REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiany w procedurze zgłoszenia budowlanego

Justyna Hek
Budowa, projekt. Fot. Fotolia
Budowa, projekt. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje nowelizację Prawa budowlanego dotyczącą między innymi zmian w projekcie budowlanym domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granicę działki – po wejściu w życie nowelizacji prawa osób, których nieruchomości znajdują się w pobliżu projektowanego budynku mają być bardziej chronione. W związku ze zmianami w przepisach zmieni się także zakres działań projektantów – będą musieli na przykład określać obszar oddziaływania obiektu na sąsiednie działki. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w związku z nowelizacją?

Nowe obowiązki projektanta w tworzeniu projektu budowlanego

Przede wszystkim nowym obowiązkiem projektanta będzie określanie w projekcie budowlanym domu jednorodzinnego obszaru oddziaływania obiektu. Obszar ten projektant wyznaczy na podstawie rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy dostępne w Dz.U. z 2002r. Nr 75, poz. 690, z późn. zm., między innymi artykuł dwunasty i trzynasty zawarte w tym rozporządzeniu. Dodatkowo obowiązkiem projektanta stanie się także opracowanie projektu budowlanego zgodnie z wszystkimi wymaganiami zawartymi w ustawie, z przepisami, znanymi zasadami wiedzy technicznej i zgodnie z ustaleniami, które określone zostały w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego – zostanie to wprowadzone w art. 20 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego.

REKLAMA

Zobacz też: Na co pozwalają uprawienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi?

Zobacz też: Umowa o roboty budowlane – sposoby zabezpieczenia prawidłowego wykonania robót

Zobacz też: Kiedy decyzja o pozwolenie na budowę wygasa

Zgłoszenie z projektem budowlanym – nowe procedury

W związku z nowelizacją w Prawie budowlanym pojawi się między innymi znaczna ilość przepisów zabezpieczających interesy właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych lub ich zarządców. Zgodnie z projektowanym art. 30 ust. 4 b oprócz zgłoszenia z projektem budowlanym inwestor będzie musiał dostarczyć dokumenty wymagane wcześniej w trybie pozwolenia na budowę – dotyczy to budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Oprócz tego inwestor zobowiąże się także do złożenia oświadczenia o umieszczeniu tablicy informacyjnej albo oświadczeń właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców sąsiednich nieruchomości o otrzymaniu informacji dotyczących planowanych robót budowlanych. Oczywiście inwestor ma prawo wyboru jednego sposobu poinformowania właścicieli lub inne osoby mające prawo do zarządzania sąsiednimi nieruchomościami o czasie trwania i sposobie prowadzonych prac. Będzie mówił o tym art. 42 ust. 2 pkt 2 Prawa budowlanego. Poza tym projektowany art. 30a ust. 2 zakłada, że w okresie do trzech dni od zgłoszenia z projektem budowlanym na stronie Biuletynu Informacji Publicznej pojawią się informacje dotyczące przebiegu procedury zgłoszeniowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

REKLAMA

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

REKLAMA