REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zniesienie pozwolenia na budowę

Justyna Hek
Budowa, budownictwo, ceramika, budynek. /Fotolia
Budowa, budownictwo, ceramika, budynek. /Fotolia
Fotolia/ materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Każdy obywatel ma prawo zaskarżyć zgodę na pozwolenie na budowę domu. Najczęściej dzieje się tak w przypadku sąsiednich działek, kiedy ktoś dostrzega nieprawidłowości związane z rozpoczęciem budowy. W jaki sposób możemy wnieść skargę na pozwolenie na budowę? Jakie formalności nas w związku z tym czekają?

REKLAMA

Jeśli zdecydujemy się na wniesienie skargi na przebieg robót budowlanych u sąsiada, musimy się liczyć z tym, że zostaniemy poproszeni o bycie stroną postępowania. Tylko wówczas taka skarga będzie miała znaczenie. Bycie stroną postępowania jest zaś możliwe wtedy, gdy nieruchomość planowana na sąsiedniej działce wpłynie w negatywny sposób na stan naszego terenu.

Odwołanie pozwolenia na budowę

Każdy ma dokładnie dwa tygodnie na odwołanie się od pozwolenia na budowę – złożenie skargi. Te czternaście dni obowiązuje od dnia dostarczenia decyzji o pozwoleniu, ale taką decyzję otrzymamy tylko wówczas, gdy jesteśmy uznani za stronę postępowania. Takie odwołanie składamy do urzędu miasta lub gminy, który wydał pozwolenie, a przez niego jednocześnie złożone zostanie ono do wojewody. Urząd ma siedem dni na przekazanie go wojewodzie, a wojewoda trzydzieści dni na rozpatrzenie sprawy.

Argumentacja odwołania

Najważniejsza w odwołaniu się od pozwolenia na budowę jest dobrze skonstruowana argumentacja. Nie istnieją odpowiednie wnioski, które należy wypełnić. W odwołaniu powinniśmy po prostu opisać, dlaczego dany budynek nie może stanąć na określonej działce. Warto przede wszystkim ująć wszystkie błędy w ustaleniach faktycznych lub prawnych urzędu miasta czy gminy i wskazać, jeśli do takich doszło, czyny niezgodne z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego. Jeśli wniesiemy odwołanie od decyzji, budowa zostaje wstrzymana i dopiero gdy odwołanie zostaje rozpatrzone wyciągane są dalsze konsekwencje wobec budującego. Zależy to głównie od decyzji wojewody – może uchylić całkowicie lub częściowo nasze odwołanie, ale ma prawo także przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia.


Wojewódzki Sąd Administracyjny – ponowne odwołanie

Jeśli odwołanie zostało uchylone, czyli uznane za bezzasadne, mamy możliwość złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ciągu trzydziestu dni od otrzymania decyzji wojewody. Złożenie takiego wniosku wiąże się jednak z opłatami związanymi z postępowaniem przed sądem administracyjnym i wymaga odpowiedniej formy samego wniosku. Co ważne po złożeniu wniosku nie zostaje wstrzymana decyzja pozwolenia na budowę, więc sąsiad ma prawo kontynuować prace budowlane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku

Zobacz także:  Umowy budowlane – rodzaje

Zobacz także:  Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA