalnych związanych z budową, zapewnić osobę sprawującą nadzór nad prowadzonymi pracami oraz zawiadomić wszystkie konieczne organy o przebiegu i zakończeniu prac. Jakie dokładnie obowiązki ciążą na inwestorze od momentu rozpoczęcia prac związanych z budową inwestycji?

Rozbiórka budynku – kiedy wymaga pozwolenia, a kiedy nie

Większość niskich budynków – poniżej ośmiu metrów – możemy rozebrać bez konieczności uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, wówczas wystarczy tylko zgłoszenie faktu prowadzenia prac. Jednak w niektórych przypadkach zmuszeni będziemy uzyskać pozwolenie. Kiedy można rozpocząć prace rozbiórkowe? W jakich przypadkach musimy postarać się o pozwolenie, a w jakich wystarczy zgłoszenie informujące odpowiednie organy o chęci rozbiórki?

Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Zanim inwestor i wykonawca przystąpią do rozpoczęcia robót budowlanych, muszą otrzymać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. Samo pozwolenie na budowę nie wystarczy do rozpoczęcia prac. Jakie elementy muszą zostać spełnione aby mogło dojść do legalnego rozpoczęcia robót budowlanych? Kto jest odpowiedzialny za realizację wszystkich tych elementów?

Jak sporządzić umowę o roboty budowlane z uwzględnieniem usuwania wad i usterek. Poradnik

Umowa o roboty budowlane zawarta pomiędzy inwestorem a wykonawcą musi zabezpieczać prawidłowe wykonanie robót i jednocześnie zapewniać naprawienie ewentualnych szkód lub usterek wynikających z nieprawidłowego zrealizowania inwestycji – w umowie należy zamieścić odpowiednie klauzule dotyczące usunięcia wad i usterek. Jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona umowa o roboty budowlane?

Linia zabudowy: nieprzekraczalna, a obowiązująca

Zarówno określenie "linia nieprzekraczalna", jak i określenie "linia obowiązująca" spotykamy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Oba te terminy dotyczą miejsca, w którym na danym terenie powinien się znajdować projektowany budynek. Zobacz czym różni się linia zabudowy nieprzekraczalnej od linii zabudowy obowiązującej?

Prawa i obowiązki konsumenta i przedsiębiorstwa energetycznego

Do podstawowych obowiązków konsumenta należy przede wszystkim terminowe wnoszenie opłat za świadczone usługi dostawy i sprzedaży gazu, zaś za podstawowy obowiązek przedsiębiorstwa energetycznego uznaje się zaopatrywanie konsumenta w gaz w sposób ciągły i niezawodny. Jakie obowiązki poza tymi podstawowymi powinien spełniać konsument, a jakie przedsiębiorstwo energetyczne?

W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?

Każdy odbiorca gazu ma prawo wyboru dowolnego sprzedawcy i do zawarcia z nim umowy o sprzedaż gazu. Przedsiębiorstwo energetyczne, do którego przynależy odbiorca ma obowiązek umożliwić mu zmianę sprzedawcy. W jaki sposób można zmienić sprzedawcę gazu?

Co powinna zawierać umowa na dostarczenie gazu?

Możemy zawrzeć dwa rodzaje umów na sprzedaż i dostarczanie gazu – umowę kompleksową, która łączy w sobie postanowienia umowy sprzedaży i dystrybucji lub dwie osobne umowy, czyli umowę sprzedaży gazu i umowę dystrybucji z wybranym przez siebie dystrybutorem. Jakie elementy powinna zawierać sama umowa na dostarczenie gazu?

Budowa domu na działce zagrodowej

Działka zagrodowa nazywana również bywa działką siedliskową, gdyż mogą na niej stanąć wyłącznie budynki w zabudowie zagrodowej – budynki mieszkalne, obiekty gospodarcze, hodowlane lub rolnicze, czyli obiekty związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego albo leśnego. Czy można wybudować na działce zagrodowej dom jednorodzinny? Jakich formalności należy się spodziewać w związku z budową domu na tego typu działce?

Ustalanie granicy działki. Poradnik

Wyznaczaniem granic działek zajmują się geodeci. W sytuacjach gdy dotychczasowe granice działek stają się miejscem spornym, czyli miejscem naszego konfliktu z sąsiadem, warto ponownie ustalić granicę działek. Prawo określa również możliwość zasiedzenia, czyli przyznania danej działki osobie, która użytkuje ją przez co najmniej 20 lat, jeśli uzyskał posiadanie w dobrej wierze i przez co najmniej 30 lat, jeśli uzyskał posiadanie w złej wierze.

Na jakich zasadach możliwa jest zmiana projektu architektonicznego domu?

Każdy, kto decyduje się na budowę domu zaczyna od kupienia działki. Następny krok, to wykonanie pojektu architektonicznego przez specjalistę, który od momentu jego stworzenia chroniony jest prawem autorskim.

Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki

Zakup gruntu z budynkiem do rozbiórki wiąże się z dodatkowymi kosztami inwestycji, które trzeba ponieść za zakup nieruchomości z budynkiem i za usunięcie budynku, którego stan nie nadaje się już do remontu. Ma to również znaczenie w kwestii konieczności opłacenia podatku VAT. Czy można ubiegać się o zwolnienie z płacenia VAT przy zakupie gruntu z budynkiem do rozbiórki?

Zamieszkanie w domu bez odbioru technicznego – czy jest możliwe?

Budowa każdego domu wymaga otrzymania pozwolenia na budowę przed rozpoczęciem prac, zaś po ich zakończeniu – zgłoszenia o zakończeniu budowy wraz z odpowiednimi dokumentami. Kiedy możemy się wprowadzić do domu? Jak wygląda to w domach jednorodzinnych, a jak w budynkach deweloperskich?

Zniesienie pozwolenia na budowę

Każdy obywatel ma prawo zaskarżyć zgodę na pozwolenie na budowę domu. Najczęściej dzieje się tak w przypadku sąsiednich działek, kiedy ktoś dostrzega nieprawidłowości związane z rozpoczęciem budowy. W jaki sposób możemy wnieść skargę na pozwolenie na budowę? Jakie formalności nas w związku z tym czekają?

Połączenie dwóch mieszkań w bloku? Jak to zrobić? Formalności

Jeśli kupiliśmy dwa sąsiadujące mieszkania w bloku to nie znaczy, że możemy je swobodnie połączyć w jedno. Przede wszystkim takie działania wymagają zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. O jakich formalnościach musimy pamiętać jeśli chcemy połączyć dwa mieszkania?

Jak usytuować dom na działce względem stron świata?

Zanim kupimy projekt architektoniczny wymarzonego domu, zastanówmy się, jak usytuować dom na działce względem stron świata. Odpowiednie położenie sprawi, że wszystkie pomieszczenia będą dobrze doświetlone, co pozwoli nam na ograniczenie zużycia energii. Weźmy także pod uwagę, w których pomieszczeniach potrzebujemy więcej światła, a w których wystarczy go niewiele w ciągu dnia.

Legalizacja samowoli budowlanej – dokumenty i koszty

Za samowolę budowlaną uznaje się postawienie budynku mieszkalnego, gospodarczego, użyteczności publicznej czy nawet altany powyżej 25m2 bez wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Jak wobec tego zalegalizować samowolę budowlaną? Z jakimi kosztami legalizacji powinniśmy się liczyć? Jakich dokumentów potrzebujemy aby starać się o legalizację?

Garaż gotowy – budowa i formalności

Garaż gotowy to znaczne ułatwienie dla tych z nas, którzy nie chcą tuż po ukończeniu domu rozpoczynać kolejnej budowy. Gotowe garaże nie wymagają murowania, wystarczy złożyć dostarczone nam przez producenta elementy. Do wyboru mamy garaże gotowe drewniane, blaszane a także z garaże betonowe. Jak wygląda postawienie garażu gotowego i na jakie formalności powinniśmy być przygotowani?

Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Remont kojarzy nam się głównie z malowaniem ścian, jednak niektórzy za remont uznają na przykład dobudowę schodów zewnętrznych. Kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z remontem, a kiedy z przebudową? Jakie prace remontowe należy zgłaszać do urzędu? W jakich sytuacjach będzie nam potrzebne pozwolenie na budowę?

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej

Przyłączenie budynku do sieci elektrycznej jest jednym z etapów budowy domu. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przyłącze stałe, choć w trakcie budowy wystarczy nam przyłącze tymczasowe. W jaki sposób złożyć wniosek o przyłączenie domu do sieci elektrycznej? O czym powinniśmy pamiętać w trakcie doprowadzania energii elektrycznej?

Budowa altany w ogrodzie

Altana to atrakcyjna ozdoba zarówno małego, jak i dużego ogrodu. Altany ogrodowe chronią nas przed deszczem i słońcem, są świetnym miejscem na spędzenie miłego popołudnia z rodziną. Jeśli zastanawiasz się czy postawienie altany wymaga pozwolenia na budowę oraz jakich formalności musisz dopełnić przed budową altany w ogrodzie – przeczytaj poniższy artykuł.

Budowa domu letniskowego – formalności

Przed budową domu letniskowego należy dopełnić niezbędnych formalności. Dom letniskowy jest marzeniem szczególnie tych z nas, którzy na co dzień mieszkają w dużych miastach. Domek na Mazurach, na wsi ma być miejscem do wypoczynku. Jednak aby spełnić to marzenie, należy się zastanowić, jakie kroki formalne należy dopełnić żeby móc wybudować domek letniskowy. Od czego zacząć chcąc uzyskać pozwolenie na budowę? Jakich formalności należy dopełnić?

Studnia na działce – budowa i formalności

Budowa własnej studni na działce ma wiele zalet. Studnia na działce to nie tylko wygoda, lecz także duża oszczędność. Zobacz jakich formalności należy dopełnić, żeby wybudować studnię na działce oraz jak wygląda jej budowa.

Koszty związane z budową domu i kupnem mieszkania – Vademecum

Zakup nieruchomości wiąże się z wieloma kosztami. Poza ceną samej nieruchomości do kosztów musimy doliczyć: taksę notarialną, podatek, prowizję dla pośrednika. Zobacz, co wchodzi w skład opłat związanych z zakupem nieruchomości.

Droga dojazdowa do posesji – wymiary i formalności

W jaki sposób poprowadzić drogę dojazdową do posesji? Jaką powinna mieć szerokość? Jakich formalności należy dopełnić, aby ja zbudować? Jedną z ważniejszych kwestii jest dostęp do drogi oraz jej statut. Zobacz poradę.

Podłączenie prądu do domu jednorodzinnego (wykonanie przyłącza do sieci energetycznej) – Poradnik

Przyłączenie działki budowlanej do sieci energetycznej wiąże się z pewnymi formalnościami i może trwać nawet kilka miesięcy. Aby doprowadzić prąd do działki, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do jednej z firm zarządzających siecią energetyczną w danym regionie. Następnie należy złożyć wniosek o wydanie technicznych warunków przyłącza. Bez nich, nie będziemy mogli uzyskać pozwolena na budowę.

Inspektor nadzoru inwestorskiego – jak i kiedy ustanowić, żeby osiągnąć maksimum korzyści?

Inspektor nadzoru inwestorskiego jest jednym z 4 uczestników procesu budowlanego wymienionych w art. 17 Prawa budowlanego.

Kredyt na budowę domu. Poradnik

Budowa to proces powstawania i wykańczania budynku, a także kredyt, który umożliwia realizację inwestycji. Zobacz, jakich formalności należy dopełnić, aby szybko rozpocząć budowę.

Formalności związane z budową domu, które musimy dopełnić

Budowa domu wymaga od nas sporych nakładów finansowych, zaangażowania oraz podjęcia szeregu decyzji np. wyboru odpowiedniej ekipy budowlanej, materiałów, a także wybrania odpowiedniej technologii budowy domu. Nie bez znaczenia są również procedury, wg których należy przeprowadzić budowę. O formalnościach związanych z budową domu opowiada Dominik Kosmała, Dyrektor Działu Domów Gotowych z firmy Wolf System.

Rozgraniczenie nieruchomości. Poradnik

Postępowanie rozgraniczeniowe wszczyna się z urzędu lub na wniosek strony. Rozgraniczenie nieruchomości polega na wyznaczeniu granic działki między nieruchomościami w spornej sytuacji lub gdy granice działek nie zostały wytyczone. Rozgraniczenie nieruchomości nie jest skomplikowane, jednak bardzo często jest potrzebne do formalnego ustalenia i urzędowego potwierdzenia przebiegu granicy pomiędzy działkami.

Budowa domu po nowelizacji prawa budowlanego

Po nowelizacji prawa budowlanego na pewno o wiele szybciej będziemy mogli załatwić formalności związane z budową domu. Jednak zmiany w prawie budowlanym nie powinny uśpić naszej czujności. Inwestorzy w większym stopniu będą musieli zadbać o to, by parametry powstających budynków odpowiadały temu, co znajduje się w projekcie.

Zmiany w prawie budowlanym w 2013 roku

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w 2013 roku pojawią się zmiany w ustawie Prawo budowlane. Zmiany mają na celu usprawnić proces budowlany i ułatwić inwestorom wszystkie czynności związane z budową domu.

Co można budować na działce bez pozwolenia?

Wg prawa budowlanego każde rozpoczęcie robót budowlanych wymaga wydania pozwolenia na budowę. Są jednak wyjątki, kiedy można budować na działce bez pozwolenia na budowę. Zobacz, co można postawić na działce bez potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę?

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Często budowa domu opłaca się bardziej niż zakup mieszkania. Ale, aby przystąpić do budowy domu, musimy posiadać działkę. Działkę możemy kupić samodzielnie lub z pomocą specjalnej firmy. Ważne podczas zakupu działki jest to, aby sprawdzić jej stan prawny.

Jak przekształcić działkę rolną w budowlaną?

Kupno działki rolnej z myślą i jej przekształcenie na budowlaną to dobry pomysł. Działki rolne są tańsze, niż działki budowlane. Decydując się na takie rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na formalny proces przekształcenia działki. W niektórych przypadkach formalności związane z przekształceniem działki rolnej w budowlaną, mogą rozciągnąć się w czasie, co znacznie opóźni budowę.

REKLAMA