REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dobudowa ganku w domu jednorodzinnym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
nieruchomości, budynek, zabudowa szeregowa Fot. Fotolia
nieruchomości, budynek, zabudowa szeregowa Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ganek to charakterystyczny element łączący dom z ogrodem. Ganki kojarzą się przede wszystkim z podmiejskimi domami jednorodzinnymi. Co zrobić jeśli marzymy o ganku przed domem? W jaki sposób dobudować ganek do istniejącego budynku? Jakie rozwiązania konstrukcyjne są wówczas możliwe?

REKLAMA

Pozwolenie na budowę

Niestety dobudowa ganku wiąże się z formalnościami. Konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, a co za tym idzie kupno projektu architektoniczno-budowlanego. Jeśli ganek ma być połączony z budynkiem mieszkalnym tak, że konieczne jest wywiercenie otworów w budynku, dodatkowo musimy uzyskać pozwolenie na przebudowę domu. Często udaje się dobudować ganek bez konieczności większej ingerencji w układ budynku mieszkalnego.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundamenty ganku

Fundamenty należy wykonać dla słupów zewnętrznych i ścianek ganku. Pamiętajmy, że fundamenty betonowe umieszcza się poniżej głębokości, na której grunt przemarza. W różnych częściach kraju te wartości wahają się od 80 cm do 140 cm. W przypadku budynków z podpiwniczeniem dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nacisk ze strony zadaszenia nie będzie wpływał na ściany w piwnicy. Jeśli istnieje takie ryzyko, należy zdecydować się na fundamenty schodkowe.

Ścianki ganku

Ścianki ganku przeważnie są elementami murowanymi z cegły lub betonowych bloczków. Pamiętajmy jednak, że powinno się zostawić szczelinę dylatacyjną pomiędzy ściankami ganku a ścianami i fundamentami budynku. Przy wykończeniu ganku taką szczelinę wypełnia się trwale elastycznym materiałem, dzięki temu oba elementy domu nie są połączone konstrukcyjnie. To istotne zwłaszcza wtedy, gdy nasz dom wybudowany został już kilka lat temu i zakończył się jego proces osiadania. Słupy stanowiące kolejny element konstrukcyjny mogą być wykonane z cegły, stali lub drewna. Pamiętajmy jednak, że murowane najlepiej wzmocnić rdzeniem żelbetowym – wówczas będą w stanie wytrzymać nacisk od dachu całego budynku.

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Dach ganku

Najprostszym sposobem jest budowa ganku, którego daszek umocowany jest pod okapem głównego dachu. Dzięki takiemu sposobowi mocowania nie wprowadzamy zmian w istniejącej więźbie dachowej. Konstruując taki daszek powinniśmy z jednej strony oprzeć go na belce oczepowej kotwionej do istniejącej już ściany pod okapem a z drugiej na płatwi przymocowanej do górnej części słupów całego ganku. Jeśli wybierzemy dach pulpitowy, możemy go płynnie połączyć z pokryciem dachu budynku – wystarczy dobić krokwie daszku bokiem do nadwieszonych krokwi okapu. Gdy chodzi o pokrycie dachu ganku, przeważnie jest ono takie samo jak pokrycie dachu całego budynku. Pamiętajmy jednak, że przy niewielkim spadku daszku należy najpierw ułożyć sztywne poszycie i pokryć go papą albo folią dachową. Istotne jest również wykonanie odwodnień, zwłaszcza w koszach – tam, gdzie łączą się połacie dachowe.

Zobacz także: Studnia na działce – budowa i formalności

Zobacz także: Budowa wiaty przed garażem murowanym – Formalności

Zobacz także: Co można budować na działce bez pozwolenia?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

Klej na mszyce i mrówki – niezawodny i szybki sposób zwalczania. Kiedy stosować?

Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.

REIT-y a przyszłość rynku mieszkaniowego. Jakie zmiany nas czekają?

Wprowadzenie REIT-ów rodzi pytania wpływ na sektor PRS (Private Rented Sector) w Polsce. Czy inwestycje w wynajem mieszkań przez REIT-y rzeczywiście przyspieszą rozwój tego segmentu? Jak szybko możemy spodziewać się wzrostu liczby mieszkań na wynajem? I jakie plany mają deweloperzy w kontekście rozwoju sektora PRS? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Coraz łatwiej kupić mieszkanie w okazyjnej cenie, ale będzie jeszcze taniej: prawda czy fałsz

Transakcje po okazyjnej cenie słabo wpływają na statystyki. Na szczęście okazja ma też to do siebie, że jest jednostkowa i wyjątkowa. Są też okresy, dłuższe lub krótsze, które okazjom sprzyjają lub nie. Jak jest teraz?

Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

REKLAMA