REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa altany w ogrodzie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Justyna Hek
Pergola, ogród. Fot. Fotolia
Pergola, ogród. Fot. Fotolia
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Altana to atrakcyjna ozdoba zarówno małego, jak i dużego ogrodu. Altany ogrodowe chronią nas przed deszczem i słońcem, są świetnym miejscem na spędzenie miłego popołudnia z rodziną. Jeśli zastanawiasz się czy postawienie altany wymaga pozwolenia na budowę oraz jakich formalności musisz dopełnić przed budową altany w ogrodzie – przeczytaj poniższy artykuł.

Altana – definicja

Nazwę altana przypisuje się niewielkiej, przeważnie drewnianej konstrukcji, której zadaniem jest ochrona przed słońcem i deszczem. Według przepisów Prawa budowlanego tylko element ogrodowy o takiej charakterystyce można nazwać altaną. Jeśli planujemy budowę domku o niewielkich rozmiarach, ale posiadającego już fundamenty i pełne ściany, to pamiętajmy, że prawnie jest on uznany już za budynek.

REKLAMA

Pozwolenie na budowę

REKLAMA

Gdy chcemy postawić altanę (lub wiatę, ogród zimowy czy parterowy budynek gospodarczy oddzielony od budynku mieszkalnego – Prawo budowlane opisuje postępowanie co do tego typu obiektów) nie potrzebujemy pozwolenia na budowę tylko wtedy, gdy całkowita powierzchnia altany nie stanowi więcej niż 25 m2 i gdy łączna liczba obiektów na działce – altan i elementów wymienionych w nawiasie – nie wynosi więcej niż dwa na każde 500 m2 działki. Jeśli spełniamy wyżej wymienione warunki, wystarczy, że zgłosimy chęć postawienia altany do urzędu.

Pamiętajmy jednak, że aby wybudować altanę bez pozwolenia na budowę musimy spełnić oba powyższe wymogi. Jeśli choć jeden z nich nie zostanie spełniony, będziemy zmuszeni starać się o pozwolenie na budowę i tym samym zamówić projekt obiektu u projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia.


Zgłoszenie budowy

Zgłoszenie budowy altany ogrodowej należy złożyć w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. Poprawnie napisane zgłoszenie powinno zawierać informacje dotyczące sposobu, rodzaju i terminu wykonywanych prac związanych z budową. Urząd może poprosić nas o przedstawienie dodatkowych dokumentów m.in. szkic altany, na którym uwzględnione zostaną wymiary, rodzaje materiałów, sposoby ich łączenia; szkic umiejscowienia altany naniesiony na kopię mapy zasadniczej działki; decyzję o wyłączeniu gruntu z gruntów rolnych; oświadczenie o prawie do prowadzenia na działce prac budowlanych.

Wszelkie roboty związane z budową altany możemy zacząć dopiero po upływie 30 dni od złożenia zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, jeśli oczywiście urząd nie wyrazi sprzeciwu. Pamiętajmy, że zgłoszenie jest ważne przez dwa lata od terminu, który podaliśmy jako czas rozpoczęcia budowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Studnia na działce – budowa i formalności

Zobacz także:  Co można budować na działce bez pozwolenia?

Zobacz także: Budowa domu letniskowego – formalności

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Bez własnego mieszkania Polacy nie czują się szczęśliwi. Co sprawia, że konkretne lokum staje się źródłem szczęścia
Wymiana okien w starszym budynku

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

REKLAMA

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

REKLAMA