REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podatek VAT za materiały budowlane wykonawcy

Justyna Hek
Budowa, remont, dom jednorodzinny
Budowa, remont, dom jednorodzinny
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inwestor podczas zakupu materiałów budowlanych zmuszony jest do poniesienia wydatku, na który składa się także 23% VAT. Ma on oczywiście prawo do uzyskania zwrotu tego podatku na większość materiałów. Jeśli zakupu materiałów dokonuje wykonawca również musi on zapłacić podatek VAT, ale ma możliwość odliczenia całości wydatków od podatku.

REKLAMA

Bez względu na to, jak dużą inwestycję planujemy, powinniśmy ustalić z wykonawcą kto kupuje wszystkie materiały niezbędne do wykonania prac. Oczywiście możliwe jest aby to wykonawca na własny rachunek nabył materiały, jeśli jednak wykonawca i inwestor chcą żeby wykonawca kupował materiały za pieniądze i w imieniu inwestora wystarczy zastrzec to w umowie zawartej pomiędzy stronami. Kwestia zakupu materiałów jest o tyle ważna, że od tego kto je kupuje zależy wysokość nakładanego na nie podatku VAT.

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykonawcy

REKLAMA

W sytuacji gdy wykonawca nabywa materiały budowlane za pieniądze i w imieniu inwestora, inwestor otrzymuje imienne faktury i tym samym ma prawo do skorzystania z możliwości odliczenia podatku VAT od większości zakupionych produktów – przynajmniej tak wyglądało to do końca 2013 roku, od tego roku niestety przepisy zostały zmienione i odliczenie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji gdy inwestor sam nabywa materiały, ponosi znaczny wydatek w związku z 23% podatkiem. Jeśli inwestor i wykonawca zdecydują, że to wykonawca kupuje materiały za własne pieniądze, również płaci on taki sam podatek, ale całość kosztów ma prawo odliczyć od własnego podatku. Wykonawcy za pieniądze uzyskane z robót budowlanych w budynkach mieszkalnych ponoszą 8% podatku VAT, jednak przez odliczenie kosztów materiałów mogą zmniejszyć swój podatek o podatek naliczony za te materiały. Dzięki temu często całkowite obciążenie podatkowe wykonawcy jest równe zeru albo nawet pozwala na uzyskanie zwrotu z urzędu skarbowego. W związku z tym także inwestorzy, którzy zamawiają usługę wraz z materiałami płacą mniej niż ci, którzy kupują materiały na swój koszt.

Czasami zdarza się, że odpowiednie organy podatkowe interpretują realizowanie inwestycji z materiałami pozyskanymi przez wykonawcę na swój koszt jako odsprzedawanie materiałów inwestorowi. Na szczęście od jakiegoś czasu organy podatkowe działają na korzyść podatników i rozliczają 8% podatek za tę usługę.

Prace wykonywane poza budynkiem a wysokość podatku VAT

Nieco inaczej wygląda kwestia materiałów budowlanych i samych prac wykonywanych poza bryłą budynku – wówczas stosuje się podatek 23% bez względu na rodzaj prowadzonych robót. Dotyczy to zarówno prac brukarskich, jak i instalacji przewodów, przyłączy, drenaży i tym podobnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

REKLAMA

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA

Czy obniżka stóp procentowych mogłaby sprawić, że sprzedaż mieszkań wzrośnie?

Czy obniżka stóp procentowych wpłynęłaby na sprzedaż mieszkań? Czy tańsze kredyty standardowe, bez rządowego wsparcia mogłyby być impulsem do zakupu własnego M? 

Nareszcie dobre wiadomości dla kupujących mieszkania: na rynku wtórnym ceny ofertowe zaczęły spadać, choć nie wszystkie

Ustępować z ceny zaczęli przede wszystkim oferujący mieszkania o średniej powierzchni i w mniejszych miastach wojewódzkich. W Warszawie natomiast jeszcze nie spadają, ale już nie rosną. Eksperci prognozują, że przynajmniej do końca roku ten spadkowy trend się utrzyma.

REKLAMA