REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak domagać się usunięcia wad budynku przez dewelopera?

Nabywcy mieszkania podobnie jak osobie kupującej samochód czy żelazko przysługują środki prawne mające zagwarantować by nabywany towar był wolny od wad, a w przypadku wystąpienia ewentualnych usterek - by zostały one szybko naprawione.
Nabywcy mieszkania podobnie jak osobie kupującej samochód czy żelazko przysługują środki prawne mające zagwarantować by nabywany towar był wolny od wad, a w przypadku wystąpienia ewentualnych usterek - by zostały one szybko naprawione.

REKLAMA

REKLAMA

Nabywcy mieszkania podobnie jak osobie kupującej samochód czy żelazko przysługują środki prawne mające zagwarantować by nabywany towar był wolny od wad, a w przypadku wystąpienia ewentualnych usterek - by zostały one szybko naprawione. Sytuacja prawna właściciela lokalu jest jednak znacząco bardziej skomplikowana niż nabywcy samochodu, ponieważ oprócz samego prawa własności lokalu nabywca uzyskuje również udział we współwłasności nieruchomości wspólnej, obejmującej m.in. grunt pod budynkiem, korytarze, ściany zewnętrzne, widy, czy niekiedy garaże.

O ile skorzystanie z przysługujących właścicielowi uprawnień jest stosunkowo proste w przypadku wad dotyczących samego lokalu, jak np. nieszczelnych okien, to skuteczne usunięcie wad w nieruchomości wspólnych budynku (np. wadliwej windy czy przeciekającego dachu) może okazać się znacznie bardziej skomplikowane, nie tylko z uwagi na ich zazwyczaj bardziej skomplikowany charakter ale również złożoną sytuacje prawną.

REKLAMA

Czy wspólnota mieszkaniowa jest partnerem dla dewelopera?

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o własności lokali zarząd nieruchomością wspólną należy do kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, stąd też zapewne pierwszą myślą właściciela mieszkania dotkniętego jakąś wadą nieruchomości wspólnej będzie zwrócenie się do przedstawicieli wspólnoty, aby to wspólnota mieszkaniowa jako podmiot odpowiedzialny za sprawy części wspólnych nieruchomości, wezwała dewelopera do usunięcia usterek lub zapłaty odszkodowania, które umożliwi ich naprawę przez wspólnotę. Nie jest to rozwiązanie do końca zasadne.

Trzeba bowiem pamiętać, iż źródłem roszczeń wobec dewelopera o usunięcie wad lub zapłatę odszkodowania jest umowa sprzedaży lokalu, której stroną był właściciel lokalu a nie wspólnota. Tymczasem wspólnota mieszkaniowa choć składa się z ogółu właścicieli lokali, to w ujęciu prawnym jest jednak bytem częściowo od nich odrębnym.

Dlatego też wspólnota zgłaszająca usterki w nieruchomości wspólnej i decydując się na wejście w spór sądowy z deweloperem, musi liczyć się z zarzutem braku czynnej legitymacji procesowej. Powyższe oznacza, iż deweloper może domagać się oddalenia powództwa ponieważ nie zostało one wytoczone przez podmiot uprawniony.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Jak umocować wspólnotę mieszkaniową do występowania wobec dewelopera

Jedną z możliwości jest dokonanie przelewu praw z tytułu rękojmi jakie właścicielom lokali przysługują na podstawie umów sprzedaży lokali na wspólnotę. W takim przypadku jest pożądane aby jak największy odsetek właścicieli lokali zgodził przenieść swoje uprawnienia na wspólnotę, ponieważ przedmiotem pozwu będzie roszczenie o zapłatę odszkodowania, Sąd uznając powództwo za uzasadnione zasądzi tylko tą część odszkodowania jaka będzie przypadać na udziały w nieruchomości wspólnej posiadane przez właścicieli, którzy przenieśli swoje prawa na Wspólnotę.

Inną możliwością jest udzielenie wspólnocie mieszkaniowej pełnomocnictwa do dochodzenia powyższych roszczeń przez wspólnotę mieszkaniową.

Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Nowa możliwość – pozwy zbiorowe

Warto również dostrzec możliwość dochodzenia roszczeń przez właścicieli lokali od dewelopera na drodze postępowania grupowego. W przypadku bowiem wad nieruchomości wspólnych pokrzywdzonymi są wszyscy właściciele lokali, każdy proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości wspólnej. Wobec powyższego. grupa co najmniej 10 właścicieli będzie uprawniona do skierowania pozwu na podstawie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowych. Powyższe rozwiązanie może być atrakcyjną alternatywą, m.in. z uwagi na niższe niż przy tradycyjnych postępowaniach koszty opłat sądowych.

Podstawa prawna:

1) art. 556-568 kodeksu cywilnego;
2) ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali;
3) ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym;

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

  Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

  Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

  Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

  REKLAMA

  Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

  W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

  Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

  Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

  Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

  Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

  REKLAMA

  Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

  Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

  Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

  Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

  REKLAMA