REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tynki tradycyjne – czym są?

Paweł Nawrocki
Tynki tradycyjne stosowane są w zależności od funkcji pomieszczenia jako samodzielny element wykończeniowy lub jako podkład pod warstwę gładzi w postaci „szlichty” albo gładzi gipsowej
Tynki tradycyjne stosowane są w zależności od funkcji pomieszczenia jako samodzielny element wykończeniowy lub jako podkład pod warstwę gładzi w postaci „szlichty” albo gładzi gipsowej

REKLAMA

REKLAMA

Tynki tradycyjne stosowane są w zależności od funkcji pomieszczenia jako samodzielny element wykończeniowy lub jako podkład pod warstwę gładzi w postaci „szlichty” albo gładzi gipsowej.

Tynki mogą być wykonywane na budowie poprzez dozowanie bezpośrednie. Należy pamiętać, dozowanie objętościowe za pomocą ilości łopat nie jest właściwe.

REKLAMA

Przygotowanie i dozowanie

Najwłaściwsze wydaje się dozowanie wagowe, ale trudne do zainicjowania w warunkach budowy. Najlepszym kompromisem jest dozowanie w postaci wiaderek. Jednak coraz częściej tam, gdzie zachodzi potrzeba jednorodności i uzyskania wysokiej jakości tynki przygotowuje się z mieszanek w workach po 25kg. Tynki tradycyjne wykonuje się jako dwu lub trójwarstwowe.

Polecamy: Jak wykonywać ściany dwu- i jednowarstwowe

Pierwsza warstwa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsza warstwa składa się z obrzutki zwanej potocznie „szprycem”. Jej zadaniem jest przygotowanie podłoża, poprzez zapewnieni mu odpowiedniej chropowatości, częściowo chłonności oraz chemicznych uwarunkowań, pod wykonanie kolejnej warstwy jaką jest narzut. Szpryc wykonuje się jako zaprawę w proporcjach 1:1 (cement : piasek) lub 1:2.

Narzut – warstwa druga

Narzut stanowi główne ciało struktury tynku i może stanowić ostateczną warstwę ( tynki dwuwarstwowe). Narzut wykonywany powinien być jako zaprawa cementowo - wapienna o proporcjach zależnych od marki zaprawy zwykle 1:2:10 (cement:wapno:piasek). Jej grubość waha się w granicach 1-1,5 cm.

Gładź – trzecia warstwa

Ostatnią warstwę stanowi gładź. Jej proporcje wahają się w zakresie 0,5:3:10 i powinna składać się piasku o maksymalnym wymiarze ziarna do 1mm. Grubość tej warstwy nie powinna przekraczać 0,5 cm. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim kondycjonowaniu wapna, bo może się kruszyć w trakcie malowania np.: wałkiem. Czas schnięcia tynków przyjmuje się 1mm/dzień.

Czytaj także: Tynki cienkowarstwowe

Na zakończenie

Aby uzyskać odpowiednią, równą powierzchnię stosuje się listwy tynkarskie. Należy też zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację tynku i eliminowanie nadmiaru wilgoci w tracie dojrzewania tynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA