Tynki tradycyjne – czym są?
REKLAMA
REKLAMA
Tynki mogą być wykonywane na budowie poprzez dozowanie bezpośrednie. Należy pamiętać, dozowanie objętościowe za pomocą ilości łopat nie jest właściwe.
REKLAMA
Przygotowanie i dozowanie
Najwłaściwsze wydaje się dozowanie wagowe, ale trudne do zainicjowania w warunkach budowy. Najlepszym kompromisem jest dozowanie w postaci wiaderek. Jednak coraz częściej tam, gdzie zachodzi potrzeba jednorodności i uzyskania wysokiej jakości tynki przygotowuje się z mieszanek w workach po 25kg. Tynki tradycyjne wykonuje się jako dwu lub trójwarstwowe.
Polecamy: Jak wykonywać ściany dwu- i jednowarstwowe
Pierwsza warstwa
Pierwsza warstwa składa się z obrzutki zwanej potocznie „szprycem”. Jej zadaniem jest przygotowanie podłoża, poprzez zapewnieni mu odpowiedniej chropowatości, częściowo chłonności oraz chemicznych uwarunkowań, pod wykonanie kolejnej warstwy jaką jest narzut. Szpryc wykonuje się jako zaprawę w proporcjach 1:1 (cement : piasek) lub 1:2.
Narzut – warstwa druga
Narzut stanowi główne ciało struktury tynku i może stanowić ostateczną warstwę ( tynki dwuwarstwowe). Narzut wykonywany powinien być jako zaprawa cementowo - wapienna o proporcjach zależnych od marki zaprawy zwykle 1:2:10 (cement:wapno:piasek). Jej grubość waha się w granicach 1-1,5 cm.
Gładź – trzecia warstwa
Ostatnią warstwę stanowi gładź. Jej proporcje wahają się w zakresie 0,5:3:10 i powinna składać się piasku o maksymalnym wymiarze ziarna do 1mm. Grubość tej warstwy nie powinna przekraczać 0,5 cm. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim kondycjonowaniu wapna, bo może się kruszyć w trakcie malowania np.: wałkiem. Czas schnięcia tynków przyjmuje się 1mm/dzień.
Czytaj także: Tynki cienkowarstwowe
Na zakończenie
Aby uzyskać odpowiednią, równą powierzchnię stosuje się listwy tynkarskie. Należy też zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację tynku i eliminowanie nadmiaru wilgoci w tracie dojrzewania tynku.
REKLAMA
REKLAMA