REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co pozwalają uprawienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi?

Justyna Hek
Projekt domu, budowa. Fot. Fotolia
Projekt domu, budowa. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo budowlane i przepisy zawarte w aktach wykonawczych, na przykład w rozporządzeniu Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 28 kwietnia 2006 roku w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie określają zakres uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi. Warto wiedzieć, że tego typu uprawnienia budowlane są uprawnieniami wykonawczymi i pozwalają między innymi na kierowanie budową. Jakie jeszcze możliwości dają uprawnienia budowlane?

REKLAMA

Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi przyznawane są w ograniczonym zakresie lub bez ograniczeń i dotyczą zazwyczaj jednej z określonych specjalności – na przykład architektonicznej, drogowej, mostowej, kolejowej albo instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. W zależności od specjalności ograniczenia w posiadaniu uprawnień są różne.

Uprawnienia budowlane – specjalność architektoniczna

Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności architektonicznej bez ograniczeń pozwalają na kierowanie robotami budowlanymi związanymi z tworzeniem obiektu w zakresie ich kierowania, w odniesieniu do architektury całego obiektu. Zaś uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie dają prawo do kierowanie robotami budowlanymi, które związane są z obiektem o kubaturze do 1000m3 – w przypadku budownictwa szeregowego ograniczenie to dotyczy jednego segmentu, w budownictwie bliźniaczym jednego budynku bliźniaczego, a w sytuacji rozbudowy istniejącego budynku całości kubatury części dawnej i nowo powstającej. Ograniczenie dotyczy także terenu, na którym prowadzone będą roboty budowlane – ograniczone uprawnienia pozwalają na tworzenie projektów wyłącznie na terenach budownictwa zagrodowego.

Zobacz też: Budowa domu -  Projekt

Uprawnienia budowlane – specjalność konstrukcyjno-budowlana

W przypadku nieograniczonych uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej posiadacz tego typu uprawnień może pełnić dwie samodzielne funkcje techniczne w budownictwie – to jedyny tego typu przypadek – kierować robotami w odniesieniu do konstrukcji i architektury obiektu. Ograniczony zakres uprawnień w tym zakresie odnosi się kilku kwestii poza kubaturą budynku, gdyż tak jak w przypadku specjalności architektonicznej budowla nie może mieć więcej niż 1000 m3. Poza tym ograniczenia dotyczą wysokości budynku nad poziomem terenu – do 12 m, ilości kondygnacji – maksymalnie trzy nadziemne, wysokości kondygnacji – do 4,8 m, posadowienia – do 3 m poniżej poziomu terenu, rozpiętości elementów konstrukcyjnych – do 6 m i do 2 m wysięgu wsporników oraz kwestii zawartości elementów wstępnie sprężanych na budowie – budynek nie powinien ich zawierać. Dodatkowo nie powinien także wymagać uwzględnienia wpływu eksploatacji górniczej na całość konstrukcji. Jeśli osoba posiadająca uprawnienia budowlane o tego typu ograniczeniach ukończyła inżynierię środowiska, ograniczenia te nie dotyczą obiektów gospodarki wodnej i melioracji wodnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Budowa domu - Formalności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA