Okresowe przeglądy budynku – kiedy trzeba je przeprowadzać i co obejmują
REKLAMA
REKLAMA
Kto może przeprowadzać okresowe przeglądy budynku?
Okresowe przeglądy budynku mogą przeprowadzać osoby, które posiadają uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności – adekwatnej do danej kontroli. Na przykład przegląd stanu technicznego przewodów kominowych i wentylacyjnych może przeprowadzić wyłącznie osoba posiadająca tytuł mistrza w rzemiośle kominiarskim, a przegląd instalacji elektrycznych, gazowych lub piorunochronowych – osoba z kwalifikacjami umożliwiającymi dozór nad eksploatacją urządzeń elektrycznych, gazowych i tym podobnych.
REKLAMA
Zobacz też: Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych
Przeglądy, które należy wykonać raz do roku
Właściciel budynku ma obowiązek dopilnować aby raz w roku dokonano przeglądu stanu technicznego instalacji gazowych, w tym przewodów kominowych, instalacji i urządzeń, które służą ochronie środowiska oraz elementów całego budynku narażonych na szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych i innych. Jeżeli powierzchnia zabudowy przekracza 2000 m2 lub całkowita powierzchnia dachu jest większa niż 1000 m2, przeglądów tych należy dokonywać dwa razy do roku – po raz pierwszy do 31 maja, po raz drugi do 30 listopada.
Przeglądy, które należy wykonać raz na pięć lat
Raz na pięć lat należy przeprowadzić przegląd stanu technicznego i przydatności obiektu budowlanego do użytkowania, wówczas kontroluje się także otoczenie budynku i jego estetykę. W tym okresie należy także sprawdzić połączenia, zabezpieczenia, oporność izolacji poszczególnych przewodów oraz uziemienia instalacji i aparatów instalacji elektrycznej i piorunochronowej. Jeśli w budynku występuje system klimatyzacji, raz na pięć lat powinno się sprawdzić ocenę efektywności energetycznej zastosowanych w nim urządzeń.
Zobacz też: Jak sporządzić umowę o roboty budowlane z uwzględnieniem usuwania wad i usterek. Poradnik
Inne okresowe przeglądy budynku
Przeglądy budynku są zawsze konieczne po silnych wiatrach, wstrząsach sejsmicznych, powodziach, wyładowaniach atmosferycznych, pożarach lub innych sytuacjach, w których mogło dojść do uszkodzenia szkieletu budynku. Warto pamiętać także o przeprowadzaniu przeglądów kotłów – ich stanu technicznego, efektywności energetycznej i wielkości w stosunku do obecnych potrzeb użytkowych w danym budynku. W przypadku kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem (stałym lub ciekłym), którego efektywna nominalna wydajność wynosi powyżej 100 kW przeglądu powinno się dokonywać raz na dwa lata, w przypadku kotłów opalanych tym samym rodzajem paliwa o efektywnej nominalnej wydajności od 20 kW do 100 kW lub opalanych gazem – raz na cztery lata.
REKLAMA
REKLAMA