REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa o roboty budowlane – sposoby zabezpieczenia prawidłowego wykonania robót

Justyna Hek
Budowa. Fot. Fotolia
Budowa. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o roboty budowlane powinna zawierać klauzule dotyczące prawidłowego wykonania prac, w tym również zlikwidowania ewentualnych wad i usunięcia usterek powstałych w wyniku niewłaściwie wykonanej pracy. Warto wiedzieć jakie zabezpieczenia na rzecz prawidłowo wykonanych robót będą korzystne dla inwestora, a jakie dla wykonawcy. Jakie elementy należy zawrzeć w umowie o roboty budowlane aby mieć pewność, że wszystkie wady i usterki zostaną usunięte?

Zapisy w umowie o roboty budowlane zabezpieczające obie strony inwestycji

Pierwszym elementem zabezpieczającym zarówno inwestora, jak i wykonawcę jest dobrze sporządzona umowa o roboty budowlane. Umowa ta powinna zawierać przede wszystkim informację o obowiązkach spoczywających na obu stronach, precyzyjne określenie zakresu robót wraz z terminami realizacji poszczególnych etapów danej inwestycji, o usługach zewnętrznych, które są zobowiązane zapewnić strony – w tym także rozstrzygnięcie kwestii finansowania tego typu usług, o sposobie i terminie odbioru prac przez inwestora, o zasadach, terminach i formie płatności, a także co w tym wypadku najistotniejsze o odpowiedzialności za ewentualne wady i usterki stwierdzone nie tylko w trakcie trwania robót, lecz także po ich zakończeniu. Warto zadbać o szczegółowe określenie wszystkich oczekiwań w umowie – dzięki temu unikniemy nieporozumień pomiędzy inwestorem i wykonawcą, a także będziemy mieli pewność, że inwestycje zostanie zrealizowana zgodnie z oczekiwaniami.

REKLAMA

Zabezpieczenia umowy o roboty budowlane ze strony inwestorów – gwarancje bankowe

Inwestor oczekuje przede wszystkim zrealizowania wszystkich punktów umowy zgodnie z przedstawionym projektem budowlanym. Ma prawo oczekiwać również szybkiego usunięcia wad i usterek, jeśli kwestia ta została uregulowana w umowie. Najlepszym zabezpieczeniem dla inwestora jest gwarancja bankowa – gwarancja pozwala na odzyskanie wpłaconej zaliczki, stanowi także zabezpieczenie przed ewentualną niewypłacalnością jednej ze stron. Gwarancje bankowe dzielą się na bezwarunkowe i warunkowe. Pierwsze z nich pozwalają na odzyskanie dotychczas wypłaconych pieniędzy w trybie bezwarunkowym, to znaczy gdy zostanie naruszony chociaż jeden punkt umowy o roboty budowlane. Jest to stosunkowo rzadko wybierana forma zabezpieczenia. Przeważnie strony w umowie decydują się na gwarancję warunkową – wówczas aby doszło do zwrotu pieniędzy jedna ze strony musi spełnić określone warunki, które są indywidualne dla każdej z umów. Oprócz tego spotyka się również gwarancję bankową dobrego wykonania. Gwarancja ta jest wystawiana przez wykonawcę na kwotę od 5 do 10% wartości robót budowlanych i ma za zadanie zabezpieczyć wykonanie prac zgodnie z zapisami zawartymi w umowie. Jeśli wykonawca naruszy warunki umowy w czasie jej ważności, inwestor ma prawo do otrzymania tej gwarancji. Innym zabezpieczeniem stosowanym przez inwestorów są gwarancje bankowe usunięcia wad i usterek. Ten typ gwarancji udziela się na okres trwania gwarancji lub rękojmi, przeważnie na czas od roku do trzech lat. Kwota wynikająca z tej gwarancji jest równa od 2 do 3% wartości wykonanych prac, ale warto pamiętać, że może się zmniejszyć po roku od zakończenia robót.

Zobacz też:  Obowiązki inwestora od momentu rozpoczęcia robót budowlanych

Zobacz też: Jak sporządzić umowę o roboty budowlane z uwzględnieniem usuwania wad i usterek. Poradnik

Zobacz też: Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne formy zabezpieczeń dla inwestorów

Inwestor może skorzystać także z kaucji gwarancyjnej. Kaucję tę realizuje się albo poprzez wniesienie przez wykonawcę określonej kwoty na czas realizacji umowy, albo poprzez zatrzymywanie przez inwestora części pieniędzy, które należą się wykonawcy za dane etapy wykonanych prac. Kaucja ta zostanie zwrócona wykonawcy po odbiorze inwestycji lub, jeśli dojdzie do wykrycia wad i usterek, wykonawca otrzyma 50% wartości kaucji, a pozostałe 50% po ich usunięciu. Inną formą zabezpieczenia jest prawo zawieszenia płatności lub prawo odstąpienia od umowy. Inwestor ma możliwość zastrzeżenia tego prawa wtedy, gdy wykonawca mimo wezwania w istotny sposób opóźnia termin zakończenia prac lub gdy wykonuje prace niezgodne z przedstawionym mu projektem albo z poleceniem wydanym przez inwestora. Bardzo często wykorzystywanym zabezpieczeniem staje się tak zwana kara umowna – karę tę zastrzega się w umowie o karach umownych i dotyczy ona sytuacji, w których wykonawca opóźnia ukończenie prac. W tej sytuacji inwestor nie ma obowiązku dowodzenia zaistniałej szkody.

Zabezpieczenia umowy o roboty budowlane ze strony wykonawców

Wykonawcy mają możliwość wykorzystania dużo mniejszego spektrum zabezpieczeń. Wynika to przede wszystkim z tego, że wykonawca może mieć problem jedynie z wypłacalnością inwestora. W związku z tym wykonawcy korzystają głównie z gwarancji bankowych, ubezpieczeniowych, akredytyw bankowych lub poręczeń banku. Dzięki temu mają pewność, że otrzymają pieniądze za zrealizowane roboty.

Gwarancja jakości i rękojmia za ewentualne wady

Przeważnie wykonawcy udzielają inwestorom gwarancji jakości wykonanych robót – zapisy dotyczące tego typu gwarancji dodaje się do umowy o roboty albo tworzy się osobny dokument gwarancyjny. Istotne aby w zapisach tych znalazła się informacja o okresie udzielanej gwarancji, o trybie, w którym należy zgłaszać ewentualne wady i usterki, o czasie maksymalnej reakcji wykonawcy na zgłoszenie dokonane przez inwestora, a także o sposobie i terminach usuwania zgłoszonych wad lub usterek. Inwestor ma również prawo do uprawnień z tytułu rękojmi za wady fizyczne. Uprawnienia te wygasają dopiero po roku, a w przypadku wad całego budynku po trzech latach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA