REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Okresowe przeglądy budynku – kiedy trzeba je przeprowadzać i co obejmują

Justyna Hek
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ze względu na to, że właściciel jest osobą odpowiedzialną za stan techniczny budynku, ma on również obowiązek zatrudniania specjalistów posiadających uprawnienia budowlane określonej specjalności, którzy przeprowadzą kontrolę nieruchomości. W zależności od tego, co wymaga kontroli, przeglądów należy dokonywać raz na rok lub raz na pięć lat. Kiedy i kto może przeprowadzić okresowe przeglądy budynku?

Kto może przeprowadzać okresowe przeglądy budynku?

Okresowe przeglądy budynku mogą przeprowadzać osoby, które posiadają uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności – adekwatnej do danej kontroli. Na przykład przegląd stanu technicznego przewodów kominowych i wentylacyjnych może przeprowadzić wyłącznie osoba posiadająca tytuł mistrza w rzemiośle kominiarskim, a przegląd instalacji elektrycznych, gazowych lub piorunochronowych – osoba z kwalifikacjami umożliwiającymi dozór nad eksploatacją urządzeń elektrycznych, gazowych i tym podobnych.

REKLAMA

Zobacz też: Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Przeglądy, które należy wykonać raz do roku

Właściciel budynku ma obowiązek dopilnować aby raz w roku dokonano przeglądu stanu technicznego instalacji gazowych, w tym przewodów kominowych, instalacji i urządzeń, które służą ochronie środowiska oraz elementów całego budynku narażonych na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych i innych. Jeżeli powierzchnia zabudowy przekracza 2000 m2 lub całkowita powierzchnia dachu jest większa niż 1000 m2, przeglądów tych należy dokonywać dwa razy do roku – po raz pierwszy do 31 maja, po raz drugi do 30 listopada.

Przeglądy, które należy wykonać raz na pięć lat

Raz na pięć lat należy przeprowadzić przegląd stanu technicznego i przydatności obiektu budowlanego do użytkowania, wówczas kontroluje się także otoczenie budynku i jego estetykę. W tym okresie należy także sprawdzić połączenia, zabezpieczenia, oporność izolacji poszczególnych przewodów oraz uziemienia instalacji i aparatów instalacji elektrycznej i piorunochronowej. Jeśli w budynku występuje system klimatyzacji, raz na pięć lat powinno się sprawdzić ocenę efektywności energetycznej zastosowanych w nim urządzeń.

Zobacz też: Jak sporządzić umowę o roboty budowlane z uwzględnieniem usuwania wad i usterek. Poradnik

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne okresowe przeglądy budynku

Przeglądy budynku są zawsze konieczne po silnych wiatrach, wstrząsach sejsmicznych, powodziach, wyładowaniach atmosferycznych, pożarach lub innych sytuacjach, w których mogło dojść do uszkodzenia szkieletu budynku. Warto pamiętać także o przeprowadzaniu przeglądów kotłów – ich stanu technicznego, efektywności energetycznej i wielkości w stosunku do obecnych potrzeb użytkowych w danym budynku. W przypadku kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem (stałym lub ciekłym), którego efektywna nominalna wydajność wynosi powyżej 100 kW przeglądu powinno się dokonywać raz na dwa lata, w przypadku kotłów opalanych tym samym rodzajem paliwa o efektywnej nominalnej wydajności od 20 kW do 100 kW lub opalanych gazem – raz na cztery lata.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

  Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

  Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

  W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  REKLAMA

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  REKLAMA

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA