Gdzie kupić mieszkanie: na rynku wtórnym czy pierwotnym?
REKLAMA
REKLAMA
Podczas kupowania mieszkania nie warto kierować się założeniem, że nowe jest lepsze. Jeżeli zdecydujemy się na mieszkanie na rynku pierwotnym, czeka nas wiele spraw do załatwienia i przede wszystkim oswojenie się z myślą, że na samym początku kupujemy coś co jeszcze nie istnieje. Przy odbiorze takiego mieszkania może okazać się, że nie jest dokładnie takie jak sobie planowaliśmy a w ciągu kilku miesięcy zaczną pękać ściany, bo budynek będzie nowy i świeży. Dodatkowo mieszkania na rynku wtórnym są często dużo tańsze. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym łatwiej jest wykryć drobne wady. Zazwyczaj mamy też jasną sytuację co do lokalizacji mieszkania. Nie musimy się martwić, czy za parę lat pod naszym domem nie wyrośnie wielki wieżowiec lub obwodnica. Mimo plusów zakupu mieszkania na rynku wtórnym, musimy pamiętać o stanie budynku. Warto lepiej przyjrzeć się mieszkaniom w blokach z wielkiej płyty. Takie budynki szybko umierają śmiercią techniczną a ich wartość ekonomiczna jest bardzo niska. Lepiej rozejrzeć się za budownictwem z lat 1995 – 2005. Wówczas używano już lepszych technologii.
REKLAMA
Zobacz także: Jak skutecznie sprzedać nieruchomość w internecie?
Sprawdź od kogo kupujesz
Bez względu na wybór rynku musimy zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi naszego przyszłego mieszkania. W przypadku rynku pierwotnego musimy zapoznać się z inwestycjami jakie zakończył już deweloper. Trzeba dowiedzieć się też, czy nie grozi mu upadek i czy posiada pozwolenie na budowę. Zajrzyjmy także do księgi wieczystej.
Sprawdź co kupujesz
W przypadku, kiedy budynek został już wykończony powinno być pozwolenie na użytkowanie ze Starostwa Powiatowego, inwentaryzacja budowlana oraz stosowne zaświadczenie ze starostwa o samodzielności lokalu. Dokumenty te są niezbędne do wydzielenia księgi wieczystej dla mieszkania, które zamierzamy nabyć. Inwestując na rynku wtórnym należy zajrzeć do księgi wieczystej i sprawdzić, czy osoba sprzedająca jest rzeczywiście właścicielem, czy lokal nie jest zadłużony, czy na przykład ktoś, oprócz nas nie ma prawa do dysponowania mieszkaniem Należy sprawdzić, czy lokal nie ma zadłużeń w spółdzielni mieszkaniowej lub u dostawców mediów. Warto sprawdzić, czy nie toczy się jakaś egzekucja związana z tą nieruchomością.
Zobacz także: Jak szukać mieszkania przez internet?
REKLAMA
REKLAMA