REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Podatek VAT za materiały budowlane wykonawcy

Justyna Hek
Budowa, remont, dom jednorodzinny
Budowa, remont, dom jednorodzinny
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inwestor podczas zakupu materiałów budowlanych zmuszony jest do poniesienia wydatku, na który składa się także 23% VAT. Ma on oczywiście prawo do uzyskania zwrotu tego podatku na większość materiałów. Jeśli zakupu materiałów dokonuje wykonawca również musi on zapłacić podatek VAT, ale ma możliwość odliczenia całości wydatków od podatku.

REKLAMA

Bez względu na to, jak dużą inwestycję planujemy, powinniśmy ustalić z wykonawcą kto kupuje wszystkie materiały niezbędne do wykonania prac. Oczywiście możliwe jest aby to wykonawca na własny rachunek nabył materiały, jeśli jednak wykonawca i inwestor chcą żeby wykonawca kupował materiały za pieniądze i w imieniu inwestora wystarczy zastrzec to w umowie zawartej pomiędzy stronami. Kwestia zakupu materiałów jest o tyle ważna, że od tego kto je kupuje zależy wysokość nakładanego na nie podatku VAT.

Zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykonawcy

REKLAMA

W sytuacji gdy wykonawca nabywa materiały budowlane za pieniądze i w imieniu inwestora, inwestor otrzymuje imienne faktury i tym samym ma prawo do skorzystania z możliwości odliczenia podatku VAT od większości zakupionych produktów – przynajmniej tak wyglądało to do końca 2013 roku, od tego roku niestety przepisy zostały zmienione i odliczenie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji gdy inwestor sam nabywa materiały, ponosi znaczny wydatek w związku z 23% podatkiem. Jeśli inwestor i wykonawca zdecydują, że to wykonawca kupuje materiały za własne pieniądze, również płaci on taki sam podatek, ale całość kosztów ma prawo odliczyć od własnego podatku. Wykonawcy za pieniądze uzyskane z robót budowlanych w budynkach mieszkalnych ponoszą 8% podatku VAT, jednak przez odliczenie kosztów materiałów mogą zmniejszyć swój podatek o podatek naliczony za te materiały. Dzięki temu często całkowite obciążenie podatkowe wykonawcy jest równe zeru albo nawet pozwala na uzyskanie zwrotu z urzędu skarbowego. W związku z tym także inwestorzy, którzy zamawiają usługę wraz z materiałami płacą mniej niż ci, którzy kupują materiały na swój koszt.

Czasami zdarza się, że odpowiednie organy podatkowe interpretują realizowanie inwestycji z materiałami pozyskanymi przez wykonawcę na swój koszt jako odsprzedawanie materiałów inwestorowi. Na szczęście od jakiegoś czasu organy podatkowe działają na korzyść podatników i rozliczają 8% podatek za tę usługę.

Prace wykonywane poza budynkiem a wysokość podatku VAT

Nieco inaczej wygląda kwestia materiałów budowlanych i samych prac wykonywanych poza bryłą budynku – wówczas stosuje się podatek 23% bez względu na rodzaj prowadzonych robót. Dotyczy to zarówno prac brukarskich, jak i instalacji przewodów, przyłączy, drenaży i tym podobnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA