Zniesienie pozwolenia na budowę
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli zdecydujemy się na wniesienie skargi na przebieg robót budowlanych u sąsiada, musimy się liczyć z tym, że zostaniemy poproszeni o bycie stroną postępowania. Tylko wówczas taka skarga będzie miała znaczenie. Bycie stroną postępowania jest zaś możliwe wtedy, gdy nieruchomość planowana na sąsiedniej działce wpłynie w negatywny sposób na stan naszego terenu.
Odwołanie pozwolenia na budowę
Każdy ma dokładnie dwa tygodnie na odwołanie się od pozwolenia na budowę – złożenie skargi. Te czternaście dni obowiązuje od dnia dostarczenia decyzji o pozwoleniu, ale taką decyzję otrzymamy tylko wówczas, gdy jesteśmy uznani za stronę postępowania. Takie odwołanie składamy do urzędu miasta lub gminy, który wydał pozwolenie, a przez niego jednocześnie złożone zostanie ono do wojewody. Urząd ma siedem dni na przekazanie go wojewodzie, a wojewoda trzydzieści dni na rozpatrzenie sprawy.
Argumentacja odwołania
Najważniejsza w odwołaniu się od pozwolenia na budowę jest dobrze skonstruowana argumentacja. Nie istnieją odpowiednie wnioski, które należy wypełnić. W odwołaniu powinniśmy po prostu opisać, dlaczego dany budynek nie może stanąć na określonej działce. Warto przede wszystkim ująć wszystkie błędy w ustaleniach faktycznych lub prawnych urzędu miasta czy gminy i wskazać, jeśli do takich doszło, czyny niezgodne z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego. Jeśli wniesiemy odwołanie od decyzji, budowa zostaje wstrzymana i dopiero gdy odwołanie zostaje rozpatrzone wyciągane są dalsze konsekwencje wobec budującego. Zależy to głównie od decyzji wojewody – może uchylić całkowicie lub częściowo nasze odwołanie, ale ma prawo także przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny – ponowne odwołanie
Jeśli odwołanie zostało uchylone, czyli uznane za bezzasadne, mamy możliwość złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ciągu trzydziestu dni od otrzymania decyzji wojewody. Złożenie takiego wniosku wiąże się jednak z opłatami związanymi z postępowaniem przed sądem administracyjnym i wymaga odpowiedniej formy samego wniosku. Co ważne po złożeniu wniosku nie zostaje wstrzymana decyzja pozwolenia na budowę, więc sąsiad ma prawo kontynuować prace budowlane.
Zobacz także: Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku
Zobacz także: Umowy budowlane – rodzaje
Zobacz także: Remont – formalności. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę
REKLAMA
REKLAMA