REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Budowa altany w ogrodzie

Justyna Hek
Pergola, ogród. Fot. Fotolia
Pergola, ogród. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Altana to atrakcyjna ozdoba zarówno małego, jak i dużego ogrodu. Altany ogrodowe chronią nas przed deszczem i słońcem, są świetnym miejscem na spędzenie miłego popołudnia z rodziną. Jeśli zastanawiasz się czy postawienie altany wymaga pozwolenia na budowę oraz jakich formalności musisz dopełnić przed budową altany w ogrodzie – przeczytaj poniższy artykuł.

Altana – definicja

Nazwę altana przypisuje się niewielkiej, przeważnie drewnianej konstrukcji, której zadaniem jest ochrona przed słońcem i deszczem. Według przepisów Prawa budowlanego tylko element ogrodowy o takiej charakterystyce można nazwać altaną. Jeśli planujemy budowę domku o niewielkich rozmiarach, ale posiadającego już fundamenty i pełne ściany, to pamiętajmy, że prawnie jest on uznany już za budynek.

REKLAMA

Pozwolenie na budowę

REKLAMA

Gdy chcemy postawić altanę (lub wiatę, ogród zimowy czy parterowy budynek gospodarczy oddzielony od budynku mieszkalnego – Prawo budowlane opisuje postępowanie co do tego typu obiektów) nie potrzebujemy pozwolenia na budowę tylko wtedy, gdy całkowita powierzchnia altany nie stanowi więcej niż 25 m2 i gdy łączna liczba obiektów na działce – altan i elementów wymienionych w nawiasie – nie wynosi więcej niż dwa na każde 500 m2 działki. Jeśli spełniamy wyżej wymienione warunki, wystarczy, że zgłosimy chęć postawienia altany do urzędu.

Pamiętajmy jednak, że aby wybudować altanę bez pozwolenia na budowę musimy spełnić oba powyższe wymogi. Jeśli choć jeden z nich nie zostanie spełniony, będziemy zmuszeni starać się o pozwolenie na budowę i tym samym zamówić projekt obiektu u projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia.


Zgłoszenie budowy

Zgłoszenie budowy altany ogrodowej należy złożyć w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. Poprawnie napisane zgłoszenie powinno zawierać informacje dotyczące sposobu, rodzaju i terminu wykonywanych prac związanych z budową. Urząd może poprosić nas o przedstawienie dodatkowych dokumentów m.in. szkic altany, na którym uwzględnione zostaną wymiary, rodzaje materiałów, sposoby ich łączenia; szkic umiejscowienia altany naniesiony na kopię mapy zasadniczej działki; decyzję o wyłączeniu gruntu z gruntów rolnych; oświadczenie o prawie do prowadzenia na działce prac budowlanych.

Wszelkie roboty związane z budową altany możemy zacząć dopiero po upływie 30 dni od złożenia zgłoszenia do odpowiedniego urzędu, jeśli oczywiście urząd nie wyrazi sprzeciwu. Pamiętajmy, że zgłoszenie jest ważne przez dwa lata od terminu, który podaliśmy jako czas rozpoczęcia budowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także:  Studnia na działce – budowa i formalności

Zobacz także:  Co można budować na działce bez pozwolenia?

Zobacz także: Budowa domu letniskowego – formalności

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

REKLAMA

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA