REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak domagać się usunięcia wad budynku przez dewelopera?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Nabywcy mieszkania podobnie jak osobie kupującej samochód czy żelazko przysługują środki prawne mające zagwarantować by nabywany towar był wolny od wad, a w przypadku wystąpienia ewentualnych usterek - by zostały one szybko naprawione.
Nabywcy mieszkania podobnie jak osobie kupującej samochód czy żelazko przysługują środki prawne mające zagwarantować by nabywany towar był wolny od wad, a w przypadku wystąpienia ewentualnych usterek - by zostały one szybko naprawione.

REKLAMA

REKLAMA

Nabywcy mieszkania podobnie jak osobie kupującej samochód czy żelazko przysługują środki prawne mające zagwarantować by nabywany towar był wolny od wad, a w przypadku wystąpienia ewentualnych usterek - by zostały one szybko naprawione. Sytuacja prawna właściciela lokalu jest jednak znacząco bardziej skomplikowana niż nabywcy samochodu, ponieważ oprócz samego prawa własności lokalu nabywca uzyskuje również udział we współwłasności nieruchomości wspólnej, obejmującej m.in. grunt pod budynkiem, korytarze, ściany zewnętrzne, widy, czy niekiedy garaże.

O ile skorzystanie z przysługujących właścicielowi uprawnień jest stosunkowo proste w przypadku wad dotyczących samego lokalu, jak np. nieszczelnych okien, to skuteczne usunięcie wad w nieruchomości wspólnych budynku (np. wadliwej windy czy przeciekającego dachu) może okazać się znacznie bardziej skomplikowane, nie tylko z uwagi na ich zazwyczaj bardziej skomplikowany charakter ale również złożoną sytuacje prawną.

REKLAMA

Czy wspólnota mieszkaniowa jest partnerem dla dewelopera?

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o własności lokali zarząd nieruchomością wspólną należy do kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, stąd też zapewne pierwszą myślą właściciela mieszkania dotkniętego jakąś wadą nieruchomości wspólnej będzie zwrócenie się do przedstawicieli wspólnoty, aby to wspólnota mieszkaniowa jako podmiot odpowiedzialny za sprawy części wspólnych nieruchomości, wezwała dewelopera do usunięcia usterek lub zapłaty odszkodowania, które umożliwi ich naprawę przez wspólnotę. Nie jest to rozwiązanie do końca zasadne.

Trzeba bowiem pamiętać, iż źródłem roszczeń wobec dewelopera o usunięcie wad lub zapłatę odszkodowania jest umowa sprzedaży lokalu, której stroną był właściciel lokalu a nie wspólnota. Tymczasem wspólnota mieszkaniowa choć składa się z ogółu właścicieli lokali, to w ujęciu prawnym jest jednak bytem częściowo od nich odrębnym.

Dlatego też wspólnota zgłaszająca usterki w nieruchomości wspólnej i decydując się na wejście w spór sądowy z deweloperem, musi liczyć się z zarzutem braku czynnej legitymacji procesowej. Powyższe oznacza, iż deweloper może domagać się oddalenia powództwa ponieważ nie zostało one wytoczone przez podmiot uprawniony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Nieruchomości

Jak umocować wspólnotę mieszkaniową do występowania wobec dewelopera

Jedną z możliwości jest dokonanie przelewu praw z tytułu rękojmi jakie właścicielom lokali przysługują na podstawie umów sprzedaży lokali na wspólnotę. W takim przypadku jest pożądane aby jak największy odsetek właścicieli lokali zgodził przenieść swoje uprawnienia na wspólnotę, ponieważ przedmiotem pozwu będzie roszczenie o zapłatę odszkodowania, Sąd uznając powództwo za uzasadnione zasądzi tylko tą część odszkodowania jaka będzie przypadać na udziały w nieruchomości wspólnej posiadane przez właścicieli, którzy przenieśli swoje prawa na Wspólnotę.

Inną możliwością jest udzielenie wspólnocie mieszkaniowej pełnomocnictwa do dochodzenia powyższych roszczeń przez wspólnotę mieszkaniową.

Zobacz serwis: Wspólnota mieszkaniowa

Nowa możliwość – pozwy zbiorowe

Warto również dostrzec możliwość dochodzenia roszczeń przez właścicieli lokali od dewelopera na drodze postępowania grupowego. W przypadku bowiem wad nieruchomości wspólnych pokrzywdzonymi są wszyscy właściciele lokali, każdy proporcjonalnie do posiadanego udziału w nieruchomości wspólnej. Wobec powyższego. grupa co najmniej 10 właścicieli będzie uprawniona do skierowania pozwu na podstawie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowych. Powyższe rozwiązanie może być atrakcyjną alternatywą, m.in. z uwagi na niższe niż przy tradycyjnych postępowaniach koszty opłat sądowych.

Podstawa prawna:

1) art. 556-568 kodeksu cywilnego;
2) ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali;
3) ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym;

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

REKLAMA

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

REKLAMA