REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Obowiązki inwestora od momentu rozpoczęcia robót budowlanych

Justyna Hek
Budowa, projekt. Fot. Fotolia
Budowa, projekt. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inwestor od rozpoczęcia robót budowlanych do ich zakończenia ma między innymi obowiązek dopilnować wszystkich spraw formalnych związanych z budową, zapewnić osobę sprawującą nadzór nad prowadzonymi pracami oraz zawiadomić wszystkie konieczne organy o przebiegu i zakończeniu prac. Jakie dokładnie obowiązki ciążą na inwestorze od momentu rozpoczęcia prac związanych z budową inwestycji?

Rozpoczęcie robót budowlanych

Tuż przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor zgodnie z art. 41 pkt. 4 Prawa budowlanego, Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ma obowiązek zawiadomić o planowanym terminie rozpoczęcia prac, jeśli prace te wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Zawiadomienie składa się do odpowiedniego organu nadzoru budowlanego i do projektanta, który ma za zadanie sprawować nadzór nad zgodnością realizacji projektu budynku. Zawiadomienie to powinno zostać złożone przynajmniej siedem dni przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót. Należy do niego dołączyć oświadczenie kierownika budowy zawierające informacje o sporządzeniu planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz o przyjęciu sprawowania obowiązków kierownika, a także rzeczoznawstwo budowlane. Jeśli ustanowiony został nadzór inwestorski dodatkowo należy złożyć również oświadczenie nadzoru inwestorskiego o przyjęciu stanowiska inspektora oraz – tak jak w przypadku kierownika budowy – rzeczoznawstwo budowlane. Do zawiadomienia powinno się oprócz tego dodać informacje, które pojawią się na tablicy informacyjnej budowy. Inwestor ma także obowiązek zapewnić kierownictwo budowy i kierowników określonych robót, w tym także osoby sprawujące nadzór nad poszczególnymi etapami prac.

REKLAMA

Zobacz też:  Budowa domu jednorodzinnego – odbiór budynku. Poradnik

Zobacz też: Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Zobacz też: W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?

Obowiązki inwestora w trakcie prowadzenia robót

Jeśli dojdzie do zmiany na stanowisku kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego lub projektanta sprawującego nadzór autorski, inwestor ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie organ nadzoru budowlanego podając jednocześnie termin, od którego zmiana ta nastąpiła. W sytuacji gdy prace będą wymagały konieczności wejścia do sąsiedniego budynku albo na sąsiednią działkę, inwestor musi najpierw uzyskać zgodę właściciela i ustalić sposób, czas i zakres prowadzonych robót. Dodatkowo po zakończeniu prac prowadzonych na sąsiedniej posesji inwestor ma obowiązek naprawić wszystkie szkody wynikłe z korzystania z tej posesji. Jeżeli nieruchomość budowana przez wykonawcę podległego inwestorowi z różnych względów nie jest zgodna z prawem, inwestor po nałożeniu na niego obowiązku wykonania czynności mających doprowadzić do stanu zgodnego z prawem, musi tego obowiązku dopilnować. Jeżeli zaś organ nadzoru budowlanego uzna, że inwestycja została zrealizowana niezgodnie z prawem i nakaże rozbiórkę bądź zaniechanie prac, inwestor powinien dokonać tych czynności na własny koszt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązki inwestora po zakończeniu robót

W sytuacji gdy na inwestora nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, ma on obowiązek zawiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną i Państwową Straż Pożarną o zakończeniu budowy. Inwestor powinien zawiadomić również właściwy organ o zakończeniu prac i przystąpieniu do użytkowania obiektu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA