REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podważono warunki zabudowy? Unieważnione zostanie także pozwolenie na budowę

grunttozysk.pl grunttozysk.pl
grunttozysk.pl grunttozysk.pl

REKLAMA

Podważenie warunków zabudowy jest możliwe, jeśli wykaże się, że zostały popełnione rażące błędy. Może to również skutkować unieważnieniem pozwolenia na budowę. Wg NSA, budowa takiego budynku jest zatem niezgodna z prawem.

REKLAMA

Zgodnie z uchwałą wydaną dnia 13 listopada 2013 r. przez Naczelny Sąd Administracyjny (I OPS 2/12) w sytuacji, gdy dojdzie do stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej, która była podstawą do wydania decyzji zależnych, te wtórne również tracą ważność. Wspomniane orzecznictwo NSA obejmuje wszystkie decyzje administracyjne, także te, które zostały wydane w procedurze budowlanej. W konsekwencji, w miarę upływu czasu przybywa nieustannie coraz to nowych orzeczeń wydawanych przez samorządowe kolegia odwoławcze i sądy administracyjne, które unieważniają warunki zabudowy.

Podważenie warunków zabudowy, wbrew pozorom, wcale nie jest trudne. Bardzo łatwo bowiem można znaleźć w nich sporą ilość błędów. Warunki zabudowy można zakwestionować nawet po kilkudziesięciu latach od ich ogłoszenia, ponieważ wydawane są one bezterminowo. Najczęstszym powodem, który prowadził bezpośrednio do unieważnienia warunków, były wykorzystywane niewłaściwie lub sporządzone w błędnej skali mapy do analizy urbanistycznej. Są one niezbędne do ustalenia warunków, a w tych przypadkach zawierały rażące braki formalne, najczęściej nie obejmowały całego analizowanego terenu.

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Konsekwencją uchwały NSA jest utrata ważności pozwoleń na budowę, które wydane  zostały właśnie na podstawie podważonych – ze względu na obecne w nich błędy - warunków zabudowy. Przykładowo: pozwolenie na budowę deweloper uzyskał w oparciu o ustalone warunki zabudowy. Budynek powstał więc legalnie. Po kilku latach okazało się, że decyzja o warunkach zabudowy, która była podstawą do wydania pozwolenia na budowę, zawiera liczne i rażące błędy. Decyzja zostaje unieważniona, ten sam los czeka również pozwolenie na budowę. Tym samym budynek dewelopera, w świetle orzecznictwa NSA, jest niezgodny z prawem. Zazwyczaj podobne stanowisko w takich sprawach prezentuje główny inspektor nadzoru budowlanego. Nadzieja dla osób, które dopiero po latach dowiedziały się, że ich budynek powstał niezgodnie z prawem, pozostaje jedynie w sądzie administracyjnym i w rękach samego dewelopera. Bowiem w myśl prawa budowlanego tylko on, jako inwestor, może zakwestionować decyzję wydaną przez GUNB.

 Polecany produkt:  Jak bronić swoich praw przed bankiem, komornikiem, nieuczciwym sprzedawcą?

 Polecany produkt:  Utrzymanie czystości i porządku w gminach - Poradnik

Polecany produkt: Zwrot VAT za materiały budowlane - Poradnik

Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji prawnej jeszcze nie wszystko jest stracone, możemy interweniować. Można bowiem, działając na podstawie art. 50 i 51 prawa budowlanego, zalegalizować budynek bez konieczności ponoszenia wysokich opłat– mówi Robert Tomaszewski, Prezes Zarządzający Saveinvest Sp. z o. o. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe. Przykładowo, dla terenu na którym znajduje się problematyczny blok uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który nie przewiduje możliwości stawiania tego typu obiektów budowlanych. Wtedy pozostanie jedynie skierować pozew sądowy przeciw staroście oraz gminie. Należy wystąpić wówczas o zwrot kosztów i ewentualnie utraconych korzyści z tytułu takiej budowli, wraz z kosztami jej rozbiórki.

Przeczytaj także:  Co robić, gdy przeszkadza nam sąsiednia budowa?

Przeczytaj także:  Budowa domu: Co powinniśmy wiedzieć o materiałach budowlanych?

Robert Tomaszewski,
Saveinvest Sp. z o. o. www.grunttozysk.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. [PROJEKT USTAWY]

Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. Do uzgodnień trafił projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcą jest resort rozwoju i technologii.

Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

REKLAMA

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

REKLAMA