Podatek VAT za materiały budowlane wykonawcy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Bez względu na to, jak dużą inwestycję planujemy, powinniśmy ustalić z wykonawcą kto kupuje wszystkie materiały niezbędne do wykonania prac. Oczywiście możliwe jest aby to wykonawca na własny rachunek nabył materiały, jeśli jednak wykonawca i inwestor chcą żeby wykonawca kupował materiały za pieniądze i w imieniu inwestora wystarczy zastrzec to w umowie zawartej pomiędzy stronami. Kwestia zakupu materiałów jest o tyle ważna, że od tego kto je kupuje zależy wysokość nakładanego na nie podatku VAT.
Zwrot podatku VAT za materiały budowlane wykonawcy
REKLAMA
W sytuacji gdy wykonawca nabywa materiały budowlane za pieniądze i w imieniu inwestora, inwestor otrzymuje imienne faktury i tym samym ma prawo do skorzystania z możliwości odliczenia podatku VAT od większości zakupionych produktów – przynajmniej tak wyglądało to do końca 2013 roku, od tego roku niestety przepisy zostały zmienione i odliczenie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji gdy inwestor sam nabywa materiały, ponosi znaczny wydatek w związku z 23% podatkiem. Jeśli inwestor i wykonawca zdecydują, że to wykonawca kupuje materiały za własne pieniądze, również płaci on taki sam podatek, ale całość kosztów ma prawo odliczyć od własnego podatku. Wykonawcy za pieniądze uzyskane z robót budowlanych w budynkach mieszkalnych ponoszą 8% podatku VAT, jednak przez odliczenie kosztów materiałów mogą zmniejszyć swój podatek o podatek naliczony za te materiały. Dzięki temu często całkowite obciążenie podatkowe wykonawcy jest równe zeru albo nawet pozwala na uzyskanie zwrotu z urzędu skarbowego. W związku z tym także inwestorzy, którzy zamawiają usługę wraz z materiałami płacą mniej niż ci, którzy kupują materiały na swój koszt.
Czasami zdarza się, że odpowiednie organy podatkowe interpretują realizowanie inwestycji z materiałami pozyskanymi przez wykonawcę na swój koszt jako odsprzedawanie materiałów inwestorowi. Na szczęście od jakiegoś czasu organy podatkowe działają na korzyść podatników i rozliczają 8% podatek za tę usługę.
Prace wykonywane poza budynkiem a wysokość podatku VAT
Nieco inaczej wygląda kwestia materiałów budowlanych i samych prac wykonywanych poza bryłą budynku – wówczas stosuje się podatek 23% bez względu na rodzaj prowadzonych robót. Dotyczy to zarówno prac brukarskich, jak i instalacji przewodów, przyłączy, drenaży i tym podobnych.
REKLAMA
REKLAMA