Budowa wiaty przed garażem murowanym – Formalności
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wiata przed garażem z łuków z drewna gięto-klejonego. Fot. Ecocarport
REKLAMA
Coraz bardziej popularne stają się wiaty samochodowe. Niegdyś był to widok obecny wyłącznie na zachodzie Europy, zadaszenia na auto stają się coraz bardziej powszechne w naszym kraju. Nie ma się co dziwić, wszak budowa domu jednorodzinnego to kosztowne przedsięwzięcie. Ceny materiałów budowlanych oraz robocizny nieustannie rosną. Niejednokrotnie może okazać się, że postawienie i wykończenie domu może pochłonąć znaczną sumę pieniędzy i zabraknie ich na przykład na garaż.
Jak budowa takiej wiaty wygląda w świetle prawa? Decydując się na umieszczenie takiej konstrukcji w naszym ogrodzie nie musimy uzyskiwać pozwolenia na budowę. Według zapisów polskiego prawa budowlanego, każda konstrukcja o wielkości zabudowy do 25 m2 nie wymaga żadnego pozwolenia na budowę. Kolejnym warunkiem, który musimy spełnić, by nie musieć aplikować o pozwolenie na budowę jest odległość konstrukcji od sąsiedniej działki. Budynek musi być oddalony od płotu będącego granicą działki o 3 m.
Wiata z drewna klejonego - zadaszenie. Fot. Ecocarport
Zobacz także: Jaki garaż wybrać – w budynku, wolnostojący czy wiatę?
Co jednak zrobić w przypadku, gdy wymiary naszej działki nie pozwalają na postawienie samodzielnej wiaty, bo garaż zajął już zbyt wiele miejsca?
Rozwiązaniem może być zakup zadaszenia w wersji przyściennej. Pokrótce polega to na tym, że opieramy wiatę o ścianę garażu. Tego typu zabieg również nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, pod spełnieniem jednego warunku. Budynek musi być wolnostojący, co oznacza, że musi być zachowany odstęp co najmniej 1 cm od ściany garażu. W przeciwnym wypadku czeka nas konieczność zdobycia pozwolenia na budowę.
Zobacz także: Garaż – jak go dobrze zaprojektować?
Zgłoszenie? A co to takiego?
Według art. 29 ust. 1 ustawy prawa budowlanego, konieczne jest jednak zgłoszenie konstrukcji do odpowiedniego organu (w tym wypadku starosty lub wojewody).
Tekst zgłoszenia powinien zawierać opis planowanych robót. Musimy jasno określić, jaki budynek zamierzamy skonstruować oraz planowany termin rozpoczęcia budowy. Ważne jest również, aby plik zawierał wszelkie dokumenty własności działki.
Zobacz także: Wymagania przeciwpożarowe dla garaży
REKLAMA
REKLAMA