REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dla kupującego

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaki dom wybrać: w mieście czy za miastem?


Hałas, spaliny, tłumy, błyskawiczny tryb życia, duże supermarkety i wszechobecna anonimowość – tak wygląda życie w mieście. Ci, którym trudno przyzwyczaić się do takich warunków, powinni pamiętać, że mają również do wyboru mieszkanie na wsi.

Jak nie przepłacić za mieszkanie?


Większość Polaków mieszkanie kupuje raz na całe życie. Dlatego warto się zastanowić na co musimy zwrócić uwagę w czasie wyboru mieszkania. Najczęściej interesuje nas cena, to czy nie przepłacamy, jak to jednak sprawdzić? Często też zastanawiamy się czy kupić mieszkanie czy może lepiej wybudować dom, jak podjąć taką decyzję?

Nowa inwestycja przy Alei Bohaterów Września w Warszawie


DOR Ochota rozpoczął realizację inwestycji zlokalizowanej pomiędzy Rondem Zesłańców Syberyjskich i Parkiem Szczęśliwickim w Warszawie. Już w tej chwili można kupować lokale. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2013 roku, a w jej ramach powstaną 244 mieszkania, na ostatnich piętrach będziemy mogli kupić penthouse’y.

Dolcan buduje mieszkania bezczynszowe


Dolcan rozpoczął realizację inwestycji osiedla mieszkań bezczynszowych. Osiedle Rudy Rydz powstanie na warszawskim Rembertowie, do użytku zostanie oddanych 78 mieszkań. Prawie połowa z nich jest już sprzedana. Pierwsze mieszkania trafią do nabywców na początku 2012 roku.

REKLAMA

Moda na lofty w Polsce


Moda na lofty przyszła do nas z zagranicy. Na zachodzie lofty cieszą się popularnością od wielu lat. W Polsce zaś zwiększone zainteresowanie loftami pojawiło się kilka lat temu. Wpłynęło to na wzrost ich cen, przekroczyły one średnią rynkową, jednak w dalszym ciągu można znaleźć atrakcyjną ofertę dla przeciętnego nabywcy.

Jak zmniejszyć ryzyko zakupu mieszkania na etapie „dziury w ziemi”?


Zakup mieszkania na I etapie budowy wiąże sięz ryzykiem, jednak deweloperzy oferują atrakcyjne ceny, dlatego tego typu transakcje cieszą się dużeym zainteresowaniem. W jaki sposób można się uchronić przed tak dużym ryzykiem? Często umowy zawierane z deweloperami lepiej chronią ich niż kupującego. Na co zwrócić szczególną uwagę przy podpisywaniu umowy z deweloperem?

Kupujemy więcej lokali przed oddaniem ich do użytkowania

Home Broker przeprowadził badania, z których wynika, że aż dwóch na trzech nabywców na rynku pierwotnym kupuje lokal przed jego oddaniem do użytkowania. W porównaniu do wyników z roku 2010 jest to wzrost o 14%. Kupujący decydują się ponieść takie ryzyko ze względu na korzystną cenę i szeroki wybór lokali na wstępnych etapach budowy.

Jak uniknąć strat przy odbiorze mieszkania od dewelopera?


Jeśli zdecydowaliśmy się na kupno nowego mieszkania to czeka nas jego odbiór od dewelopera, żeby uniknąć strat trzeba mieć podstawową wiedzę z zakresu budownictwa. Jeśli przeoczymy nawet najmniejsze usterki w stolarce możemy narazić się na dodatkowe koszty, nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy fachowca, której koszt będzie dużo niższy, niż ewentualne poprawki już na nasz koszt.

REKLAMA

„Apartamenty Biskupin” we Wrocławiu


Biskupin należy do najciekawszych osiedli Wrocławia. Jest położony we wschodniej części miasta, otoczony jest piękną, przedwojenną architekturą. Integrer uzyskał pozwolenie na budowę, powstanie tam dziewięć apartamentów. Tym samym pojawi się możliwość zamieszkania w tej urokliwej dzielnicy.

Czy warto kupować stare domy drewniane?


Budownictwo drewniane nie posiada dużo zwolenników. Jednak jego nieliczni miłośnicy doskonale znają zalety drewna jako materiału naturalnego. To właśnie z tego względu drewniane domy cieszą się popularnością wśród osób ceniących unikalny mikroklimat. Wbrew powszechnie znanej opinii, że drewno nie należy do materiałów trwałych, stare domy z bali cieszą się zainteresowaniem na rynku wtórnym nieruchomości.

Pierwszy etap inwestycji Zielone Wzgórza zakończony


Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zielone Wzgórza” zakończyła pierwszy etap inwestycji Zielone Wzgórza w Murowanej Goślinie. Do użytku zostały oddane pierwsze budynki wielorodzinne. Klucze do nowych mieszkań otrzymało 25 osób.

Czy zmniejsza się dostęp do kredytowania?

Mimo że kredyty tanieją, dostęp do finansowania zakupu mieszkań jest coraz bardziej ograniczony. Na skutek wprowadzenia nowych, restrykcyjnych przepisów nastąpił spadek akcji kredytowej.

Polacy nadal nie chcą mieszkać na parterze


Polacy nie chcą kupować mieszkań na parterze. Nawet co ósmy kupujący jest skłonny zapłacić 40 tys. zł więcej i kupić mieszkanie na wyższym piętrze. Jednak i mieszkania na najwyższych piętrach nie należą do najbardziej popularnych, mimo tego, że tam deweloperzy umieszczają apartamenty. Apartamenty na najwyższych piętrach mają też wyższą cenę i to prawdopodobnie wpływa na ich mniejszą popularność. Dlaczego tak jest?

Lofty zyskują na popularności


Lofty w Polsce stają się coraz popularniejsze, a kilkanaście lat temu nikt nawet o tym nie myślał. Podążamy za światową modą, adaptujemy pomieszczenia dawnych fabryk i zakładów włókienniczych. Kupując loft dostajemy do dyspozycji dużą przestrzeń, bez ścianek działowych, ze starymi, surowymi elementami, które możemy połączyć z nowoczesnym designem. Interesuje się nimi również biznes, powstają w nich nowoczesne biurowce, centra handlowe i rozrywkowe.

Mieszkania są wciąż za duże


Największym zainteresowaniem, w lutym 2011 roku, cieszyły się mieszkania o średniej powierzchni 51,3 m2. Natomiast, w tym samym czasie, spółdzielnie oferowały nabywcom mieszkania o powierzchni 61,7 m2. Z kolei deweloperzy oddali do użytku lokale za duże średnio 15,9 m2. Można sobie wyobrazić, że nabywcom, w taki czy inny sposób, zaoferowano o jeden pokój więcej, niż tego potrzebowali.

Jak wykończyć mieszkanie i uniknąć stresu?


Sam zakup mieszkania nie oznacza, że od pierwszego dnia będziemy je użytkować. Najczęściej nowe mieszkanie odbieramy w tzw. stanie deweloperskim. Oznacza to, że w środku zastaniemy puste, tylko otynkowane ściany, wylewki na podłodze i doprowadzone instalacje. A przed nami jeszcze długa droga do przeprowadzki do wymarzonego mieszkania.

Wyższa emerytura za mieszkanie


Wiele starszych osób będących na emeryturze posiada mieszkanie, w centrum miasta, niejednokrotnie warte kilkaset tysięcy złotych. Przy tym pobierają niewysoką emeryturę, nie zapewniającą godziwego życia. Jak rozwiązać taką sytuację? Istnieje możliwość zamiany mieszkania na dwa mniejsze i wynajmowanie jednego z nich.

Rozpoczyna się realizacja II etapu „Osiedle Sportowa”


Włodarzewska S.A. w kwietniu rozpocznie realizację drugiego etapu inwestycji „Osiedle Sportowa” w Brwinowie. Na tym etapie inwestycji mają powstać kolejne dwa budynki. Do tej pory deweloper, w ramach tej inwestycji, zrealizował już sześć pierwszych budynków, zostały one już oddane do użytku.

W jaki sposób można kupić tanie mieszkanie?


Możemy kupić mieszkanie na niewielką część jego rynkowej wartości. Polskie prawo dopuszcza możliwość kupienia mieszkania minimalnie za 3,75% jego ceny. Można tego dokonać na kilka sposobów, na przykład poprzez wykup najmowanego lokalu, przyjęcie dawnego właściciela jako lokatora, zakup od komornika czy skorzystanie z preferencyjnego sposobu finansowania.

Jak kataklizm w Japonii wpływa na polski rynek mieszkaniowy?


W lutym zmniejszył się poziom optymizmu na rynku nieruchomości, w pewnym stopniu kataklizm w Japonii przyczynił się do tej sytuacji. Aż 42% doradców Home Broker przewiduje, że w ciągu najbliższego roku nastąpi spadek cen mieszkań. Jednak środkowa prognoza jest nadal pozytywna. W perspektywie roku wzrost cen ma zatrzymać się na poziomie 0,7%, daje to wynik czterokrotnie niższy od prognozowanej inflacji.

Możemy kupić mieszkanie większe o ponad połowę


Kryzys przyniósł również pozytywne efekty, dzięki niemu możemy pozwolić sobie na kupienie większego mieszkania. Od połowy 2009 roku obserwujemy: wzrost poziomu wynagrodzeń, liberalizację na rynku kredytowym i stabilne ceny mieszkań, to wszystko spowodowało, że możemy stać się posiadaczami mieszkania większego o 54%. Prognozy przewidują dalszą poprawę sytuacji.

Ożywienie na rynku nieruchomości


Systematyczne wprowadzanie na rynek nowych inwestycji spowodowało, że wybór gotowych lokali jest duży. Na zakup nieruchomości wpływa głównie cena całkowita mieszkania. Inwestorzy skupiają się na realizacji najpopularniejszej oferty rynkowej, jest to sprzężone z ograniczonym finansowaniem bankowym.

Nowa inwestycja w Mosinie koło Poznania


Nowa inwestycja w Mosinie koło Poznania będzie realizowana przez dewelopera Swój Dom Sp. z o.o. Ma tam powstać kompleks mieszkaniowy o nazwie Osiedle Morena, z
widokiem na Wzgórza Morenowe. Inwestycja będzie realizowana etapami, pierwszy z nich rozpocznie już w III kwartale 2011 roku.

Czy można kupić tanie mieszkanie od dewelopera?


Młodzi ludzie, którzy decydują się na kupno mieszkania, zazwyczaj są zainteresowani znalezieniem jak najtańszej oferty. Często jednak zapominają o tym, że być może za kilka lat będą chcieli sprzedać swoje pierwsze mieszkanie. Dobrą inwestycją może okazać się kupno mieszkania w budynku z wielkiej płyty, ale w dobrej lokalizacji, natomiast mieszkanie od dewelopera na obrzeżach miasta, wiąże się z ryzykiem.

Jak wygląda kupno mieszkania od komornika?


Istnieje możliwość kupienia mieszkania od komornika za połowę jego dotychczasowej ceny, ale tylko wtedy, jeśli nie jest ono sprzedawane w drodze licytacji. Jest to duża okazja, ale też spore ryzyko. W najlepszej sytuacji oszczędzimy pieniądze, w najgorszej zaś będzie z nami mieszkał lokator, a na jego eksmisję możemy czekać latami.

Kolejna duża inwestycja w Swarzędzu


W centrum Swarzędza niebawem powstanie kolejna duża inwestycja. Nowy kompleks mieszkaniowy zostanie zbudowany na terenie byłej fabryki armatur. Zostanie on usytuowany na ulicy Grudzińskiego 7, zaś jego realizacją zajmie się firma Kalbud Deweloper.

Jak sprawdzić jakość materiałów budowlanych?


Z wybudowaniem domu wiąże się nie tylko zaplanowanie kosztów, wybranie projektu, materiałów i ekipy budowlanej, ale też styczność z dokumentacją techniczną budynku czy poszczególnych materiałów. Zagadnienia dotyczące certyfikatów i wymogów technicznych często wydają nam się skomplikowane. Dlatego przybliżymy w przystępny sposób zagadnienia dotyczące specyfikacji technicznej materiałów i certyfikatów budowlanych.

Na co zwracać uwagę przy wyborze gotowego projektu?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych nie są niepowtarzalne, ale przy najmniej są to już sprawdzone rozwiązania. Gotowy projekt jest zazwyczaj atrakcyjną propozycją dla inwestora. Czym kierować się przy wyborze gotowego projektu indywidualnego tak, żeby uwzględnić wszystkie nasze wymagania i potrzeby?

Jak kobiety sprawdzają się na rynku nieruchomości?


Kobiety na rynku nieruchomości radzą sobie całkiem dobrze. Statystyki pokazują, że sprzedają one mieszkania o 2 metry kwadratowe mniejsze. Ale są lepiej przygotowane do sprzedaży mieszkania, szybciej znajdują kupującego i lepiej prowadzą negocjacje. Kobiety dają też mniejszy rabat, u mężczyzny możemy uzyskać nawet o jedną piątą większy.

Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?


Można kupić cztery pokoje w bloku z wielkiej płyty w cenie kawalerki, oznacza to, że możemy mieć za te same pieniądze powierzchnię ponad dwa razy większą. W tego typu budownictwie znajdziemy mieszkania o mniejszym metrażu, ale też z ceną niższą o jedną czwartą w porównaniu do tych w nowym budownictwie.

Jak oszczędzić na podatku przy sprzedaży mieszkania?


Jeśli opracujemy właściwą strategię sprzedaży mieszkania, możemy oszczędzić na podatku, nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Lepiej wystrzegać się sprzedaży mieszkania za gotówkę, w ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo kradzieży, a w najgorszym przypadku czeka nas przesłuchanie przez policję w charakterze podejrzanego. Jak przeprowadzić transakcję bez ponoszenia zbytniego ryzyka i nadmiernych kosztów?

Czy nabywcy mieszkań zapłacą za opieszałość gmin?


Deweloperzy kiedy rozpoczynają budowę mieszkań muszą zadbać o drogi, kanalizację i przedszkola. Kosztem tego w pewnym stopniu obciążani są kupujący mieszkanie. Przeciętne mieszkanie dwupokojowe może być droższe nawet o kilkadziesiąt tysięcy. Zgodnie z polskim prawem to gminy są odpowiedzialne za ten aspekt budowy.

Secesyjne wille miejskie na Osiedlu Kameralnym w Poznaniu


W mieście najczęściej kupowane są mieszkania bądź szeregowce. Natomiast domy jednorodzinne zazwyczaj są położone w podmiejskich miejscowościach. Zdarza się jednak, że deweloperzy decydują się na budowę osiedla domów jednorodzinnych w mieście. Taki wariant wybrał deweloper Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk i oferuje domy jednorodzinne w charakterze secesyjnych willi miejskich z dużymi ogrodami na Osiedlu Kameralnym w Poznaniu.

Na jakie mieszkanie się zdecydować: gotowe czy w trakcie budowy?


Kupno nowego mieszkania jest łatwiejsze, ogranicza się do wyboru mieszkania i kupienia go. Jednak i w tym przypadku czeka nas trudna decyzja, staniemy przed dylematem, w na jakim etapie realizacji inwestycji je kupić. Czy warto zdecydować się na gotowe mieszkanie? Czy może lepiej wybrać takie w trakcie budowy?

Początek sezonu budowlanego


Wraz z końcem zimy obserwuje się ożywienie na rynku obrotu działkami budowlanymi. Na początku sezonu zwiększa się ilość ofert sprzedaży, ale też więcej osób szuka placu pod budowę domu. Z danych serwisu otoDom.pl wynika, że najwięcej ofert jest na Mazowszu, Kujawach, Śląsku i w Małopolsce. Najdroższe działki są w Warszawie i w Gdyni.

Jakie informacje z księgi wieczystej znajdziemy w sieci?


Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło internetowy dostęp do ksiąg wieczystych. Dzięki temu uzyskaliśmy dostęp do 12 mln z 18,8 mln istniejących ksiąg wieczystych.

Jak stworzyć bezpieczną umowę przedwstępną z deweloperem?

Jakie zapisy powinna zawierać odpowiednia umowa przedwstępna zakupu mieszkania? Zasady ustalania ceny, harmonogram płatności, warunki odbioru lokalu oraz okoliczności, w jakich kupujący może odstąpić od zawarcia umowy ostatecznej - to tylko niektóre z cech dobrej umowy przedwstępnej.

Uważaj na promocje! Kredyt mieszkaniowy z prowizją 0 proc. Czy napewno?


W chwili obecnej kilkanaście banków oferuje swoim klientom zaciągnięcie kredytu z prowizją 0 proc. W rzeczywistości tylko w kilku z nich brak prowizji nie wiąże się, z koniecznością zakupu dodatkowego produktu.

Ogłoszenia o sprzedaży mieszkania - jak nie dać się oszukać?


By podnieść atrakcyjność swojego lokalu sprzedający używają wielu sztuczek. Zawyżony metraż, szybki dojazd do centrum… to informacje, które musimy koniecznie zweryfikować przed zakupem lokalu.

Jak skorzystać z rękojmi i gwarancji na mieszkanie?


Jeśli zdarzy się, że mimo sprawdzenia dokładnie mieszkania podczas jego oficjalnego odbioru, po kilku miesiącach wyjdą na jaw jego ukryte wady, możemy skorzystać z gwarancji lub rękojmi. Jak to zrobić?

Czy warto zainteresować się kredytem u dewelopera?


Kredyt u dewelopera? O kredycie zaciąganym w biurze deweloperskim można powiedzieć, że jest szybkim rozwiązaniem. Ale uwaga! To nie zawsze najlepsze rozwiązanie.

Gdzie kupić mieszkanie: na rynku wtórnym czy pierwotnym?


Decyzja zapadła. Kupujemy mieszkanie. Jednak zanim wybierzemy nowe M zastanówmy się czy wybierzemy lokal z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Które osiedla są przyjazne dzieciom?


Rodzice są gotowi dać swoim pociechom wszystko co najlepsze. Przy wyborze lokalizacji mieszkania pomyślmy, co będzie też dobre dla naszych dzieci.

W jakich dzielnicach Polacy chcą mieszkać?


Dzielnica w której chcemy mieszkać może nas skutecznie zniechęcić ceną, za to inna, mniej porządana przez nabywce może nagle stać się doskonałym wyborem i zyskać w oczach potencjalnego kupca. Jakie dzielnice są najatrakcyjniesze?

Czym jest apartament?

Apartament ma kusić wysokim standardem mieszkania, dużą powierzchnią, całodobową ochroną i bardzo dobrą lokalizacją. To tylko niektóre z cech, jakie powinien spełniać. Jednak na rynku nieruchomości określenie “apartament” jest nadużywane. Tylko kilka procent mieszkań spełnia wymogi apartamentu.

Czy warto inwestować w mieszkania za granicą?

Spadły ceny mieszkań za granicą, dlatego warto zwrócić uwagę na mieszkania wakacyjne w Europie. Jednak inwestycja w mieszkanie za granicą to rozwiązanie dla osób, które nie boją się ryzyka.

Co jest istotne dla kupującego mieszkanie?


Nabywcy przy poszukiwaniu przyszłego lokum mają ściśle określone kryteria. Umieją określić lokalizacje mieszkania, liczbę pokoi i powierzchnie i wreszcie jaka ma być cena mieszkania.

Co powinno się znaleźć w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania?


Sama umowa przedwstępna nie przenosi prawa do nieruchomości. Jest zobowiązaniem stron do zawarcia w określonej przyszłości umowy przyrzeczonej. Umowa przedwstępna przy transakcjach na rynku mieszkaniowym jest stałym elementem niemal każdej operacji sprzedaży.

Co powinno znaleźć się w umowie z pośrednikiem?


Ustawa mówi, że umowa pośrednictwa musi być zawarta pod rygorem nieważności w formie pisemnej. Oprócz standardowego zapisu określającego strony umowy (dane klienta i pośrednika), umowa musi wskazywać pośrednika odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie.

Warszawa - lepiej kupić niż wynająć?


Powszechna jest opinia, że zakup mieszkania na kredyt jest tańszym rozwiązaniem od najmu. Nie zawsze musi tak być, dużo zależy od miasta w którym kupujemy mieszkanie. Najbardziej opłacalnego zakupu dokonamy w Warszawie.

REKLAMA