Zakłócenia realizacji robót budowlanych
REKLAMA
REKLAMA
Bardzo rzadko zdarza się prowadzić prace budowlane w warunkach zdeterminowanych, czyli takich, w których wpływ czynników zewnętrznych jest znikomy. Może tak się zdarzyć dopiero w czasie prac wykończeniowych.
REKLAMA
Warunki atmosferyczne
Mimo, że wiele osób planuje budowę domu na okres wiosenno – letni i jesienny, to pogoda potrafi skutecznie pokrzyżować plany. Wystarczą ulewne deszcze, porywiste wiatry czy trąby powietrzne lub przedłużające się mrozy, by zakłócić przebieg najlepiej zaplanowanej budowy. Ograniczyć wpływ tych warunków można planując wykonanie określonych prac w najlepszym okresie, np. robót betonowych i spawalniczych nie należy wykonywać w okresie zimy, podobnie jak tynkowania i malowania. Dwa ostatnie rodzaje robót można planować na okres zimowy, pod warunkiem że będą się one odbywać w zamkniętym stanie surowym i przy działającym centralnym ogrzewaniu.
Zobacz również: Umowa o roboty budowlane zawarta między wykonawcą a inwestorem
Pracownicy budowlani
Czynnik ludzki może w znaczący sposób przyczynić się do jakości i terminowości robót budowlanych. Ważny jest zatem dobór zarówno robotników budowlanych jak i kadry przełożonych. Majster budowlany czy kierownik budowy to osoby odpowiedzialne za przebieg budowy również , albo przede wszystkim w aspekcie ludzkim. To oni rozwiązują problemy między pracownikami, wpływają na właściwe stosunki między podwładnymi a przełożonymi, motywują do wysokiej jakości pracy.
Inne czynniki
Oczekiwanie na dowiezienie niezbędnych materiałów budowlanych, podobnie jak awaryjność maszyn zdarzają się coraz rzadziej, mimo to sporadycznie mają miejsce. Warto wcześniej zaplanować systematyczne dostarczanie materiałów, by nie wstrzymywać prac budowlanych.
Zobacz również: Czy umowa o roboty budowlane powinna być sporządzona w formie pisemnej?
REKLAMA
REKLAMA