REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zniesienie pozwolenia na budowę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Budowa, budownictwo, ceramika, budynek. /Fotolia
Budowa, budownictwo, ceramika, budynek. /Fotolia
/
Fotolia/ materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Każdy obywatel ma prawo zaskarżyć zgodę na pozwolenie na budowę domu. Najczęściej dzieje się tak w przypadku sąsiednich działek, kiedy ktoś dostrzega nieprawidłowości związane z rozpoczęciem budowy. W jaki sposób możemy wnieść skargę na pozwolenie na budowę? Jakie formalności nas w związku z tym czekają?

REKLAMA

Jeśli zdecydujemy się na wniesienie skargi na przebieg robót budowlanych u sąsiada, musimy się liczyć z tym, że zostaniemy poproszeni o bycie stroną postępowania. Tylko wówczas taka skarga będzie miała znaczenie. Bycie stroną postępowania jest zaś możliwe wtedy, gdy nieruchomość planowana na sąsiedniej działce wpłynie w negatywny sposób na stan naszego terenu.

Odwołanie pozwolenia na budowę

Każdy ma dokładnie dwa tygodnie na odwołanie się od pozwolenia na budowę – złożenie skargi. Te czternaście dni obowiązuje od dnia dostarczenia decyzji o pozwoleniu, ale taką decyzję otrzymamy tylko wówczas, gdy jesteśmy uznani za stronę postępowania. Takie odwołanie składamy do urzędu miasta lub gminy, który wydał pozwolenie, a przez niego jednocześnie złożone zostanie ono do wojewody. Urząd ma siedem dni na przekazanie go wojewodzie, a wojewoda trzydzieści dni na rozpatrzenie sprawy.

Argumentacja odwołania

Najważniejsza w odwołaniu się od pozwolenia na budowę jest dobrze skonstruowana argumentacja. Nie istnieją odpowiednie wnioski, które należy wypełnić. W odwołaniu powinniśmy po prostu opisać, dlaczego dany budynek nie może stanąć na określonej działce. Warto przede wszystkim ująć wszystkie błędy w ustaleniach faktycznych lub prawnych urzędu miasta czy gminy i wskazać, jeśli do takich doszło, czyny niezgodne z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego. Jeśli wniesiemy odwołanie od decyzji, budowa zostaje wstrzymana i dopiero gdy odwołanie zostaje rozpatrzone wyciągane są dalsze konsekwencje wobec budującego. Zależy to głównie od decyzji wojewody – może uchylić całkowicie lub częściowo nasze odwołanie, ale ma prawo także przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia.


Wojewódzki Sąd Administracyjny – ponowne odwołanie

Jeśli odwołanie zostało uchylone, czyli uznane za bezzasadne, mamy możliwość złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ciągu trzydziestu dni od otrzymania decyzji wojewody. Złożenie takiego wniosku wiąże się jednak z opłatami związanymi z postępowaniem przed sądem administracyjnym i wymaga odpowiedniej formy samego wniosku. Co ważne po złożeniu wniosku nie zostaje wstrzymana decyzja pozwolenia na budowę, więc sąsiad ma prawo kontynuować prace budowlane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku

Zobacz także:  Umowy budowlane – rodzaje

Zobacz także:  Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkań i domów: kara to nie wszystko, bo trzeba zwracać pieniądze

Kontrole sięgają pięciu lat wstecz, a zgodnie z planem kontrolerzy w najbliższym czasie mają trafić aż do co dwudziestego mieszkania i domu. Jakie są konsekwencje gdy kontrola stwierdzi naruszenia umowy zawartej o dotację z programu Czyste Powietrze?

Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

REKLAMA

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

REKLAMA

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

REKLAMA