Budowa altany w ogrodzie
REKLAMA
REKLAMA
Altana – definicja
Nazwę altana przypisuje się niewielkiej, przeważnie drewnianej konstrukcji, której zadaniem jest ochrona przed słońcem i deszczem. Według przepisów Prawa budowlanego tylko element ogrodowy o takiej charakterystyce można nazwać altaną. Jeśli planujemy budowę domku o niewielkich rozmiarach, ale posiadającego już fundamenty i pełne ściany, to pamiętajmy, że prawnie jest on uznany już za budynek.
REKLAMA
Pozwolenie na budowę
REKLAMA
Gdy chcemy postawić altanę (lub wiatę, ogród zimowy czy parterowy budynek gospodarczy oddzielony od budynku mieszkalnego – Prawo budowlane opisuje postępowanie co do tego typu obiektów) nie potrzebujemy pozwolenia na budowę tylko wtedy, gdy całkowita powierzchnia altany nie stanowi więcej niż 25 m2 i gdy łączna liczba obiektów na działce – altan i elementów wymienionych w nawiasie – nie wynosi więcej niż dwa na każde 500 m2 działki. Jeśli spełniamy wyżej wymienione warunki, wystarczy, że zgłosimy chęć postawienia altany do urzędu.
Pamiętajmy jednak, że aby wybudować altanę bez pozwolenia na budowę musimy spełnić oba powyższe wymogi. Jeśli choć jeden z nich nie zostanie spełniony, będziemy zmuszeni starać się o pozwolenie na budowę i tym samym zamówić projekt obiektu u projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia.
Zgłoszenie budowy
Zgłoszenie budowy altany ogrodowej należy złożyć w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. Poprawnie napisane zgłoszenie powinno zawierać informacje dotyczące sposobu, rodzaju i terminu wykonywanych prac związanych z budową. Urząd może poprosić nas o przedstawienie dodatkowych dokumentów m.in. szkic altany, na którym uwzględnione zostaną wymiary, rodzaje materiałów, sposoby ich łączenia; szkic umiejscowienia altany naniesiony na kopię mapy zasadniczej działki; decyzję o wyłączeniu gruntu z gruntów rolnych; oświadczenie o prawie do prowadzenia na działce prac budowlanych.
Wszelkie roboty związane z budową altany możemy zacząć dopiero po upływie 30 dni od złożenia zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, jeśli oczywiście urząd nie wyrazi sprzeciwu. Pamiętajmy, że zgłoszenie jest ważne przez dwa lata od terminu, który podaliśmy jako czas rozpoczęcia budowy.
Zobacz także: Studnia na działce – budowa i formalności
Zobacz także: Co można budować na działce bez pozwolenia?
Zobacz także: Budowa domu letniskowego – formalności
REKLAMA
REKLAMA