REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Połączenie dwóch mieszkań w bloku? Jak to zrobić? Formalności

Justyna Hek
Kominek, salon, nieruchomości, wnętrza, podłoga, poddasze. Fot. Fotolia
Kominek, salon, nieruchomości, wnętrza, podłoga, poddasze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli kupiliśmy dwa sąsiadujące mieszkania w bloku to nie znaczy, że możemy je swobodnie połączyć w jedno. Przede wszystkim takie działania wymagają zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. O jakich formalnościach musimy pamiętać jeśli chcemy połączyć dwa mieszkania?

REKLAMA

Połączenie dwóch sąsiednich mieszkań w bloku pozwala na uzyskanie dużej przestrzeni i tym samym daje nam większe możliwości aranżacji niż typowe niewielkie M3. Często jednak nie mamy możliwości połączenia dwóch mieszkań w jedno ze względu na brak pozwolenia ze strony wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Warto przed zakupem dowiedzieć się, czy takie działanie będzie możliwe.

Pozwolenie ze wspólnoty lub spółdzielni

Bez względu na to, jak duża jest wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, tak jak wspomniano wcześniej, musimy uzyskać pozwolenie na połączenie dwóch mieszkań. Takie pozwolenie będzie wydane na zasadzie podjęcia uchwały, gdyż wymaga zgody wszystkich członków zarządu. Dodatkowo prawdopodobnie konieczne również będą zgody współlokatorów, ponieważ jest to ingerencja w część wspólną budynku mieszkalnego.

Połączenie dwóch mieszkań – przebudowa

Połączenie dwóch mieszkań w jedno staje się jednoznaczne z ich przebudową. W związku z tym powinniśmy najpierw uzyskać pozwolenie na budowę, co znacznie utrudnia i wydłuża czas przeprowadzanych robót. Zgodnie bowiem z definicją prawa budowlanego w wyniku przebudowy dochodzi do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych już istniejącego obiektu budowlanego, czyli do przebudowy można także zaliczyć łączenie mieszkań. Aby uzyskać pozwolenie na budowę należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z kompletem koniecznych dokumentów, między innymi z planami projektów budowlanych i oświadczeniem, że posiadamy daną nieruchomość do celów budowlanych. Oczywiście warto od razu dostarczyć zgodę spółdzielni lub wspólnoty – skróci to nieco czas potrzebny na uzyskanie pozwolenia na budowę. Daną inwestycję możemy rozpocząć dopiero wtedy, gdy otrzymamy opisywane pozwolenie i zgłosimy zamiar prowadzenia tego typu robót.


Samodzielność nowego mieszkania – zaświadczenie

Jeśli już uda nam się wykonać przebudowę i połączyć tym samym dwa lokale mieszkaniowe w jeden, powinniśmy jeszcze uzyskać zaświadczenie o samodzielności nowo utworzonego lokalu. Takie zaświadczenie możemy otrzymać w starostwie, do którego przynależy dana nieruchomość. Opłata od zaświadczenia jest stała i wynosi 17 zł. Później zaświadczenie pozwoli nam na założenie nowej księgi wieczystej gdyż pokaże, że mieszkanie będzie samodzielne i odpowiadające przepisom ustawy o własności lokali.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Zamieszkanie w domu bez odbioru technicznego – czy jest możliwe?

Zobacz także: Zwrot podatku VAT za materiały budowlane w 2014 roku

Zobacz także: Budowa domu letniskowego – formalności

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA