REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dobudowa ganku w domu jednorodzinnym

Justyna Hek
nieruchomości, budynek, zabudowa szeregowa Fot. Fotolia
nieruchomości, budynek, zabudowa szeregowa Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ganek to charakterystyczny element łączący dom z ogrodem. Ganki kojarzą się przede wszystkim z podmiejskimi domami jednorodzinnymi. Co zrobić jeśli marzymy o ganku przed domem? W jaki sposób dobudować ganek do istniejącego budynku? Jakie rozwiązania konstrukcyjne są wówczas możliwe?

REKLAMA

Pozwolenie na budowę

Niestety dobudowa ganku wiąże się z formalnościami. Konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, a co za tym idzie kupno projektu architektoniczno-budowlanego. Jeśli ganek ma być połączony z budynkiem mieszkalnym tak, że konieczne jest wywiercenie otworów w budynku, dodatkowo musimy uzyskać pozwolenie na przebudowę domu. Często udaje się dobudować ganek bez konieczności większej ingerencji w układ budynku mieszkalnego.

Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF

Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundamenty ganku

Fundamenty należy wykonać dla słupów zewnętrznych i ścianek ganku. Pamiętajmy, że fundamenty betonowe umieszcza się poniżej głębokości, na której grunt przemarza. W różnych częściach kraju te wartości wahają się od 80 cm do 140 cm. W przypadku budynków z podpiwniczeniem dodatkowo trzeba sprawdzić, czy nacisk ze strony zadaszenia nie będzie wpływał na ściany w piwnicy. Jeśli istnieje takie ryzyko, należy zdecydować się na fundamenty schodkowe.

Ścianki ganku

Ścianki ganku przeważnie są elementami murowanymi z cegły lub betonowych bloczków. Pamiętajmy jednak, że powinno się zostawić szczelinę dylatacyjną pomiędzy ściankami ganku a ścianami i fundamentami budynku. Przy wykończeniu ganku taką szczelinę wypełnia się trwale elastycznym materiałem, dzięki temu oba elementy domu nie są połączone konstrukcyjnie. To istotne zwłaszcza wtedy, gdy nasz dom wybudowany został już kilka lat temu i zakończył się jego proces osiadania. Słupy stanowiące kolejny element konstrukcyjny mogą być wykonane z cegły, stali lub drewna. Pamiętajmy jednak, że murowane najlepiej wzmocnić rdzeniem żelbetowym – wówczas będą w stanie wytrzymać nacisk od dachu całego budynku.

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Dach ganku

Najprostszym sposobem jest budowa ganku, którego daszek umocowany jest pod okapem głównego dachu. Dzięki takiemu sposobowi mocowania nie wprowadzamy zmian w istniejącej więźbie dachowej. Konstruując taki daszek powinniśmy z jednej strony oprzeć go na belce oczepowej kotwionej do istniejącej już ściany pod okapem a z drugiej na płatwi przymocowanej do górnej części słupów całego ganku. Jeśli wybierzemy dach pulpitowy, możemy go płynnie połączyć z pokryciem dachu budynku – wystarczy dobić krokwie daszku bokiem do nadwieszonych krokwi okapu. Gdy chodzi o pokrycie dachu ganku, przeważnie jest ono takie samo jak pokrycie dachu całego budynku. Pamiętajmy jednak, że przy niewielkim spadku daszku należy najpierw ułożyć sztywne poszycie i pokryć go papą albo folią dachową. Istotne jest również wykonanie odwodnień, zwłaszcza w koszach – tam, gdzie łączą się połacie dachowe.

Zobacz także: Studnia na działce – budowa i formalności

Zobacz także: Budowa wiaty przed garażem murowanym – Formalności

Zobacz także: Co można budować na działce bez pozwolenia?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkanie lub dom. Czy dla kupujących najważniejsza w ofercie jest cena, odpowiedzi są wielkim zaskoczeniem

Wcale nie cena odgrywa kluczową rolę dla kupujących mieszkanie lub dom od dewelopera. Wyniki badania opinii są zaskakujące. Na dodatek inną najważniejszą przy decyzji zakupowej cechą jest ta przy zakupie mieszkania o tej przy nabywaniu na własność domu.

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów?

Czy deweloperzy zmieniają swoje plany inwestycyjne ze względu na mniejsze zainteresowanie klientów? Jakie mają plany na kolejny rok? Gdzie będzie można kupić mieszkania?

Większy ruch na rynku nieruchomości. Polacy nie chcą już czekać na rządowe dopłaty?

Jak wyglądał trzeci kwartał na rynku mieszkaniowym? Czy Polacy wstrzymywali decyzję o zakupie mieszkania ze wglądu na oczekiwanie na program rządowy, stopy procentowe albo wakacje? 

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

REKLAMA

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

REKLAMA

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

REKLAMA