Obowiązki inwestora od momentu rozpoczęcia robót budowlanych
REKLAMA
REKLAMA
Rozpoczęcie robót budowlanych
Tuż przed rozpoczęciem robót budowlanych inwestor zgodnie z art. 41 pkt. 4 Prawa budowlanego, Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ma obowiązek zawiadomić o planowanym terminie rozpoczęcia prac, jeśli prace te wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Zawiadomienie składa się do odpowiedniego organu nadzoru budowlanego i do projektanta, który ma za zadanie sprawować nadzór nad zgodnością realizacji projektu budynku. Zawiadomienie to powinno zostać złożone przynajmniej siedem dni przed zamierzonym terminem rozpoczęcia robót. Należy do niego dołączyć oświadczenie kierownika budowy zawierające informacje o sporządzeniu planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz o przyjęciu sprawowania obowiązków kierownika, a także rzeczoznawstwo budowlane. Jeśli ustanowiony został nadzór inwestorski dodatkowo należy złożyć również oświadczenie nadzoru inwestorskiego o przyjęciu stanowiska inspektora oraz – tak jak w przypadku kierownika budowy – rzeczoznawstwo budowlane. Do zawiadomienia powinno się oprócz tego dodać informacje, które pojawią się na tablicy informacyjnej budowy. Inwestor ma także obowiązek zapewnić kierownictwo budowy i kierowników określonych robót, w tym także osoby sprawujące nadzór nad poszczególnymi etapami prac.
REKLAMA
Zobacz też: Budowa domu jednorodzinnego – odbiór budynku. Poradnik
Zobacz też: Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych
Zobacz też: W jaki sposób zmienić sprzedawcę gazu?
Obowiązki inwestora w trakcie prowadzenia robót
Jeśli dojdzie do zmiany na stanowisku kierownika budowy, inspektora nadzoru inwestorskiego lub projektanta sprawującego nadzór autorski, inwestor ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym fakcie organ nadzoru budowlanego podając jednocześnie termin, od którego zmiana ta nastąpiła. W sytuacji gdy prace będą wymagały konieczności wejścia do sąsiedniego budynku albo na sąsiednią działkę, inwestor musi najpierw uzyskać zgodę właściciela i ustalić sposób, czas i zakres prowadzonych robót. Dodatkowo po zakończeniu prac prowadzonych na sąsiedniej posesji inwestor ma obowiązek naprawić wszystkie szkody wynikłe z korzystania z tej posesji. Jeżeli nieruchomość budowana przez wykonawcę podległego inwestorowi z różnych względów nie jest zgodna z prawem, inwestor po nałożeniu na niego obowiązku wykonania czynności mających doprowadzić do stanu zgodnego z prawem, musi tego obowiązku dopilnować. Jeżeli zaś organ nadzoru budowlanego uzna, że inwestycja została zrealizowana niezgodnie z prawem i nakaże rozbiórkę bądź zaniechanie prac, inwestor powinien dokonać tych czynności na własny koszt.
Obowiązki inwestora po zakończeniu robót
W sytuacji gdy na inwestora nałożono obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, ma on obowiązek zawiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną i Państwową Straż Pożarną o zakończeniu budowy. Inwestor powinien zawiadomić również właściwy organ o zakończeniu prac i przystąpieniu do użytkowania obiektu.
REKLAMA
REKLAMA